Aplikacje do zegarka – WearOS, Apple Watch, Huawei i Fitbit

14.08.2023 |
| Clock Przeczytasz w 7 Minuty
Aplikacje do zegarka – WearOS, Apple Watch, Huawei i Fitbit
Przeczytasz w 7 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Smartwatche towarzyszą nam niemal tak często, jak smartfony. Korzystamy z nich na co dzień i podczas aktywności fizycznych. Współczesne zegarki sportowe mają mnóstwo funkcjonalności, które możemy dodatkowo poszerzyć, instalując aplikacje na smartwatch. Przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych aplikacji dla zegarków z systemem WearOS, zegarków Apple Watch, Fitbit i Huawei.

Jak zainstalować aplikacje na smartwatch? Instrukcja dla każdego systemu

Zanim przejdziemy do rankingu, przyjrzyjmy się temu, jak instalować aplikacje na smartwatch. Cała procedura będzie różnić się w zależności od tego, jaki system operacyjny ma zegarek.

Jak zainstalować aplikacje na WearOS?

W przypadku WearOS, czyli systemu dostarczanego przez Google, mamy dwie możliwości.

Instalowanie aplikacji na WearOS z poziomu telefonu:

 1. wybudź smartwatch
 2. wyświetl listę dostępnych aplikacji (przycisk zasilania)
 3. wybierz Sklep Play (jeśli dotychczas nie logowałeś się na swoje konto Google, będziesz musiał to zrobić)
 4. przejdź do sekcji Aplikacje na telefonie
 5. wybierz aplikację, którą chcesz zainstalować również na zegarku

Instalowanie aplikacji na WearOS ze Sklepu Play:

 1. wybudź smartwatch i wyświetl listę dostępnych aplikacji
 2. przejdź do Sklepu Play
 3. kliknij Szukaj, nazwę aplikacji możesz wprowadzić ręcznie albo podyktować głosowo
 4. kliknij Zainstaluj

Jak zainstalować aplikację na Apple Watch?

Tutaj też mamy dwie opcje do wyboru: instalacja na zegarku tych aplikacji, które mamy na iPhone oraz instalacja bezpośrednio z poziomu zegarka i sklepu App Store.

Instalowanie aplikacji na Apple Watch, które masz na telefonie:

 1. wejdź w aplikacje Apple Watch na iPhone;
 2. kolejno kliknij  Mój zegarek > Ogólne i włącz funkcję Automatyczna instalacja
 3. wróć do sekcji Mój zegarek i przejdź do Dostępne aplikacje
 4. wybierz aplikację, którą chcesz zainstalować i kliknij Instaluj

Instalowanie aplikacji na Apple Watch z poziomu App Store:

 1. w Apple Watch przejdź do aplikacji App Store
 2. wyszukaj interesującą Cię aplikację (możesz przeglądać apki, obracając Digital Crown albo wyszukiwać przy użyciu kategorii)
 3. kliknij Pobierz

Jak zainstalować aplikację na zegarkach Fitbit?

W przypadku smartwatchy tej marki sprawa wygląda nieco inaczej. Najpierw musimy zainstalować Fitbit – to aplikacja do połączenia zegarka z telefonem.

 1. pobierz aplikację Fitbit ze Sklepu Play albo App Store. Zostaniesz poproszony o utworzenie konta – zrób to
 2. w aplikacji Fitbit kliknij ikonę profilu (lewy górny róg) i skonfiguruj konto
 3. raz jeszcze kliknij ikonę profilu i wybierz swoje urządzenie
 4. przejdź do Aplikacje > Wszystkie aplikacje. Zostaniesz przekierowany do Fitbit’s Gallery Store
 5. wybierz interesującą Cię aplikację, kliknij jej ikonę i wybierz Zainstaluj

Jak zainstalować aplikację na smartwatch Huawei?

Smartwatche od Huawei również nie dają możliwości instalacji nowych aplikacji bezpośrednio z poziomu zegarka. Potrzebujemy do tego apki Huawei Zdrowie, którą instalujemy na smartfonie (smartfony marki Huawei mają ją wbudowaną). Dotyczy to zegarków z serii Huawei Watch 3 i nowszych.

 1. otwórz aplikację Huawei Zdrowie na telefonie
 2. przejdź na App Gallery i zakładki Aplikacje
 3. Wybierz interesującą Cię aplikację i kliknij Zainstaluj
 4. na smartwatchu pojawi się kod QR. Zeskanuj go i telefonem w celu potwierdzenia instalacji

Polecane aplikacje do zegarka. Co zainstalujemy na smartwatchu?

