Aplikacje do chodzenia po górach – 10 najbardziej przydatnych

30.08.2023 |
| Clock Przeczytasz w 6 Minuty
Aplikacje do chodzenia po górach – 10 najbardziej przydatnych
Przeczytasz w 6 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Chodzenie po górach z nosem w smartfonie wydaje się sprzeczne z ideą przebywania na łonie natury, z dala od cywilizacji. Tymczasem wiele aplikacji w góry może się okazać sprzymierzeńcami nie tylko w planowaniu wyprawy, ale i bezpiecznym poruszaniu się po górskich szlakach. W niniejszym artykule przedstawiamy 10 najbardziej przydatnych aplikacji do chodzenia w górach. Niektóre z nich ułatwiają rozpoznawanie szczytów i planowanie trasy, inne umożliwiają sprawdzanie na bieżąco pogody lub nawet służą do wzywania pomocy w krytycznych sytuacjach. Zdecydowanie warto rozważyć ich zainstalowanie!

Aplikacje w góry – mapy gór i szlaków

W gronie 10 najlepszych aplikacji do chodzenia po górach nie mogło zabraknąć interaktywnych map gór online. To właśnie dzięki nim można zaplanować trasę przed wyjazdem, aby mieć świadomość ewentualnych utrudnień oraz czasu, jaki spędzimy na szlaku.

Mapa Turystyczna – aplikacja w góry ułatwiająca planowanie i nawigowanie

Mapa Turystyczna – aplikacja w góry ułatwiająca planowanie i nawigowanie
Źródło: Sklep Google

Bardzo przydatną aplikacją w góry jest Mapa Turystyczna. Polski program jest dostępny zarówno w wersji mobilnej, jak i na komputery oraz laptopy. Z jego pomogą łatwo wyznaczymy trasę, sprawdzimy jej przebieg oraz czas przejścia, a także zweryfikujemy profil wysokości. Apka jest dostępna w dwóch wersjach, darmowej oraz Premium (która kosztuje 7,98 zł miesięcznie lub 34,99 zł rocznie).

Mapy.cz – darmowa mapa gór online

Mapy.cz – darmowa mapa gór online
Źródło: Sklep Google

Aplikacją w góry, która ma wielu zwolenników, jest Mapy.cz. Czeska mapa gór sprawdza się dobrze w różnych europejskich krajach. Z jej pomocą można zaplanować wymarzone wyprawy po węgierskich Karpatach, włoskich Dolomitach, norweskich fiordach, szkockim regionie Highlands, a nawet islandzkim interiorze. Mapy gór można bezpłatnie pobrać i odtworzyć przebieg tras wtedy, gdy jesteśmy offline. Zalecamy najpierw zaplanowanie wyprawy na komputerze i następnie odtworzenie zapisanej trasy na telefonie.

Locus Map, czyli dokładne mapy gór w telefonie

Locus Map, czyli dokładne mapy gór w telefonie
Źródło: Sklep Google

Przydatną aplikacją w górach może być także Locus Map, czyli dokładne mapy gór i nie tylko, z zaznaczonym przebiegiem szlaków pieszych, rowerowych, a nawet biegowych. Aplikacja pozwala dobrze zaplanować trasę, dzięki niej zyskujemy informację na temat dystansu do pokonania oraz czasu wędrówki. Dostępne wersje programu to: Free (za darmo), Silver (za 10 € rocznie lub 1,4 € miesięcznie) oraz Gold (za 24 € rocznie lub 3 € miesięcznie).

Polecane powerbanki

Kalkulator czasu przejścia szlaków górskich

Kalkulator czasu przejścia szlaków
Źródło: szlaki.net.pl

Przed wyjazdem w góry warto sprawdzić kalkulator czasu przejścia szlaków. To mapa gór online, dzięki której wyznaczymy początek szlaku oraz cel wyprawy i następnie zaplanujemy rozsądnie wycieczkę. Program proponuje kilka różnych wariantów wędrówki, przykładowo, jeśli marzy nam się zdobycie tatrzańskiej Kopy Kondrackiej z Kir, dostaniemy do wyboru między innymi trasy: przez Przełęcz Przysłop Miętusi i Kondracką Przełęcz, przez Przełęcz Przysłop Miętusi, Kobylarza i Małołączniaka lub przez Chudą Przełączkę i następnie pozostałe Czerwone Wierchy, czyli Ciemniaka, Krzesanicę i Małołączniaka.

Pogodowe aplikacje w góry

Mobilne pogodynki to aplikacje w góry, które są nieocenione, ponieważ dzięki nim można znacznie zwiększyć bezpieczeństwo na szlaku. Podczas górskich wypraw szczególności istotne jest, aby zainstalować na smartfonie apkę, która pozwoli oszacować ryzyko wystąpienia burzy.

