Aplikacje do tworzenia kopii zapasowych na telefonie (Android i iOS)

23.03.2022 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Aplikacje do tworzenia kopii zapasowych na telefonie (Android i iOS)
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Co to jest backup telefonu? To pewnego rodzaju zapis danych znajdujących się na telefonie. Uwzględnienia zarówno dane użytkownika, czyli zgromadzone na smartfonie treści (zdjęcia, SMSy, kontakty), ale także listę aplikacji, czy nawet motyw kolorystyczny i tapetę. Kopia zapasowa jest więc pewnego rodzaju backupem zawartości telefonu. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego warto tworzyć kopię zapasową. Przedstawimy także 10 aplikacji do tworzenia kopii zapasowych. Na liście znajdą się zarówno programy na Androida, jak i na iOS.

Dlaczego warto robić kopie zapasowe?

Aplikacje do tworzenia kopii zapasowych pozwalają skopiować zawartość smartfona – plików, danych i innych treści. Nie byłoby to jednak przydatne, gdyby nie możliwość odwrócenia tego procesu – odtworzenia tych danych na zresetowanym lub nowym urządzeniu.

Dzięki temu mamy pewność, że w razie usterki, zniszczenia lub zgubienia telefonu nasze dane pozostaną bezpieczne. Będziemy mieli możliwość przywrócenia ich nawet na innym smartfonie.

Regularne wykonywanie takiego backupu jest zabezpieczeniem przed bezpowrotną utratą swoich danych i cennych treści zgromadzonych w telefonie.

Kopia zapasowa Android lub iPhone może być także ratunkiem, gdy nasz telefon zostanie zainfekowany wirusem lub innym złośliwym oprogramowaniem. Wtedy wystarczy zresetować go lub przywrócić do ustawień fabrycznych. Po uruchomieniu wyczyszczonego smartfona przywracamy kopię zapasową i znów możemy w pełni komfortowo korzystać ze swojego telefonu.

Jak wykonać taką kopię zapasową? Większość producentów udostępnia takie narzędzie w swoim oprogramowaniu. Może mieć to jednak pewne ograniczenia – być może nie uda się przywrócić takiego backupu na sprzęcie innego producenta. Dlatego warto zapoznać się z aplikacjami, które pozwalają wykonać backup Android lub kopię zapasową iPhone (w zależności od systemu, który posiadamy).

Aplikacje do tworzenia kopii zapasowych Android

G Cloud Backup

backup android na g cloud
Źródło: Sklep Google

Darmowa aplikacja pozwala wybrać, które dane chcemy zabezpieczyć. Następnie utworzona kopia zapasowa przechowywana jest w chmurze. Do skorzystania z tej aplikacji niezbędne będzie założenie konta. To ono umożliwi późniejszy dostęp do chmury i pobranie swojej kopii zapasowej Android. Dużym plusem tej aplikacji jest przyjazny interfejs graficzny i prosta obsługa.

Huawei Backup

huawe backup
Źródło: Sklep Google

Aplikacja dostarczona jest przez producenta smartfonów. To z pewnością duży plus dla właścicieli smartfonów Huawei, nie ma jednak przeszkód, by korzystać z niej także na innych telefonach. Aplikacja pozwala na zaplanowanie automatycznych kopii zapasowych. Możliwe jest zapisanie backupu Androida na karcie pamięci, w pamięci USB (pendrive) lub przesłanie we wskazane miejsce. Także w tej aplikacji użytkownik zaznacza, które dane powinny zostać zabezpieczone.

Phone Backup and Restore

kopia zapasowa android za pomocą phone backup and restore
Źródło: Sklep Google

Osoby zainteresowane zapisaniem jedynie najbardziej podstawowych danych, powinny zainteresować się tą aplikacją. Nie zapiszemy w niej zdjęć, ani filmów wideo. Ten brak aplikacja rekompensuje bardzo szybkim i sprawnym działaniem i prostą obsługą. Pozwala na utworzenie kopii zapasowej Android i zapisanie ich w chmurze. Aplikacja jest bardzo przydatna do zabezpieczenia kontaktów, rejestru połączeń, wiadomości SMS, a także plików APK (aplikacji).

