Aplikacje na Mac – instalacja i usuwanie krok po kroku
System operacyjny macOS, który instalowany jest na komputerach marki Apple, nie jest tak popularny jak Windows. Przyczyną tego jest między innymi zdecydowanie wyższa cena komputerów Mac niż sprzętu z Windowsem. Co więcej, macOS działa nieco inaczej niż wspomniany system firmy Microsoft, ale wbrew pozorom jego obsługa nie jest skomplikowana. W tym poradniku znajdziecie informacje o tym, jak instalować i usuwać aplikacje w systemie macOS.
- Aplikacje systemowe na Macach
- Jak zainstalować aplikację na komputerze Mac?
- Jak zainstalować pliki z rozszerzeniem .dmg lub .pkg
- Usuwanie aplikacji z komputera Mac
Aplikacje systemowe na Macach
Warto na początku wspomnieć o tym, że system macOS wyposażony jest w wiele aplikacji, które bardzo chętnie używane są przez użytkowników tych komputerów. Można pokusić się o stwierdzenie, że wykorzystując taki komputer do użytku domowego i podstawowej pracy biurowej, nie ma konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania.
Aplikacje dostarczone razem z zainstalowanym systemem operacyjnym macOS w są zupełności wystarczające, a do tego darmowe. Dobrze działa przeglądarka Safari, systemowe Notatki, które są zdecydowanie bardziej rozbudowane niż znany z Windowsa Notatnik. Warto także zwrócić uwagę na Kalendarz oraz program Mail, który służy do obsługi poczty elektronicznej i potrafi naprawdę wiele. Dla niektórych niespodzianką może być to, że w ramach macOS dostępny jest pakiet aplikacji biurowych o nazwie iWork, który z powodzeniem zastąpi pakiet MS Office. Co więcej, ten zamiennik Office’a dla komputerów Mac jest darmowy.
Bardziej zaawansowani użytkownicy mają możliwość pobierania aplikacji ze sklepu App Store lub z innych stron internetowych.
Jak zainstalować aplikację na komputerze Mac?
System macOS stawia na bezpieczeństwo użytkowników. Najbezpieczniejszym źródłem pobierania aplikacji jest sklep App Store, ponieważ każda aplikacja została zweryfikowana i zaakceptowana przez Apple. Jest więc pewność, że taki program nie będzie zawierać złośliwego kodu oraz bez zgody użytkownika nie będzie zbierać i przekazywać prywatnych informacji.
Co więcej, kolejną zaletą App Store jest to, że instalacja pochodzącego z niego oprogramowania jest bardzo łatwa, a procedura wygląda tak samo, jak w przypadku instalowania aplikacji na iPhone’ach, iPadach czy urządzeniach z systemem Android.
App Store jest wbudowany w system macOS i aby go uruchomić można skorzystać ze skrótu znajdującego się w Docku.
Lub kliknąć w menu Apple i tam wybrać „App Store”.
W lewym górnym rogu sklepu App Store znajduje się wyszukiwarka, dzięki której z łatwością przeglądać można dostępne w sklepie aplikacje. Poza tym, pod wyszukiwarką znajdują się zakładki, na przykład „Twórz”, „Pracuj” czy „Programuj”, w których prezentowane są najciekawsze aplikacje z poszczególnych kategorii.
W zakładce „Uaktualnienia” z łatwością zarządzać można aktualizacjami zainstalowanych aplikacji.
Co więcej, w Preferencjach App Store warto zaznaczyć opcję „Uaktualnienia automatyczne”, dzięki które aplikacje aktualizować się będą w tle i nie będzie do tego wymagana ingerencja użytkownika.
Podpowiadamy, że aby w systemie maCOS uruchomić Preferencje większości aplikacji można skorzystać ze skrótu klawiszowego Command + , (przecinek).
Instalacja aplikacji ze sklepu App Store jest banalnie łatwa. Wystarczy znaleźć odpowiedni program, a następnie kliknąć „Pobierz” lub w ikonę, na której znajduje się informacja o cenie danej aplikacji. Druga opcja dostępna jest w przypadku płatnych programów.
