Apple Watch Ultra 2 vs Apple Watch Ultra. Który zegarek wybrać?

23.02.2024 |
| Clock Przeczytasz w 4 minuty
Apple Watch Ultra 2 vs Apple Watch Ultra. Który zegarek wybrać?
Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Prezentacja nowego modelu zegarka Apple Watch Ultra 2 była chyba najkrótsza spośród wszystkich czterech nowych urządzeń pokazanych na konferencji Apple. Pokazano kilka zmian w stosunku do pierwszej generacji, ale trudno mówić o rewolucji. Czy warto zatem kupić nowy model? Porównujemy specyfikację Apple Watch Ultra 2 i Apple Watch Ultra pierwszej generacji.

Apple Watch Ultra 2 – nowości

Podobnie jak w przypadku zegarków Apple Watch Series 9 nie ma ich zbyt wiele, ale warto o kilku wspomnieć.

Pierwsza ważna nowość to ulepszony układ S9, który według Apple jest dużo szybszy niż poprzedni S8 i ma zapewnić płynne działanie animacji w systemie watchOS 10. W nowym czipie wykorzystano między innymi 64-bitowy, dwurdzeniowy CPU, 4-rdzeniowy Neural Engine oraz czip W3 służacy do łączności bezprzewodowej.

design apple watch ultra 2

Niestety nowy czip nie przyczynił się do wydłużenia czasu pracy na baterii. Nadal wynosi ona 36 godzin w trybie normalnym i 72 godziny w trybie oszczędzania energii.

Kolejna zmiana to wykorzystanie ultraszerokopasmowego czipa 2. generacji, który posłuży między innymi do dokładnego lokalizowania iPhone’ów, a dzięki niemu zegarek działać będzie tak, jak iPhone z AirTagiem. Po uruchomieniu funkcji lokalizacji zegarek wskaże kierunek, w którym trzeba się udać, aby odnaleźć smartfona oraz odległość, jaka go od niego dzieli.

apple watch ultra 2 - widok z boku

Wyświetlacz i sterowanie

Tak jak w zegarkach Series 9, tutaj także znacznie zwiększyła się maksymalna jasność wyświetlacza z 2000 do aż 3000 nitów. Dzięki temu obraz wyświetlany na ekranie będzie widoczny w bardzo jasnym otoczeniu oraz pod wodą. Model Ultra pozycjonowany jest przecież jako zegarek dla osób uprawiających sporty ekstremalne, więc przyda się to zarówno osobom biegającym wysoko w górach, jak i nurkom. Wspomnijmy, że smartwatch posiada także głębokościomierz i czujnik temperatury wody, które uruchamiają się niemal od razu, po tym, jak zegarek zostanie zanurzony w wodzie.

Warto jeszcze wspomnieć o nowym geście służącym do sterowania. Dwukrotne stuknięcie polega na puknięciu palcem wskazującym w kciuk ręki, na której założony jest zegarek. Taki gest umożliwi między innymi odbieranie połączeń, wysyłanie wiadomości, zatrzymywanie minutnika i wiele innych czynności. Jest też programowalny przycisk czynności, który polubili użytkownicy pierwszej generacji tego zegarka, przycisk boczny oraz pokrętło Digital Crown.

apple watch ultra 2 double tap

Specyfikacja Apple Watch Ultra 2

Tak jak w poprzednim roku, koperta wykonana jest z tytanu, a jej wielkość to 49 milimetrów, sporo więcej niż w przypadku zegarków Series 9. Wyświetlacz chroniony jest przez szkło szafirowe. Trzeba wiedzieć, że ten zegarek jest sporo cięższy od modeli Series 9. Waży prawie 62 gramy i choć wydaje się to niewiele, to po pierwszym założeniu czuć, że ma się go na ręce.

Obudowa jest zgodna ze standardem MIL-STD 810H i ma klasę odporności na pył IP6X.

Apple Watch Ultra 2 jest przystosowany do pływania i uprawiania sportów wodnych o dużej prędkości oraz nurkowania na głębokości do 40 metrów.

apple watch ultra 2 lifestyle

Zegarek wyposażony został w duży, niegasnący wyświetlacz Retina OLED LTPO, który potrafi wyświetlić nawet sześć linijek parametrów treningowych. Warto przy tej okazji wspomnieć o nowej tarczy o nazwie Modułowy Ultra, która wyświetla na przykład bieżącą wysokość nad poziomem morza.

Rozdzielczość wyświetlacza to 410 na 502 piksele, a jego powierzchnia to 1182 milimetry kwadratowe.

Monitorowanie zdrowia i aktywności fizycznej

Tutaj także nie ma zmian. Na pokładzie znajduje się pulsoksymetr oraz czujnik tętna, który powiadamia między innymi o anomaliach związanych z pracą serca oraz niskim poziomie sprawności kardio.

Jest też możliwość pomiaru temperatury ciała z nadgarstka. Ta funkcja wykorzystywana jest między innymi do śledzenia cyklu miesiączkowego z szacowaniem czasu owulacji na podstawie danych historycznych.

W monitorowaniu aktywności przyda się dwuzakresowy GPS (L1 oraz L5) – taki sam jak w poprzednim roku. Poza tym zegarek wykorzystuje technologie GLONASS, Galileo, QZSS oraz BeiDou. Urządzenie korzysta także z kompasu i stale aktywnego wysokościomierza.

funkcje zegarka apple watch ultra

Bezpieczeństwo użytkowników

Tak jak rok temu, o bezpieczeństwo użytkowników zadba między innymi możliwość wykonywania połączeń alarmowych, wykrywanie upadków i wypadków oraz syrena alarmowa o głośności wynoszącej 86 decybeli – tyle samo co w przypadku poprzedniej generacji, ale jest naprawdę głośna i słychać ją z niemal 200 metrów.

Apple Watch Ultra 2 – cena

Nowy zegarek Apple Watch Ultra 2 dostępny jest, tak jak w poprzednim roku, tylko z kopertą w kolorze naturalnego tytanu. Do wyboru są trzy opaski – Alpine, Trial, Ocena, a każdą wybrać można w trzech różnych wariantach kolorystycznych.

W momencie premiery zegarek kosztował 4499 złotych (poprzednia generacja na start kosztowała 4799 złotych, czyli 300 złotych więcej) i obsługuje zarówno Wi-Fi, jak i sieć komórkową, czyli Cellular. Obecnie ceny spadły i podstawowy model można kupić już za 3999 zł.

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.