App Backup Restore Transfer

Backup Restore Transfer
Źródło: Sklep Google

Została stworzona do zarządzania aplikacjami. Poza możliwością wykonania ich kopii zapasowej, daje też wiele innych możliwości, między innymi szybkie odinstalowywanie wielu aplikacji naraz. Kopia jest zapisywana na Dysku Google. Można także udostępniać pliki aplikacji osobom trzecim.

My Backup

aplikacja do tworzenia kopii zapasowych - my backup
Źródło: Sklep Google

Aplikacja pozwala nie tylko na automatyczne wykonywanie kopii zapasowych Androida, ale także zarządzanie nimi. Poza możliwością zapisania niemal dowolnych treści i danych (to użytkownik wybiera, które chce zachować), aplikacja jest przydatna także podczas przywracania kopii zapasowej. Backup Androida może zostać zapisany w chmurze lub jako plik (na przykład na karcie pamięci). Niestety, część funkcji jest dostępna jedynie w płatnej wersji.

Aplikacje do tworzenia kopii zapasowych iPhone

iCloud Backup

W iPhone, ale także tabletach iPad, można dość łatwo utworzyć kopię zapasową korzystając z chmury. Wystarczy przejść do ustawień, a następnie wybrać opcję iCloud, następnie iCloud kopia zapasowa i wybrać opcję “Utwórz kopię zapasową teraz”. Taki plik będzie dostępny na każdym urządzeniu po zalogowaniu przez Apple ID. Po pomyślnym utworzeniu kopii zapasowej iPhone’a można też zresetować swoje urządzenie (przywrócić do ustawień fabrycznych) i pobrać kopię. To bardzo wygodne rozwiązanie nie wymaga instalowania dodatkowych aplikacji do tworzenia kopii zapasowych.

Warto wiedzieć, że telefon z systemem iOS połączony z chmurą iCloud na bieżąco zapisuje tam wiele danych, na przykład kontakty.

iTunes Backup

backup iphone

Także w aplikacji iTunes możliwe jest szybkie tworzenie kopii zapasowych iPhone. Bez problemu przeniesiemy też aplikacje i dane użytkownika na inny iPhone. Wymaga to podłączenia urządzenia do komputera przy użyciu kabla USB. Po wejściu do aplikacji iTunes wystarczy wybrać opcję ‘Urządzenie”, a następnie “Utwórz kopię zapasową teraz”. Aby pobrać taką kopię zapasową iPhone należy natomiast podłączyć urządzenie do komputera i przejść do opcji “Aplikacje i dane”. Tam znajduje się opcja “przywróć z kopii zapasowej iTunes”. Po pomyślnym ukończeniu całego procesu dane są kopiowane na nowe urządzenie. To także dobry sposób na przywrócenie kopii zapasowej iPhone, gdy wykonujemy jego czyszczenie lub poważną naprawę skutkującą utratą zapisanych danych.

App Store – szybki sposób na przywrócenie aplikacji

Wszystkie aplikacje zainstalowane przez użytkownika są widoczne w AppStore. Po zakupie nowego urządzenia (lub wyczyszczeniu obecnie używanego) wystarczy więc przejść do App Store i wybrać opcję “Zakupione”.Tam znajdą się nasze aplikacje.

Easy Backup

Easy Backup iPhone
Źródło: App Store

Aplikacja dostępna w sklepie App Store pozwala na proste i szybkie tworzenie kopii zapasowych. To użytkownik decyduje, które dane chce zapisać. Można je następnie przywrócić, a także transferować na inne urządzenie.

G Cloud Backup

g cloud backup - iphone
Źródło: App Store

Ta intuicyjna i nowocześnie wyglądająca aplikacja pozwala na zaplanowanie automatycznych kopii zapasowych iPhone. Można je zapisać w chmurze. To użytkownik wybiera, które dane chce w ten sposób zabezpieczyć. Backup iPhone można następnie przywrócić także na innym urządzeniu.

Może Cię zainteresować:

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.