Autostart Windows – jak dodać i usunąć program?

18.10.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Autostart Windows – jak dodać i usunąć program?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Automatyczne uruchamianie wybranych programów zaraz po włączeniu komputera to przydatna opcja dla osób, które każdego dnia korzystają stale z tego samego zestawu aplikacji. To funkcja, która ułatwia życie tak, jak znajomość skrótów klawiszowych Windows.

O ile jeszcze kiedyś autostart Windows był największą zmorą, przez którą komputer, mówiąc krótko, zawieszał się już po odpaleniu, tak teraz nasze maszyny są wydajniejsze i coraz rzadziej zastanawiamy się, jak wyłączyć autostart – a po prostu z niego korzystamy.

Chcesz wiedzieć, jak dodać program do autostart? Dowiesz się tego poniżej.

Spis treści:

Czym jest autostart w Windows?

Autostart to funkcja, która uruchamia wybrane programy zaraz po włączeniu komputera.

Wszystko działa automatycznie, a więc użytkownik nie musi nic klikać, ani potwierdzać. Ma to swoje zalety, ale też wady. To przydatne narzędzie, ale wymaga uwagi. Pamiętaj, aby korzystać z autostart Windows świadomie. Jeśli nie potrzebujesz jakiejś aplikacji uruchamianej automatycznie – po prostu ją wyłącz.

Wady autostartu Windows

Wadą natomiast jest to, że jeśli nie pilnujemy tego, co znajduje się w menu autostart – istnieje duże ryzyko, że system będzie uruchamiać aplikacje, których nie potrzebujemy i dodatkowo obciążał komputer bez potrzeby. Po co nam aplikacja działająca w tle, o której nie mamy pojęcia i do niczego jej nie użyjemy?

Zalety autostartu Windows

Zaletą autostartu Windows jest z pewnością fakt, że pozwala nam zapomnieć o każdorazowym uruchamianiu programów używanych na co dzień. Po prostu siadamy do komputera, a wszystkie nasze narzędzia są już uruchomione.

Konfiguracja autostart w Windows jest wyjątkowo prosta. Można to zrobić na kilka różnych sposobów. Opisujemy je krok po kroku poniżej.

Jak dodać program do autostart? Jak wyłączyć autostart?

Dodawanie aplikacji przez katalog Autostartu:

gdzie jest autostart w windows 10
 1. Uruchom Eksplorator plików.
 2. W polu adresu wpisz %appdata% i zatwierdź Enterem na klawiaturze. Zostaniesz przeniesiony do lokalizacji AppData > Roaming.
 3. W tym miejscu otwórz kolejno foldery: Microsoft > Windows > Menu Start > Programy > Autostart.
 4. Do folderu Autostart należy wkleić programy (mogą to być skróty do programów), które mają uruchamiać się po włączeniu komputera.

Drugi sposób, aby dodać program do autostartu:

Do docelowego folderu Autostart można się dostać w inny sposób (i pominąć kroki 1-3). Jak to zrobić?

 1. Użyj kombinacji klawiszy [Windows] + [R].
 2. W oknie Uruchamianie wpisz frazę shell:startup w polu tekstowym i zatwierdź OK lub Enter na klawiaturze.
shell autostart

Jak włączyć lub wyłączyć autostart przez menedżer zadań?

Aby włączyć lub wyłączyć autostart aplikacji przez menedżer zadań musisz:

 1. Uruchom menedżer zadań (skrót [Ctrl] + [Alt] + [Del]).
 2. Przejdź do zakładki Uruchamianie.
 3. Wyświetli się lista programów, które uruchamiają się przy starcie komputera. Zaznacz wybrany i użyj przycisku Wyłącz na dole okna, aby usunąć go z autostartu.
jak dodać program do autostart

Zarządzanie aplikacjami przez menu Autostart

 1. Otwórz Ustawienia.
 2. Wybierz z listy pozycję Aplikacje, a następnie Autostart (na samym dole).
 3. W menu Autostart Windows 11 wyświetlają się teraz programy, które możesz wyłączyć lub włączyć z autouruchamiania aplikacji. Wystarczy użyć przełącznika.
jak dodać aplikację do autostartu

Menedżer zadań i menu autostart wyświetla informacje o wpływie uruchamiania programu na wydajność komputera. Weź to pod uwagę, kiedy dodajesz aplikacje do autostart.

Jak wygląda autostart w Windows 11?

W kwestii autostart w Windows 11 Microsoft nie wprowadził żadnych zmian w stosunku do poprzedniej wersji systemu.

autostart windows 11

Każda metoda wymieniona wyżej zadziała na najnowszych “okienkach”. Jedyna zauważalna różnica, to nieco przeprojektowany interfejs – ale to dotyczy całego systemu Windows 11.

Sprawdź ofertę na antywirusy

Może Cię zainteresować:

Miłośnik technologii użytkowej, mocno wgryziony w urządzenia Apple. Stara się znajdować pozytywy, gdzie pozornie ich nie ma jednocześnie punktując to, co zasługuje na krytykę. Prywatnie wielbiciel dobrej kawy i posiadacz zdecydowanie za dużej ilości perfumów.