Czym jest konto Apple ID? Jak je założyć i co dzięki niemu zyskujesz?

25.10.2023 |
| Clock Przeczytasz w 6 Minuty
Czym jest konto Apple ID? Jak je założyć i co dzięki niemu zyskujesz?
Przeczytasz w 6 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Każdy, kto choć przez chwilę korzystał z jakiegokolwiek urządzenia marki Apple, z pewnością spotkał się z pojęciem Apple ID. Konto, bez którego trudno funkcjonować w świecie Apple ma właśnie taką nazwę. W tym artykule odpowiadamy, jak założyć Apple ID, jakie są jego najważniejsze funkcje oraz jak usunąć konto Apple ID. Znajdziecie w nim także informacje o tym, jak założyć konto Apple ID dla dziecka.

Apple ID – co to jest?

Apple ID to nic innego jak indywidualny identyfikator użytkownika sprzętu i usług firmy Apple. W praktyce jest to konto, które obejmuje adres e-mail użytkownika oraz hasło, które niezbędne są do logowania.

Podczas rejestracji podaje się także dane kontaktowe oraz informacje o metodach płatności, które wykorzystywane będą do uiszczania opłat za usługi i inne kupowane treści.

Gdzie można korzystać z konta Apple ID?

Jak już wspomnieliśmy, każdy użytkownik sprzętu Apple powinien mieć Apple ID. Konto służy do logowania do wszystkich usług, które oferuje firma Apple, takich jak na przykład App Store, Apple Music, iCloud, iMessage czy FaceTime. Co więcej, podczas konfigurowania nowego urządzenia, na przykład iPhone’a, iPada, komputera Mac warto zalogować się na to konto, by móc korzystać z ich pełnej funkcjonalności.

Poniżej wymieniamy najpopularniejsze dostępne w Polsce usługi, które wymagają posiadania konta Apple ID:

 • App Store i Apple Arcade,
 • Apple Books,
 • Apple Music i zakupiona muzyka,
 • Apple Online Store,
 • Apple Pay,
 • Apple Podcasts,
 • Aplikacja Apple Store,
 • Społeczności wsparcia Apple,
 • Apple TV, Apple TV+ i kanały Apple TV,
 • FaceTime,
 • Chmura rodzinna,
 • Lokalizator,
 • Game Center,
 • iCloud i iCloud+,
 • iMessage,
 • iTunes.

Najważniejsze funkcje Apple ID

Po zalogowaniu się do konta Apple ID na dowolnym urządzeniu, użytkownik otrzymuje między innymi dostęp do:

 • sklepów z aplikacjami, e-bookami,
 • zakupionej muzyki,
 • stron umożliwiających uzyskanie wsparcia technicznego od społeczności
 • usług, bez których urządzenia Apple nie byłyby takie atrakcyjne.

Jak założyć Apple ID? Rejestracja

Poniżej przedstawiamy jak na różne sposoby założyć Apple ID. Logowanie do tego konta to zupełnie coś innego. W tym celu wystarczy podać adres e-mail oraz hasło, ale zanim możliwe będzie logowanie, konto trzeba założyć.

Zakładanie Apple ID na iPhonie i iPadzie

W przypadku smartfona oraz tabletu konto Apple ID założyć można w trakcie procesu konfiguracji urządzenia. Można zrobić to także później, wykorzystując aplikację App Store.

Aby zarejestrować Apple ID podczas konfiguracji urządzenia należy kolejno:

 • Wybrać opcję Nie pamiętasz hasła lub nie masz Apple ID?
 • Stuknąć Utwórz bezpłatny Apple ID.
jak założyć apple id na iPhone i iPad
 • Wprowadzić swoje imię i nazwisko oraz wybrać datę urodzenia i stuknąć Dalej.
 • Wybrać Użyj bieżącego adresu e-mail lub Adres e-mail iCloud gratis. Drugą opcję należy wybrać w przypadku, gdy do logowania do Apple ID nie chcemy używać swojego dotychczasowego adresu e-mail lub gdy przy okazji chcemy uzyskać kolejny adres mailowy.

Następnie należy postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. Użytkownik zostanie poproszony między innymi o weryfikację adresu poczty elektronicznej, utworzenie hasła oraz ustawienie regionu, w którym konto będzie funkcjonować.

Aby utworzyć konto po skonfigurowaniu urządzenia, należy otworzyć sklep App Store i stuknąć w przycisk logowania znajdujący się w prawym górnym rogu, a następnie wybrać Utwórz nowy Apple ID.

Apple ID rejestracja w App Store

Teraz należy postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. Tutaj możliwe będzie także wprowadzenie danych karty kredytowej lub debetowej, ale nie jest to konieczne (można wybrać opcję Brak).

Na koniec na wprowadzony jako identyfikator konta Apple ID adres e-mail wysłana zostanie wiadomość zawierająca instrukcję dotyczącą weryfikacji adresu e-mail.

Zakładanie Apple ID na Macu

Aby założyć Apple ID na komputerze Mac należy wybrać menu Apple, a następnie Ustawienia systemowe. Kolejny krok to kliknięcie znajdującej się na pasku bocznym opcji Zaloguj się za pomocą Apple ID. Teraz należy wybrać Utwórz Apple ID i postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Apple ID na komputerach Mac

Tak jak w przypadku zakładania Apple ID w App Store, możliwe jest podanie danych dotyczących płatności. Po przejściu całej procedury należy zweryfikować adres mailowy. Instrukcja wysyłana jest pocztą elektroniczną.

Zakładanie Apple ID na komputerze PC

W takim przypadku należy najpierw zainstalować aplikację iTunes lub upewnić się, że zainstalowana jest najnowsza wersja.

Następnie z górnego paska menu wybrać kolejno Konto oraz Zaloguj się i kliknąć Utwórz nowy Apple ID.

Następnie podobnie jak w wyżej opisanych przypadkach należy postępować zgodnie z wyświetlanymi wskazówkami, a na końcu zweryfikować swój adres e-mail.

Zakładanie Apple ID w przeglądarce

Możliwe jest także założenie Apple ID za pośrednictwem strony appleid.apple.com. Po jej otwarciu należy kliknąć Utwórz Apple ID i postępować zgodnie ze wskazówkami. W tym przypadku niezbędne będzie podanie adresu e-mail oraz numeru telefonu, które na końcu zostaną zweryfikowane.

zakładanie Apple ID przez WWW

Konto Apple ID dla dziecka

Firma Apple umożliwia utworzenie osobnego konta Apple ID dla dziecka. Dzięki temu dziecko nie ma dostępu do danych osobowych rodziców, a także możliwości swobodnego korzystania ze skonfigurowanych metod płatności. Co więcej, po utworzeniu Apple ID dla dziecka zdefiniować można tak zwany nadzór rodzicielski. Ta funkcja sprawia, że opiekunowie mogą kontrolować, jak dziecko korzysta z urządzeń i usług Apple.

Warto wiedzieć, że dzieci w wieku poniżej 13. roku życia nie mogą same utworzyć konta Apple ID.

Zrobić mogą to organizatorzy rodziny w chmurze iCloud, do której przypisane zostanie dziecko. Takie konto utworzyć można na przykład na iPhonie, iPadzie oraz na komputerze Mac. Niezbędne będzie do tego posiadanie karty kredytowej, która jest potwierdzeniem, że osoba zakładająca konto jest dorosła. Identyfikator stanowić może adres e-mail dziecka, sugerowany adres w domenie @icloud.com lub pseudonimu z Game Center.

Aby założyć Apple ID dla dziecka systemach iOS 16 i iPadOS 16 oraz nowszych należy:

 • Wybrać kolejno Ustawienia > Rodzina.
 • Stuknąć przycisk Dodaj członka, który znajduje się w prawym górnym rogu ekranu.
 • Wybrać opcję Utwórz konto dla dziecka i stuknąć Dalej.
 • Wprowadzić wymagane dane dziecka – imię oraz datę urodzenia.

Następnie postępować według wyświetlanych wskazówek.

Na komputerze Mac z systemem macOS Ventura lub nowszym należy wybrać kolejno menu Apple, Ustawienia systemowe, Rodzina. Następnie wybrać opcję Dodaj członka, która znajduje się tuż pod listą osób będących członkami rodziny i kliknąć przycisk Utwórz konto dla dziecka. Teraz wystarczy postępować zgodnie ze wskazówkami, aby ukończyć proces.

Jak odzyskać konto Apple ID?

Zmiana hasła Apple ID nie jest trudna. Można tego dokonać na przykład na iPhonie i Padzie, komputerze Mac oraz na stronie internetowej appleid.apple.com.

W celu zmiany hasła Apple ID na urządzeniach z iOS i iPadOS należy:

 • Wybrać kolejno Ustawienia, swoje imię i nazwisko oraz Hasło i ochrona.
 • Stuknąć opcję Zmień hasło.
 • Wprowadzić bieżące hasło lub kod urządzenia, a następnie nowe hasło i potwierdzić je poprzez stuknięcie w Zmień hasło.

W przypadku komputera Mac należy otworzyć Ustawienia systemowe, a następnie swoje imię i nazwisko. Teraz należy kliknąć kolejno Hasło i ochrona oraz Zmień hasło. Niezbędne będzie wpisanie hasła do komputera.

Jak zmienić hasło Apple ID na stronie internetowej appleid.apple.com? Po zalogowaniu się bieżącym hasłem należy kliknąć kolejno Logowanie i zabezpieczenia oraz Hasło. Teraz wprowadzić bieżące hasło, a następnie nowe hasło i je potwierdzić.

A co zrobić, jeśli hasło do Apple ID zostało zapomniane? Najłatwiej hasło wyzerować można za pomocą urządzenia, które jest już zalogowane na dane konto, na przykład na iPhonie lub komputerze Mac. Ważne jest to, że smartfon czy tablet muszą mieć ustawione kod, a komputer hasło dostępu.

Na iPhonie należy otworzyć Ustawienia, a następnie stuknąć w swoje imię i nazwisko. Później kolejno wybrać należy Logowanie i zabezpieczenia oraz Zmień hasło.

W celu wyzerowania hasła Apple ID skorzystać można także ze strony iforgot.apple.com. Trwa to jednak zdecydowanie dłużej niż w przypadku korzystania z zaufanego urządzenia, czyli takiego, które jest zalogowane na dane konto.

Jak usunąć konto Apple ID?

Usuwanie konta Apple ID odbywa się za pośrednictwem strony privacy.apple.com. Po jej otwarciu należy zalogować się za pomocą swojego konta Apple ID. Następnie należy wybrać opcję Usuń konto i postępować zgodnie z wyświetlanymi wskazówkami.

usuwanie Apple ID

Przed zrealizowaniem tej procedury warto wylogować się z Apple ID na wszystkich zalogowanych urządzeniach.

Grafiki: Apple

Może Cię zainteresować:

Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.