Apple Intelligence vs Samsung Galaxy AI – porównanie

09.07.2024 |
| Clock Przeczytasz w 6 Minuty
Apple Intelligence vs Samsung Galaxy AI – porównanie
Przeczytasz w 6 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Od kilku lat widzimy szybki wzrost popularności narzędzi wykorzystujących sztuczną inteligencję. Na początku 2024 roku poznaliśmy Galaxy AI – narzędzia związane ze zdjęciami, przetwarzaniem tekstu, a nawet tłumaczeniem na inne języki. Trafiają do flagowych smartfonów i tabletów Samsung Galaxy, z czasem powinny natomiast pojawić się też w innych, tańszych urządzeniach. Odpowiedzią ze strony największego konkurenta jest natomiast Apple Intelligence. Sprawdźmy więc, co oferują oba rozwiązania i czy można wybrać lepsze z nich. Może być to cenna podpowiedź przy wyborze nowego telefonu. Funkcje AI znacznie zwiększają w końcu produktywność, funkcjonalność, przy przyjemność podczas korzystania ze sprzętu.

Premiera Galaxy AI w Samsungu Galaxy S24

Porównanie Apple Intelligence vs Samsung Galaxy AI zacznijmy od omówienia tego drogiego. Galaxy AI pojawiło się na rynku na początku 2024 roku. Nikt się wtedy nie spodziewał, że zamiast omawiać flagowe smartfony, czy inteligentny pierścień Galaxy Ring, Samsung najbardziej skupi się właśnie na sztucznej inteligencji. Najbardziej imponujące jest skupienie się koreańskiej marki na przełamywaniu bariery językowej, a także usprawnieniach realnie przydatnych w codziennym użytkowaniu.

Najważniejsze funkcje Galaxy AI:

 • tłumaczenie rozmów telefonicznych w czasie rzeczywistym, w tym na język polski
 • tryb tłumacza, w czasie rzeczywistym podczas rozmów na żywo, działa w trybie offline
 • generatywna edycja zdjęć – np. usuwanie niechcianych obiektów, przesuwanie ich, generowanie nowego tła, a nawet zmiana rozmiaru obiektów na zdjęciu
 • Circle to Search – wyszukiwanie treści widocznych aktualnie na ekranie w sieci (np. zakreślając w kółko fragment zdjęcia lub tekstu)
 • funkcje związane z tekstem – pisanie, tłumaczenie, streszczenie, sprawdzanie poprawności
 • tapety AI tworzone na podstawie promptów
Galaxy AI

Wkrótce “AI” może oznaczać Apple Intelligence

Po pierwsze – Galaxy AI to działające narzędzia, które wiele osób zdążyło już przetestować. Apple dopiero zapowiedziało swój produkt, musimy jeszcze poczekać na jego wprowadzenie na rynek. Rozwiązanie poznaliśmy podczas WWDC 2024 w połowie roku. Apple kładzie duży nacisk na prywatność i bezpieczeństwo. Podkreśla, że podczas obsługi, wpisywane informacje są przetwarzane bezpośrednio na urządzeniu. Chmura obliczeniowa Apple jest natomiast wykorzystywana jedynie w celu poprawy wydajności i nie trafiają tam nasze prywatne dane. To dobra wiadomość w dobie wszechobecnego podawania coraz większej liczby danych w Internecie.

Najważniejsze funkcje Apple Intelligence:

 • asystent głosowy Siri dostanie wsparcie AI, integruje się z ChatGPT (choć nie w języku polskim…)
 • generowanie obrazów AI
 • generowanie emotikon
 • funkcje do zarządzania tekstem – tłumaczenie, sprawdzanie poprawności, streszczenie, pisanie maili, zmiana tonu wiadomości
 • funkcje AI w galerii zdjęć – usuwanie obiektów, zmiana tła, głosowe wyszukiwanie zdjęć z galerii

Jak wygląda więc porównanie Apple AI vs Galaxy AI? Jak widać, funkcje są podobne. Samsung zdobywa jednak pewną przewagę dzięki tłumaczeniu na różne języki (aż 13 języków, w tym polski).

Apple Intelligence

Apple AI vs Galaxy AI – na jakich urządzeniach działają?

Prezentacja Apple Intelligence była ciekawa, ale na koniec poznaliśmy dość smutną wiadomość. Narzędzia nie tylko trafią wyłącznie na najnowsze urządzenia, ale tylko te z dopiskiem “Pro”. Posiadacze iPhone 15 lub iPhone 15 Plus nie uświadczą więc nowych funkcji. Nie wiadomo, jak wygląda dostępność Apple AI na iPhone 16, które zadebiutują jesienią. Rozwiązanie jest też dostępne na tabletach iPad i komputerach Mac, jednak tylko tych z mocnym procesorem Apple M1 lub lepszym.

Apple Intelligence będzie dostępne na smartfonach:

 • iPhone 15 Pro
 • iPhone 15 Pro Max
 • iPad z procesorem Apple M1 lub nowszym
 • Mac z procesorem Apple M1 lub nowszym.

W przypadku Samsunga, Galaxy AI pojawiło się w styczniu na najnowszych flagowcach – Galaxy S24, Galaxy S24+ i Galaxy S24 Ultra. Obecnie Galaxy AI jest już dostępne na urządzeniach:

 • Samsung Galaxy S24, S24+, S24 Ultra
 • Samsung Galaxy S23, S23+, S23 Ultra
 • Samsung Galaxy S23 FE
 • Samsung Galaxy S22, S22+, S22 Ultra
 • Samsung Galaxy Z Fold 5
 • Samsung Galaxy Z Flip 5
 • Samsung Galaxy Z Fold 4
 • Samsung Galaxy Z Flip 4
 • Samsung Galaxy Tab S9, S9+, S9 Ultra
 • Samsung Galaxy Tab S8, S8+, S8 Ultra.

Apple Intelligence vs Samsung Galaxy AI – unikalne funkcje

W porównaniu Apple Intelligence vs Galaxy AI możemy poszukać funkcji dostępnych na wyłączność. W Galaxy AI imponują opcje tłumaczenia rozmów – czy to telefonicznych, czy odbywających się na żywo.

Apple AI stawia natomiast na prywatność. Możliwe, że ryzyko “wycieku” danych lub przejęcia ich przez niepowołane osoby będzie najmniejsze, gdy skorzystamy z AI na iPhone lub innym urządzeniu Apple. Plusem Apple Intelligence może być również współpraca z ChatGPT. Obecnie to właśnie ten chatbot uznawany jest za jeden z najlepszych na rynku, zostawiając w tle choćby Google Gemini.

Apple Intelligence vs Samsung Galaxy AI - unikalne funkcje

Apple Intelligence vs Galaxy AI: dostępność w Polsce

Zanim przejdziemy do werdyktu w porównaniu Apple AI vs Galaxy AI, sprawdźmy dostępność obu narzędzi w Polsce. Galaxy AI zadebiutowało we flagowcach koreańskiej marki, od razu oferując dostęp wszystkim użytkownikom. Warto docenić, że również nieco starsze, a przez to tańsze smartfony i tablety z czasem dostają te funkcje. Całość jest dostępna w języku polskim, także tłumaczenie rozmów telefonicznych w czasie rzeczywistym. Możemy czuć się wyróżnieni – ta funkcja działa obecnie w kilkunastu językach, a wśród nich znalazł się również polski.

apple intelligence vs galaxy ai - unikalne funkcje

Co do Apple Intelligence w Polsce to… wcale się tu nie pojawi. Apple tłumaczy to unijnym, restrykcyjnym prawem. Być może zmieni się to w przyszłości, nie ma obecnie żadnych oficjalnych informacji na ten temat.

Obecnie porównanie Apple Intelligence vs Samsung Galaxy AI z perspektywy użytkownika z Polski kończy się więc zwycięstwem tego drugiego. Obie firmy proponują podobne narzędzia, jednak tylko Galaxy AI jest dostępne w naszym kraju.

Apple Intelligence vs Samsung Galaxy AI vs… A co proponuje konkurencja?

