Apple CarPlay – jak włączyć? Konfiguracja i najważniejsze funkcje

06.07.2023 |
| Clock Przeczytasz w 6 Minuty
Apple CarPlay – jak włączyć? Konfiguracja i najważniejsze funkcje
Przeczytasz w 6 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Apple CarPlay to system, który integruje Twój iPhone z samochodem. Dzięki niemu będziesz mógł wykonywać takie czynności jak odtwarzanie muzyki, prowadzenie rozmów telefonicznych, wysyłanie wiadomości, korzystanie z map i nawigacji oraz innych aplikacji. A wszystko bez użycia rąk bądź w przyjaznym kierowcom interfejsie. W tym artykule opisujemy, jak działa Apple CarPlay, jak włączyć ten system i go skonfigurować.

Co to jest Apple CarPlay?

Apple CarPlay to system, którym połączysz iPhone’a ze swoim samochodem – przy pomocy kabla USB albo bezprzewodowo, przez Bluetooth lub Wi-Fi. Po podłączeniu telefonu do samochodu, na ekranie pojawia się interfejs CarPlay, który daje dostęp do funkcji Twojego iPhone’a na wyświetlaczu samochodu.

Jest to w pewnym sensie uproszczona wersja iOS.

Systemem można sterować za pomocą dotyku, przycisków na kierownicy lub głosowo przez Siri. CarPlay pozwala na dostęp do podstawowych funkcji iPhone’a oraz do wybranych aplikacji zgodnych z systemem.

Jak włączyć CarPlay?

Aby włączyć CarPlay, musisz mieć iPhone’a z iOS 7.1 lub nowszym oraz samochód zgodny z systemem CarPlay. Niektóre samochody mają wbudowany system CarPlay, a niektóre wymagają dodatkowego modułu lub adaptera.

Jeśli masz starszy samochód bez CarPlay, możesz zakupić specjalny radioodbiornik kompatybilny z CarPlay (szerzej o tym w osobnym punkcie). Aby móc korzystać z Apple CarPlay należy najpierw system ten wstępnie skonfigurować.

apple carplay - jak włączyć?

Konfiguracja Apple CarPlay

Aby skonfigurować CarPlay, musisz podłączyć iPhone’a do samochodu za pomocą kabla USB – Lightning lub sparować go bezprzewodowo przez Bluetooth lub Wi-Fi. W zależności od modelu samochodu i iPhone’a proces może się nieco różnić, ale ogólnie wygląda następująco:

Przewodowo przez USB:

 • Podłącz iPhone’a do portu USB w samochodzie za pomocą oryginalnego kabla USB – Lightning od Apple.
 • Na ekranie iPhone’a pojawi się komunikat o pozwoleniu na korzystanie z CarPlay. Dotknij „Zezwól„.
 • Na ekranie samochodu pojawi się ikona CarPlay. Dotknij jej, aby uruchomić system.

Bezprzewodowo przez Bluetooth lub Wi-Fi:

 • Włącz Bluetooth i Wi-Fi na iPhone’ie.
 • W ustawieniach samochodu znajdź opcję „CarPlay” lub „Smartphone Integration” i aktywuj ją.
 • Na ekranie iPhone’a pojawi się lista dostępnych samochodów. Wybierz swój samochód i wprowadź kod PIN jeśli jest wymagany.
 • Na ekranie samochodu pojawi się ikona CarPlay. Dotknij jej, aby uruchomić system.

Od tej pory za każdym razem gdy uruchomisz silnik auta, Apple CarPlay powinien się włączyć automatycznie.

Sterowanie CarPlay

Istnieją trzy sposoby na to, aby sterować CarPlay: dotykowo, przyciskami na kierownicy lub głosowo przez Siri.

Aby kontrolować CarPlay dotykowo:

 • Dotykaj ikon na ekranie samochodu tak jak na iPhone’ie.
 • Przesuwaj palcem po ekranie w lewo lub w prawo, aby zmienić widok aplikacji.
 • Dotknij przycisku „Home” w lewym dolnym rogu ekranu, aby wrócić do głównego menu CarPlay.

