Apple Passkeys ochroni Twoje dane i pieniądze, zastępując dotychczasowy mechanizm haseł

08.08.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Apple Passkeys ochroni Twoje dane i pieniądze, zastępując dotychczasowy mechanizm haseł
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Bezpieczeństwo danych i treści przechowywanych w Internecie to dziś coraz bardziej istotna kwestia. Wielu ekspertów uważa, że obecnie to sam użytkownik jest najsłabszym ogniwem w procesie ochrony treści w sieci. Na nic zdają się bowiem przemyślane, bardzo zaawansowane i kosztowne rozwiązania proponowane przez firmy w branży IT, gdy użytkownik stosuje proste do odgadnięcia hasło. Hasło „password” lub składające się z własnego imienia dla niektórych internautów jest powodem do żartów, inni natomiast rzeczywiście go używają.

Rozwiązaniem wielu problemów może okazać się korzystanie z menadżera haseł lub innych sposobów dostępu, a takie rozwiązanie wprowadza właśnie jeden z gigantów. Apple Passkeys jest narzędziem, które już wkrótce zagości na niemal każdym urządzeniu Apple.

Apple Passkeys – giganci połączyli siły!

Stała konkurencja i walka o każdego klienta nie przeszkodziły Microsoftowi, Google i Apple we wspólnej pracy nad poprawą bezpieczeństwa w sieci. Wszystkie wymienione firmy planują wprowadzić standard logowania FIDO, do którego nie będziemy używać hasła. Giganci połączyli swoje siły w ramach FIDO Alliance. Google wprowadzi logowanie do swoich usług bez hasła w przeglądarce Chrome, w systemie Chrome OS oraz w smartfonach pracujących pod kontrolą Androida.

Logowanie przy użyciu Apple Passkeys pojawi się w najbliższej aktualizacji macOS Ventura, iPadOS oraz iOS 16.

I choć użytkownicy zapewne zwrócą większą uwagę na inne nowości w iOS 16 dla iPhone, to właśnie Apple Passkeys może okazać się tą najważniejszą. Cóż jest bowiem ważniejszego, niż zapewnienie bezpieczeństwa naszym danym, zdjęciom, czy zabezpieczenie dostępu konta bankowego?

prezentacja Apple Passkeys
Prezentacja Apple Passkeys (fot. Apple)

Jak działa Apple Passkeys?

Apple Passkeys to bardzo zaawansowane narzędzie pozwalające na szyfrowanie treści. Oparte jest na kryptografii klucza publicznego. W jej skład wchodzą klucze publiczne (przechowywane na zewnętrznym serwerze, w chmurze) oraz prywatne (znajdują się na danym urządzeniu). Ich połączenie sprawia, że niepowołane osoby nie mają możliwości dostania się do pamięci urządzenia lub przechowywanych tam danych. To świetny sposób na zapobieganie wyłudzeniom, czy problemom z dostępem do swojego konta.

Urządzenie z Apple Passkeys może posłużyć do logowania do aplikacji bankowej, serwisu social media, poczty e-mail, a nawet do komputera pracującego pod kontrolą systemu Windows.

Bezpieczne logowanie można będzie natomiast potwierdzać na swoim urządzeniu, na przykład iPhone. W tym celu skorzystamy z Touch ID lub Face ID, czyli bardzo bezpiecznych sposobów uwierzytelniania, które wykorzystują biometrię.

cyberbezpieczeństwo

W celu zalogowania się w dane miejsce podamy więc tylko login, a na naszym urządzeniu z Apple Passkeys otrzymamy od razu powiadomienie z opcją zatwierdzenia logowania. Prawie do zera spadną więc możliwości wyłudzania pieniędzy, na przykład po uzyskaniu hasła lub kodu dostępu do banku.

Co się stanie, gdy zgubisz smartfona z Apple Passkeys?

Zapisywanie części informacji (klucza publicznego) w chmurze iCloud sprawia, że nawet po utracie swojego smartfona, nie stracimy możliwości logowania. Wtedy wystarczy użyć do logowania innego urządzenia lub skonfigurować nowy telefon.

cyberbezpieczeństwo

Narzędzia jak Apple Passkeys są dobrym rozwiązaniem dla użytkowników, ale też dostawców różnych aplikacji. Będą mogli przenieść odpowiedzialność za zabezpieczenie logowania właśnie na Apple, Google lub Microsoft, co powinno zmniejszyć liczbę problemów związanych m.in. z nieuprawnionym dostępem osób trzecich do dostarczanych usług.

Może zainteresują Cię też te artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.