Najlepsze aplikacje na MacOS – TOP 10 (darmowe i płatne)

19.11.2023 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Najlepsze aplikacje na MacOS – TOP 10 (darmowe i płatne)
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Z Maców korzystam od niemal 10 lat. Przez ten czas zainstalowałem na swoich komputerach wiele aplikacji. Niektóre okazywały się lepsze, a niektóre gorsze. Przez ten czas udało mi się wypracować zdanie na temat tego, które aplikacje na MacBooka są najlepsze. Jeśli więc zastanawiacie się jakie aplikacje na Mac warto zainstalować, to dobrze trafiliście. Przedstawiamy Wam zestawienie tych aplikacji macOS, które zdecydowanie warto mieć.

Najlepsze aplikacje na macOS – ranking TOP 10

Aplikacje na Maca słyną z estetycznego wzornictwa oraz funkcjonalności. Ja sporo korzystam z systemowych aplikacji macOS, ale jest kilka programów firm trzecich, bez których trudno byłoby mi wyobrazić sobie życie. Poniżej przedstawiam Wam moją subiektywną listę najlepszych aplikacji na Maca.

  1. Things 3
  2. Pixelmator Pro
  3. Hidden bar
  4. Magnet
  5. Reeder 5
  6. iStat Menus
  7. iWork
  8. Bear
  9. VLC
  10. Amphetamine

Things 3

things 3

Things 3 to aplikacja macOS służąca do planowania zadań i tworzenia przypomnień dotyczących ich wykonania. Jej działanie oparte jest na filozofii „getting things done” (GTD), która opracowana została przez Davida Allena, uznanego na całym świecie eksperta do spraw produktywności. Po zainstalowaniu tej aplikacji i krótkim zapoznaniu się z założeniami tego rozwiązania wszystko staje się jasne, a po kilku dniach okazuje się, że trudno wyobrazić sobie bez niej życie. W dodatku jest pięknie wykonana oraz intuicyjna w obsłudze. Jedyna wada to cena, która wynosi 300 złotych.

Pixelmator Pro

pixelmator pro

Aplikacje na Mac związane z edycją obrazów słyną ze swojej wysokiej klasy. Jednym z takich programów jest właśnie Pixelmator Pro. To uniwersalne narzędzie, które przyda się niemal każdemu. Aplikacji można użyć zarówno do edycji, jak i retuszu zdjęć oraz tworzenia projektów graficznych i rysowania grafiki wektorowej. Co prawda aplikacja nie należy do tanich – jej regularna cena to 299 złotych, ale w porównaniu z innymi aplikacjami oferującymi podobne możliwości nie jest to i tak dużo. Warto dodać, że aplikację Pixelmator Pro często kupić można w obniżonej cenie.

Hidden bar

hidden bar

Wiele aplikacji na macOS oferuje funkcje związane z usprawnieniem, już i tak niezwykle przemyślanego, systemu operacyjnego. Hidden Bar to darmowa aplikacja typu open source, którą pobrać można ze sklepu App Store. Jej działanie polega na ukrywaniu ikon aplikacji, które po instalacji zagnieżdżają się na pasku menu, znajdującym się u góry ekranu. Ta genialna w swojej prostocie aplikacja uruchamia się wraz z systemem operacyjnymi i bardzo umila korzystanie z komputera Mac.

Magnet

magnet

Magnet to aplikacja na Maca, której obsługa i działanie są niezwykle intuicyjne. Ułatwia ona pracę z wieloma oknami. Poprzez przeciągnięcie okna do krawędzi bądź wierzchołka wyświetlacza zmienia ono swój rozmiar na połowę lub jedną czwartą ekranu. Okna skalować można także na inne rozmiary. Poza przeciąganiem, skorzystać można także ze skrótów klawiszowych, które można zdefiniować według własnych preferencji. Warto dodać, że aplikacja Magnet kosztuje obecnie 50 złotych, ale jej cena jest często obniżania. Zdarzyło się także, że można ją było pobrać za darmo.

