Apple Intelligence niedostępne w UE. Apple boi się sankcji

26.06.2024 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Apple Intelligence niedostępne w UE. Apple boi się sankcji
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Niedawno poznaliśmy zbiór funkcji związanych ze sztuczną inteligencją, a dostępnych na najlepszych urządzeniach Apple. Okazuje się jednak, że problemem Apple Intelligence nie jest jednak wyłącznie ograniczenie do iPhone 15 Pro i 15 Pro Max oraz najmocniejszych tabletów oraz laptopów. Jest jeszcze gorzej. Użytkownicy z Polski i Europy w ogóle nie dostaną nowości.

Apple Intelligence niedostępne w Europie

Władze Apple wydały ogłoszenie, które zasmuciło europejskich i polskich użytkowników sprzętu tej marki. Okazuje się bowiem, że nowości zaprezentowane niedawno podczas WWDC 2024 (konferencja Apple) nie trafią do użytkowników iPhone, iPadów i Mac-ów. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że Amerykanie mają mocny argument będący powodem takiej decyzji.

Apple Intelligence nie pojawi się póki co w Europie ze względu na „niepewne” regulacje prawne.

Mowa o DMA – nowej ustawie o rynkach cyfrowych. Apple obawia się, że ich oprogramowanie mogłoby naruszać unijne przepisy. To z kolei rodziłoby ryzyko nałożenia na Apple grzywny.

apple iphone 15 pro
iPhone 15 Pro dostanie Apple Intelligence, ale nie w Polsce

Unijna ustawa o treściach cyfrowych dotyczy m.in. monopolistów, którzy wprowadzają na rynek usługi i funkcje dostępne na wyłączność na ich sprzęcie. Apple najwyraźniej obawia się, że mogłoby to dotyczyć także ich ekosystemu, ograniczonego w końcu do sprzętu Apple.

Nie tylko Apple Intelligence nie będzie dostępne w Polsce

Poza Apple Intelligence na europejskim rynku nie zobaczymy również innych funkcji. Mowa między innymi o iPhone Mirroring, czyli możliwość wyświetlenia wirtualnego ekranu swojego smartfona na komputerze lub tablecie Apple. To samo dotyczy ulepszonej wersji SharePlay Screen Sharing.

Najpewniej na ulepszenia obejmujące sztuczną inteligencję w Siri poczekamy znacznie dłużej, niż osoby z innych krajów (np. Stanów Zjednoczonych). Wygląda na to, że co najmniej do 2025 roku.

Apple Intelligence
Apple Intelligence

Póki co użytkownicy Apple będą musieli zadowolić się takimi funkcjami, jak nowe Gemoji, generator grafiki Image Playground oraz Writing Tools (tworzenie notatek, czy treści e-maili dzięki AI). Te powinny pojawić się już we wrześniu, zapewne w momencie premiery nowej generacji smartfonów iPhone. Jednocześnie trudno dziś powiedzieć, czy pozostałe funkcje w ogóle pojawią się na rynkach Unii Europejskiej, ani kiedy mogłoby to nastąpić.

Polecane telefony Apple iPhone

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.