Najlepsza aplikacja na rower – trasy, nawigacje, naprawa usterek i inne przydatne funkcje
Jazda na rowerze sama w sobie jest już przyjemna, niezależnie od tego, czy celem jest jedynie rekreacja, czy porządny trening. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku warto sobie nieco ułatwić uprawianie sportu i zainstalować jedną z 10 przydatnych aplikacji na rower. Sprawdź, jakie propozycje przygotowaliśmy!
Najpopularniejsze aplikacje rowerowe
Aplikacje rowerowe najczęściej mają darmową wersję, z podstawowymi (często też wystarczającymi dla zwykłych użytkowników) opcjami oraz tę płatną, która oferuje znacznie więcej funkcji. Większość z nich posiada podobne funkcje – wiedza o aktualnym położeniu, różnego rodzaju pomiary, np. średniej czy maksymalnej prędkości, mapy offline oraz wynajdowanie i planowanie swoich tras rowerowych.
Polecane uchwyty rowerowe:
Niektóre darmowe nawigacje rowerowe skupiają się głównie na doprowadzeniu użytkownika bezproblemowo do celu, gdy pozostałe oferują ciekawe i przydatne funkcje. Poniżej znajdziesz darmowe aplikacje na rower, które są godne polecenia.
- Strava – jedna z najpopularniejszych aplikacji rowerowych
- Naviki – nawigacja na rower offline
- Komoot – zaplanuj własne trasy rowerowe
- OSMAnd – łatwa w obsłudze aplikacja rowerowa
- mapy.cz – sprawne planowanie trasy rowerowej
- bikemap – prosta aplikacja na rower
- Bike Repair – przydatna aplikacja do jazdy na rowerze
- First Aid For Cyclists – aplikacja pomocna w trudnych sytuacjach
- Relive – ciekawa alternatywa dla innych aplikacji
- Locus Map – przydatne mapy rowerowe
Strava – jedna z najpopularniejszych aplikacji rowerowych
Strava dostosowana jest do wielu różnych aktywności fizycznych, w tym również do jazdy na rowerze. Oferuje podstawowe funkcje w ramach darmowego użytkowania, jednak dla wielu fanów dwóch kółek będzie to wystarczające. Można w niej rejestrować swoje aktywności (łącznie ze statystykami), przebyte trasy, połączyć z urządzeniami zewnętrznymi oraz korzystać z zalet, jakie niesie rozbudowana społeczność.
Po wykupieniu subskrypcji otrzymuje się dostęp do planowania tras i możliwość konkurowania z innymi.
Naviki – nawigacja na rower offline
Aplikacja na rower offline – Naviki, skupia się głównie na tworzeniu oraz optymalizowaniu tras rowerowych. Działa zarówno z połączeniem internetowym, jak i offline, co jest jej dużą zaletą. Umożliwia ponadto korzystanie z precyzyjnej nawigacji wraz z instrukcjami głosowymi oraz dobranie trasy do swoich potrzeb. Jak twierdzą twórcy aplikacji, Naviki optymalnie wykorzystuje zaawansowane technologie do tworzenia opcji, dzięki którym jazda rowerem staje się bardziej atrakcyjna.
Komoot – zaplanuj własne trasy rowerowe
Jest to całkiem ciekawa alternatywa dla wymienionych aplikacji. Pozwala na mierzenie swoich aktywności rowerowych i ma rozbudowane opcje tras – można je odkrywać na podstawie już funkcjonujących lub budować własne. Co więcej, te, które już są dodane, opisane są również pod względem warunków na nich panujących, np. kąty nachylenia dróg. Dzięki temu można dobrać trasę odpowiednio do swoich potrzeb. Aplikacja proponuje różne opcje dla wybranej drogi – np. szosową lub turystyczną.
OSMAnd – łatwa w obsłudze aplikacja rowerowa
Ta apka przeznaczona jest głównie dla osób, które są przyzwyczajone do jazdy terenowej. Mogą z łatwością zaplanować dzięki niej dokładne trasy, które będą działać też w trybie offline, co będzie pomocne, gdy znajdziesz się poza zasięgiem sieci.
OSMAnd pozwala ponadto na zaplanowanie swojej wycieczki z wyłączeniem wybranych typów dróg – np. krajowych lub terenowych, co zapewnia komfortowy przejazd, zgodnie ze swoimi preferencjami. Aplikacja umożliwia zapoznanie się z profilem trasy i sumą przewyższeń.
mapy.cz – sprawne planowanie trasy rowerowej
Mapy.cz to aplikacja, która także pozwala na pobieranie map offline obejmujących całą Polskę oraz inne kraje. Szlaki rowerowe są w niej wyraźnie oznaczone oraz nazwane. Dużą zaletą jest też czytelne oznaczenie lokalizacji różnych obiektów, dzięki czemu, będąc pierwszy raz w nieznanym terenie, łatwo jest znaleźć informację turystyczną czy atrakcje do zwiedzania w ramach przerwy w jeździe. Aplikacja ma wygodny system wskazywania aktualnej lokalizacji.
