Najlepsze aplikacje na rower (trasy, nawigacje, naprawa usterek i inne). TOP 10

18.04.2025 |
| Clock Przeczytasz w 7 minut
Najlepsze aplikacje na rower (trasy, nawigacje, naprawa usterek i inne). TOP 10
Przeczytasz w 7 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Planujesz rowerową wyprawę, codziennie dojeżdżasz na dwóch kółkach do pracy, a może trenujesz do kolejnego wyścigu? Niezależnie od tego, jakim rowerzystą jesteś, odpowiednio dobrana aplikacja na telefon może znacząco ułatwić i uprzyjemnić każdą trasę. Nowoczesne aplikacje rowerowe to nie tylko rejestracja przejechanych kilometrów – to także planowanie tras, nawigacja offline, monitorowanie postępów treningowych, a nawet szybka pomoc w razie awarii. W tym artykule przedstawiamy najciekawsze i najbardziej przydatne aplikacje na rower, dzięki którym Twoje wycieczki staną się bezpieczniejsze, wygodniejsze i jeszcze bardziej inspirujące. Sprawdź, które z nich warto zainstalować przed kolejną jazdą!

Jazda na rowerze sama w sobie jest już przyjemna, niezależnie od tego, czy celem jest jedynie rekreacja, czy porządny trening. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku warto sobie nieco ułatwić uprawianie sportu i zainstalować jedną z 10 przydatnych aplikacji na rower. Sprawdź, jakie propozycje przygotowaliśmy!

Najpopularniejsze aplikacje rowerowe

Aplikacje rowerowe najczęściej mają darmową wersję, z podstawowymi (często też wystarczającymi dla zwykłych użytkowników) opcjami oraz tę płatną, która oferuje znacznie więcej funkcji. Większość z nich posiada podobne funkcje – wiedza o aktualnym położeniu, różnego rodzaju pomiary, np. średniej czy maksymalnej prędkości, mapy offline oraz wynajdowanie i planowanie swoich tras rowerowych.

Polecane uchwyty rowerowe:

Niektóre darmowe nawigacje rowerowe skupiają się głównie na doprowadzeniu użytkownika bezproblemowo do celu, gdy pozostałe oferują ciekawe i przydatne funkcje. Poniżej znajdziesz darmowe aplikacje na rower, które są godne polecenia.

Strava – jedna z najpopularniejszych aplikacji rowerowych

aplikacja na rower - strava

Strava to popularna aplikacja dla rowerzystów umożliwiająca rejestrację tras GPS, analizę dystansu, czasu, prędkości, przewyższeń i – z czujnikami – tętna oraz mocy. Kluczową funkcją są segmenty, które pozwalają rywalizować z innymi na wybranych odcinkach trasy. Strava oferuje także społeczność: możesz obserwować znajomych, komentować i brać udział w klubach oraz wyzwaniach. Aplikacja umożliwia planowanie tras, korzystanie z map popularności oraz integrację z licznikami i zegarkami sportowymi. Funkcja Beacon zwiększa bezpieczeństwo, pozwalając udostępniać lokalizację na żywo. Wersja premium oferuje zaawansowane analizy i plany treningowe.

aplikacja na rower offline Naviki

Naviki to kompleksowa aplikacja rowerowa oferująca planowanie tras na różne typy rowerów (miejski, MTB, szosowy, e-bike), nawigację głosową z automatycznym przeliczaniem trasy, rejestrację przejazdów oraz synchronizację z chmurą. Pozwala analizować dystans, prędkość, profil wysokości i spalane kalorie, a także śledzić postępy na osobistej heatmapie oraz planować trasy. Umożliwia integrację z urządzeniami fitness przez Bluetooth. Naviki to także aplikacja na rower offline – można korzystać z map, bez dostępu do internetu. Dodatkowo oferuje wyzwania, statystyki oszczędności CO₂ i pieniędzy oraz obsługę punktów POI i ulubionych miejsc.

Komoot – zaplanuj własne trasy rowerowe

Planowanie trasy rowerowej z komot

Komoot to aplikacja dla rowerzystów umożliwiająca szczegółowe planowanie tras z uwzględnieniem typu roweru, nawierzchni, przewyższeń i poziomu trudności. Oferuje nawigację głosową i wizualną, także offline (po pobraniu map), oraz automatyczne przeliczanie trasy w razie zmiany kierunku. Komoot pozwala korzystać z gotowych tras i punktów „Highlights” polecanych przez społeczność, a także tworzyć własne i dzielić się nimi z innymi użytkownikami. Aplikacja dostępna jest na smartfony, komputery, zegarki i liczniki rowerowe (Garmin, Wahoo, e-bike). Po zakończonej jeździe można analizować trasę, dodawać zdjęcia i inspirować innych rowerzystów.