Aplikacje na zegarki możemy podzielić na kilka kategorii. Wśród tych najpopularniejszych należy wymienić aplikacje do sportu i fitness, dzięki którym będziemy monitorować postępy w treningu. Znajdziemy też w nich przydatne wskazówki, dzięki którym zaczniemy ćwiczyć efektywniej oraz gotowe plany treningowe. Ciekawym rozwiązaniem są również apki do monitorowania snu.

Znajdziemy też sporo aplikacji, które bardzo dobrze znamy ze smartfonów. To między innymi nawigacja, aktualna prognoza pogody czy nawet kalkulator. Niemalże na każdym smartwatchu dostaniemy też dostęp do jednego z kilku popularnych muzycznych serwisów streamingowych.

Ostatnia kategoria to szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Od możliwości zlokalizowania telefonu za pomocą smartwatcha, po kontrolę nad bieżącą lokalizacją dziecka.

Najlepsze aplikacje na smartwatch z WearOS

Google Fit – uniwersalna aplikacja do smartwatcha

Google Fit – uniwersalna aplikacja do smartwatcha
Sklep Play

Prosta, przejrzysta, a jakże przydatna apka do każdego smartwatcha. Oferuje podstawowe informacje o treningu: ilość spalonych kalorii, przebyty dystans czy ilość kroków. Ale zawiera też kilka ciekawych opcji dla bardziej zaawansowanych użytkowników, m.in. wyznaczanie celów czy wirtualnego trenera, który pomoże ułożyć plan treningowy na najbliższy czas.

Strava – aplikacja na smartwatch dla biegaczy i rowerzystów

Strava – aplikacja na smartwatch dla biegaczy i rowerzystów
Sklep Play

Jeśli jesteś zapalonym biegaczem czy rowerzystą, koniecznie zainstaluj Stravę na smartwatcha. To jedna z najbardziej rozbudowanych aplikacji dla sportowców, która oferuje mnóstwo funkcjonalności. Do tego ma bardzo rozwiniętą społeczność, co tylko motywuje do zdobywania kolejnych osiągnięć i przekraczania własnych granic.

Google Maps – nawigacja na smartwatch

Google Maps – nawigacja na smartwatch
Sklep Play

Kto nie zna jednej z najpopularniejszych nawigacji na smartfony. Mapy Google możesz mieć także na swoim smartwatchu. Nie obawiaj się, że trudno będzie nawigować. Interfejs jest przyjazny dla użytkownika i bardzo wygodny w obsłudze. A jeśli twój zegarek jest wyposażony w LTE albo ma stałe połączenie z WiFi, do nawigowania w ogóle nie potrzebujesz telefonu.

AccuWeather – aktualna pogoda na Twoim smartwatchu

AccuWeather – aktualna pogoda na Twoim smartwatchu
Sklep Play

Z AccuWeather nie będziesz sprawdzać pogody na smartfonie – zrobisz to bezpośrednio z poziomu zegarka. AccuWeather to kolejna uniwersalna aplikacja na smartwatch, którą każdy może zainstalować, niezależnie od tego, do jakich celów wykorzystuje zegarek. Prognoza pogody jest rzetelna i regularnie aktualizowana.

Sleep as Android – monitorowanie snu

Sleep as Android – monitorowanie snu
Sklep Play

Świetna aplikacja do monitorowania snu, która ma kilka funkcjonalności znanych z bardzo drogich smartwatchy. Jedną z ciekawszych opcji jest delikatne wybudzanie w momencie, kiedy organizm jest na to gotowy. Do tego mamy szczegółowe statystyki czy wykres historii snu. Ciekawa opcja nie tylko dla tych, którzy źle sypiają.

Polecane aplikacje na Apple Watch

Map My Run – aplikacja dla biegaczy

Map My Run – aplikacja dla biegaczy
App Store

Aplikacja przygotowana z myślą o biegaczach. Znajdziesz w niej wiele przydatnych funkcjonalności, które ułatwią Ci trening: aktualizacje postępów w czasie rzeczywistym, możliwość integracji z innymi aplikacjami do monitorowania zdrowia. Map My Run możesz również sparować z MyFitnessPal, aby bardzo precyzyjnie kontrolować przyjmowane i spalone kalorie.

Streaks – aplikacja na Apple Watch, która kompleksowo dba o zdrowie

Streaks – aplikacja na Apple Watch, która kompleksowo dba o zdrowie
App Store

Aplikacja inna niż wszystkie, bo chociaż pozwala dbać o zdrowie, to działa na wielu płaszycznach jednocześnie. Ze Streaks możesz uprawiać sport, rzucać palenie, dbać o regularne spożywanie posiłków. To świetne rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują dodatkowej motywacji, by zadbać o siebie i realizować założone cele.

