Aplikacje systemowe w Windows 11 – co nowego?

14.10.2021 |
| Clock Przeczytasz w 6 Minuty
Aplikacje systemowe w Windows 11 – co nowego?
Przeczytasz w 6 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Windows 11 poza odświeżonym wyglądem oferuje także zmiany w aplikacjach systemowych. Niektóre programy Microsoftu, które wymagały dodatkowej instalacji na Windows 10, są teraz integralną częścią nowego systemu, a inne z nich nieco zmieniły funkcjonalność.

System Windows 11 ukazał się niemal 6 i pół roku po premierze poprzedniego Windowsa. W świecie komputerów to ogrom czasu, a Microsoft, który po premierze Windows 10 powiedział, że będzie on „ostatnią wersją Windowsa”, zmienił jednak zdanie. „Żyjemy w czasach, w których nastała nowa epoka dla komputerów PC” – wyjawił Panos Panay, szef działu sprzętu i Windows w Microsofcie w rozmowie z BBC. Interfejs systemu wyewoluował w oparciu o zmieniające się nawyki użytkowników, a jego wygląd został porównany do macOS.

Windows 11 – ogólnie o systemie

Windows 11 zadebiutował 5 października 2021 roku i mogą pobrać go za darmo w ramach aktualizacji użytkownicy Windows 10, których komputery spełniają określone wymagania. Uaktualnienia można dokonać w sposób opisany poniżej.

Nowy Windows jest bardziej ewolucją niż rewolucją, ale jednocześnie stawia na większą spójność interfejsu i minimalizm oraz zaokrąglone rogi aplikacji. Gigant z Redmond dokonał szeregu zmian, w tym tych dotyczących menu Start, które przypomina bardziej launcher ze smartfona i jest umieszczone na środku ekranu.

Microsoft ulepszył także multitasking o więcej opcji przypinania aplikacji, a także zapewnił lepszą obsługę wielu monitorów. Oprócz tego sklep Microsoft od teraz akceptuje „tradycyjne” aplikacje typu win32.

Entuzjaści gier mogą natomiast cieszyć się techniką AutoHDR z Xboxa, czy też mechanizmem Direct Storage optymalizującym ładowanie gier. Nowością są także widgety, a także odświeżone centrum powiadomień oraz menu systemowe przy przyborniku.

Czym różni się Microsoft 365 od Office 365?
Microsoft 365 – nowa platforma z aplikacjami Office

Odświeżone aplikacje systemowe w Windows 11

Microsoft zmodyfikował wygląd wielu systemowych narzędzi w Windows 11 – w tym programów, które nie były odświeżane od dawna. Co więcej, Microsoftu postanowił zainstalować domyślnie jeden ze swoich programów, którego w Windows 10 nie było wraz z systemem, ale dla równowagi – jednego z narzędzi firma z Redmond się pozbędzie.

Paint

Paint otrzymał nowy wygląd, który jest dostosowany pod styl wizualny Windows 11 (Fluent Design), a interfejs jest całkowicie przebudowany od nowa z panelem wszystkich opcji umieszczonych u góry. Program obsługuje także tryb ciemny i nadal dobrze sprawdza się do prostych czynności edycyjnych z grafiką.

aplikacje Windows 11 - Paint

Poczta i Kalendarz

Aplikacje systemowe takie, jak Poczta i Kalendarz zmieniły się jedynie w subtelny sposób – otrzymały zaokrąglone rogi (każda aplikacja w Windows 11 je ma), a także ich wygląd dopasowuje się pod wybrany motyw kolorystyczny systemu.

Narzędzie wycinania

Narzędzie wycinania otrzymało interesujące usprawnienia, gdyż łączy ono funkcjonalność poprzedniego, wiekowego już narzędzia o tej samej nazwie wraz z nowszym „Wycinanie i szkicowanie” z Windows 10. Funkcję przechwytywania obrazu wywołujemy skrótem Win+Shift+S (znanym z „Wycinanie i szkicowanie”), co daje nam wybór różnego rodzaju stylów wycinania (prostokąt, dowolny kształt, całe okno aplikacji, pełny ekran).

aplikacje Windows 11 - narzędzie Wycinanie

Po uzyskaniu zrzutu ekranu, można tworzyć adnotacje za pomocą myszki bądź cyfrowego pióra albo przycinać uchwycony fragment.

aplikacje Windows 11 - narzędzie do wycinania

Microsoft Teams

Teams od teraz jest wbudowanym narzędziem systemowym, którego ikonka zajmuje trzecie miejsce od lewej na pasku zadań, gdzie nosi nazwę „Rozmowa”. Popularna aplikacja jest preinstalowana, ale jedynie w wersji dla użytkowników prywatnych. Umożliwia ona rozpoczęcie szybkiej rozmowy wideo lub tekstowej z innym użytkownikiem używającym wersji dla osób prywatnych (zastępując Skype).

aplikacje Windows 11 - Teams

Skrót do aplikacji Teams na pasku zadań można wyłączyć (Ustawienia paska zadań -> Elementy paska zadań -> Rozmowa -> Wyłączone). Aby skorzystać z wersji dla szkoły i pracy, należy przejść na oficjalną stronę Microsoftu i stamtąd ją pobrać. To dopiero ona umożliwi wpisanie np. korporacyjnego loginu i korzystanie z pełni funkcjonalności. Jak odróżnić te wersje po zainstalowaniu? Korporacyjna/szkolna wersja Microsoft Teams ma ikonkę z białą literą T na niebieskim tle. Wersja Teams dla użytkowników prywatnych ma odwrotną kolorystykę (niebieskie T na białym tle). Od 25 października 2021 r. w systemie pojawi się dodatkowe rozróżnienie w postaci nazwy „Microsoft Teams (praca lub szkoła”).