OSMAnd – łatwa w obsłudze aplikacja rowerowa

aplikacja rowerowa OSMAnd

Ta apka przeznaczona jest głównie dla osób, które są przyzwyczajone do jazdy terenowej. Mogą z łatwością zaplanować dzięki niej dokładne trasy, które będą działać też w trybie offline, co będzie pomocne, gdy znajdziesz się poza zasięgiem sieci. OSMAnd pozwala ponadto na zaplanowanie swojej wycieczki z wyłączeniem wybranych typów dróg – np. krajowych lub terenowych, co zapewnia komfortowy przejazd, zgodnie ze swoimi preferencjami (unikanie dróg, wybór terenu, przewyższeń, stylu jazdy etc.). Pozwala pobierać i analizować gotowe trasy GPX, korzystać z punktów POI, zapisywać ulubione miejsca oraz wyświetlać różne warstwy mapy (np. heatmapy, trasy turystyczne).

Mapy.com (wcześniej mapy.cz) – sprawne planowanie trasy rowerowej

mapy rowerowe offline

Mapy.com (dawniej Mapy.cz) o wszechstronna aplikacja do planowania i nawigacji tras rowerowych. Pozwala na pobieranie map offline obejmujących całą Polskę oraz inne kraje. Dużą zaletą jest też czytelne oznaczenie lokalizacji różnych obiektów, dzięki czemu, będąc pierwszy raz w nieznanym terenie, łatwo jest znaleźć informację turystyczną czy atrakcje do zwiedzania (POI) w ramach przerwy w jeździe. Wśród najważniejszych funkcji mapy.com można jeszcze wymienić: synchronizowanie trasy między urządzeniami, import/eksport tras GPX, nawigację głosową oraz tryby dla różnych typów rowerów (turystyczne, szosowe, MTB, gravel). Wersja premium oferuje nieograniczone mapy offline, personalizację prędkości jazdy i dodatkowe funkcje.

bikemap – prosta aplikacja na rower

prosta aplikacja na rower - bikemap

Ta aplikacja z kolei skupia się głównie na trasach rowerowych. Można ją bezproblemowo zaplanować, a później zarejestrować. Jeśli brak Ci pomysłów na popołudniową przejażdżkę, zawsze możesz skorzystać ze szlaków przetartych przez innych użytkowników. Do dyspozycji mamy tysiące gotowych tras i ścieżek rowerowych na całym świecie, z informacjami o nawierzchni, typie drogi i przewyższeniach. Wybraną mapę ponadto można pobrać i dzięki temu mieć do niej dostęp także w trybie offline – jednak jest to dostępne niestety tylko po wykupieniu subskrypcji.

Oferuje nawigację zakręt-po-zakręcie z komunikatami głosowymi, automatyczne przeliczanie trasy po zjechaniu z kursu oraz tryb offline (w wersji Premium). Pozwala dodawać i wyszukiwać punkty POI (np. toalety, restauracje, ładowarki e-bike), a także zgłaszać utrudnienia na trasie. Integruje się z Garminem, umożliwia import/eksport tras GPX i synchronizację między urządzeniami.

Bike Repair – przydatna aplikacja do jazdy na rowerze

przydatna aplikacja rowerowa - bike repair

Rower, niestety, może odmówić posłuszeństwa także w trasie. Nie każdy wie, jak poradzić sobie z usterkami – a nie wszystkie wymagają pojawienia się w warsztacie. Bike Repair to aplikacja, która przyda się w sytuacjach podbramkowych, gdy pojawi się problem podczas wyprawy. To swoista baza wiedzy o naprawach, która krok po kroku wyjaśnia, jak naprawić niektóre usterki. Zawiera 58 ilustrowanych instrukcji napraw (ponad 300 zdjęć), 95 porad i trików rowerowych oraz szybkie podpowiedzi dotyczące typowych problemów (np. ustawianie przerzutek, usuwanie luzów, wymiana dętki, naprawa łańcucha). Instrukcje są napisane prostym językiem i nie wymagają specjalistycznych narzędzi, dzięki czemu są przydatne zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych rowerzystów.