Water Reminder – regularne nawadnianie organizmu

Water Reminder – regularne nawadnianie organizmu
App Store

Nie tylko sportowcy wiedzą, że regularne nawadnianie organizmu jest kluczowe do utrzymania zdrowej kondycji. Jeśli masz problem pamiętać, by codziennie przyjąć określoną ilość płynów, to Water Reminder jest dla Ciebie. To aplikacja na Apple Watch, którą każdy powinien zainstalować.

Apple Music – muzyka zawsze przy Tobie

Apple Music – muzyka zawsze przy Tobie
App Store

Jako użytkownik Apple Watch możesz korzystać z Apple Music na swoim zegarku. Biblioteka tego serwisu muzycznego jest przeogromna (ponad 100 milionów utworów), a nawigowanie po playlistach nie sprawia problemu. Utworów możesz wyszukiwać za pomocą dyktafonu (co jest najwygodniejszym rozwiązaniem) albo wprowadzić tytuł ręcznie.

Sleep Cycle – monitoring snu na Apple Watch

Sleep Cycle – monitoring snu na Apple Watch
App Store

Aplikacja do monitorowania cyklów snu, która ma wbudowany inteligentny alarm – wybudza Cię wtedy, kiedy sen jest najlżejszy. Nie musisz mieć w nocy założonego zegarka, aby aplikacja była w stanie monitorować Twój sen. Co ciekawe, apka jest w stanie zarejestrować chrapanie czy mówienie przez sen.

Aplikacje na smartwatch Fitbit

Pandora – aplikacja muzyczna na Fitbit

Pandora – aplikacja muzyczna na Fitbit
Fitbit’s Gallery Store

Pandroa co prawda nie daje dostępu do ogromnej biblioteki utworów, ale pozwala posłuchać wybranej stacji radiowej, poza tym to świetna darmowa aplikacja na smartwatch. Możesz też zdecydować się na jedną z polecanych stacji, które grają muzykę dopasowaną do treningów. To ciekawa alternatywa dla tych, którzy nie chcą tworzyć własnych playlist i wolą zdać się na wybór twórców apki.

Trening TRX – trening całego ciała

Trening TRX – trening całego ciała
Fitbit’s Gallery Store

Trening TRX to bardzo ciekawa propozycja dla osób, które chcą utrzymać swoje ciała w dobrej kondycji. Możesz wybierać spośród 4 trybów treningu, a na ekranie smartwatcha zobaczysz wskazówki, jak poprawnie wykonywać poszczególne ćwiczenia. Zegarek poinformuje Cię, kiedy nadszedł czas na trening i na odpoczynek.

To Do List – lista zadań na Twoim smartwatchu

To Do List – lista zadań na Twoim smartwatchu
Fitbit’s Gallery Store

Lista zadań na Twoim nadgarstku. Z To Do List możesz utworzyć do 50 zadań, które masz zaplanowane na dany dzień. To Twój prywatny notatnik, który możesz zabrać ze sobą dosłownie wszędzie. Listę możesz wygodnie modyfikować – dodając nowe zadania albo odhaczając te, które udało Ci się już wykonać.

Aplikacje na smartwatch Huawei

 • Mapy Petal – realna konkurencja dla Google Maps. Mapy Petal to świetna nawigacja, która powstała we współpracy z TomTom (przodującą marką w zakresie tworzenia nawigacji). Zainstalujesz ją na zegarkach Huawei Watch 3.
 • Prędkościomierz – aplikacja, która będzie śledzić Twoją prędkość podczas biegania, jazdy na rowerze i chodzenia. Możesz podejrzeć wykres prędkości oraz średnią, minimalną i maksymalną prędkość.
 • Ćwiczenia w domu – aplikacja, która świetnie sprawdzi się do ćwiczenia w domu bez wykorzystania zaawansowanego sprzętu. Dostępne są wyzwania, trening wybranych partii ciała i trening ogólny.

Może Cię zainteresować:

Miłośniczka dobrego jedzenia i wciągającej lektury. Nie znosi zacinających się smartfonów i ciągle szuka tego, który sprosta jej wymaganiom. Z niecierpliwością śledzi rozwój technologiczny, licząc na to, że będzie mogła poczuć się jak Art3mis z Player One. Nie uznaje kompromisów i stawia na sprzęt, który będzie dobrze służył przez lata.