Pogoda & Radar: burze i deszcz – przydatna aplikacja w góry

Pogoda & Radar: burze i deszcz – przydatna aplikacja w góry
Źródło: Sklep Google

Bezpłatna aplikacja Pogoda & Radar: burze i deszcz służy do sprawdzania szczegółowej prognozy pogody długoterminowej, w odstępach godzinnych i dziennych, a także w ciągu najbliższych 90 minut. Składają się na nią nie tylko radar temperatur, ale także radar opadów, wiatru i burz.

Monitor Burz – obowiązkowa aplikacja do chodzenia po górach

Monitor Burz – obowiązkowa aplikacja do chodzenia po górach
Źródło: Sklep Google

Monitor Burz to przykład aplikacji w góry, dzięki której otrzymamy alerty na żywo o zbliżających się burzach. Program umożliwia śledzenie wyładowań atmosferycznych oraz ich trendu przemieszczania się w najbliższej okolicy. Na podstawie tych informacji można podejmować dobre decyzje związane z wypoczynkiem na świeżym powietrzu i, jeśli zbliża się załamanie pogody, zmienić plany lub znaleźć zawczasu bezpieczne schronienie.

YR – norwerska aplikacja w góry do sprawdzania pogody

YR – norwerska aplikacja w góry do sprawdzania pogody
Źródło: Sklep Google

Bardzo dobrą aplikacją w góry, która pełni funkcję mobilnego serwisu pogodowego, jest także YR. Norweski program pozwala na monitorowanie pogody zarówno w miastach, jak i na terenie określonych pasm górskich, w tym również konkretnych szczytów. Sprawdzić możemy zarówno prognozowaną temperaturę, jak i opady, prędkość wiatru, ciśnienie oraz ryzyko zachmurzenia i wystąpienia burzy.

Aplikacje do rozpoznawania gór

W rankingu 10 najbardziej przydatnych aplikacji w góry nie mogło zabraknąć mobilnych identyfikatorów pasm górskich oraz szczytów. Dzięki nim wiemy, na co dokładnie patrzymy!

Polskie Góry – aplikacja w góry z opisami panoram

Polskie Góry – aplikacja w góry z opisami panoram
Źródło: Sklep Google

Bezpłatna aplikacja Polskie Góry pozwala sprawdzić dokładnie nazwy oraz wysokości wszystkich górskich szczytów, na które aktualnie spoglądamy. Opis gór zmienia się w sposób automatyczny wraz z ruchem telefonu, dodatkowo możliwe jest wyświetlenie interaktywnej mapy gór. Apka wykorzystuje metodę AR (Augmented Reality), moduł GPS oraz czujniki położenia.

PeakVisor – mapa gór online w 3D

PeakVisor – mapa gór online w 3D
Źródło: Sklep Google

Do zidentyfikowania szczytów górskich możemy wykorzystać także aplikację do chodzenia po górach PeakVisor. Program rozpoznaje nazwy szczytów, na które nakierowany zostanie aparat telefonu. Następnie wyświetlane są nie tylko nazwy, ale także inne informacje na temat danej góry, takie jak np. szlaki turystyczne, wyciągi narciarskie czy też kolejki górskie, które prowadzą na szczyt. Apka posiada wbudowany kompas 3D, który jest bardzo pomocny w nawigowaniu, mapy można pobrać i korzystać z nich w trybie offline.

Ratunek – aplikacja w góry, która może uratować zdrowie, a nawet życie 

Ratunek – aplikacja w góry, która może uratować zdrowie, a nawet życie 

Absolutnie obowiązkową aplikacją w górach jest Ratunek. Apka rekomendowana przez ratowników GOPR, TOPR, WOPR oraz MOPR służy do zgłaszania wypadków i innych sytuacji awaryjnych. Jej zadaniem jest szybkie połączenie z odpowiednim numerem ratunkowym. Służby ratownicze otrzymują również automatycznie informację o położeniu poszkodowanej osoby, z dokładnością do 3 metrów. Aplikacja do chodzenia po górach nie wymaga połączenia z Internetem, ale konieczna jest włączona funkcja GPS.

Inne przydatne aplikacje w górach

Poza wspomnianymi powyżej 10 najbardziej przydatnymi aplikacjami w górach warto zainteresować się także:

  • aplikacjami do rejestrowania aktywności, np. Strava lub MapMyFitness;
  • aplikacjami dla narciarzy, np. SKIRaport lub Skiinfo Narty & Śnieg;
  • aplikacjami do planowania wycieczek, np. Traseo lub TrekPLANNER.

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia biolog — antropolog, zawodowo od 2017 roku zajmuje się tworzeniem contentu dla różnych marek. Wcześniej pracowała w branży eventowej. Stara się dużo podróżować, przede wszystkim górskimi szlakami, kocha psy (najbardziej swojego setera szkockiego!), jest również miłośniczką gier planszowych oraz gier video, w szczególności z gatunku action-RPG.