Przyciskami na kierownicy możesz wykonać następujące czynności:

 • Naciśnij przycisk „Voice Control” na kierownicy, aby aktywować Siri.
 • Naciśnij przycisk „Back” lub „Menu” na kierownicy, aby wrócić do poprzedniego ekranu lub do głównego menu CarPlay.
 • Naciśnij przyciski „Volume” na kierownicy, aby regulować głośność.

Sterowanie głosowo przez Siri wygląda następująco:

 • Naciśnij i przytrzymaj przycisk „Voice Control” na kierownicy, aby aktywować Siri.
 • Powiedz, co chcesz zrobić, np. „Zadzwoń do Ani”, „Pokaż mi drogę do domu”, „Odtwórz playlistę z Spotify”.
 • Możesz też powiedzieć „Hey Siri” bez naciskania przycisku, jeśli masz iPhone’a z iOS 9 lub nowszym i samochód z mikrofonem w kierownicy.
apple car play - sterowanie
Źródło: Apple Insider-YouTube

Najważniejsze funkcje Apple CarPlay

Dzięki Apple CarPlay skorzystasz z wielu funkcji iPhone’a podczas jazdy samochodem. Oto niektóre z nich:

 • Telefon: prowadź rozmowy telefoniczne za pomocą głośnomówiącego lub zestawu słuchawkowego.
 • Muzyka: odtwarzaj muzykę z biblioteki iPhone’a lub z aplikacji takich jak Apple Music, Spotify, Pandora, iHeartRadio i innych. Te i inne aplikacje pozwalają też słuchać podcastów, audiobooków i radia internetowego.
 • Mapy: uzyskaj dostęp z nawigacji przez Mapy Apple, Mapy Google lub Waze. Pozwoli Ci to m.in. na wyszukiwanie miejsc, sprawdzanie natężenia ruchu drogowego, otrzymywanie wskazówek głosowych i oglądanie mapy na ekranie samochodu.
 • Wiadomości: wysyłaj i odbieraj wiadomości tekstowe lub iMessage za pomocą Siri. Istnieje również możliwość dyktowania własnych wiadomości i odsłuchiwania odebranych SMS-ów na głos.
 • Kalendarz: sprawdzaj swoje wydarzenia, przypomnienia i zaproszenia na kalendarzu. Za pomocą Siri dodasz, zedytujesz lub usuniesz wydarzenia.
 • Kontakty: wyszukuj i dzwoń do swoich kontaktów za pomocą Siri. Możesz też prosić Siri o dodawanie, edytowanie lub kasowanie kontaktów.
 • Aplikacje: korzystaj z wielu innych aplikacji zgodnych z CarPlay, takich jak WhatsApp, Skype, Audible, TuneIn, Yelp i innych. Aplikacje dla CarPlay zainstalujesz także z poziomu iPhone’a i sklepu Apple Play Store.

Jakie aplikacje działają na CarPlay?

Wiele aplikacji znanych z iOS działa na CarPlay, jednak nie wszystkie. Oprogramowanie dostępne dla systemu CarPlay zazwyczaj mieści się w jednej z kilku następujących kategorii, w tym: audio, komunikacja, nawigacja lub informacja.

Aby aplikacje CarPlay były dostępne dla samochodów, muszą one spełniać określone przez Apple wytyczne.

Dla przykładu – nie mogą mieć reklam, powiadomień ani animacji, które mogłyby nas rozpraszać w trakcie jazdy. Co ciekawe, auta elektryczne mogą mieć dostęp do dodatkowych aplikacji, w tym Plugshare do lokalizowania stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Listę podstawowych aplikacji dostępnych na CarPlay znajdziesz na stronie Apple. Aplikacje CarPlay znajdziesz również w App Store na iPhone’ie, aczkolwiek w sklepie Apple nie istnieje żaden specjalny filtr pod CarPlay. Jeśli jednak już uda Ci się znaleźć stosowne oprogramowanie, to warto wiedzieć, że aplikacje CarPlay mają specjalną ikonę w kształcie samochodu.

Czy każdy iPhone ma CarPlay?

Technicznie nie każdy iPhone jest zgodny z CarPlay. W praktyce jednak wymagania tego systemu są bardzo niskie – wystarczy nawet wiekowy iPhone 5 z końca 2012 r. i każdy nowszy model.

