Kolejna rewolucja Apple. Po autorskich procesorach przyszedł czas na wyświetlacze microLED

18.01.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Kolejna rewolucja Apple. Po autorskich procesorach przyszedł czas na wyświetlacze microLED
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

W najnowszym newsletterze Power On, którego autorem jest Mark Gurman – znany dziennikarz serwisu Bloomberg, przeczytać można, że firma Apple planuje wyposażyć większość swoich urządzeń w wyświetlacze typu microLED. Takie podzespoły otrzymać mają zegarki Apple Watch, iPhone’y, iPady i komputery Mac. Proces przejścia na nową technologię rozpocznie się w 2024 roku.

Apple stawia na microLED

Firma z Cupertino rozwija własną technologię produkcji tych wyświetlaczy, a trwa to już około 6 lat. Gurman porównał to do pracy, jaką firma włożyła w rozwój własnych procesorów, które obecnie stosowane są w większości modeli komputerów Mac, a na rynku pojawiły się w 2020 roku.

MacBook Air z M2
MacBook Air z układem M2

Projekt o nazwie kodowej T159, który związany jest z rozwojem technologii microLED, rozpoczął się w Apple mniej więcej w 2017 roku. Tego typu wyświetlacze zapewniają między innymi lepsze odwzorowanie kolorów, większą jasność i szersze kąty widzenia, a także mniejsze zużycie energii niż obecnie stosowane rozwiązania. Jest jeszcze druga korzyść. Apple w dużej części uniezależni się od firm Samsung oraz LG, które są obecnie dostawcami wyświetlaczy.

Wyświetlacz microLED najpierw trafi do 2 generacji Apple Watch Ultra, a potem do pozostałych urządzeń z portfolio Apple.

Na początku poprzedniego tygodnia Gurman poinformował, że pierwszym urządzeniem, w którym zaimplementowana zostanie technologia microLED będzie kolejna generacja zegarka Apple Watch Ultra. Następnie nowa technologia wdrożona zostanie kolejno w iPhone’ach, iPadach, a na końcu w komputerach Mac. W ostatnim przypadku na zmianę we wszystkich modelach czekać trzeba będzie być może nawet 10 lat.

Źródło: MacRumors, grafiki: Apple

Może Cię zainteresować:

Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.