bikemap – prosta aplikacja na rower
Ta aplikacja z kolei skupia się głównie na trasach rowerowych. Można ją bezproblemowo zaplanować, a później zarejestrować. Jeśli brak Ci pomysłów na popołudniową przejażdżkę, zawsze możesz skorzystać ze szlaków przetartych przez innych użytkowników. Wybraną mapę ponadto można pobrać i dzięki temu mieć do niej dostęp także w trybie offline – jednak jest to dostępne niestety tylko po wykupieniu subskrypcji. Aplikacja pozwala na przejrzenie wszystkich swoich statystyk dotyczących rowerowych wypraw.
Bike Repair – przydatna aplikacja do jazdy na rowerze
Rower, niestety, może odmówić posłuszeństwa także w trasie. Nie każdy wie, jak poradzić sobie z usterkami – a nie wszystkie wymagają pojawienia się w warsztacie. Bike Repair to aplikacja, która przyda się w sytuacjach podbramkowych, gdy pojawi się problem podczas wyprawy. To swoista baza wiedzy o naprawach, która krok po kroku wyjaśnia, jak naprawić niektóre usterki. Aplikacja jest tylko w języku angielskim, jednak przy odrobinie pomocy ze strony internetowych słowników nie powinien to być problem.
- Pobierz aplikację rowerową Bike Repair na Androida
- Pobierz aplikację rowerową Bike Repair na iOS
First Aid For Cyclists – aplikacja pomocna w trudnych sytuacjach
Kolejna aplikacja, która nie pokazuje statystyk, tras lub map, ale będzie przydatna podczas rowerowych przejażdżek to First Aid For Cyclists. Niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz, ktoś może potrzebować Twojej pomocy po wypadku drogowym lub innym, nieprzyjemnym zdarzeniu.
Warto zatem wiedzieć, jak się zachować w danej sytuacji i z pomocą przychodzi ta przejrzyście wykonana apka. Można w niej znaleźć mnóstwo scenariuszy i rozwiązań w zależności od napotkanego indycentu.
- Pobierz aplikację rowerową First Aid For Cyclists na Androida
Relive – ciekawa alternatywa dla innych aplikacji
Relive to aplikacja, która wykorzystując GPS zapisuje całą trasę na mapie i umieszcza na niej wydarzenia – mogą to być chociażby zdjęcia ze zwiedzanych w ramach postojów po drodze punktów turystycznych. Finalnie powstaje film z trasy, do którego można dodać także ścieżkę dźwiękową. W darmowej wersji można dodać maksymalnie 10 zdjęć do filmu i wybrać tylko jeden podkład muzyczny oraz jedną szybkość wideo. Wersja premium rozszerza te możliwości i pozwala na tworzenie ciekawszych filmów z trasy.
Locus Map – przydatne mapy rowerowe
Locus Map obsługuje mapy zarówno w trybie online, jak i offline. W aplikacji można pobrać oraz zainstalować te wybrane – określonego regionu lub całego kraju. W wersji darmowej jest ograniczona liczba pobrań, jednak bez wątpienia przeciętnemu rowerzyście powinno to wystarczyć na dłuższy czas. Co ciekawe, do map można instalować różne dodatki – wykresy wysokości lub szlaki. Aplikacja pozwala ponadto na korzystanie z nawigacji.
Aplikacje na rower stacjonarny
Zimą, gdy pogoda nie sprzyja i przejażdżki rowerowe nie sprawiają już przyjemności, wiele osób przerzuca się na rower stacjonarny lub trenażer. Także na te urządzenia można bez problemu znaleźć aplikacje, które urozmaicą trening.
Aplikacją do trenażera, o której warto wspomnieć, jest Zwift. Ta wirtualna platforma treningowa pozwala na ściganie się z kolarzami z całego świata na ponad 80 prawdziwych trasach – np. alpejskim szlaku. Społeczny charakter sprawia, że jest to świetne dopełnienie regularnych treningów. Co więcej, wzmacnia to także motywację do jazdy stacjonarnej.
Z kolei aplikacją na rower stacjonarny, którą warto się zainteresować, jest Vescape App. Tym, co ją wyróżnia wśród innych, są gry wideo. Dzięki temu trening mija szybciej i znacznie przyjemniej. Sama rywalizacja z innymi graczami motywuje już do osiągania lepszych wyników. W aplikacji znajdują się też własne statystyki treningowe, co pozwala na kontrolę efektów.
Aplikacją, która oferuje plan treningowy na rower stacjonarny oraz podążanie za wirtualnym trenerem, jest CycleGo. Za cel można obrać utratę zbędnych kilogramów lub polepszenie swoich wyników – platforma bez wątpienia zmotywuje do osiągnięcia wymarzonych rezultatów.
Może Cię zainteresować: