App Store Awards 2022. Poznaliśmy najlepsze aplikacje i gry w App Store

09.12.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
App Store Awards 2022. Poznaliśmy najlepsze aplikacje i gry w App Store
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Początek grudnia to już tradycyjnie okres, w którym firma Apple ogłasza laureatów konkursu App Store Awards 2022. Nie inaczej było w tym roku. Które aplikacje i gry uznano za najlepsze w 2022 roku? Wszystkiego dowiecie się z tego artykułu.

Najlepsze aplikacje i gry w App Store 2022

W tym roku jury konkursu, czyli globalny zespół redakcyjny App Store, wyróżniło aż 16 aplikacji i gier w różnych kategoriach. W komunikacie prasowym opublikowanym przez firmę Apple przeczytać można, że zwycięskie pozycje inspirują swoich użytkowników, pozytywnie wpływają na ich życie i wywierają głęboki wpływ na kulturę. Co więcej, deweloperzy, którzy rozwijają te aplikacje, pochodzą ze zróżnicowanych społeczność programistów z całego świata.

najlepiej oceniane aplikacje App Store

Kategorie, w których rozdano nagrody to „aplikacja roku” oraz „gra roku” z podziałem na poszczególne urządzenia, ale nie tylko. Jest także „gra roku w Apple Arcade” oraz „chińska gra roku”. Co więcej, wyróżniono także pięć aplikacji, które wywarły największy wpływ na życie ludzi i wpłynęły na kulturę.

Laureaci nagród App Store Awards 2022

Wyróżnione aplikacje:

 • Aplikacja roku dla iPhone’a: BeReal (deweloper – BeReal). Serwis społecznościowy, w którym udostępnia się spontanicznie zrobione zdjęcia.
 • Aplikacja roku dla iPada: GoodNotes 5 (deweloper – Time Base Technology Limited). Rozbudowany notatnik z zaawansowanym wsparciem dla rysika Apple Pencil.
 • Aplikacja roku dla komputerów Mac: MacFamilyTree 10 (deweloper – Synium Software GmbH). Pozwala na tworzenie drzew genealogicznych we współpracy z członkami rodziny, którzy mieszkają w różnych zakątkach świata.
 • Aplikacja roku dla Apple TV: ViX (deweloper – TelevisaUnivision Interactive, Inc). Hiszpańskojęzyczny serwis streamingowy.
 • Aplikacja roku dla Apple Watcha: Gentler Streak (deweloper Gentler Stories LLC). Pomaga dbać o kondycję fizyczną i promuje zdrowy tryb życia.
wyróżnione aplikacje w App Store

Wyróżnione gry:

 • Gra roku dla iPhone’a: Apex Legends Mobile (deweloper – Electronic Arts). Strategiczna strzelanka typu battle royal.
 • Gra roku dla iPada: Moncage (deweloper X.D. Network Inc.). Gra logiczna polegająca na rozwiązywaniu zagadek. Główną rolę gra w niej perspektywa.
 • Gra roku dla komputerów Mac: Inscryption (deweloper – Devolver). Gra przygodowa i karcianka w jednym, utrzymana w klimacie horroru.
 • Gra roku dla Apple TV: El Hijo (deweloper – HandyGames). Skradanka osadzona na Dzikim Zachodzie.
 • Gra roku w Apple Arcade: Wylde Flowers (deweloper – Studio Drydock Pty Ltd). Symulator uprawiania ogródka w cukierkowej oprawie.
 • Chińska gra roku: League of Legends Esports Manager (deweloper Shenzhen Tencent Tianyou Technology Ltd). Strategiczna gra, w której gracz wciela się w menadżera drużyny występującej w rozgrywkach League of Legends.

Zwycięzcy w kategorii „Wpływ kulturowy”

 • How We Feel (deweloper – How We Feel Project, Inc.). Aplikacja pomaga użytkownikom radzić sobie z ich trudnymi emocjami.
 • Dot’s Home (deweloper – Rise-Home Stories Project). Opowieść o podróży w czasie, która zwraca uwagę na problemy mieszkaniowe kolorowych społeczności.
 • Locket Widget (deweloper Locket Labs, Inc.). Swego rodzaju serwis społecznościowy, umożliwiający przesyłanie zdjęć między bliskimi sobie osobami.
 • Waterllama (deweloper Witalij Mohylewiec). Wspiera prawidłowe nawodnienie organizmu.
 • Inua – A Story in Ice and Time (deweloper ARTE Experience). Pozwala zapoznać się z elementami historii i tradycji Eskimosów.

Warto dodać, że laureaci otrzymają fizyczną nagrodę – niebieską ikonę App Store z wygrawerowanym nazwiskiem, wykonaną z aluminium pochodzącego z recyklingu.

nagroda od App Store
Źródło: MacRumors

Kilka słów na temat App Store

Jako ciekawostkę dodajmy, że wirtualny sklep App Store został uruchomiony w 2008 roku, a obecnie dostępnych jest w nim aż 1,8 miliona aplikacji. Każdego dnia odwiedza go ponad pół miliarda ludzi ze 175 regionów na całym świecie.

Tylko w 2020 roku firma Apple wypłaciła deweloperom 643 miliardy dolarów za sprzedaż aplikacji w tym sklepie.

Może Cię zainteresować:

Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.