Aplikacje taxi — najpopularniejsze aplikacje do zamawiania przejazdów

06.11.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Aplikacje taxi — najpopularniejsze aplikacje do zamawiania przejazdów
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Aplikacje do zamawiania taxi są w dzisiejszych czasach bardzo popularne. Dzięki aplikacji Uber, Bolt czy FreeNow można zamówić przejazd w dosłownie kilka chwil, bez dzwonienia do dyspozytora w korporacji taksówkarskiej. Co więcej, rezerwowanie przejazdów w aplikacji jest znacznie tańsze, niż gdybyśmy robili to w tradycyjny sposób. Które aplikacje taxi warto mieć zainstalowane w swoim telefonie i jak bezpiecznie z nich korzystać?

Jak korzystać z aplikacji do zamawiania taksówek?

Korzystanie z aplikacji do zamawiania taxi nie powinno sprawić większych trudności. Aby zamówić przejazd, wystarczy:

 • pobrać i zainstalować aplikację taxi na telefonie;
 • zarejestrować konto (potrzebne są jedynie podstawowe dane, takie jak: numer telefonu oraz adres e-mail);
 • otworzyć aplikację;
 • wybrać w ustawieniach preferowany sposób płatności (w niektórych przypadkach możliwa jest jedynie płatność poprzez wirtualny portfel wbudowany w apkę, natomiast w innych można wybrać gotówkę/kartę płatniczą/aplikację/e-płatności);
 • podać miejsce docelowe oraz miejsce odbioru;
 • poczekać, aż kierowca zaakceptuje przejazd;
 • sprawdzić informacje na temat kierowcy i marki oraz modelu samochodu, który podjedzie;
 • poczekać, aż kierowca przyjedzie na miejsce (w przypadku trudności ze zlokalizowaniem można liczyć na kontakt telefoniczny).

Po skończonym kursie warto ocenić kierowcę, dzięki temu zwiększa się bezpieczeństwo przejazdów z aplikacją do zamawiania taxi.

Najpopularniejsze aplikacje taxi

Poniżej prezentujemy najpopularniejsze aplikacje do zamawiania przejazdów, z których warto skorzystać, gdy pilnie potrzebujemy transportu.

Uber

aplikacja do przejazdów uber
Źródło: App Store

Uber to bardzo popularna aplikacja do zamawiania przejazdów, która istnieje od 2010 roku. Aplikacja taxi pozwala także śledzić pasażerom lokalizację zamówionego kierowcy, z jej pomocą skorzystamy z usługi licencjonowanego i sprawdzonego przewoźnika. Firma chętnie angażuje się w różne ciekawe inicjatywy, np. z okazji Narodowego Miesiąca Lodów umożliwiała zamówienie samochodu z lodami, a w 2014 roku powołała do życia Uber Eats, czyli aplikacje do zamawiania posiłków z lokalnych restauracji.

Bolt

bolt - aplikacja taxi
Źródło: App Store

Bolt to równie popularna aplikacja do przejazdów, jak Uber. Jej działanie jest bardzo podobne — wystarczy podać miejsce odbioru i miejsce docelowe i poczekać na akceptację ze strony kierowcy. Następnie kurs jest realizowany zgodnie z dyspozycją. W niektórych miastach Polski z poziomu aplikacji taxi Bolt można zamówić nie tylko taksówkę, ale także hulajnogę elektryczną lub ulubione jedzenie.

FREENOW (dawniej mytaxi)

aplikacja do zamawiania przejazdów - freenow
Źródło: App Store

Jeśli mamy dylemat, czy wybrać Uber czy Bolt, zawsze możemy skorzystać z alternatywy w postaci FREENOW. Opinie na temat tej aplikacji do zamawiania taxi są bardzo pozytywne — zasłynęła ona na rynku dzięki dużym zniżkom, a także przez to, że jako pierwsza współpracowała wyłącznie z licencjonowanymi taksówkarzami. Przed zarezerwowaniem użytkownik otrzymuje informacje na temat sugerowanej trasy oraz ceny kursu. Można zamówić klasyczną taxi, aplikacja umożliwia również zarezerwowanie hulajnogi elektrycznej (w niektórych miastach) oraz pojazdu w wersji Eco lub Light.

iTaxi

itaxi - taxi aplikacja
Źródło: App Store

W rankingu najlepszych aplikacji do zamawiania przejazdów nie mogło zabraknąć polskiego akcentu. Mowa o iTaxi. Aplikacja pozwala na zamawianie kursu w czasie rzeczywistym lub z wyprzedzeniem, na konkretną datę i godzinę. Z jej pomocą można także zarezerwować przejazd grupowy, samochód z dużym bagażnikiem, busa, samochód Premium albo auto dostosowane do przewozu zwierząt.

BlaBlaCar

blablacar - aplikacja do tanich przejazdów
Źródło: App Store

Ostatnia aplikacja do przejazdów w naszym zestawieniu to nie tyle aplikacja taxi co aplikacja, która kojarzy ze sobą pasażerów oraz osoby prywatne oferujące transport. Dzięki BlaBlaCar obie strony mogą znacznie zaoszczędzić na kosztach podróży. Apka jest stale rozwijana i ulepszana, obecnie z jej pomocą można zamawiać także transport u uprawnionych przewoźników autobusowych.

Jak działają aplikacje do zamawiania przejazdów?

Bez względu na to, czy chodzi o Uber, czy Bolt, czy inne aplikacje do zamawiania przejazdów, większość tego typu programów działa bardzo podobnie. Użytkownik musi zainstalować aplikację taxi na telefonie i następnie z jej pomocą zgłasza chęć zamówienia kierowcy.

Aplikacja znajduje kierowcę, który jest się najbliżej nas i po tym, jak zaakceptuje on zlecenie, kieruje go pod wskazany adres.

Od czego zależy cena przejazdu w aplikacji?

Korzystanie z aplikacji do przejazdów jest o wiele tańsze niż gdybyśmy zamawiali taksówkę standardowym sposobem. Cena za przejazd będzie jednak zależna od różnych czynników, takich jak np.:

 • czas od rozpoczęcia do zakończenia przejazdu;
 • dostępność danego kierowcy;
 • dzień tygodnia;
 • odległość, na jaką jest zamawiany kurs;
 • pora dnia;
 • przekraczanie granicy miasta w trakcie kursu.

Przed potwierdzeniem zamówienia użytkownik zawsze poznaje szacowany koszt taxi, aplikacja informuje także o formie płatności. Co jest tańsze, Bolt czy Uber? A może wybrać inną aplikację do zamawiania przejazdów? Tak naprawdę warto sprawdzić różne opcje, ponieważ wiele aplikacji do zamawiania taxi oferuje korzystne kody rabatowe oraz sezonowe promocje, dzięki czemu usługa jest dostępna w atrakcyjnej cenie.

Czy aplikacje do przejazdów są bezpieczne?

W przeszłości zdarzały się różne kontrowersje związane z aplikacjami do zamawiania taxi, jednak w dzisiejszych czasach tego typu usługi są bardzo bezpieczne. Lepsza ochrona pasażerów jest możliwa dzięki rozwiązaniom takim jak:

 • bardziej rygorystyczne procedury zatrudniania kierowców (przykładowo w Uberze kierowca musi mieć licencję, przejść badania lekarskie i badania psychologiczne dla kierowców, przystosować własne auto do przewozu osób oraz przedstawić zaświadczenie o niekaralności);
 • system oceniania kierowców;
 • wymiana informacji pomiędzy aplikacjami taxi o kierowcach, którzy dopuścili się przestępstwa.

W 2020 roku w Polsce wprowadzono nowelizację przepisów o transporcie drogowym — tzw. Lex Uber. Ustawa wprowadziła wiele pozytywnych zmian w funkcjonowaniu aplikacji takich jak FREENOW, Uber czy Bolt. To właśnie w niej uchwalono, że kierowca bez uprawnień nie może oferować usług przewozowych, a samochód pełniący funkcję taksówki powinien być odpowiednio przygotowany i oznakowany.

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia biolog — antropolog, zawodowo od 2017 roku zajmuje się tworzeniem contentu dla różnych marek. Wcześniej pracowała w branży eventowej. Stara się dużo podróżować, przede wszystkim górskimi szlakami, kocha psy (najbardziej swojego setera szkockiego!), jest również miłośniczką gier planszowych oraz gier video, w szczególności z gatunku action-RPG.