Apple Music Classical – nowa aplikacja dla fanów muzyki klasycznej już dostępna

10.04.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Apple Music Classical – nowa aplikacja dla fanów muzyki klasycznej już dostępna
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Pod koniec marca firma Apple udostępniła użytkownikom nową usługę streamingową o nazwie Apple Music Classical. Nietrudno się domyślić, że dostępne są w niej specjalnie wyselekcjonowane utwory muzyki klasycznej. Co ważne, usługa dostępna jest za darmo dla subskrybentów Apple One lub Apple Music.

Apple Music Classical

Warto już na początku wspomnieć, że do korzystania z nowego serwisu służy aplikacja o tej samej nazwie. W komunikacie prasowym firma chwali się, że Apple Music Classical umożliwia zoptymalizowane wyszukiwanie i zapewnia doskonałą jakość między innymi za sprawą dźwięku przestrzennego Dolby Atmos.

Utwory wyszukiwać można wpisując w wyszukiwarkę kompozytora, tytuł, dyrygenta, wykonawców, a także ich potoczną nazwę.

Jest także karta Browse, umożliwiająca przeglądanie dostępnych utworów według różnych kryteriów, między innymi kompozytorów, instrumentów czy okresów.

Co ważne, dostępne są one w formacie bezstratnym i maksymalnej jakości 24 bitów / 192 kHz. Poza tym, w aplikacji znajdują się ułożone przez ekspertów playlisty, opisy utworów, a nawet biografie kompozytorów.

apple music classical - dla miłośników muzyki poważnej

To co najważniejsze, to fakt, że na subskrybentów czeka aż 5 milionów utworów, co według Apple jest największym na świecie zbiorem muzyki poważnej. Dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z muzyką klasyczną są listy serii Editor’s Choice, a miłośnicy tego gatunku docenią między innymi zebrane w jednym miejscu różne interpretacje jednego utworu.

Warto także zwrócić uwagę na serię audioprzewodników serii The Story of Classical, które ułatwiają wejście w świat muzyki poważnej.

muzyka klasyczna apple

Na końcu warto wspomnieć, że nowa usługa działa w każdym kraju, w którym dostępne jest Apple Music, ale z wyjątkiem Chin, Rosji i kilku innych krajów, a aplikacja funkcjonuje tylko na iPhone’ach z systemem iOS 15.4 lub nowszym. Niestety interfejs nie został jeszcze przetłumaczony na język polski i użytkownicy muszą zadowolić się anglojęzyczną wersją.

Źródło: Apple

Może Cię zainteresować:

Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.