Apple Music czy Spotify? Porównanie oferty, jakości i ceny

01.02.2024 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Apple Music czy Spotify? Porównanie oferty, jakości i ceny
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

W ciągu kilku ostatnich lat niezwykle popularne stały się muzyczne usługi streamingowe. Za kilkanaście do kilkudziesięciu złotych miesięcznie użytkownicy tych usług otrzymują dostęp do dziesiątek milionów utworów muzycznych. Warto przypomnieć, że za taką cenę kupi się co najwyżej jeden album muzyczny, w wersji cyfrowej lub fizycznej, czyli na płycie CD. Dwa najpopularniejsze tego typu serwisy to obecnie Spotify oraz Apple Music. Ile kosztuje Apple Music i Spotify? Która usługa jest lepsza?

Porównanie Apple Music i Spotify

Apple Music vs Spotify – cena

W przypadku Apple Music użytkownicy do wyboru mają trzy abonamenty:

  • Studencki za 12 złotych za miesiąc – aby stać się subskrybentem należy potwierdzić status studenta w usłudze UniDAYS,
  • Indywidualny za 22 złotych za miesiąc,
  • Rodzinny za 35 złotych za miesiąc – dostęp dla maksymalnie 6 osób co oznacza, że każdy z użytkowników płaci 5 zł za miesiąc.

Apple Music dostępna jest także w ramach usługi Apple One. Oprócz niej, użytkownicy otrzymują także Apple TV+, Apple Arcade oraz 50 GB w chmurze iCloud. Cena pakietu wynosi 40 złotych za miesiąc. Apple One dla rodziny to koszt 60 złotych za miesiąc. Korzystać może z niego 6 osób. We wszystkich przypadkach darmowy okres próbny to 1 miesiąc.

apple music czy spotify cennik

Ceny za abonament Spotify jest nieco droższy. Dostępne są pakiety:

  • Student za 13 złotych za miesiąc – wymagane potwierdzenie statusu studenta za pomocą SheerID,
  • Individual za 24 złotych za miesiąc,
  • Duo za 31 złotych za miesiąc – dostęp dla 2 osób,
  • Family – 38 złotych za miesiąc – dostęp dla maksymalnie 6 osób.

W przypadku abonamentu Individual darmowy okres próbny wynosi 3 miesiące, a w pozostałych 1 miesiąc.

spotify cena 2024

Dostępny jest także darmowy pakiet o nazwie Spotify Free. Muzyka przerywana jest reklamami, a w aplikacji pojawiają się banery reklamowe.

Punkt dla Apple Music, ale atutem Spotify jest darmowy pakiet z reklamami, którego brakuje w ofercie Apple.

Apple Music vs Spotify – ilość i jakość muzyki

Apple chwali się, że w Apple Music dostępnych jest 100 milionów piosenek. Dodatkowo do wyboru są trzy stacje radiowe, w których słuchać można najnowszych hitów, klasycznych utworów oraz muzyki country.

Wszystkie utwory dostępne są w bezstratnym formacie. Wiele piosenek dostępnych jest w dźwięku przestrzennym w technologii Dolby Atmos. Firma Apple opracowała technologię bezstratnej kompresji, która nosi nazwę Apple Lossless Audio Codec (ALAC). Utwory kodowane są w rozdzielczościach od 16 bitów przy 44,1kHz (jakość CD) do 24 bitów przy 192kHz.

apple music czy spotify jakość muzyki

W sieci znaleźć można informację, że Spotify oferuje ponad 100 milionów piosenek. Jest też Radio Spotify, w którym można słuchać kolekcji opartych na danym wykonawcy albumie lub playliście.

W przypadku Spotify sytuacja dotycząca jakości muzyki jest nieco bardziej skomplikowana. Najwyższa jakość w Spotify Free to około 160kbit/s, a w pakietach płatnych wynosi ona około 320kbit/s.

apple music czy spotify jakość muzyki

Punkt dla Apple Music.

Liczba utworów jest podobna w obu serwisach, ale Apple Music oferuje lepszą jakość dźwięku (m.in. Dolby Atmos).

Apple Music vs. Spotify – pobieranie utworów offline

Obie usługi oferują możliwość pobrania wybranych utworów i słuchania ich wtedy, gdy nie ma dostępu do Internetu. Pobierać można zarówno utwory, albumy jak i całe playlisty.

Remis.

Apple Music vs. Spotify – aplikacje

Obie aplikacje są intuicyjne w obsłudze. Na urządzeniach marki Apple, aplikacja do obsługi Apple Music jest zintegrowana z systemem operacyjnym, co znacznie ułatwia korzystanie z niej. Aplikacja nosi nazwę Muzyka i obsługuje zarówno usługę Apple Music oraz utwory dostępne w pamięci urządzenia.

Z Apple Music korzystać można na iPhonie, iPadzie, zegarku Apple Watch, Apple TV, komputerach z systemem Mac oraz Windows, smartfonach z Androidem, głośnikach Sonos oraz telewizorach Samsung Smart TV.

apple music aplikacja

Aplikację do Spotify można pobrać ze sklepów, w których dostępne są aplikacje dla poszczególnych urządzeń. Dostępna jest na urządzeniach z system iOS, macOS, Android, Windows, telewizorach smart TV, konsolach do gier oraz zegarkach Apple Watch i zegarkach z Wear OS.

spotify aplikacja

Punkt dla Spotify za zdecydowanie większą liczbę obsługiwanych urządzeń.

Migracja playlist i biblioteki ze Spotify do Apple Music i odwrotnie

Na rynku dostępnych jest wiele aplikacji, dzięki którym przenieść można swoją bibliotekę utworów oraz playlist ze Spotify do Apple Music oraz z Apple Music do Spotify. Wśród najpopularniejszych wymieć można:

  • SongShift – aplikacja na iOS między innymi do przenoszenia danych ze Spotify do Apple Music,
  • Soundiiz – usługa do służąca między innymi do przenoszenia danych ze Spotify do Apple Music i odwrotnie,
  • freeyourmusic – aplikacja dla wielu platform służąca między innymi do przenoszenia danych ze Spotify do Apple Music i odwrotnie

Możliwości dotyczących migracji playlist i biblioteki w obie strony jest bardzo dużo. Remis.

Apple Music vs. Spotify – ciekawe funkcje

Tym razem zacznijmy od Spotify, który oferuje funkcję Connect. Umożliwia ona odtwarzanie muzyki z tego serwisu na innych urządzeniach, na przykład na bezprzewodowym głośniku, czy telewizorze smart TV. Sprzęt audio lub inny musi być podłączony do tej samej sieci Wi-Fi, z którą połączony jest smartfon czy tablet z uruchomioną aplikacją Spotify. Warunkiem jest aby wspomniane inne urządzenie wyposażone było w funkcję Spotify Connect. Sterowanie odbywa się za pomocą aplikacji na smartfonie lub tablecie. W przypadku Apple TV podobnie działa to z głośnikami HomePod i HomePod mini.

spotify connect

Warto też wspomnieć, że w obu usługach wyszukiwać można piosenki poprzez wpisanie w wyszukiwarkę fragmentu ich tekstu. To bardzo przydatna funkcja w przypadku, gdy chce się znaleźć usłyszaną przypadkiem piosenkę, a nie zna się jej tytułu, co zdarza się dość często.

Punkt dla Spotify za funkcję Connect.

Spotify czy Apple Music? Co wybrać?

Wynik – 4:4

Podsumowując wszystkie cechy okazuje się, że wybór jest naprawdę trudny. Do niedawna lepszą cenę oferowało Spotify, ale ostatnie podwyżki sprawiły, że Apple Music jest nieco tańszy. Plusem Spotify jest natomiast bezpłatny okres próbny, niedostępny u konkurencji.

Jeśli chodzi o ilość dostępnej muzyki, to obie usługi chwalą się biblioteką około 100 milionów utworów. Apple Music oferuje natomiast lepszą jakość dźwięku. Spotify słynie z oferty podcastowej, która jest bardzo rozbudowana i dostępna w ramach abonamentu. Apple Music nie ma podcastów, ale są one dostępne w darmowej(!) aplikacji Podcasty Apple.

Spotify odrabia straty w technikaliach – wspiera większą liczbę urządzeń i może pochwalić się funkcją Spotify Connect.

Co więc wybrać?

Jeśli zależy nam na lepszej jakości dźwięku, to wybór jest jeden – Apple Music. Jeśli jednak nie jest to kluczowa kwestia, a muzyki najczęściej słuchamy w biegu, albo na „zwykłych” słuchawkach czy głośnikach, to Spotify będzie równie dobrym wyborem.

Decydując się jedną z tych usług warto jeszcze sprawdzić, czy dany artysta jest obecny w bibliotece serwisu (są tutaj pewne różnice w dostępności pomiędzy serwisami).

Spotify cenione jest za algorytmy rozpoznające gust użytkownika i podpowiadające mu inne propozycje oraz chyba bardziej intuicyjną aplikację.

Apple Music wybiorą zapewne chętniej posiadacze urządzeń tego producenta, a szczególnie opłacalne jest wybranie usługi Apple One (w pakiecie Apple Music, Apple TV+, iCloud+ i Apple Arcade).

Szukasz darmowej muzyki? Sprawdź:

Może Cię zainteresować:

Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.