Apple A17 Bionic – wstępna specyfikacja i wyniki wydajności zmiatają konkurencję

21.08.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Apple A17 Bionic – wstępna specyfikacja i wyniki wydajności zmiatają konkurencję
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Wielkimi krokami zbliża się premiera iPhone 15. Nowe modele smartfonów marki Apple zaprezentowane zostaną prawdopodobnie w pierwszej połowie września tego roku, czyli już za niecały miesiąc. Niedawno pojawiły się szczegółowe doniesienia na temat procesora Apple A17 Bionic, w który wyposażone będą iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max.

Nowy procesor dla iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max

Informacje na ten temat opublikował niedawno użytkownik Twittera o pseudonimie Unknownz21. Twierdzi on, że nowy układ posiadać będzie 6-rdzeniowy procesor CPU i 6-rdzeniowy procesor graficzny GPU. Jak już wspomniano, wykorzystany zostanie on jedynie w modelach serii Pro. Wynika to z faktu, że ze względu na zastosowanie nowej technologii, proces jego produkcji jest drogi. Wszystko wskazuje więc na to, że iPhone 15 i iPhone 15 Plus wyposażone zostaną w ubiegłoroczny układ A16 Bionic.

A17 Bionic będzie produkowany w 3-nanometrowym procesie litograficznym. Poza wyższą mocą obliczeniową i wydajniejszym układem graficznym niż w przypadku A16, nowy procesor będzie także wykazywać mniejsze zapotrzebowanie na energię, co prawdopodobnie przełoży się na dłuższy czas pracy na baterii. Analitycy przewidują, że ogólna wydajność będzie większa o 10-15%, a zużycie energii spadnie aż o około 30%.

Układ A17 ma charakteryzować się częstotliwością taktowania na poziomie 3,70 GHz w porównaniu do 3,46 GHz w przypadku ubiegłorocznego procesora A16.

Warto też dodać, że według podanych informacji najnowsze modele iPhone’ów serii Pro wyposażone będą w 6 GB pamięci operacyjnej typu LPDDR5.

iPhone 15 – kiedy premiera?

Firma Apple nie ogłosiła jeszcze oficjalnej informacji na temat daty premiery nowych iPhone’ów, ale bardzo prawdopodobne jest, że odbędzie się to we wtorek 12 września, a przedsprzedaż tych smartfonów rozpocznie się w piątek 15 września. Pierwsze egzemplarze trafią do swoich właścicieli tydzień później.

Źródło: Twitter/ Unknownz21, grafika: MacRumors

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.