Search icon

Apple Event 2021 – podsumowanie drugiej konferencji

20.10.2021 |
| Clock Przeczytasz w 6 Minuty
Apple Event 2021 – podsumowanie drugiej konferencji
Przeczytasz w 6 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Podczas ostatniej konferencji produktowej organizowanej przez firmę Apple w 2021 roku, zaprezentowany został nowy model MacBooka Pro z układami Apple Silicon M1 Pro oraz M1 Max. Pojawiły się także słuchawki AirPods 3. generacji i nowe warianty kolorystyczne głośników HomePod.

Na samym początku prezentacji Tim Cook powiedział, że jest ona poświęcona dwóm kategoriom – produktom muzycznym oraz komputerom Mac. Zaczęło się od tej pierwszej.

Przeczytaj również relację z premiery iPhone 13 i nowych iPadów
Konferencja Apple 2021 – wszystkie premiery i nowości

Nowości w Apple Music i nowe kolory HomePodów

W ramach usługi Apple Music dostępny jest nowy plan taryfowy o nazwie „Voice Plan”, który kosztuje 5 dolarów miesięcznie.

Nowy plan w Apple Music

Jego subskrybenci nie będą mieć dostępu do tradycyjnej aplikacji Apple Music. Z usługi korzystać będą mogli za pośrednictwem asystenta głosowego Siri oraz specjalnie dostosowanego interfejsu tej aplikacji. Wyświetlać będzie ona sugestie oparte na preferencjach użytkowników oraz ostatnio odtwarzane utwory.

Co więcej, do Apple Music dodano wiele nowych playlist, dzięki którym łatwiejsza ma być obsługa za pomocą komend głosowych. Niestety abonament „Voice Plan” nie będzie dostępny w Polsce.

apple event 2021 - HomePod

Zaprezentowano także nowe warianty kolorystyczne głośników HomePod. Poza tym nic się nie zmieniło. Jest to samo urządzenie, które zadebiutowało rok temu. Już w listopadzie wybrać będzie można nowe kolory. Poza białym i czarnym, dostępne będą także głośniki w kolorach żółtym, pomarańczowym i niebieskim.

Słuchawki AirPods 3

Nowe słuchawki zostały przeprojektowane i wyglądają inaczej niż ich poprzednia generacja, a w dodatku naszpikowane są wieloma nowymi funkcjami. Brak jednak silikonowych wkładek, o których dużo mówiło się przed premierą.

Słuchawki wyposażono między innymi w technologię umożliwiającą odtwarzanie dźwięku przestrzennego Dolby Atmos oraz adaptacyjną korekcję dźwięku.

Posiadają mikrofony, które odbierają emitowany dźwięk, dzięki czemu na bieżąco brzmienie muzyki dostosowywane jest tak aby było jak najlepiej dopasowane do kształtu ucha użytkownika.

apple event 2021 nowe słuchawki AirPods 3

AirPodsy 3 generacji posiadają specjalnie zaprojektowany wzmacniacz oraz przetwornik dynamiczny, dzięki którym znacznie ulepszono jakość dźwięku. Wszystkim steruje czip H1, który znany jest z poprzednich wersji.

Sterowanie odbywa się za pomocą czujników nacisku. Z poziomu słuchawek można odtwarzać i zatrzymywać muzykę, zmieniać odtwarzane utwory oraz odbierać i kończyć połączenia.

Podobnie jak słuchawki w wersji Pro, AirPodsy 3. generacji spełniają wymagania normy IPX4, co oznacza, że są odporne na wodę i pot podczas uprawiania sportów oraz aktywności innych niż wodne.

Etui słuchawek ładowane jest za pomocą ładowarki MagSafe, ale jest także wyposażone w złącze Lightning, które również służyć może do ładowania. W odróżnieniu od poprzedniego modelu, nie ma do wyboru etui, które zasilać można jedynie za pomocą przewodu.

Apple AirPods 3 etui

Baterie w słuchawkach wystarczają na 6 godzin słuchania muzyki, a akumulator w etui umożliwia aż 30 godzin słuchania. Warto dodać, że zaledwie 5 minut ładowania w etui wystarczy na około 1 godzinę słuchania muzyki.

Co więcej, nowe słuchawki widoczne są w aplikacji Lokalizator, więc łatwo będzie można je znaleźć. Dodatkowo użytkownicy otrzymają powiadomienie, gdy znajdą się one poza zasięgiem Bluetooth.

Słuchawki AirPods 3. generacji kosztują 949 złotych.

MacBook Pro z układem M1 Pro i M1 Max – cechy

Zdecydowanie dłuższa część prezentacji poświęcona została nowym układom Apple Silicon oraz nowemu modelowi MacBooka Pro.

Wbrew doniesieniom, które pojawiały się od dłuższego czasu firma Apple zaprezentowała nie jeden, a dwa nowe układy – M1 Pro oraz M1 Max.

apple event 2021 - nowe procesory M1 Pro i M1 Max

Układ M1 Pro jest wyposażony w 8-rdzeniowy CPU oraz 14-rdzeniowy procesor graficzny, a przepustowość pamięci wynosi 200GB/s. Czip ten potrafi obsłużyć do 32GB zunifikowanej pamięci RAM. Warto przypomnieć, że M1 obsługuje maksymalnie 16GB.

procesor Apple M1 Pro

M1 Max jest jak dotąd najbardziej wydajnym układem z rodziny Apple Silicon. Posiada 10-rdzeniowy CPU oraz 16-rdzeniowy procesor graficzny. Przepustowość pamięci wynosi dwa razy więcej niż w przypadku układu Pro, czyli 400GB/s. Czip potrafi obsłużyć do 64GB zunifikowanej pamięci RAM.

procesor Apple M1 Max

Apple chwali się, że nowe układy są niemal 4 razy bardziej wydajne niż 4-rdzeniowe procesory Intel Core i7 – wykorzystywane w poprzedniej generacji 13-calowych MacBooków Pro.

16-rdzeniowe GPU jest ponad 9 razy bardziej wydajne niż grafika Intel Iris Plus, a w przypadku 32-rdzeniowego GPU, wydajność jest ponad 13 razy większa.

Dzięki M1 Pro do MacBooka można podłączyć dwa monitory Pro Display XDR (ich rozdzielczość to 6K). Do modeli z układem M1 Max możliwe jest podłączenie trzech monitorów Pro Display XDR i jednego telewizora o rozdzielczości 4K.

apple event 2021 - nowy MacBook Pro

Następnie zaprezentowano nowy model MacBooka Pro. Został  przeprojektowany i wygląda zupełnie inaczej niż poprzednia generacja. Komputer dostępny jest w dwóch rozmiarach – 14 oraz 16 cali. Oba warianty dostępne są zarówno z układem M1 Pro jak i M1 Max.

Dużą nowością jest wyświetlacz Liquid Retina XDR. W przypadku mniejszego ekranu rozdzielczość natywna to 3024×1964 piksele, a zagęszczenie wynosi 254 piksele na cal. Większy ekran charakteryzuje się rozdzielczością, która wynosi 3456×2234 piksele. Zagęszczenie jest takie samo.

Warto też dodać, że typowa jasność wyświetlacza to 1000 nitów, a kontrast wynosi 100000:1. Obsługuje on szeroką gamę kolorów (P3) oraz technologię True Tone. Zastosowano też ProMotion, czyli adaptacyjną częstotliwość odświeżania do 120Hz.

Apple MacBook Pro ekran

Znacznie zwiększył się także czas pracy na baterii, który stał na wysokim poziomie już w pierwszej generacji laptopów z układami M1.

14-calowe modele umożliwiają maksymalnie 17 godzin odtwarzania filmów oraz 11 godzin bezprzewodowego przeglądania Internetu. Większe komputery osiągają jeszcze lepsze wyniki. Wynoszą odpowiednio 21 oraz 14 godzin. Jest to możliwe dzięki małemu zapotrzebowaniu nowych układów na energię.

Zastosowano także nowe dyski SSD. Ich maksymalna prędkość odczytu to 7,4GB/s. Możliwe do wybrania pojemności to 512GB, 1TB, 2TB, 4TB lub 8TB. To znaczna poprawa w stosunku do ubiegłorocznych modeli.

Zgodnie z wcześniejszymi oczekiwaniami nowe MacBooki Pro zostały wyposażone w dodatkowe porty. Posiadają 3 porty Thunderbolt 4 (USB-C), które obsługują między innymi ładowanie oraz Display Port, gniazdo na kartę pamięci SDXC, port HDMI, gniazdo słuchawkowe z obsługą słuchawek o wysokiej impedancji oraz port MagSafe 3.

Apple MacBook Pro złącza

Wykorzystana została także nowa kamera. Ma rozdzielczość 1080p, a dzięki zastosowaniu procesora ISP, jakość rejestrowanego obrazu jest bardzo dobra. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że kamera umieszczona została we wcięciu w ekranie, czyli tak zwanym notchu, które do tej pory charakterystyczne było dla iPhone’ów.

Apple MacBook Pro kamera

Warto też wspomnieć kilka słów o klawiaturze i głośnikach. Zgodnie z doniesieniami zrezygnowano z paska Touch Bar, a zamiast tego są tradycyjne klawisze funkcyjne o pełnej wysokości. Co więcej, ulepszono kształt czytnika Touch ID, dzięki czemu łatwiej położyć palec w odpowiednim miejscu.

W nowych komputerach zastosowano cztery głośniki niskotonowe z technologią force-cancelling i dwa wysokotonowe. Dzięki nim MacBooki Pro emitują dźwięk przestrzenny Dolby Atmos.

Apple MacBook Pro głośniki

MacBook Pro z układem M1 Pro i M1 Max – ceny

Ceny nowych komputerów są zdecydowanie wyższe niż w przypadku poprzedniej generacji. Za najtańszą konfigurację 14-calowego MacBooka Pro zapłacić trzeba 10 799 złotych. Jest on wyposażony w układ M1 Pro z 8-rdzeniowym CPU i 14-rdzeniowym GPU oraz 16GB zunifikowanej pamięci RAM i dysk SSD o pojemności 512GB.

Najdroższy model to koszt 30 299 złotych. Posiada on układ M1 Max wyposażony w 10-rdzeniowy CPU i 32-rdzeniowy GPU oraz 64 GB zunifikowanej pamięci RAM i 8 TB pamięci masowej SSD.

W przypadku 16-calowych modeli ceny są jeszcze wyższe. Najtańszy z układem M1 Pro, który wyposażony jest w 10-rdzeniowy CPU i 16-rdzeniowy GPU oraz 16 GB zunifikowanej pamięci RAM i 512 GB pamięci masowej SSD kosztuje 13 299 złotych.

Maksymalna konfiguracja Apple MacBook Pro z układem M1 Max z 10-rdzeniowym CPU i 32-rdzeniowym GPU oraz 64 GB zunifikowanej pamięci RAM i 8 TB pamięci masowej SSD kosztuje 31 299 złotych.

Apple Event 2021 - macOS Monterey

macOS Monterey

Podczas konferencji nie podano informacji dotyczącej daty premiery nowej wersji systemu operacyjnego macOS Monterey, ale na stronie Apple przeczytać można było, że pojawi się ona 25 października. Obecnie system jest już dostępny i można go pobierać na kompatybilne urządzenia. Więcej na ten temat przeczytasz w oddzielnym artykule, w którym omawiamy wszystkie najważniejsze informacje, zmiany i nowości.

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.