Apple pracuje nad okularami łączącymi AR i VR. Kiedy premiera Apple Glasses?

10.06.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Apple pracuje nad okularami łączącymi AR i VR. Kiedy premiera Apple Glasses?
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Niedawno informowaliśmy o trzeciej już wersji okularów Google do rozszerzonej rzeczywistości. Dotychczasowe próby sprzedaży tego produktu przez amerykańskiego giganta nie spotkały się z dobrym przyjęciem rynku.

Inteligentne okulary AR wydają się być jednak na tyle ciekawym produktem, że wiele firm technologicznych próbuje wprowadzić jak najlepszy sprzęt na rynek. Nie inaczej jest w przypadku innego wielkiego koncernu z USA. Okulary AR Apple Glasses mogłyby współpracować z rozbudowanym środowiskiem Apple – smartfonami, komputerami, czy zegarkami smart.

Okulary AR Apple – rozszerzona rzeczywistość spod znaku nadgryzionego jabłka

To już pewne – Apple pracuje nad wprowadzeniem na rynek okularów rozszerzających rzeczywistość. Wiadomość została entuzjastycznie przyjęta przez fanów amerykańskiego producenta i jego urządzeń, zwłaszcza że mają pojawić się w sprzedaży jeszcze w tym lub na początku 2023 roku.

Okulary Apple Glasses mają pełnić rolę jednocześnie okularów rozszerzających rzeczywistość, jak i gogli do wirtualnej rzeczywistości. Okulary pełniące rolę zarówno AR i VR byłyby ciekawą innowacją na rynku.

Prawdopodobnie pierwsza generacja będzie pewnego rodzaju eksperymentem Apple. W związku z tym raczej nie uda się połączyć rozbudowanych możliwości sprzętu z estetyczną, niewielką obudową. Spodziewajmy się raczej potężnej obudowy, a w niej potężnych podzespołów. Dwa wydajne procesory mają pozwalać na przełączanie pomiędzy dwoma trybami:

  • rozszerzona rzeczywistość (okulary AR)
  • wirtualna rzeczywistość (jak w goglach VR)

realityOS – zupełnie nowe doznania?

Oprogramowanie okularów Apple ma roboczą nazwę realityOS. Informacje o sprzęcie można już znaleźć w sklepie z aplikacjami AppStore. Najwyraźniej Apple chce być jak najlepiej przygotowane do wdrożenia sprzętu do produkcji.

Rozszerzona rzeczywistość umożliwia dodanie do rzeczywistego obrazu wielu dodatkowych treści, danych, czy obrazów.

Augmented Reality (AR) to rozszerzona rzeczywistość. Polega na połączeniu prawdziwego obrazu (tego, co widzimy) z pewnymi wirtualnymi dodatkami. Mogą być nimi animacje, dane, czy na przykład mapa pokazująca w czasie rzeczywistym nawigację.

Elementy AR możemy zobaczyć między innymi w aplikacjach Messenger lub Snapchat. Tam możemy do swojego rzeczywistego wizerunku dodać pewne nakładki i filtry. Technologia AR przydaje się do tworzenia tzw. metaverse, czyli wirtualnego świata.

Póki co jest to raczej branża rozrywkowa (np. gry). W przyszłości rozszerzona rzeczywistość może się jednak przydać także w pracy i w biznesie. Pozwoli między innymi na wizualne spotkania, w których zobaczymy realistyczny obraz 3D przedstawiający naszego rozmówcę.

Wizualizacja okularów Apple Glasses (iDrop News)

Nie jeden, a dwa modele gogli AR/VR Apple?

Jest szansa, że amerykański producent wprowadzi nie jeden, a dwa modele okularów rozszerzających rzeczywistość. W sieci pojawiły się pogłoski o zastrzeżeniu praw do dwóch znaków towarowych:

  • Reality One
  • Reality Pro

Być może dostaniemy więc model podstawowych gogli AR, a także ich ulepszoną wersję wzbogaconą nowe funkcje. O jakie? Tego jeszcze nie wiemy. Oba urządzenia mogłyby pracować pod kontrolą systemu operacyjnego realityOS. Co więcej, być może gadżety pozwolą na połączenie z zegarkiem Apple Watch i odczytywaniem za jego pośrednictwem ruchów rąk. Te informacje wciąż jednak są pewnymi domysłami.

Może zainteresują Cię także te artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.