Search icon

Porównanie Asus Zenfone 11 Ultra vs Asus Rog Phone 8 Pro. Czym się różnią?

14.05.2024 |
| Clock Przeczytasz w 6 Minuty
Porównanie Asus Zenfone 11 Ultra vs Asus Rog Phone 8 Pro. Czym się różnią?
Przeczytasz w 6 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Zenfone 11 Ultra vs ROG Phone 8 Pro – zapraszamy na porównanie dwóch topowych modeli marki Asus. Oba smartfony to flagowce z krwi i kości, choć każdy celuje w nieco inną grupę odbiorców. Sprawdźmy, jakie są między nimi różnice, a co łączy oba urządzenia. Na końcu postaramy się odpowiedzieć na pytanie, który smartfon Asusa warto wybrać. A może lepszym rozwiązaniem jest postawienie na telefon innej marki?

Specyfikacja Asus Zenfone 11 Ultra vs Asus Rog Phone 8 Pro

Porównanie Zenfone 11 Ultra vs ROG Phone 8 Pro zapowiada się naprawdę ciekawie! Mamy w końcu do czynienia z dwoma modelami tego samego producenta, które mają najmocniejszy dziś procesor (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) i topową specyfikację.

Oba jednak znacznie się od siebie różnią pod względem ceny. W ROG Phone 8 Pro dopłacamy za gamingowe dodatki.

Dla graczy mogą być bardzo wartościowe, natomiast pozostali użytkownicy raczej z nich nie skorzystają. Nieznaczne różnice zobaczymy też w zestawie aparatów i wyświetlaczach.

Porównanie wyglądu Zenfone 11 Ultra vs ROG Phone 8 Pro

W poprzednich generacjach cechą charakterystyczną modeli Asus Zenfone była kompaktowa obudowa i małe rozmiary. Zenfone 11 Ultra zerwał jednak z tradycją – dziś flagowiec ma przekątną ekranu 6,78”, czyli podobną do swoich konkurentów. Taką samą przekątną ma również ROG Phone 8 Pro. Co więcej, wymiary obu modeli są identyczne. W każdym z nich mamy uszczelnioną obudowę IP68 o podobnym kształcie, co zobaczymy choćby w przypadku wyglądu wyspy aparatów z tyłu, czy ramek wokół ekranu.

Asus Rog Phone 8 Pro - wygląd

Z pewnością designu obu urządzeń nie uznamy jednak za podobny. Porównanie Asus Zenfone 11 Ultra vs Asus Rog Phone 8 Pro może być przez część osób rozstrzygnięte już w tym momencie. ROG Phone to seria gamingowa, co podkreślają ostre linie z tyłu obudowy, a także miniwyświetlacz na pleckach. Może pełnić rolę powiadomień lub być po prostu efektownym gadżetem. Choć Asusowi Zenfone 11 Ultra trudno odmówić stylu, jest o wiele bardziej tradycyjnym urządzeniem. Smartfon jest dostępny w kilku atrakcyjnych kolorach, powinien więc trafić w gust wielu osób.

Asus Zenfone 11 Ultra

Który model ma lepszy aparat? Asus Zenfone 11 Ultra vs Asus Rog Phone 8 Pro

Porównanie aparatu Zenfone 11 Ultra vs ROG Phone 8 Pro wypada na korzyść tego pierwszego. Oba modele mają główne matryce 50 MP o wielkości 1/1,56” z obiektywami f/1.9. Ostre ujęcia i płynne filmy zapewnia autofocus PDAF oraz optyczna stabilizacja obrazu z funkcją gimbal. W każdym z porównywanej dwójki mamy też aparat z polem widzenia 120 stopni i matrycą 13 MP.

Różnica tkwi w teleobiektywie. Oba mają optyczną stabilizację obrazu i 3-krotne zbliżenie. Zenfone 11 Ultra ma natomiast matrycę 32 MMP, natomiast ROG Phone 8 Pro – 13 MP. Kamery do selfie są takie same (32 MP, f/2.5), oba telefony poradzą sobie też z filmami 8K.

Asus Zenfone 11 Ultra - aparat

Najczęściej wykonujemy zdjęcia aparatem głównym. Każdy z flagowych Asusów posiada tam matrycę Sony IMX 890. Nie jest to obecnie topowy, ale jeden z najlepszych na rynku aparatów. W połączeniu z potężną wydajnością daje nam to gwarancję bardzo dobrych zdjęć i filmów. Zwolennicy smartfonowej fotografii mogą jednak spojrzeć również na konkurencję – tam możliwości pod tym względem są (za podobną cenę) nieco większe.

Porównanie ekranów – “gamingowy potwór” wygrywa!

388 pikseli na cal – takie zagęszczenie oferują oba porównywane dziś smartfony. Rozdzielczość Full HD+ przy przekątnej niemal 6,8” nie jest najwyższa, jednak dla większości osób jest w zupełności wystarczająca. Każdy ze smartfonów ma wyświetlacz chroniony szkłem Gorilla Glass Victus 2, z HDR10+, wbudowanym czytnikiem linii papilarnych oraz wysoką jasnością – do 2500 nitów.

Asus Rog Phone 8 Pro - wyświetlacz

Porównanie wyświetlaczy Asus Zenfone 11 Ultra vs Asus Rog Phone 8 Pro wygrywa natomiast ten drugi. Ma nieco wyższą częstotliwość odświeżania obrazu – 165 względem 144 Hz. Oba ekrany to panele LTPO AMOLED, czyli z adaptacyjną częstotliwością. Przewagę ROG Phone 8 Pro zobaczymy właściwie jedynie w najbardziej dynamicznych grach. Dla niektórych (czyli: graczy) jest to spory atut, spora część użytkowników  zapewne w ogóle nie zauważy jednak tej różnicy.

Zenfone 11 Ultra vs ROG Phone 8 Pro – bateria i ładowanie

Asus Zenfone 11 Ultra vs Asus Rog Phone 8 Pro – który ma lepszą baterię? W tym przypadku mamy dokładnie takie same parametry akumulatora. Moc ładowania (65 W przewodowo, 15 W bezprzewodowo, 10 W ładowanie zwrotne) jest nieco słabsza niż części konkurencji. Ponadprzeciętna jest natomiast pojemność, która wynosi aż 5.500 mAh.

Bateria jest więc sporym plusem obu flagowców Asusa.

Asus Zenfone 11 Ultra vs Asus Rog Phone 8 Pro – porównanie wydajności

Zenfone 11 Ultra vs ROG Phone 8 Pro – to porównanie wygrywa gamingowy ROG. Co prawda w obu telefonach mamy ten sam procesor (Snapdragon 8 Gen 3 z taktowaniem 3,3 GHz), ROG Phone 8 Pro ma więcej pamięci – nawet 24 GB RAM i aż 1 TB na dane użytkownika. Oba modele możemy mieć w wariancie 16 GB RAM + 512 GB na dane (wtedy wydajność jest właściwie niemal identyczna). Podstawowy Asus Zenfone 11 Ultra ma natomiast 12 GB RAM i pamięć 256 GB.

Zastosowany procesor i najlepsze pamięci (RAM LPDDR5x i pamięć wewnętrzna UFS 4.0) sprawiają, że każdy z porównywanej dziś dwójki należy do najbardziej wydajnych smartfonów na rynku. Dodatkowo producent w obu z nich zdecydował się na rozbudowany układ chłodzenia. Dzięki temu telefony Asusa powinny działać bardzo dobrze nawet podczas dłuższego wykorzystywania 100% możliwości sprzętu.

Zenfone 11 Ultra vs ROG Phone 8 Pro – jakie mają dodatkowe funkcje?

Tu porównanie Asus Zenfone 11 Ultra vs Asus Rog Phone 8 Pro trudno rozstrzygnąć. Oba mają po prostu kompletne wyposażenie, na jego liście znajdziemy nawet 3.5 mm złącze słuchawkowe! Poza tym jest trzyzakresowe Wi-Fi 7, najnowszy moduł Bluetooth 5.4 z szeregiem kodeków, bardzo dobre i donośne głośniki stereo, NFC i liczne systemy lokalizacji satelitarnej. O dobrej jakości dźwięku może świadczyć certyfikat Hi-Res Audio i Hi-Res Audio Wireless. Jedynym minusem może być brak slotu na karty microSD. Każdy z topowych modeli Asus ma natomiast sporo miejsca na dane.

Asus Zenfone 11 Ultra - funkcje

Pod względem dodatkowych funkcji warto wspomnieć o drugim “wyświetlaczu” w ROG Phone 8 Pro. Składa się z aż 341 Mini-LEDów i możemy zaprogramować ich prace na wiele sposobów. Dla graczy największą zaletą gamingowego Asusa mogą być natomiast dodatkowe panele dotykowe na brzegu obudowy. Mogą pełnić funkcję triggerów i wykorzystamy je w wielu grach. Mało który smartfon ma podobną opcję. ROG Phone 8 Pro może więc pełnić rolę przenośnej konsoli do gier. Producent oferuje zresztą do niego dodatkowe akcesoria dedykowane dla graczy – m.in. zewnętrzne chłodzenie, czy wygodny uchwyt.

Cena – porównanie Asus Zenfone 11 Ultra vs Asus Rog Phone 8 Pro

Każdy z tych modeli to flagowiec z krwi i kości. Szklano-aluminiowa obudowa, topowa wydajność i zestaw flagowych funkcji to niekwestionowane zalety. A jak wygląda ich cena? Czy to ona rozstrzygnie porównanie Zenfone 11 Ultra vs ROG Phone 8 Pro?

  • Asus ROG Phone 8 Pro 24 GB/1 TB kosztuje 7099 złotych
  • Asus ROG Phone 8 Pro 16/512 GB kosztuje 5899 złotych
  • Asus Zenfone 11 Ultra 16/512 GB kosztuje 5099 złotych
  • Asus Zenfone 11 Ultra 12/256 GB kosztuje 4599 złotych

Jak widać, gamingowy model jest zauważalnie droższy. Pamiętajmy jednak, że w portfolio Asus mamy też model ROG Phone 8 (bez “Pro”), który pod względem ceny jest bliższy Zenfonowi 11 Ultra.

Który wybrać? Zenfone 11 Ultra vs ROG Phone 8 Pro

Jak możemy zakończyć porównanie Asus Zenfone 11 Ultra vs Asus Rog Phone 8 Pro? Ciężko o inny werdykt niż remis. Każdy z tej dwójki ma pewne zalety w stosunku do drugiego modelu. W żadnym przypadku nie są to jednak różnice kluczowe. Asus ROG Phone 8 Pro z pewnością trafi natomiast w gust zwolenników mobilnych gier oraz agresywnej stylistyki.

A jak oba modele wypadają w porównaniu z konkurencją? Ciężko znaleźć flagowce innych marek, które biłyby na głowę porównywane dziś modele. Oba mają w końcu topowy procesor, dodatkowy układ chłodzenia, czy doskonałe wykonanie. Asus ROG Phone 8 Pro jest zresztą obecnie jednym z najlepszych smartfonów dla graczy. Zenfone 11 Ultra trafi natomiast w gust osób, które szukają telefonu bez słabych stron. To samo możemy jednak powiedzieć o takich konkurentach, jak OnePlus 12, Honor Magic 6 Pro, czy topowe odmiany Samsunga Galaxy S24. One oferują jednak nieco lepsze możliwości pod względem aparatów. Wygląda więc na to, że dziś po prostu cierpimy na kłopot bogactwa. Prawdopodobnie większość użytkowników będzie po prostu zadowolona z każdego flagowca.

Grafiki: Asus

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.