Porównujemy Apple Watch 9 i Apple Watch Ultra 2. Który kupić?

28.02.2024 |
| Clock Przeczytasz w 6 Minuty
Porównujemy Apple Watch 9 i Apple Watch Ultra 2. Który kupić?
Przeczytasz w 6 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Zegarki Apple Watch to jedne z najlepszych smartwatchów, które obecnie dostępne są na rynku. Warto jednak wiedzieć, że przeznaczone są one przede wszystkim dla użytkowników iPhone’ów. W tym poradniku porównujemy Apple Watch 9 i Apple Watch Ultra 2 – dwa najnowsze modele zegarków marki Apple. Oba skierowane są do zupełnie innej grupy użytkowników.

Watch 9 i Watch Ultra 2 miały swoją premierę we wrześniu ubiegłego roku. Mają kilka wspólnych elementów, ale zdecydowanie więcej je dzieli niż łączy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami.

Apple Watch 9 vs Apple Watch Ultra 2 – specyfikacja

Watch 9 oraz Watch Ultra 2 wyposażone są w ten sam układ SiP o marketingowej nazwie S9. Na jego pokładzie znajduje się między innymi 2-rdzeniowy procesor (CPU), który składa się z 5,6 miliarda tranzystorów. Warto także wspomnieć o 4-rdzeniowym czipie Neural Engine, który odpowiada za sprawne działanie technologii uczenia maszynowego.

Nowością jest także ultraszerokopasmowy czip drugiej generacji, który służy do dokładnego lokalizowania iPhone’a.

Oba zegarki, bez względu na wersję, mają także pamięć masową o pojemności 64 GB.

Watch 9 vs Watch Ultra 2 – wygląd i rozmiary

Apple Watch Series 9 dostępny jest w dwóch rozmiarach koperty:

 • 41 mm (wymiary koperty 41 na 35 na 10,7 mm),
 • 45 mm (wymiary koperty 45 na 38 na 10,7 mm).

Co więcej, podczas zakupu wybrać można także materiał, z którego wykonana jest koperta. Do wyboru jest aluminium z chroniącym wyświetlacz szkłem Ion-X oraz stal nierdzewna ze szkłem szafirowym. Drugi wariant jest zdecydowanie bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale też droższy. Series 9 jest wodoodporny do 50 m (można w nim pływać). Obudowa ma także odporność na pył klasy IP6X.

Koperta zegarka Apple Watch Ultra 2 wykonana została z tytanu i tylko taka opcja jest do wyboru. Jej podwyższone krawędzie dodatkowo chronią wyświetlacz, który pokryty jest szkłem szafirowym. Podobnie jest z rozmiarem, bo tutaj też nie ma wyboru. Koperta Ultra 2 jest dużo większa, a jej rozmiar to 49 mm (49 na 44 na 14,4 mm).

Urządzenie jest wodoodporne do 100 m, co oznacza, że przystosowane zostało do pływania, uprawiania sportów wodnych o dużej prędkości oraz do nurkowania rekreacyjnego do głębokości 40 metrów. Dodatkowo obudowa zgodna jest ze standardami MIL-STD 810H oraz EN13319.

Apple Watch 9 vs Apple Watch Ultra 2 – wyświetlacz

Zegarki posiadają niegasnący wyświetlacz Retina OLED LTPO. W poszczególnych wariantach Series 9 jego rozdzielczość i powierzchnia to:

 • Apple Watch Series 9 41 mm: 352 na 430 pikseli; powierzchnia 904 mm²,
 • Apple Watch Series 9 45 mm: 396 na 484 piksele; powierzchnia 1143 mm².

W Ultra 2 wyświetlacz ma rozdzielczość 410 na 502 piksele i powierzchnię 1185 mm². Jego duży rozmiar umożliwia między innymi wyświetlanie sześciu linijek parametrów treningu jednocześnie.

design apple watch ultra 2

Poza tym oba zegarki różni maksymalna jasność. W Series 9 wynosi ona 2000 nitów, a w Ultra 2 aż 3000 nitów. Minimalna wartość tego parametru wynosi 1 nit i wykorzystywana jest w przypadku aktywnej funkcji always-on.

Warto także wspomnieć o trybie nocnym w Ultra 2. W słabych warunkach oświetleniowych informacje wyświetlane są na czerwono, więc ekran nie razi w oczy.

Watch 9 vs Watch Ultra 2 – bateria i czas pracy

Według informacji na stronie internetowej Apple, bateria w Apple Watch Series 9 wystarcza na 18 godzin pracy, ale w praktyce trzeba ładować go codziennie rano lub przez noc. Dostępny jest tryb Niskie zużycie energii, który wydłuża ten czas dwukrotnie, ale dezaktywuje niektóre funkcje, na przykład niegasnący wyświetlacz czy gest dwukrotnego stuknięcia.

Bateria w zegarku Apple Watch Ultra 2 zapewnia dwa razy dłuższą pracę niż w przypadku Series 9. W normalnym trybie zegarek działa do 36 godzin (w praktyce można ładować go co dwa dni), a w trybie Niskie zużycie energii czas ten wynosi aż 72 godziny.

Zarówno Apple Watch 9 i Apple Watch Ultra 2 mają funkcję szybkiego ładowania.

