Huawei z Google Play? Jest na to sposób – aplikacje GBox i GSpace

29.06.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 minuty
Huawei z Google Play? Jest na to sposób – aplikacje GBox i GSpace
Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Kupiłeś telefon Huawei i chcesz korzystać z aplikacji ze sklepu Google Play? Możesz mieć z tym mały problem – nowe smartfony Huawei nie mają zainstalowanych usług Google, ale można obejść tę kwestię. W tym wpisie dowiesz się, dlaczego pewne usługi Google nie są dostępne na telefonach Huawei i jak poradzić sobie z tym problemem.

Dlaczego na telefonach Huawei nie ma usług Google?

Usługi Google (Google Mobile Services, lub GMS) są zintegrowaną częścią systemu Android i odpowiadają za jego funkcjonowanie, a także zapewniają podstawowe aplikacje, w tym Gmail, Mapy Google, YouTube, Zdjęcia Google, Google Drive, sklep Play itp.

Niestety posiadacze smartfonów Huawei od 2019 r. mają pecha, gdyż nie skorzystają z wyżej wymienionych usług i aplikacji na urządzeniach tej marki wydanych od tamtego czasu (ostatni Huawei z Google to Huawei P30 Pro).

Wszystkiemu winne są sankcje, jakie nałożył wówczas amerykański rząd. Administracja Donalda Trumpa oskarżyła chińskiego giganta o szpiegostwo oraz naruszenie praw własności intelektualnej. Skutkiem tego było umieszczenie Huawei na czarnej liście przez Google i utrata licencji na używanie usług Google.

huawei - usługi google

Huawei musiał więc opracować własny ekosystem aplikacji i usług – Huawei Mobile Services, w skrócie HMS.

Huawei Mobile Services jest alternatywą dla usług Google, która oferuje podobne funkcje i aplikacje. W HMS można znaleźć takie aplikacje, jak: Huawei AppGallery, Huawei Browser, Huawei Cloud, Huawei Music, Huawei Video i inne.

Ekosystem ten jest stale rozwijany i udoskonalany przez Huawei. Nie wszystkie aplikacje ze sklepu Play są jednak dostępne w AppGallery lub są kompatybilne z HMS. Niektóre z nich wymagają usług Google do poprawnego działania. Dlatego też wielu użytkowników Huawei szuka sposobów na to, jak włączyć usługi Google Play w Huawei Mobile Services. Pomocne w tym temacie okazują się aplikacje GBox i Gspace.

Jak działają aplikacje GBox i Gspace?

GBox i Gspace to najprostszy sposób na to, aby instalować aplikcje z Google Play na smartfonach Huawei. Obydwie są całkowicie darmowe i można je znaleźć w sklepiku AppGallery.

Istota działania GBox i Gspace jest bardzo podobna. Działają one na zasadzie wirtualnej maszyny, która symuluje środowisko z usługami Google.

gpspace i gbox huawei

Obydwie z tych aplikacji pozwalają przeglądać polecane programy oraz je wyszukiwać, a także umożliwiają instalowanie i uruchomianie aplikacji ze sklepu Play bez konieczności modyfikowania systemu lub rootowania telefonu. Jedyne wymaganie, jakie trzeba spełnić to posiadać konto Google.

Aby skorzystać z aplikacji GBox lub Gspace, musisz wykonać następujące kroki:

  1. Pobierz i zainstaluj aplikację GBox lub Gspace ze sklepu AppGallery.
  2. Uruchom aplikację i zaakceptuj warunki użytkowania oraz zezwól na wybrane przez siebie uprawnienia.
  3. Zaloguj się do swojego konta Google albo utwórz nowe konto.
  4. Wybierz aplikację, którą chcesz zainstalować ze sklepu Play lub wpisz jej nazwę w wyszukiwarce.
  5. Poczekaj na pobranie i instalację aplikacji.
  6. Uruchom aplikację – od teraz możesz korzystać z usług i aplikacji Google na telefonie Huawei.

Jakie są ograniczenia tych rozwiązań?