Aplikacja jest tylko w języku angielskim, jednak przy odrobinie pomocy ze strony internetowych słowników nie powinien to być problem.

mojeIKP – aplikacja pomocna w trudnych sytuacjach

aplikacje dla rowerzystów - mojeIKP pierwsza pomoc

Kolejna aplikacja, która nie pokazuje statystyk, tras lub map, ale będzie przydatna podczas rowerowych przejażdżek to mojeIKP. Posiada rozbudowaną funkcję „Pierwsza pomoc”, która wspiera użytkownika w udzielaniu pomocy w nagłych sytuacjach. Funkcja ta jest dostępna bez logowania – wystarczy wejść w zakładkę „Pierwsza pomoc” na głównej stronie aplikacji. Użytkownik otrzymuje szczegółowe, krok po kroku instrukcje postępowania w różnych przypadkach, m.in. utraty przytomności, braku oddechu, wypadku komunikacyjnego, udaru, alergii czy bólu w klatce piersiowej.

Aplikacja pomaga ocenić stan poszkodowanego (przytomność, oddech), pokazuje jak udrożnić drogi oddechowe, ułożyć w pozycji bezpiecznej, wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO) – także z pomocą pliku dźwiękowego z rytmem ucisków. Dostępne są również instrukcje dotyczące wezwania pogotowia, zabezpieczenia miejsca zdarzenia oraz ważne numery alarmowe.

Relive – ciekawa alternatywa dla innych aplikacji

darmowa aplikacja rowerowa

Relive to aplikacja, która wykorzystując GPS zapisuje całą trasę na mapie i umieszcza na niej wydarzenia – mogą to być chociażby zdjęcia ze zwiedzanych w ramach postojów po drodze punktów turystycznych. Po zakończonej trasie aplikacja automatycznie generuje animowany film pokazujący przebieg trasy na mapie 3D, z zaznaczonymi miejscami wykonania zdjęć, punktami szczególnymi (np. maksymalna prędkość, przewyższenia) oraz możliwością dodania zdjęć i notatek. Filmy można łatwo udostępniać w mediach społecznościowych. Relive współpracuje z wieloma urządzeniami i aplikacjami (np. Garmin, Wahoo, Apple Health), a w wersji Plus umożliwia m.in. dodanie muzyki, edycję filmów, tworzenie dłuższych relacji i wybór motywów kolorystycznych.

Locus Map – przydatne mapy rowerowe

mapy rowerowe - locus map

Locus Map obsługuje mapy zarówno w trybie online, jak i offline. W aplikacji można pobrać oraz zainstalować te wybrane – określonego regionu lub całego kraju. W wersji darmowej jest ograniczona liczba pobrań, jednak bez wątpienia przeciętnemu rowerzyście powinno to wystarczyć na dłuższy czas. Co ciekawe, do map można instalować różne dodatki – wykresy wysokości lub szlaki. Aplikacja pozwala ponadto na korzystanie z nawigacji. Aplikacja zapewnia nawigację głosową „zakręt po zakręcie”, automatyczne przeliczanie trasy oraz szczegółowe rejestrowanie przejazdów z analizą dystansu, prędkości, przewyższeń i czasu. Umożliwia korzystanie z licznych map, integrację z czujnikami, personalizowane panele danych i eksport/import tras.

Aplikacje na rower stacjonarny

Zimą, gdy pogoda nie sprzyja i przejażdżki rowerowe nie sprawiają już przyjemności, wiele osób przerzuca się na rower stacjonarny lub trenażer. Także na te urządzenia można bez problemu znaleźć aplikacje, które urozmaicą trening.

Aplikacją do trenażera, o której warto wspomnieć, jest Zwift. Ta wirtualna platforma treningowa pozwala na ściganie się z kolarzami z całego świata na ponad 80 prawdziwych trasach – np. alpejskim szlaku. Społeczny charakter sprawia, że jest to świetne dopełnienie regularnych treningów. Co więcej, wzmacnia to także motywację do jazdy stacjonarnej.

aplikacja na rower stacjonarny

Z kolei aplikacją na rower stacjonarny, którą warto się zainteresować, jest Vescape App. Tym, co ją wyróżnia wśród innych, są gry wideo. Dzięki temu trening mija szybciej i znacznie przyjemniej. Sama rywalizacja z innymi graczami motywuje już do osiągania lepszych wyników. W aplikacji znajdują się też własne statystyki treningowe, co pozwala na kontrolę efektów.

Aplikacją, która oferuje plan treningowy na rower stacjonarny oraz podążanie za wirtualnym trenerem, jest CycleGo. Za cel można obrać utratę zbędnych kilogramów lub polepszenie swoich wyników – platforma bez wątpienia zmotywuje do osiągnięcia wymarzonych rezultatów.

Może Cię zainteresować:

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.