Apple Vision Pro – nowa era technologii użytkowej

21.06.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Apple Vision Pro – nowa era technologii użytkowej
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Doczekaliśmy się. Po latach doniesień na temat okularów wykorzystujących technologię wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości marki Apple stały się one rzeczywistością. Okulary Vision Pro zaprezentowane zostały podczas ostatniej konferencji WWDC, która odbyła się na początku czerwca tego roku.

Vision Pro, czyli „one more thing”

Podczas prezentacji inaugurującej konferencję WWDC firma Apple zaprezentowała nowe systemy operacyjne oraz trzy nowe komputery Mac, ale to nie wszystko. Wszystkie osoby, które uczestniczyły w wydarzeniu, oczekiwały premiery tych okularów, ale chyba nikt w nią nie wierzył.

Prezentacja Vision Pro była dość obszerna, ale miało się poczucie, że mowa o czymś, co jest dość abstrakcyjne. Być może wynika to z faktu, że to jedno z niewielu, a być może nawet jedyne tak zaawansowane tego typu urządzenie na światowym rynku.

Vision Pro przypominają gogle narciarskie. Specjalnie dla tych okularów firma Apple opracowała zupełnie nowy system operacyjny – VisionOS.

okulary vision pro

Działanie tych okularów polega na „nakładaniu” na świat rzeczywisty, który widziany jest przez ich przedni panel, cyfrowych elementów, będących oknami różnych aplikacji. W rezultacie można na przykład widzieć swój salon i nałożone na jego fragment okno przeglądarki internetowej – to tak zwana rzeczywistość rozszerzona. Można także oglądać filmy oraz grać w gry z Apple Arcade w trybie „pełnoekranowym”. Efektem jest wrażenie patrzenia na ogromny ekran, który przesłania świat rzeczywisty – rzeczywistość wirtualna. Sterowanie będzie mogło odbywać się za pomocą kontrolerów Xbox lub PlayStation albo z użyciem gestów rąk, ruchu gałek ocznych oraz komend głosowych.

Vision Pro – specyfikacja techniczna z przyszłości

Tym, co wszystkim zapadło w pamięć jest fakt, że każda soczewka generować będzie 23 miliony pikseli, czyli więcej niż telewizory o rozdzielczości 4K na każde oko. Nie zapomniano także o osobach z wadą wzroku. Będą one miały możliwość wyposażenia okularów w soczewki korekcyjne.

Wiadomo też, że okulary wyposażone są w układ Apple Silicon M2 oraz zupełnie nowy czip R1, który przetwarzać będzie dane wejściowe z kamer, czujników i mikrofonów.

apple vision pro

Na koniec warto dodać, że okulary zasilane są przez akumulator zewnętrzny, a jego wielkość zbliżona jest do wymiarów paszportu. Taki zabieg miał na celu zminimalizowanie wagi samych okularów, które zakłada się na głowę.

Póki co wiadomo, że okulary Vision Pro dostępne będą na początku przyszłego roku w Stanach Zjednoczonych, a później w innych krajach, ale nie podano w których. Ich cena wynosić będzie aż 3499 dolarów.

Źródło: Apple, zdjęcie startowe: archiwum własne

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.