Funkcje sportowe i zdrowotne

Porównywane zegarki dysponują takimi samymi funkcjami związanymi z monitorowaniem parametrów zdrowotnych. Najważniejsze z nich to:

 • powiadomienia o zbyt wysokim lub niskim tętnie,
 • powiadomienia o arytmii,
 • powiadomienia o niskim poziomie sprawności kardio,
 • śledzenie cyklu menstruacyjnego,
 • fazy snu,
 • kondycja psychiczna.
 • pomiaru poziomu tlenu we krwi,
 • badania EKG,
 • monitorowania temperatury ciała między innymi w celu szacowania czasu owulacji na podstawie wcześniejszych danych,
 • monitorowania poziomu hałasu.

Inaczej jest z możliwościami związanymi ze śledzeniem aktywności fizycznej. Co prawda, w obu zainstalowana jest ta sama aplikacja Trening, ale Ultra 2 ma dużo większe możliwości sprzętowe. Wspomnieliśmy już o możliwości nurkowania, ale to nie wszystko. Zegarek obsługuje także GPS o podwójnej częstotliwości (L1 oraz L5), dzięki czemu precyzyjnie śledzić można lokalizację na otwartych przestrzeniach z dala od cywilizacji, jak i w zatłoczonych i zabudowanych miastach. Series 9 obsługuje jedynie L1.

apple watch ultra 2 lifestyle

Kolejna sprawa to wbudowany głębokościomierz i czujnik temperatury wody oraz instalowana fabrycznie aplikacja Głębokość. Co więcej, na zegarku zainstalować można aplikację Oceanic +, która zamienia go w komputer nurkowy. Do tego wspomnieć trzeba o wysokościomierzu z poszerzonym zakresem pomiarowym od -500 m do 9000 m n.p.m.

Apple Watch 9 vs Apple Watch Ultra 2 – funkcje smartwatchowe

Wśród innych ciekawych funkcji wymienić trzeba te związane z bezpieczeństwem użytkownika, którymi dysponują oba modele:

 • Alarmowe SOS – możliwość szybkiego połączenia ze służbami ratunkowymi pod numerem 112.
 • Międzynarodowe połączenia alarmowe – możliwość kontaktu z lokalnymi służbami ratunkowymi z kraju, w którym aktualnie się przebywa.
 • Wykrywanie upadków i Wykrywanie wypadków – automatyczne łączenie ze służbami ratunkowymi po wykryciu upadku lub wypadku komunikacyjnego.
Apple Watch 9 - wygląd

Są także dwie zupełnie nowe funkcje, które nie są dostępne w starszych modelach zegarków Apple:

 • Dwukrotne stuknięcie – sterowanie za pomocą gestu dwukrotnego stuknięcia o siebie palcem wskazującym i kciukiem. W ten sposób można między innymi odebrać połączenie czy otworzyć powiadomienie.
 • Znajdowanie dokładne iPhone’a – zegarek może wskazać odległość od iPhone’a oraz kierunek, w którym trzeba się udać, by go znaleźć.

Watch 9 vs Watch Ultra 2 – dodatkowe funkcje

W tej sekcji krótko opiszemy dwie funkcje, którymi dysponuje jedynie model Apple Watch Ultra 2. Pierwsza to Syrena alarmowa, a druga związana jest z fizycznym, programowalnym przyciskiem czynności.

Syrena alarmowa – zegarek wydaje głośny dźwięk, który słychać z odległości około 200 metrów. W zamyśle ma to pozwolić na wezwanie pomocy w miejscu, gdzie nie ma zasięgu sieci komórkowej. Służą do tego dwa głośniki, w które wyposażony został zegarek.

Programowalny przycisk czynności – dodatkowy przycisk, którego funkcję można zaprogramować. Do wyboru jest między innymi rozpoczęcie treningu, uruchamianie stopera, włączanie latarki czy uruchamianie funkcji związanych z kompasem.

funkcje zegarka apple watch ultra

Apple Watch 9 vs Apple Watch Ultra 2 – cena

Zarówno Apple Watch 9, jak i Apple Watch Ultra 2 nie należą do tanich, ale ten drugi jest zdecydowanie droższy.

Apple Watch Series 9 z aluminiową kopertą o rozmiarze 41 mm w wersji z obsługą GPS kosztuje 2149 złotych. Za 45 mm kopertę zapłacić trzeba 2349 złotych, a modele z obsługą sieci komórkowej są droższe o 500 złotych. Jak wspomnieliśmy, są też zegarki z kopertą ze stali nierdzewnej, ale ich cena rozpoczyna się od 3899 złotych.

Z Apple Watch Ultra 2 jest nieco łatwiej. Podczas zakupu wybrać trzeba tylko opaskę i jej rozmiar, ale to nie ma wpływu na cenę. Do wyboru jest tylko model z obsługą GPS + Cellular, a zapłacić za niego trzeba 4499 złotych.

Który model wybrać?

Oba modele mają ten sam układ SiP, który zapewnia płynne działanie i długie wsparcie programowe. Zegarki dysponują takimi samymi możliwościami związanymi z monitorowaniem parametrów zdrowotnych, ale to koniec podobieństw.

Apple Watch Ultra 2 to Series 9 na sterydach. Jest większy, ma zdecydowanie bardziej odporną na uszkodzenia mechaniczne i czynniki zewnętrzne obudowę oraz dużo większe możliwości dotyczące monitorowania aktywności fizycznej, a to za sprawą wbudowanych sensorów, takich jak precyzyjny GPS czy głębokościomierz i czujnik temperatury wody. Wspomnieć też trzeba o dwa razy dłuższym czasie pracy na baterii. Ten model świetnie sprawdzi się zatem wśród aktywnych fizycznie osób, które uprawiają sport w ekstremalnych warunkach, a Series 9 przeznaczony jest dla mniej wymagających użytkowników.

Grafiki: Apple

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.