GBox i Gspace to bardzo wygodne i proste sposoby na instalowanie aplikacji ze sklepu Play na smartfonach Huawei. Nie są jednak one idealne i każde z nich ma swoje ograniczenia i wady. Oto niektóre z nich:

  • Nie wszystkie aplikacje ze sklepu Play będą działać w 100% poprawnie lub uruchomią się w ogóle. Niektóre z nich mogą wymagać dodatkowych uprawnień lub plików, których nie można uzyskać przez te aplikacje.
  • Nie zobaczymy aplikacji pobranych przez GBox/Gspace w AppGallery ani menedżerach plików – trzeba nimi zarządzać i aktualizować je z poziomu GBoxa/Gspace.
  • Pobrane za pomocą GBox lub Gspace aplikacje mogą zajmować więcej miejsca w pamięci telefonu niż normalnie, ponieważ zawierają dodatkowe pliki potrzebne do symulacji usług Google.
  • Aplikacje, które pobierzemy przez GBox lub Gspace mogą działać wolniej lub niestabilniej – wynika to z używania wirtualnej maszyny, która bardziej obciąża pamięć i procesor.
  • Usługi i aplikacje Google pobrane przy pomocy GBox/Gspace będą zużywały więcej baterii z racji wymogu ciągłego połączenia z internetem i usługami Google.
  • Sama aplikacja Gspace ma spory wpływ na pracę baterii, a także wyświetla reklamy.

Czy to bezpieczny sposób?

Tak, aplikacje GBox i Gspace są w pełni legalne i bezpieczne. Obydwie z nich to najlepszy obecnie sposób na instalowanie aplikacji ze sklepu Play na telefonach Huawei. Nie naruszają one gwarancji ani licencji producenta ani dewelopera. Jak już również wspominaliśmy, nie wymagają one również żadnych zmian w systemie ani rootowania telefonu.

Zanim jednak zaczniemy z nich korzystać, warto pamiętać o kilku kwestiach dotyczących bezpieczeństwa:

  • Nasze konto Google wymagane do używania GBox/Gspace trzeba zabezpieczyć silnym hasłem i weryfikacją dwuetapową.
  • GBox i Gspace mogą mieć dostęp do wrażliwych danych przechowywanych w Twoim telefonie lub w chmurze. Jeśli masz z tym problem, sprawdź uprawnienia tych aplikacji i ogranicz je w razie potrzeby.
  • Aplikacje GBox i Gspace oraz system operacyjny telefonu należy regularnie aktualizować, aby uniknąć negatywnych skutków luk w zabezpieczeniach.

Czy usługi Google powrócą oficjalnie na telefony Huawei?

W tym momencie nie mamy żadnego oficjalnego potwierdzenia, czy usługi Google powrócą na telefony Huawei. Sprawa jest zależna od sytuacji politycznej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami oraz od decyzji firm Google i Huawei.

czy huawei ma usługi google w 2023 roku?

Huawei zapewnia jednak, że nadal wspiera swoich użytkowników i rozwija swój własny ekosystem HMS. Na początku 2023 r. chiński gigant chwalił się, że zażegnał kryzys wynikający z zablokowania usług Google, pracuje nad nowymi technologiami produkcyjnymi i uniezależnia się od USA. W międzyczasie firma zachęca również deweloperów do tworzenia aplikacji kompatybilnych z HMS oraz do udostępniania ich w AppGallery.

Może Cię zainteresować:

Na skrzyżowaniu światów dziennikarstwa, PR-u i IT. Ma słabość do najnowszych technologii obrazu oraz dźwięku i nie byłby sobą, gdyby przestał być na bieżąco z gadżetami. Przygodę z komputerami i grami zaczął w wieku 5 lat, a teraz jest tatą małej gejmerki. Gdy nie zajmuje się żonglerką i ekwilibrystyką słowną, lubuje się w słuchaniu alt-rocka, zgłębianiu kina światowego i konsumowaniu szeroko rozumianej (pop)kultury.