Kalkulator

Systemowy Kalkulator w Windows 11 zachowuje wszystkie funkcje z Windows 10, w tym konwersje miary czy walut, a także możliwość generowania wykresów oraz opcje kalkulacji naukowych i programistycznych.

aplikacje Windows 11 kalkulator

Microsoft umożliwił również wybranie motywu aplikacji (ciemny lub jasny) niezależnie od ustawień systemowych, a także przepisał kod aplikacji w C# i udostępnił repozytorium na GitHubie, a więc program ten będzie mógł być częściej aktualizowany.

aplikacje Windows 11 kalkulator

Notatnik

Notatnik jest nadal częścią nowego Windowsa, ale nie zmienił się zbytnio poza zyskaniem zaokrąglonych rogów. Co ciekawe, Microsoft pracuje nad zmodernizowaniem Notatnika, z mniejszą liczbą opcji i większymi odstępami między nimi (co może być przydatne dla komputerów z ekranem dotykowym). Ta jeszcze nowsza wersja ma również umożliwić wybranie motywu (ciemny lub jasny – niezależnie od ustawienia systemowego) oraz wygodniejszą zmianę domyślnej czcionki. 

Zdjęcia

Aplikacja Zdjęcia została także odświeżona i oprócz zaokrąglonych rogów oraz zmodernizowanego motywu wizualnego wprowadza także zmiany w czcionce oraz przede wszystkim – funkcjonalności.

aplikacje Windows 11 - zdjęcia

Po pierwsze, oglądając dane zdjęcie (warunek: musi być ono przechowywane na dysku lokalnym, nie w chmurze), na dole aplikacji mamy miniaturki z resztą zdjęć z danego folderu, w obrębie których możemy sobie przeskakiwać z fotografii do fotografii. Po drugie, możemy także zaznaczyć kilka zdjęć jednocześnie, tak aby je ze sobą porównać.

Co ciekawe, operując wewnątrz tej aplikacji systemowej możemy również dokonać bezpośrednich edycji za pomocą zewnętrznych programów, które się integrują ze Zdjęciami, a są to np. Picsart, Adobe Photoshop Elements, Corel PaintShop Pro i Affinity Photo.

OneNote

Jeśli korzystałeś z OneNote na Windows 10 to obydwie wersje (ta zainstalowana ze sklepu Microsoft Store oraz ta instalowana z pakietu Office 365) zostaną zachowane w Windows 11. Natomiast przy świeżej instalacji systemu bądź w przypadku kupna komputera z instalowanym Windows 11, aplikacja OneNote już nie będzie dołączona do systemu. Poza zyskaniem zaokrąglonych rogów aplikacje te nie zmieniły się w ogóle, ale w roku 2022 Microsoft planuje połączyć obydwie wersje aplikacji w jeden produkt.

Ta zmodernizowana wersja będzie oferować nowe menu wstążkowe oraz zwiększone odstępy między opcjami.

Co nowego w Microsoft 365? Czym różni się od Office 365?
Microsoft 365 – nowa platforma z aplikacjami Office

Czy warto aktualizować komputer do Windows 11?

Biorąc pod uwagę krótki czas aktualizacji oraz względną bezproblemowość całego procesu, uaktualnienie komputera do Windows 11 nie ma zbyt wielu wad, natomiast można odczuć już teraz sporo korzyści. Ostateczna odpowiedź jednak brzmi – to zależy.

Z jednej strony w nowym Windowsie nie ma aż tyle rewolucyjnych funkcji, ale z drugiej – Twoje programy nadal będą działać i nie musisz niczego reinstalować. System Microsoftu co prawda nie otrzymał na premierę możliwości instalowania aplikacji Android (poza smartfonami Samsunga), ale jak najbardziej nadaje się do codziennej pracy. Dla mnie osobiście zalety znacznie przewyższały wady, a sam byłem pozytywnie zaskoczony.

Warto mieć także z tyłu głowy fakt, że po uaktualnieniu mamy 10 dni na powrót do starego systemu, jeśli „jedenastka” się nam nie spodoba.

Osobom, które lubią od razu sprawdzać technologiczne nowości trudno będzie powstrzymać się od wypróbowania Windowsa 11 i tak naprawdę nie ryzykują wiele.

Warto jednak nadmienić, że Microsoft nie był w stanie dostarczyć wszystkich obiecywanych funkcji w Windows 11 – niektóre z nich zostały odłożone na późniejsze aktualizacje. Na przykład nie skorzystamy z obsługi aplikacji z systemu Android na Windowsie 11, które miały być instalowane na komputerze z poziomu sklepu Microsoft Store. Zamiast tego można jedynie uruchamiać aplikacje z wybranych smartfonów Samsunga, choć funkcja ta była dodana jeszcze na Windows 10.

Chcesz zostać przy Windows 10? Może warto go odświeżyć?
Tryb awaryjny Windows 10
Bootowalny pendrive z Windows 10 – jak zrobić?

Może Cię zainteresować

TEMATYKA:
Na skrzyżowaniu światów dziennikarstwa, PR-u i IT. Ma słabość do najnowszych technologii obrazu oraz dźwięku i nie byłby sobą, gdyby przestał być na bieżąco z gadżetami. Przygodę z komputerami i grami zaczął w wieku 5 lat, a teraz jest tatą małej gejmerki. Gdy nie zajmuje się żonglerką i ekwilibrystyką słowną, lubuje się w słuchaniu alt-rocka, zgłębianiu kina światowego i konsumowaniu szeroko rozumianej (pop)kultury.