Naprawdę aż tak wydajny? Apple M1 Ultra pod lupą testerów

14.04.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Naprawdę aż tak wydajny? Apple M1 Ultra pod lupą testerów
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Podczas pierwszej tegorocznej prezentacji produktowej firmy Apple, która odbyła się 8 marca (Peek Performance), zaprezentowany został między innymi komputer Mac Studio. Urządzenie dostępne jest w dwóch wariantach – z układem M1 Max oraz zupełnie nowym czipem M1 Ultra. Ile rdzeni ma M1 Ultra? Jaka jest wydajność M1 Ultra? Jaką ilość pamięci RAM obsługuje? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszym artykule.

Układ Apple Silicon – co to jest?

Podstawą tych układów jest architektura ARM, a charakteryzują się one budową, która nazwana została jako SoC, czyli System on a Chip. Tego typu konstrukcja integruje komponenty, które potrzebne są do działania komputera. Na pokładzie M1 Ultra znajdują się między innymi:

  • procesor (CPU),
  • karta graficzna (GPU),
  • zunifikowana pamięć RAM,
  • silnik Neural Engine, odpowiedzialny za proces uczenia maszynowego,
  • Secure Enclave, czyli dodatkowa warstwa bezpieczeństwa, odizolowana od głównego procesora,
  • kontroler dysku SSD,
  • procesor sygnału obrazu oraz silniki kodujące i dekodujące,
  • kontroler Thunderbolt 4.

Dzięki integracji wielu podzespołów, układy Apple Silicon są bardzo wydajne, ponieważ czas transferu danych między poszczególnymi komponentami został maksymalnie skrócony.

M1 Max i M1 Ultra
Źródło: Apple

Specyfikacja układu M1 Ultra

‌M1 Ultra to najprawdopodobniej ostatni układ z rodziny M1. Składa się aż ze 114 miliardów tranzystorów. Warto także zwrócić uwagę na jego gabaryty. Jest on około 3 razy większy niż procesor AMD Ryzen 3 3300X.

m1 ultra i ryzen 3 3300X
Źródło: Max Tech – YouTube

M1 Ultra to tak naprawdę dwa połączone ze sobą układy M1 Max.

Ich połączenie możliwe było dzięki wykorzystaniu niezwykle szybkiego interfejsu o nazwie UltraFusion. Charakteryzuje się on bardzo dużą przepustowością, która osiąga prędkość 2,5 TB/sekundę. To właśnie dzięki zastosowaniu wspomnianego wyżej interfejsu M1 Ultra rozpoznawany jest jako jeden układ, a nie jako dwa czipy M1 Max.

Najnowszy układ Apple wyposażony został w 20-rdzeniowy CPU, z czego 14 to zapewniające wysoką wydajność rdzenie Apple Firestorm, a 4 to energooszczędne rdzenie Icestrom.

M1 Ultra posiada 32 kanały wykorzystywane do działania pamięci RAM typu LPDDR5 o przepustowości 800 GB/s. Maksymalna ilość pamięci operacyjnej, którą potrafi obsłużyć ten układ to 128 GB.

CPU w M1 Ultra
Źródło: Apple

Warto dodać, że firma Apple nie ujawniła taktowania procesora, ale według informacji, które znaleźć można między innymi w tabelach wyników testów benchmarkowych Geekbench 5, wynosi ono 3,22 GHz. M1 Ultra dedykowany jest dla komputerów stacjonarnych, więc firma mogła zdecydować się na zwiększenie taktowania w porównaniu do układu M1 Max. W przypadku tego ostatniego zdecydowanie bardziej istotna jest energooszczędność, ponieważ wykorzystywany jest on w notebookach – w MacBookach Pro.

Jak wspomniano wcześniej, elementem M1 Ultra jest także procesor graficzny, który posiada 64 rdzenie i 8192 jednostek wykonawczych. Podczas prezentacji twierdzono, że układ ten potrafi osiągnąć taką samą wydajność jak w przypadku karty graficznej GeForce RTX 3090, wykorzystując przy tym mniej energii, ale rzeczywistość okazała się nieco inna.

Testy wydajności M1 Ultra

W sieci znaleźć można wiele informacji na temat rezultatów, jakie w testach wydajności osiąga układ M1 Ultra. Jednoznacznie wynika z nich, że jest to bardzo wydajna jednostka, ale nie jest to najszybszy dostępny obecnie na rynku procesor.

W testach Geekbench 5 Mac Studio z M1 Ultra osiągnął 1793 punkty (dla operacji jednordzeniowych) oraz 24055 (dla operacji wielordzeniowych). To bardzo dobre wyniki, ale jak już wspomniano, nie są one najwyższe w historii.

test apple m1 ultra
Źródło: Geekbench 5

Najlepszy wynik w teście single core, który wyniósł 1993 osiągnął procesor Intel Core i9 – 12900K. W teście multi core prym wiedzie AMD Ryzen Threadripper 3990X, który zdobył 25264 punktów.

Zweryfikowano także wydajność procesora graficznego. Z przeprowadzonych testów wynika, że M1 Ultra jest zdecydowanie gorszy od wspomnianej wyżej karty graficznej GeForce RTX 3090. Takie testy przeprowadzili między innymi redaktorzy serwisu The Verge. Wspomniana karta GeForce osiągnęła w testach Geekbench 5 Metal 215034 punktów, a wynik 64-rdzeniowego GPU w układzie M1 Ultra to 83121 punktów.

wydajność apple m1 ultra w Metal
Źródło: The Verge

Podobne wnioski wysnuć można z testów przeprowadzonych z pomocą gry Shadow of the Tomb Raider. RTX 3090 osiągnął 142 fps, a M1 ultra 108 fps (dla rozdzielczości 1080p).

test układu M1 od Apple w Tomb Raider
Źródło: The Verge

Podsumowując, wyniki uzyskiwane przez układ M1 Ultra są naprawdę bardzo dobre. Pod względem wydajności konkuruje z najlepszymi na rynku procesorami, ale z przedstawionych wyżej rezultatów wynika, że nie jest to najszybszy w historii czip. Co więcej, okazało się także, że deklarowana przez Apple wydajność jest trochę przesadzona, ponieważ rzeczywiste wyniki są nieco niższe.

Urządzenia z układem M1 Ultra

Obecnie układ M1 Ultra dostępny jest tylko w komputerach Mac Studio. Za najtańszy model z 20‑rdzeniowym CPU, 48‑rdzeniowym GPU i 64 GB zunifikowanej pamięci RAM zapłacić trzeba 20799 złotych. Komputer z najbardziej wydajnym układem M1 Ultra kosztuje co najmniej 29799 złotych. To model z pamięcią masową o pojemności 1 TB. Wariant z pamięcią o pojemność 8 TB to wydatek rzędu 40000 złotych.

Czy warto kupić komputer z układem M1 Ultra?

Wydaje się, że nikt nie szuka odpowiedzi na to pytanie w Internecie. Mac Studio to bardzo wydajny, a zarazem bardzo drogi komputer, który przeznaczony jest dla profesjonalnych użytkowników, zajmujących się na przykład edycją grafiki, wideo czy tworzeniem muzyki. Takie osoby doskonale wiedzą jakiego sprzętu potrzebują. Warto jednak dodać, że Mac Studio, a szczególnie wersja z układem M1 Ultra nie jest komputerem do użytku domowego. W takim przypadku wydajność, za którą trzeba sporo zapłacić, nie zostałaby wykorzystana.

Źródło zdjęcia głównego: Apple.com

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.