Reeder 5

reeder 5

Reeder 5 to popularny czytnik RSS, czyli aplikacja na Mac do agregowania treści publikowanych przez serwisy, które korzystają z dystrybucji treści w ten sposób. Bez obaw, obecnie z RSS korzysta zdecydowana większość popularnych serwisów informacyjnych z różnych branż. Zaletą jest estetyczne wzornictwo, synchronizacja poprzez iCloud oraz intuicyjna obsługa za pomocą „gestów” kursorem lub skrótami klawiszowymi. Jej użytkownicy zyskują przede wszystkim dostęp do ulubionych treści w jednym miejscu, co znacznie oszczędza czas. Reeder 5 kosztuje 50 zł.

iStat Menus

istat menus

Najbardziej znana i lubiana aplikacja na macOS do monitorowania systemu operacyjnego i zasobów komputera z poziomu paska menu. iStat Menus oferuje statystyki oraz bieżące informacje na temat działania procesora, karty graficznej, pamięci operacyjnej, wykorzystania sieci, użycie dysku, baterii oraz wielu innych parametrów. To mekka dla komputerowych geeków, którzy uwielbiają obserwować pracę swojego komputera. Co więcej, sposób prezentacji danych można dostosować do swoich potrzeb. iStat Menus kosztuje 50 złotych.

iWork

iwork

Zdecydowana większość użytkowników komputera zna pakiet Office i podstawowe programy biurowe wchodzące w jego skład, czyli chociażby Word, Excel czy PowerPoint. Użytkownicy komputerów z Windowsem muszą jednak sporo zapłacić by móc z nich korzystać. Inaczej jest w przypadku systemu macOS, którego częścią jest iWork, czyli pakiet aplikacji biurowych. Pages to zaawansowany edytor tekstu, Numbers jest arkuszem kalkulacyjnym, a Keynote służy do tworzenia prezentacji multimedialnych – prawda, że brzmi znajomo? A wszystko w ramach systemu operacyjnego, czyli bez dodatkowych opłat.

Bear

bear

Bear to wielokrotnie nagradzana aplikacja na Maca do tworzenia notatek. Jest w niej coś magicznego, co sprawia, że korzystanie z niej to wielka przyjemność. Umożliwia wspomniane już tworzenie notatek, ale także planowanie dnia czy tworzenie listy zadań. Na uwagę zasługuje niezwykle wygodny sposób dostępu do stworzonych notatek, w którym całkowicie wyeliminowano ideę plików i folderów. Notatki można oznaczać tagami, przypinać na górę listy czy formatować za pomocą prostego języka znaczników Markdown. Bear to jednak drogi interes. Miesięczna subskrypcja kosztuje 15 złotych, a roczna 150 złotych.

VLC

vlc

Aplikacja na Maca, która dobrze znana jest także użytkownikom komputerów z systemem Windows. To darmowa aplikacja, dzięki której odtworzyć można zdecydowaną większość plików multimedialnych oraz płyty DVD, Audio CD, VCD i wiele innych. Lista obsługiwanych formatów jest bardzo długa. To tak naprawdę jedyna tego typu aplikacja, której potrzebujecie. Działa na komputerach Mac z procesorami Intel oraz Apple Silicon.

Amphetamine

amphetamine

Darmowa aplikacja na Mac, której nie może zabraknąć w tego typu zestawieniu. Kolejna prosta aplikacja, która zagnieżdża się w pasku menu i uniemożliwia komputerowi przejście w tryb uśpienia, uruchomienie wygaszacza ekranu oraz przygaszenia wyświetlacza. Idealna dla użytkowników komputerów Mac, którzy często i długo oglądają filmy lub korzystają z komputera w sposób, który nie wymaga dotykania klawiatury oraz myszki czy gładzika przez dłuższy czas.

Polecane komputery Apple iMac

Polecane laptopy Apple MacBook

Może Cię zainteresować:

Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.