Galaxy AI i Apple Intelligence nie są jedynymi narzędziami tego typu. Obecnie niemal każdy liczący się producent smartfonów ma swoje alternatywy. Najczęściej nie ma tam jednak tak zaawansowanych funkcji, jak w propozycjach Apple lub Samsunga. Zwykle funkcje ograniczają się do dodatkowych trybów w aparacie (lepsza stabilizacja, tryb nocny, wykrywanie zamkniętych oczu, itp.), opcji w galerii zdjęć, czy podobnych dodatków.

Część narzędzi AI trafi do smartfonów z Androidem wraz z Google Gemini. Sztuczna inteligencja ma zastąpić Asystenta Google, będziemy więc mogli porozmawiać z naszym urządzeniem. Telefony z Androidem coraz częściej mają też takie funkcje, jak wymazywanie obiektów ze zdjęcia, czy nawet przesuwanie ich.

Jeśli komuś zależy na funkcjach związanych z tekstem – tworzeniem notatek, maili, czy streszczeniem długich wiadomości, zawsze może też skorzystać z dodatkowej aplikacji. To choćby ChatGPT, już teraz dostępny dla Androida i iOS. Ma obsługę głosową, rozpoznaje obrazki i pliki. Według doniesień ChatGPT ma zresztą zostać ściśle zintegrowany z kolejną wersją systemu NothingOS dla smartfonów Nothing Phone.

Co lepsze? Apple AI vs Galaxy AI

Apple Intelligence vs Galaxy AI – przy braku dostępności tego pierwszego w Europie i Polsce, trudno o inny wynik porównania. Gdy natomiast porównamy inteligentne funkcje, Galaxy AI i tak wygrywa. Wrażenie robi możliwość tłumaczenia rozmów telefonicznych “w locie”, choć w praktyce efekty są różne. Jest też funkcja tłumaczenia rozmów na żywo, czy szybkie wyszukiwanie “Circle to search”.

Sztuczna inteligencja Apple została dopiero zaprezentowana. Nie znamy jej działania w codziennym użytkowaniu, ciężko więc o jednoznaczną ocenę tego rozwiązania. Samsung ma natomiast asa w rękawie. Narzędzia Galaxy AI, związane z tłumaczeniem rozmów, są też dostępne przy użyciu słuchawek TWS Galaxy Buds!

FAQ

Co jest lepsze? Apple Intelligence vs Samsung Galaxy AI

Inteligentne narzędzia Samsunga działają, są dostępne na wielu urządzeniach, także w Polsce. Analogiczne produkty Apple to dopiero zapowiedź, niestety nie będą działać jednak w Europie.

Co to jest Galaxy AI?

W ten sposób Samsung nazwał zbiór funkcji i aplikacji korzystających ze sztucznej inteligencji. Znajdziemy je między innymi w aparacie i galerii, ale też całym systemie. Możemy dzięki nim m.in. tłumaczyć rozmowy telefoniczne na inne języki, czy pisać teksty (np. treść maila).

Jakie telefony mają Galaxy AI?

Początkowo Galaxy AI zadebiutowało na telefonach z rodziny Samsung Galaxy S24. Po pewnym czasie również starsze modele dostają te funkcje – m.in. Galaxy S23, Galaxy S23 FE, serii Galaxy S22, składane Samsungi 4-tej i 5-tej generacji. W przyszłości także jeszcze starsze modele, choć raczej z topowych serii Galaxy S i Galaxy Z, dostaną Galaxy AI.

Czy Apple Intelligence działa w Polsce?

Nie, ze względu na unijne przepisy, Apple AI nie trafi do Europy, przynajmniej póki co.

Na jakich urządzeniach działa Apple AI?

Póki co narzędzia zadebiutują na iPhone 15 Pro, iPhone 15 Pro Max, iPadach i MAcach z procesorami Apple M1 lub nowszymi.

Na jakim oprogramowaniu jest Galaxy AI?

Galaxy AI wymaga obecności systemu Android 14 i nakładki Samsung One UI 6.1 lub nowszych.

Grafiki: Samsung, Apple

Może Cię zainteresować:

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.