Następnie użytkownik zostanie poproszony o podanie hasła do Apple ID lub weryfikację za pomocą Touch ID – zależy od modelu komputera. To wszystko co należy zrobić. Aplikacja zostanie zapisana w folderze aplikacje.
Jak zainstalować pliki z rozszerzeniem .dmg lub .pkg
Warto na początku wspomnieć, że w systemie macOS domyślnie włączona jest możliwość instalowania aplikacji spoza App Store. Warunkiem jest, że pochodzą one od zidentyfikowanych deweloperów, co w skrócie oznacza, że są bezpieczne. Aby zmienić te ustawienia i zablokować możliwość instalowania programów spoza App Store należy uruchomić „Preferencje systemowe” i kliknąć „Ochrona i prywatność”.
W zakładce „Ogólne” są do wyboru dwie opcje – dopuszczaj aplikacje pobrane z:
- App Store
- App Store i od zidentyfikowanych deweloperów.
Co ważne, domyślnie system nie pozwala na instalację podejrzanej aplikacji, która pochodzi od niezidentyfikowanego dewelopera. Oczywiście istnieje możliwość jej uruchomienia, ale ze względów bezpieczeństwa nie polecamy tego robić.
Jak już wspomniano, na komputerach Mac można instalować programy pobrane z innych źródeł niż sklep App Store. Dwa najpopularniejsze formaty plików to .dmg oraz .pkg.
Co to jest plik .dmg?
Plik .dmg to obraz dysku. Po pobraniu takiego pliku z Internetu należy najechać na niego kursorem i dwukrotnie kliknąć. Pojawi się okno, w którym trzeba złapać i przeciągnąć ikonę programu do folderu Aplikacje.
Prawda, że łatwe? Na koniec warto przenieść do kosza plik, który pojawił się na systemowym Biurku.
Co to jest plik .pkg?
Pliki .pkg to instalatory, które najczęściej wykorzystywane są podczas instalowania aplikacji w systemie Windows. Po uruchomieniu takiego pliku, czyli dwukrotnym kliknięciu, otwiera się okno, w którym wyświetlane są wskazówki dotyczące przejścia przez proces instalacji. W przypadku darmowych programów sprowadza się to do znanego ze wspomnianego już kilkukrotnie systemu Windows klikania w przycisk „Dalej”. Po chwili aplikacja zostanie zainstalowana. Po wszystkim można usunąć plik .pkg.
Usuwanie aplikacji z komputera Mac
Jak odinstalować aplikację na komputerze Mac? Jest to tak samo łatwe jak ich instalowanie. Najpopularniejszą metodą jest przeniesienie aplikacji do kosza. Należy otworzyć folder Aplikacje, który dostępny jest na liście po prawej stronie okna Findera.
Jest kilka sposób na odinstalowanie programu:
- ikonę aplikacji można przeciągnąć do Kosza,
- użyć menu kontekstowego (kliknięcie prawym przyciskiem myszy lub dwoma palcami na gładziku) i wybranie opcji „Przenieś do Kosza”,
- użycie skrótu klawiszowego Command + Delete.
Aplikacje z App Store można usunąć z poziomu systemowego Launchpada. Wystarczy najechać na ikonę aplikacji kursorem i przytrzymać wciśnięty lewy przycisk myszy lub gładzik. Pojawi się znaczek „x”, a po naciśnięciu rozpocznie się odinstalowywanie.
Następnie należy opróżnić Kosz.
Warto też dodać, że niektóre aplikacje wyposażone są w deinstalator, który znajduje się w folderze danej aplikacji w Finderze. Jeśli taki jest, to warto z niego skorzystać i usunąć go po zakończeniu procesu odinstalowywania aplikacji.
Jak widać, instalowanie i usuwanie aplikacji na komputerach Mac nie jest skomplikowane. W zdecydowanej większości przypadków jest nawet łatwiejsze niż w systemie Windows, w którym często korzystać trzeba z instalatorów oraz Panelu Sterowania.
Może Cię zainteresować: