Apple Intelligence – lista nowych funkcji iPhone, z których nie skorzystasz (na razie)

11.06.2024 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Apple Intelligence – lista nowych funkcji iPhone, z których nie skorzystasz (na razie)
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Gdy w styczniu Samsung przedstawił Galaxy AI, niemal pewne było, że pozostałe marki również dodadzą do swoich smartfonów sztuczną inteligencję. Praktyczne narzędzia przyspieszające pracę i ułatwiające korzystanie z funkcji telefonu mogą być w końcu niezłą zachętą do wybrania właśnie modelu danej marki. Nie musieliśmy czekać zbyt długo na odpowiedź Apple. Ich Apple Intelligence trafia na wiele urządzeń – od iPhonów, przez tablety iPad, aż do komputerów Mac. Sprawdźmy więc, jakie nowe możliwości dostaną użytkownicy.

Premiera Apple Intelligence

Gdy sprawdzamy możliwości, jakie dają narzędzia AI w różnych urządzeniach, zwykle są one podobne. Inteligentna edycja zdjęć, rozumienie ludzkiej mowy, tłumaczenie na różne języki, czy opcje znane z ChataGPT (np. streszczenie teksów, tworzenie podsumowań). Czy Apple Intelligence zaoferuje nam coś więcej? W trakcie premiery, która odbyła się podczas WWD 2024 (10 czerwca 2024 roku) przedstawiciele marki zapewnili, że narzędzia AI będą dopasowywane do każdego użytkownika – jego stylu korzystania z urządzenia, oczekiwań i potrzeb.

Apple Intelligence nie jest osobnym narzędziem – jest „wbudowane” w oprogramowanie. Działa więc „ponad” uruchomionymi aplikacjami.

Aby komunikować się z Apple Intelligence, możemy wpisywać polecenia tekstowo lub wypowiedzieć komendy głosowe. Narzędzie rozumie również obrazy, na przykład załączone jako plik lub wskazane na ekranie smartfona.

aparaty w iphone 15 pro max
iPhone 15 Pro

Dla zachowania wysokiego poziomu prywatności, działania związane z AI są przetwarzane bezpośrednio na urządzeniu (zapytania nie są np. wysyłane do chmury). W związku z tym działanie Apple Intelligence wymaga jednak sporej mocy obliczeniowej. Być może dlatego obecnie narzędzia AI będą dostępne jedynie na najlepszych sprzętach Apple. Odpowiednia moc obliczeniowa jest wymaga ze względu na wykorzystanie przez Apple dużych modeli językowych. Jeśli w procesie uczestniczą jednak serwery Apple, nie trafiają do nich informacje użytkowników, a dodatkowe możliwości pozwalają jedynie na szybszą i lepszą analizę danych i ich przetwarzanie. Usługa Private Cloud Compute przyda się wtedy, gdy nasze urządzenie ma zbyt małą moc obliczeniową do wykonania jakiegoś zadania w zadowalającym czasie.

Dostępność Apple Intelligence

Dziś lista urządzeń obsługujących Apple Intelligence jest dość krótka. Być może w przyszłości również tańsze/starsze sprzęty tej marki dostaną pakiet narzędzi AI.

Obecnie Apple Intelligence działa jedynie na Apple iPhone 15 Pro lub Apple iPhone 15 Pro Max oraz na tablecie iPad lub komputerze Mac z procesorem Apple M1 lub nowszym.

Systemy operacyjne Apple integrują się z ChatGPT!

Informacją, na której potwierdzenie czekaliśmy, jest zintegrowanie ChatGPT z oprogramowaniem Apple. Dotyczy to najnowszych wersji systemów iOS 18, iPadOS 18 i macOS Sequoia. Mówimy o najnowszym modelu językowym GPT-4o.

Asystent Siri może korzystać z ChatGPT bez logowania i zakładania konta, oczywiście również bez opłat.

Integracja ChatGPT z Apple Intelligence
Integracja ChatGPT z Apple Intelligence

Asystentka Siri staje się znacznie lepsza

Zmianą, której spodziewaliśmy się już od jakiegoś czasu, jest ulepszenie asystenta Siri. Teraz możliwe będzie komunikowanie się zarówno poprzez komendy głosowe, jak i wpisując polecenia tekstowo. Dzięki wsparciu sztucznej inteligencji, Siri powinna znacznie lepiej rozumieć intencje użytkownika. AI umożliwia w końcu rozumienie mowy naturalnej, bez konieczności wypowiadania komend w odpowiedni sposób.

Nowy framework App Intense pozwoli na integrację Siri z aplikacjami firm trzecich.

To spore udogodnienie. Siri będzie w końcu przydatna także poza aplikacjami i narzędziami Apple. Korzystanie z Siri będzie oczywiście bardziej produktywne dzięki integracji z ChatGPT w najnowszej, całkiem użytecznej wersji. Jeśli jakieś treści znajdowały się kiedyś na naszym urządzeniu, Siri będzie mogła szybko je dla nas wyszukać. Niestety, nic dziś nie wiadomo o możliwości używania Siri w języku innym niż angielski.

Jedną z przydatnych funkcji Apple Intelligence będzie z pewnością Rewrite. Pozwoli na sprawdzenie poprawności wiadomości lub tekstu, czy przeredagowanie ich. Sztuczna inteligencja może też dla nas stworzyć podsumowanie lub streszczenie jakiegoś tekstu. Niestety, wygląda na to, że wszystkie funkcje tekstowe będą póki co dostępne jedynie w języku angielskim. Ciekawie zapowiada się też opcja korzystania z Image Playground (inteligentny generator obrazków, np. w Wiadomościach i Keynote) i Gemoji (generowanie emitikon emoji).

Image Playground w Apple Intelligence
Image Playground w Apple Intelligence
Apple Intelligence i Gemoji
Apple Intelligence i Gemoji – kreator emoji

Nowe funkcje w galerii zdjęć

Dzięki Apple Intelligence korzystanie z galerii zdjęć i filmów ma być łatwiejsze. Przede wszystkim algorytmy AI pozwolą na szybkie wyszukiwanie zdjęć lub filmów. Wystarczy, że je opiszesz, a system sam poszuka pasujących treści. Możliwe będzie nawet wyszukiwanie konkretnych klatek w nagraniu wideo, co wydaje się dziś całkiem imponujące.

Apple Intelligence dostarczy nam też nowych funkcji do edycji zdjęć.

iPady dostaną nową funkcję Image Wand. Służy do generowania grafik przez AI, zapewne o wiele bardziej skomplikowanych, niż te z Image Playground.

Kiedy będziemy mogli używać Apple Intelligence?

Programiści będą mogli integrować swoje aplikacje i gry z Apple Intelligence. Pojawi się nawet możliwość skorzystania wewnątrz aplikacji firmy trzeciej z Image Playground API. Być może otwiera to zupełnie nowy rozdział w dziedzinie tworzenia oprogramowania. Publiczna wersja beta Apple Intelligence pojawi się natomiast jesienią tego roku.

W 2025 roku Apple Intelligence powinno obsługiwać inne języki niż angielski. Czy pojawi się wśród nich język polski? Nie ma oficjalnego potwierdzenia takiego planu.

Apple Intelligence ma zrewolucjonizować sposób korzystania z urządzeń Apple, wprowadzając zaawansowane funkcje AI, które ułatwią codzienne zadania i zapewnią bezpieczeństwo danych użytkowników. Czy będzie tak w rzeczywistości? Musimy uzbroić się w cierpliwość. Wiele narzędzi wykorzystujących sztuczną inteligencję zapowiada się wybitnie dobrze, w praktyce nie będąc zbyt przydatnymi.

Może zainteresują Cię też inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.