Najlepsze aplikacje i strony online ze streszczeniami książek

09.10.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Najlepsze aplikacje i strony online ze streszczeniami książek
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Większość z nas chociaż raz w szkole, zamiast sięgnąć po obowiązkową lekturę, przeczytało jej streszczenie. Nie ma w tym nic dziwnego – natłok prac domowych i klasówek sprawiał, że nie zawsze miało się czas na przeczytanie pokaźnej książki, do tego jeszcze niekiedy trudnej w odbiorze. Teraz, dzięki różnym stronom i aplikacjom, jest to proste, a do tego można poznać nie tylko streszczenia lektur. Sprawdźmy, które są warte uwagi.

Aplikacje ze streszczeniami książek i lektur – dlaczego warto?

Dla wielu osób może to wydawać się herezją, by czytać streszczenie lektury zamiast całej książki, jednak rozwiązanie to niesie ze sobą mnóstwo zalet. Przede wszystkim aplikacje z podsumowaniami są przeznaczone dla każdego – od dzieci w wieku szkolnym, przez maturzystów powtarzających materiał przed egzaminem, aż po dorosłych, którzy na swoich czytelniczych listach mają mnóstwo pozycji do przeczytania, ale nie mają zbyt dużo czasu.

W streszczeniach, szczególnie poradników, ma się wyłożone na tacy główne przesłanie książki, bez zapoznawania się ze sztucznymi, nic nie wnoszącymi zapychaczami. Co więcej, jest to też sposób na szybkie przypomnienie sobie przeczytanego dawno temu utworu literackiego.

streszczenia lektur - zalety

Aplikacje ze streszczeniami lektur i książek używają ponadto prostego języka, co z pewnością będzie pomocne dzieciom w wieku szkolnym, mającym przed sobą do przeczytania trudną powieść. Umożliwiają też szybką powtórkę przed egzaminem lub klasówką, dając wartościowe podsumowanie tematu na odpowiednim poziomie szczegółowości.

Aplikacje ze streszczeniami książek – czy mają jakieś wady?

Jako, że niewiele jest rzeczy o samych tylko zaletach, także streszczenia lektur i książek mają pewne wady. Przede wszystkim niekiedy mogą pominąć istotne elementy, które mogłyby Cię akurat zainteresować, a w krótkim podsumowaniu ich nie znajdziesz. W końcu są one pisane przez ludzi, a nie zawsze coś, co jest dla innych ważne, będzie i takie dla Ciebie.

Trzeba też przyznać, że aplikacje ze streszczeniami pozbawiają użytkownika przyjemności z oddawania się lekturze. W końcu przeczytanie podsumowania nigdy nie będzie tak dobre, jak zapoznanie się z całą książką, od początku do końca. Streszczenie pozbawia tekst subtelności oraz emocji, pozostawiając jedynie istotne idee, co może być zaletą, jak i wadą, w zależności od tego, czego się szuka.

Streszczenia lektur i książek – 5 najlepszych aplikacji

Omnibus

streszczenia lektir - aplikacja Omnibus

Omnibus to darmowa aplikacja, przydatna dla uczniów w każdym wieku. Znajdziesz w niej opracowania zagadnień szkolnych, streszczenia lektur oraz różnego rodzaju zadania, fiszki i testy, które pomagają przygotować się do klasówki. Można również tworzyć swoje własne materiały pomocnicze i prywatne notatki. Nauka jest tutaj oparta na grze – zdobywa się diamenty i odznaki za postępy.

Aplikacja oferuje także ciekawą funkcjonalność wspólnej nauki, a także możliwość przypięcia podręcznika, jaki obowiązuje w danej klasie.

Lekturowo

lekturowo na komputer - opinie o aplikacji

Aplikacja jest dostępna za darmo i ma bardzo prosty design, dzięki czemu jest przyjemna w odbiorze. To program, z którego ucieszą się dzieci w wieku szkolnym oraz maturzyści.

Streszczenia lektur szkolnych, opisy bohaterów, testy, plany wydarzeń czy opracowania epok i motywów literackich – to wszystko zapewni Ci Lekturowo. Opinie o aplikacji są bardzo pozytywne, dlatego też zdecydowanie warto ją zainstalować przed egzaminem maturalnym czy sprawdzianem z lektury. Co ciekawe, możesz też pobrać Lekturowo na komputer.

StoryShots: Book Summaries

streszczenia książek w aplikacji  storyshorts

Ta aplikacja oferuje nie tylko streszczenia książek do czytania, ale też do odsłuchania. StoryShots oferuje pokaźną bibliotekę tytułów z różnych gatunków, dzięki czemu bez problemu znajdziesz tam pozycję, która Cię interesuje.

Aplikacja pozwala na zaznaczanie istotnych treści, robienie notatek oraz czytanie podsumowań również na Kindlu lub komputerze. Ciekawie prezentują się też infografiki, filmy oraz treści animowane, które pozwalają na dłużej zapamiętać kluczowe treści.

Mentorist

streszczenia lektur w mentorist

Mentorist to kolejna aplikacja z podsumowaniami książek, która oferuje czytanie i słuchanie popularnych utworów literackich oraz poradników. W bibliotece znajduje się ponad 500 (i cały czas są dodawane nowe) najlepszych książek biznesowych, o rozwoju osobistym, psychologii, komunikacji czy produktywności. Można tam również przeczytać podsumowania pozycji non-fiction.

Aplikacja oferuje również różnego rodzaju wskazówki dotyczące wdrażania wiedzy, a także porady i pomysły od znawców z wielu branż.

Blinkist

streszczenia książek w aplikacji blinkist

Blinkist zapewnia dostęp do ciekawie napisanych podsumowań ponad 5000 najlepiej sprzedających się książek oraz nagradzanych podcastów. Aplikacja jest płatna, jednak oferuje 7-dniowy okres próbny, podczas którego można przetestować wszystkie jej funkcje.

Co można w niej znaleźć? Przede wszystkim 27 kategorii, integrację z Kindlem oraz Evernote, tryb offline (można czytać streszczenia bez dostępu do wi-fi) oraz możliwość zapisywania fragmentów, które uznasz za ważne. Blinkist w swojej bibliotece ma również audiobooki.

Nie tylko aplikacje – streszczenia książek i lektur online

Aby poczytać streszczenia książek i lektur nie trzeba instalować aplikacji – można skorzystać ze stron, które oferują podsumowania wielu pozycji literackich. Warto tutaj wymienić chociażby popularny wśród uczniów Bryk, oferujący streszczenia, przykładowe wypracowania czy najczęstsze pytania co do lektury.

Inną wartą polecenia stroną jest Kulturalna Polska, zawierająca darmowe opracowania lektur. Jeśli szukasz streszczeń innych książek, sprawdź Booknotes – znajdziesz tam podsumowania książek biznesowych i non-fiction.

Może Cię zainteresować:

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.