Porównanie Apple AirPods 4 vs. AirPods Pro 2. Czym się różnią?

W trakcie konferencji, podczas której firma Apple zaprezentowała iPhone’y serii 16 pojawiły się także nowe słuchawki AirPods 4. Co więcej, ku zaskoczeniu większości, pokazano dwa nowe modele tych słuchawek. Jedne dysponują aktywną redukcją hałasu (Active Noise Cancelling – ANC), a drugie nie. Przygotowaliśmy dla Was poradnik, w którym szczegółowo porównujemy Apple AirPods 4 vs AirPods Pro 2 pod względem jakości dźwięku oraz aspektów, takich jak chociażby czas pracy na baterii czy inne dodatkowe funkcje. Podpowiadamy także, które słuchawki będą lepszym wyborem.
- Wygląd i budowa
- Wymiary i waga
- Sterowanie
- Bateria, ładowanie i czas pracy
- Jakość dźwięku
- ANC
- Jakość rozmów
- Dodatkowe funkcje
- Cena
- Który model wybrać?
Wygląd i budowa
Pierwsza i zasadnicza sprawa jest taka, że AirPods 4 (bez i z ANC) to słuchawki douszne, a AirPods Pro 2 to słuchawki dokanałowe. Te pierwsze umieszcza się po wewnętrznej stronie małżowiny usznej, a drugie wkłada się w kanał słuchowy. Cechą charakterystyczną konstrukcji słuchawek dokanałowych są gumowe wkładki douszne.
Warto też dodać, że z budowy wynikają inne cechy poszczególnych rodzajów słuchawek. Douszne, inaczej nazywane otwartymi, dopuszczają do wnętrza ucha więcej powietrza, co sprawia, że co do zasady korzysta się z nich bardziej komfortowo, ale dociera także więcej hałasu z otoczenia, co może negatywnie wpływać na jakość dźwięku. Dokanałowe słuchawki lepiej izolują od dźwięków z otoczenia, ale przy dłuższym użytkowaniu mogą powodować uczucie uciskania ucha. Kolejną różnicą jest fakt, że dzięki dousznym wkładkom słuchawki nie wypadają z uszu.
Wymiary i waga
Już na początku wspomnijmy, że oba modele AirPods 4 wyglądają tak samo – zarówno etui ładujące, jak i same słuchawki. Różnica występuje między AirPods 4, a AirPods Pro 2. Etui ładujące słuchawek AirPods 4 jest mniejsze i lżejsze. Jego wymiary wynoszą 46,2 na 50,1 na 21,2 mm, a waga to 34,7 g. W przypadku AirPods Pro 2 gabaryty etui to 45,2, 60,6 oraz 21,7 mm, a masa wynosi 50,8 g. Bezwzględne różnice nie są duże, ale czuć je zarówno jeśli chodzi o wymiary, jak i o masę, gdy oba etui weźmie się do ręki.
Różnice w wymiarach i masie dotyczą także samych słuchawek, ale są one na tyle niewielkie, że w praktyce niemal nie mają znaczenia. Wspomnijmy tylko, że AirPods Pro 2 są nieznacznie większe i cięższe.
Sterowanie
Obu przypadkach jest możliwość sterowania odtwarzanymi multimediami z poziomu samych słuchawek, ale między AirPods 4 i AirPods Pro 2 są pod tym względem pewne różnice. W obu końcówkach poszczególnych modeli słuchawek ukryto niewielkie dotykowe panele, które służą właśnie do sterowania. Zarówno w AirPods 4, jak i AirPods Pro 2 można:
- rozpocząć lub wstrzymać odtwarzanie multimediów (pojedyncze wciśnięcie),
- odebrać połączenie albo wyciszyć lub włączyć mikrofon (pojedyncze wciśnięcie),
- zakończyć połączenie (podwójne wciśnięcie),
- pominąć utwór (podwójne wciśnięcie).
W AirPods Pro 2 dodatkowo można:
- przełączyć się między trybami słuchania (wciśnięcie i przytrzymanie),
- zwiększyć lub zmniejszyć głośność (przesunięcie palcem w górę lub w dół).
Bateria, ładowanie i czas pracy
Apple deklaruje, że AirPods 4 potrafią wytrzymać do 5 godzin słuchania na jednym ładowaniu, a w włączonej Aktywnej redukcji hałasu czas ten skraca się do 4 godzin. W przypadku AirPods Pro 2 czas słuchania na jednym ładowaniu wynosi do 6 godzin lub do 5,5 godziny przy włączonym dźwięku przestrzennym i śledzeniu ruchu głowy.
Zarówno w AirPods 4, jak i w AirPods Pro 2 etui ładujące zapewnia do 30 godzin słuchania, a 5 minut ładowania w etui wystarczy na około 1 godzinę słuchania lub około 1 godzinę rozmów.
W AirPods 4 bez ANC etui ładujące działa ze złączem USB‑C. W modelu z ANC oraz AirPods Pro 2 wykorzystać można też ładowarkę do Apple Watch i ładowarki z certyfikatem Qi. W przypadku AirPods Pro 2 etui dodatkowo ładować można także ładowarką MagSafe.
Jakość dźwięku
Zarówno w AirPods 4, jak i w AirPods Pro 2 za jakość dźwięku odpowiada czip H2. Zapewnia on obsługę takich funkcji jak izolacja głosu, o której więcej znajdziecie niżej, głośność spersonalizowana, adaptacyjna korekcja oraz spersonalizowany dźwięk przestrzenny z dynamicznym śledzeniem ruchu głowy. We wszystkich opisywanych modelach zastosowano także przetwornik Apple o dużej amplitudzie drgań, wzmacniacz z szerokim zakresem dynamicznym oraz system odpowietrzników wyrównujący ciśnienie.
Jakość dźwięku teoretycznie jest taka sama, ale w praktyce zdecydowanie lepsze wrażenie zapewniają AirPods Pro 2. Wynika to z ich konstrukcji. Jak wspomnieliśmy we wstępie, wkładki douszne izolują od hałasu z otoczenia oraz sprawiają, że słuchawki lepiej dopasowują się do ucha.
ANC
Tylko najtańszy z trzech opisywanych modeli nie obsługuje funkcji aktywnej redukcji hałasu, ale najbardziej efektywna jest ona w AirPods Pro 2. Na stronie Apple przeczytać można, że dysponują one 2 razy lepszą aktywną redukcją hałasu w porównaniu z AirPods 4. Może to także wiązać się z konstrukcją tych słuchawek, ponieważ gumowe wkładki dodatkowo pasywnie izolują od hałasu z otoczenia.
Jakość rozmów
Wszystkie trzy modele wyposażono w dwa mikrofony, więc jakość rozmów jest taka sama. Wszystkie obsługują także wspomnianą już funkcję Izolacja głosu, która podczas rozmów telefonicznych i FaceTime nadaje priorytet głosowi rozmówcy i blokuje dźwięki otoczenia.
Aby korzystać z tego rozwiązania podczas rozmów FaceTime trzeba mieć zainstalowany system iOS 15 lub nowszy. W przypadku połączeń telefonicznych wymagany jest system iOS 16.4 lub nowszy. Warto też wspomnieć, że funkcję obsługują iPhone’y XR, XS i nowsze.
Dodatkowe funkcje
Słuchawki AirPods dysponują wieloma dodatkowymi możliwościami. We wszystkich trzech modelach dostępne są następujące funkcje:
- spersonalizowany dźwięk przestrzenny z dynamicznym śledzeniem ruchu głowy – pozwala uzyskać immersyjną przestrzeń z dźwiękiem otaczającym użytkownika,
- automatyczne przełączanie – automatycznie łączenie się z urządzeniami zalogowanymi na to samo konto Apple ID,
- głośność spersonalizowana – automatyczne dostrajanie odtwarzanych multimediów do warunków otoczenia na podstawie technologii uczenia maszynowego.
W słuchawkach obsługujących ANC (odpowiednia wersja AirPods 4 i AirPods Pro 2) do dyspozycji są dodatkowo:
- dźwięk adaptacyjny – automatyczna regulacja głośności i innych parametrów dźwięku oraz przełączanie się między ANC i trybem kontaktu w zależności od aktualnych warunków otoczenia
- wykrywanie rozmów – po automatycznym wykryciu rozmowy obniża się głośność multimediów i wzmacnia głos rozmówcy użytkownika słuchawek.
Ponadto, w AirPods Pro 2 wkrótce pojawią się funkcje związane ze zdrowiem słuchu:
- badanie słuchu,
- funkcja aparatu słuchowego,
- redukcja głośnych dźwięków
Co więcej, w etui ładującym ze złączem USB-C dla AirPods Pro 2 znajduje się czip U1, który umożliwia lokalizowanie etui tak jak AirTaga. W aplikacji Znajdź pojawia się strzałka, która wskazuje kierunek, w którym należy podążać, aby odnaleźć etui.
Wszystkie trzy modele odporne są na pył, pot i wodę (IP54) – zarówno same słuchawki, jak i etui ładujące, a do łączenia z urządzeniami wykorzystują Bluetooth 5.3.
Apple AirPods 4 vs AirPods Pro 2 – cena
Ceny trzech opisywanych modeli różnią się od siebie i są adekwatne do oferowanych przez nie możliwości:
- AirPods 4 bez ANC – 649 zł,
- AirPods 4 z ANC – 899 zł
- AirPods Pro 2 – 1199 zł.
Który model wybrać? Apple AirPods 4 czy AirPods Pro 2?
Niewątpliwie pewne jest to, że z urządzeniami marki Apple najlepiej współpracują słuchawki AirPods. Wybór między AirPods 4 (bez oraz z ANC), a AirPods Pro 2 należy rozpocząć od preferencji związanych z typem słuchawek. Wielbiciele dousznych modeli powinni wybrać AirPods 4, a miłośnicy dokanałowych powinni postawić na AirPods Pro 2. Najważniejsze wady i zalety obu typów wymieniliśmy już na początku. Warto też dodać, że zdecydowanie najmniej zaawansowane technologicznie są AirPods 4 bez ANC. Te słuchawki sprawdzą się wśród osób, które głównie słuchają muzyki w domu. Tym, którzy częściej wychodzą ze słuchawkami na zewnątrz polecamy AirPods 4 z ANC lub AirPods Pro 2. Docenią oni między innymi aktywną redukcję hałasu, wykrywanie rozmów czy tryb kontaktu.
Grafiki: Apple
Może Cię zainteresować: