Apple AirPods 4 vs. AirPods 4 (ANC). Które wybrać?

Firma Apple zaprezentowała kolejną generację słuchawek AirPods w trakcie premiery iPhone 16. Mało kto spodziewał się, że właśnie w tym dniu, poza smartfonami, pojawią się także nowe słuchawki. Zaskoczenie było tym większe, że pojawiły się dwie wersje. Z pozoru wyglądają one tak samo, ale różnic jest więcej, niż Wam się wydaje. Porównujemy Apple AirPods 4 vs. AirPods 4 i podpowiadamy, który model wybrać.
Na początku wyjaśnijmy, że słuchawki AirPods 4 dostępne są w dwóch wersjach – bez i ze wsparciem dla technologii ANC, czyli aktywnej redukcji hałasu. Różnic jest jednak więcej, a o wszystkich przeczytacie niżej.
- Wygląd i budowa
- Wymiar i waga
- Sterowanie
- Bateria
- Jakość dźwięku
- Aktywna redukcja szumów
- Jakość rozmów
- Dodatkowe funkcje
- Cena
- Apple AirPods 4 vs AirPods 4 ANC — który model wybrać?
Wygląd i budowa
Porównując Apple AirPods 4 vs AirPods 4 z ANC, trudno dopatrzeć się różnic. Tym, co pod względem wyglądu wyróżnia oba modele, jest jedynie głośnik znajdujący się na spodzie etui modelu z ANC, z którego wydobywa się dźwięk odtwarzany przez funkcję Znajdź.
Poza tą jedną różnicą wygląd słuchawek i etui ładującego jest taki sam w obu przypadkach. Warto zwrócić uwagę, że AirPods 4 to słuchawki douszne, a nie dokanałowe, więc nie ma w tym przypadku gumowych wkładek dokanałowych. Minusy tego rozwiązania są dwa. Po pierwsze, nie ma możliwości dostosowania rozmiaru słuchawek, więc przed zakupem warto sprawdzić, czy nie będą wypadać z ucha. Po drugie, wkładki zapewniają pasywną izolację dźwięków z otoczenia. Co więcej, konstrukcja z wkładkami wzmacnia efekt funkcji aktywnej redukcji hałasu.
Wśród plusów warto wymienić wyższy komfort użytkowania. Wiele osób twierdzi, że słuchawki douszne można nosić przez dłuższy czas niż dokanałowe i nie odczuwać przy tym dyskomfortu. Wpływa na to także system odpowietrzników wyrównujący ciśnienie w uchu, więc nie ma się wrażenia, że słuchawki zatykają uszy.
Wymiary i waga — Apple AirPods 4 vs AirPods 4 z ANC
W obu modelach same słuchawki oraz etui ładujące mają te same wymiary. Szerokość, wysokość i grubość jednej słuchawki to 30,2 na 18,3 na 18,1 mm. Masa wynosi zaledwie 4,3 grama.
Etui także jest niewielkie. Jego wymiary to 46,2 na 50,1 na 21,2 mm, a masa zależna jest od wersji. W przypadku standardowego modelu waży ono 32,3 gramy, a masa etui AirPods 4 z aktywną redukcją hałasu to 34,7 gramy.
Apple AirPods 4 vs AirPods 4 ANC – Sterowanie
Tutaj także nie ma różnic pomiędzy obiema wersjami. Na końcówkach słuchawek umieszczone zostały elementy sterujące, które umożliwiają obsługę połączeń oraz sterowanie odtwarzanymi multimediami. Odbywa się ono poprzez naciskanie:
- jednokrotne wciśnięcie rozpoczyna lub wstrzymuje odtwarzanie multimediów oraz pozwala na odebranie połączenia albo wyciszenie lub włączenie mikrofonu,
- dwukrotne wciśnięcie pozwala na pominięcie utworu albo zakończenie połączenia,
- trzykrotnie wciśnięcie pozwala wrócić do poprzedniego utworu.
Warto zauważyć, że z poziomu słuchawek nie ma możliwości sterowania głośnością odtwarzanych multimediów.
Bateria, ładowanie i czas pracy
W obu wersjach etui wyposażone jest w złącze USB-C, które służy do jego ładowania. W przypadku wersji z ANC etui obsługuje także bezprzewodowe ładowanie. Można do tego celu wykorzystać ładowarkę do zegarka Apple Watch lub każdą inną ładowarkę bezprzewodową z certyfikatem Qi.
Baterie wbudowane w słuchawki umożliwiają słuchanie multimediów przez 5 godzin albo prowadzenie rozmów przez 4,5 godziny. W przypadku włączonej funkcji aktywnej redukcji hałasu czas słuchania spada do 4 godzin.
Jak wiadomo, etui służy między innymi do ładowania słuchawek. AirPods 4 z etui ładującym zapewniają do 30 godzin słuchania (20 godzin przy włączonej aktywnej redukcji hałasu) lub do 20 godzin rozmów, a 5 minut ładowania w etui wystarczy na około 1 godzinę słuchania lub około 45 minut rozmów.