Niezbędnym wymogiem jest też system operacyjny iOS 7.1 lub nowszy. Warto jednak zaznaczyć, że niektóre funkcje CarPlay mogą wymagać nowszego modelu iPhone’a lub iOS-a.

carplay iphone

Czy Apple CarPlay jest płatny?

Apple CarPlay jest całkowicie darmowy i nie wymaga żadnego abonamentu. Jeśli używasz funkcji wymagających dostępu do sieci, wystarczy internet mobilny w Twoim iPhone lub samochodzie. Trzeba mieć jednak na uwadze, że niektóre aplikacje CarPlay mogą być płatne lub wymagać subskrypcji, tak jak na iPhone’ie.

W jakich samochodach jest CarPlay?

Według oficjalnej strony Apple, CarPlay jest dostępny w ponad 800 modelach samochodów różnych marek na całym świecie. Popularni producenci, którzy oferują CarPlay w swoich autach to m.in.: Audi, BMW, Chevrolet, Citroen, Ford, Honda, Hyundai, Kia, Mercedes, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Toyota, Volkswagen.

W praktyce większość aut wyprodukowanych od 2016 roku od tych i innych producentów  jest kompatybilnych z Apple CarPlay. Aby sprawdzić, czy Twój samochód obsługuje CarPlay, odwiedź stronę Apple i sprawdź, czy Twoja marka i model auta znajdują się na liście Apple. Jeśli Twojego pojazdu nie ma na tej liście, nie wszystko stracone. Nadal zainstalujesz CarPlay w starszym samochodzie za pomocą zewnętrznego odbiornika lub adaptera.

apple carplay w aucie

CarPlay w starszych samochodach – jak to zrobić?

Chcesz korzystać z CarPlay w swoim starym samochodzie? Jest to jak najbardziej możliwe – będziesz potrzebować iPhone’a z iOS 14 lub nowszej wersji oraz kompatybilnego odbiornika/radioodtwarzacza lub adaptera CarPlay. Odbiornik to urządzenie, które zastępuje lub dodaje się do fabrycznego radia w samochodzie i ma wbudowany ekran dotykowy, np. Sony XAV-AX8150D. Adapter to urządzenie, które podłącza się do istniejącego radia i wyświetla CarPlay na smartfonie lub tablecie – np. CPLAY2air. Oba rozwiązania wymagają podłączenia iPhone’a za pomocą kabla lub Bluetooth.

Czy CarPlay działa na Androidzie?

Nie, CarPlay działa tylko z iPhone i iOS. Jeśli masz smartfon z systemem Android, wtedy dla Ciebie rozwiązaniem jest Android Auto, który jest podobną usługą od Google.

CarPlay vs Android Auto

CarPlay i Android Auto mają wiele wspólnego, ale też kilka istotnych różnic. Oto niektóre z nich:

 • CarPlay działa tylko z iPhone’ami, a Android Auto tylko ze smartfonami z systemem Android.
 • CarPlay ma prostszy i bardziej minimalistyczny interfejs niż Android Auto, który ma więcej kolorów i ikon.
 • CarPlay korzysta z Apple Maps jako domyślnej aplikacji nawigacyjnej, a Android Auto z Google Maps. Mapy Apple sprawdzają się w Polsce gorzej, ale możesz używać innych aplikacji nawigacyjnych na obu systemach, takich jak np. Waze.
 • CarPlay obsługuje Siri jako asystenta głosowego, a Android Auto – Asystenta Google. Obydwaj asystenci umożliwiają sterowanie systemem samochodu za pomocą głosu, choć opcja Google jest nieco bardziej rozbudowana.
 • CarPlay pozwala Ci odblokować i uruchomić samochód za pomocą iPhone’a w wybranych modelach samochodów z 2021 roku lub nowszych. Android Auto nie ma takiej funkcji.

Może Cię zainteresować:

Na skrzyżowaniu światów dziennikarstwa, PR-u i IT. Ma słabość do najnowszych technologii obrazu oraz dźwięku i nie byłby sobą, gdyby przestał być na bieżąco z gadżetami. Przygodę z komputerami i grami zaczął w wieku 5 lat, a teraz jest tatą małej gejmerki. Gdy nie zajmuje się żonglerką i ekwilibrystyką słowną, lubuje się w słuchaniu alt-rocka, zgłębianiu kina światowego i konsumowaniu szeroko rozumianej (pop)kultury.