Jakość dźwięku — Apple AirPods 4 vs AirPods 4 ANC
Za jakość dźwięku odpowiadają między innymi czip H2, przetwornik niskozakłóceniowy oraz wzmacniacz o szerokim zakresie dynamicznym.
Układ H2 umożliwia działanie inteligentnych funkcji. Pierwsza to adaptacyjna korekcja dźwięku (EQ), która automatycznie dostraja brzmienie wykorzystując do tego mikrofony zwrócone do wnętrza ucha. Wyłapują one dźwięki, które słyszy użytkownik, dostosowując niskie i średnie częstotliwości. Warto również wspomnieć o spersonalizowanym dźwięku przestrzennym, dzięki czemu ma się wrażenie, że dźwięk otacza słuchacza jak w sali koncertowej.
Aktywna redukcja szumów
W wersji z ANC czip H2 oraz ulepszone mikrofony tłumią hałas niskoczęstotliwościowy, na przykład szum w samolocie, szum klimatyzatora czy ruch uliczny. Warto jeszcze dodać, że AirPods 4 z ANC obsługują trzy dodatkowe funkcje:
- Tryb kontaktu — przepuszcza dźwięki otoczenia w trakcie odtwarzania multimediów albo rozmów, dzięki czemu użytkownik wie, co się dzieje w otoczeniu.
- Wykrywanie rozmów -automatycznie ściszanie multimediów w momencie rozpoczęcia rozmowy z kimś obok. Po zakończeniu rozmowy głośność wraca do poprzedniego poziomu.
- Dźwięk adaptacyjny — łączy tryby kontaktu i aktywnej redukcji hałasu w czasie rzeczywistym.
Apple AirPods 4 vs AirPods 4 ANC — jakość rozmów (mikrofony)
Obie wersje słuchawek AirPods 4 wyposażone są w dwa mikrofony kształtujące wiązkę akustyczną oraz mikrofon skierowany do wnętrza ucha, który odpowiada za działanie adaptacyjnej korekcji dźwięku (EQ).
Warto wspomnieć o funkcji o nazwie Izolacja głosu, która minimalizuje hałas w tle, wzmacniając jednocześnie brzmienie głosu użytkownika, dzięki czemu słuchawki lepiej wyłapują głos nawet w wietrzny dzień. Funkcja dostępna jest w obu wersjach słuchawek.
Dodatkowe funkcje
Jedną z ciekawszych i przydatnych funkcji słuchawek AirPods 4 jest płynne przełączanie między urządzeniami Apple, z którymi są one połączone. Wystarczy wziąć iPhone’a do ręki, by słuchawki automatycznie się z nim połączyły, nawet jeśli użytkownik słuchał muzyki na innym urządzeniu, na przykład na iPadzie. Co więcej, AirPods 4 automatycznie wstrzymują odtwarzanie, gdy wyjmuje się je z uszu i wznawiają, gdy włoży się je z powrotem.
Warto też dodać, że słuchawki AirPods 4 są widoczne w aplikacji Znajdź, co oznacza, że można je lokalizować na przykład za pomocą iPhone’a. Użytkownik utrzymuje nawet powiadomienie, kiedy słuchawki znajdą się poza zasięgiem Bluetooth. W przypadku modelu z ANC, etui ma wbudowany głośnik, który wydaje dźwięk, pomagając tym samym odnaleźć słuchawki. Na koniec warto dodać, że oba modele są odporne na pył, pot i wodę (IP54).
Apple AirPods 4 vs AirPods 4 ANC – cena
Słuchawki Airpods 4 kosztują 594 złotych, a za AirPods 4 z aktywną redukcją hałasu zapłacić trzeba 799 złotych. Różnica jest spora, ale droższy model ma dużo dodatkowych funkcji.
Apple AirPods 4 vs AirPods 4 ANC — który model wybrać?
Nie ma co ukrywać – AirPods 4 z ANC są dużo bardziej zaawansowane technologicznie od podstawowego modelu. Głównie za sprawą funkcji aktywnej redukcji hałasu, która tłumi hałas z otoczenia. Przyda się to przede wszystkim osobom, które często podróżują komunikacją miejską czy samolotem. Warto też dodać, że ANC wpływa także na jakość dźwięku, który wydaje się lepszy, gdy nie słychać hałasu z otoczenia. Różnicą jest także możliwość bezprzewodowego ładowania etui w modelu z ANC, ale to nie jest już tak istotne.
Oba modele mają czip H2, więc w cichym otoczeniu jakość dźwięku jest taka sama. Jeśli ze słuchawek korzystacie głównie w domu, to równie dobrym wyborem będzie tańszy model.
Grafiki: Apple
Może Cię zainteresować: