Aplikacja tłumacz – Google, Microsoft Translator, iTranslate i inne – TOP 10

19.04.2023 |
| Clock Przeczytasz w 6 Minuty
Aplikacja tłumacz – Google, Microsoft Translator, iTranslate i inne – TOP 10
Przeczytasz w 6 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Aplikacje do tłumaczenia odnajdują zastosowanie nie tylko podczas wakacyjnych zagranicznych wyjazdów. Szybki tłumacz angielsko-polski czy też aplikacja do tłumaczenia tekstu ze zdjęcia może poratować w wielu różnych sytuacjach. Które programy do tłumaczenia w szczególności warto zainstalować przed wybraniem się w podróż? Sprawdźcie nasze TOP 10.

Aplikacje do tłumaczenia — w jakie funkcje powinny być wyposażone?

Dobry program do tłumaczenia powinien oferować przede wszystkim szybkie działanie. Dlatego na popularności zyskują aplikacje do tłumaczenia w czasie rzeczywistym, które zapewniają natychmiastową pomoc, gdy tylko pojawi się jakikolwiek problem komunikacyjny.

Inne istotne funkcje, to także:

  • tłumaczenie mowy i obrazu — dobry tłumacz tekstu poradzi sobie nie tylko z treścią wpisaną na klawiaturze, ale również z tłumaczeniem głosowym czy też translacją napisów ze zdjęcia,
  • tryb offline — program do tłumaczenia powinien mieć wgraną obszerną bazę języków obcych i działać bez konieczności dostępu do transmisji danych,
  • wysoka dostępność — aplikacja tłumacz powinna dobrze działać na obu najważniejszych systemach, Android oraz iOS.

Aplikacja tłumacz — ranking TOP 10

Szukasz dobrego translatora tekstu? Nie wiesz, które aplikacje do szybkiego tłumaczenia warto w szczególności wypróbować? Pozwój, że rozwiejemy Twoje wątpliwości. Przedstawiamy ranking TOP 10 aplikacji do tłumaczenia tekstu i nie tylko!

Tłumacz Google — najpopularniejsza aplikacja do szybkiego tłumaczenia

aplikacja tłumacz google
Źródło: Sklep Google

Niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o aplikacje do tłumaczenia, jest Google Translate. Program potrafi tłumaczyć tekst wprowadzony z klawiatury ekranowej lub odręcznie, rozpoznaje także mowę oraz języki obce na zdjęciu wykonanym telefonem. Jego zalety to ogromna baza języków obcych (ponad 150, w tym również dialekty, takie jak np. szkocki gaelicki, sindhi czy też keczua). Użytkownicy mogą korzystać również z trybu offline.

Microsoft Translator — konkurencja dla aplikacji Tłumacz Google

aplikacja do tłumaczenia tekstu - microsoft translator
Źródło: Sklep Google

Drugie miejsce w rankingu najlepszych mobilnych aplikacji do tłumaczenia tekstu zajmuje Microsoft Translator. Program oferuje podobne funkcje jak Tłumacz Google, dysponuje jednak mniejszą bazą języków obcych. Tekst do translacji można wprowadzać bezpośrednio z klawiatury, przy pomocy głosu, poprzez rozmowę lub zdjęcia wykonane telefonem. Aplikacja wspiera naukę języków obcych dzięki możliwości zapisania często używanych tłumaczeń oraz subskrybowania listy odtwarzania Microsoft Translator na YouTube.

iTranslate — świetna aplikacja do tłumaczenia w czasie rzeczywistym z głosu

aplikacja do szybkiego tłumaczenia - itranslate
Źródło: Sklep Google

Bardzo dobry tłumacz głosowy, dostępny za darmo, to iTranslate. Mobilny translator tekstu obsługuje ponad 100 języków, rozpoznaje on zarówno mowę, jak i tekst wprowadzony przy pomocy klawiatury. Wykonane tłumaczenia zapisują się w historii, można je również oznaczać jako ulubione. Do dyspozycji użytkowników zostały oddane słownik oraz tezaurus, natomiast płatna wersja programu pozwala skorzystać z funkcji takich jak: odmiana czasowników, tłumaczenie ze zdjęć oraz tryb offline.

aidminutes.rescue — program do tłumaczenia przydatny w awaryjnych sytuacjach związanych ze zdrowiem

tłumacz głosowy w sytuacjach awaryjnych - aidminutes rescue
Źródło: Sklep Google

aidminutes.rescue to szybki tłumacz angielsko-polski i nie tylko (porozumiewanie się jest możliwe w kilkudziesięciu różnych językach, w tym ukraińskim). Aplikacja powstała z myślą o kryzysowych sytuacjach, takich jak np. konieczność wezwania pogotowia ratunkowego w obcym kraju. Medyczny translator pomaga w tłumaczeniu określonych komunikatów, twórcy programu udostępnili użytkownikom także bazę składającą się z ponad 500 różnych instrukcji związanych ze stanem zdrowia.

Mów i tłumacz — prosta aplikacja do tłumaczenia mowy

mów i tłumacz
Źródło: Sklep Google

Mów i tłumacz to translator głosowy, który rozpoznaje mowę i na bieżąco tłumaczy wypowiadane słowa. Najważniejsze zalety tego programu to: ogromna baza języków obcych (ponad 150), tryb offline oraz funkcja słownika, dzięki której można przetłumaczyć również słowo pisane. Obsługa aplikacji jest bardzo intuicyjna, jedyne co może wywoływać zakłopotanie to duża ilość wyświetlanych reklam.

Webtran — tłumacz polsko-ukraiński i nie tylko

webtran - aplikacja tłumacz polsko-ukraiński
Źródło: Webtran

W naszym rankingu znalazł się także program Webtran, który działa z poziomu strony internetowej, ale można go otworzyć na dowolnym urządzeniu mobilnym podłączonym do Internetu. Jego zadaniem jest jedynie translacja wyrazów, fraz i zdań wpisanych w okno, w związku z czym jest on bardzo prosty w obsłudze. Webtran jest znany przez wiele osób jako aplikacja tłumacz polsko-ukraiński, tymczasem baza języków obcych tego programu jest o wiele szersza. Oferuje on pomoc w komunikowaniu się w ponad 100 różnych językach.

WayGo — aplikacja tłumacz, którą zabierzesz w podróż po krajach Azji

waygo - aplikacja do szybkiego tłumaczenia w języku azjatyckim
Źródło: WayGo

O ile łatwo znaleźć dobry tłumacz angielsko-polski na komputer czy też smartfona, o tyle w przypadku języków używanych na terenie Azji jest to niemałe wyzwanie. Na szczęście z pomocą przychodzi WayGo, czyli aplikacja do tłumaczenia tekstu ze zdjęcia, przeznaczona dla osób podróżujących po krajach azjatyckich. Program specjalizuje się w tłumaczeniach z języka chińskiego, japońskiego oraz koreańskiego na angielski. Do wyboru jest okrojona wersja darmowa lub kilka płatnych wariantów, w cenie od 1,99 do 11,99 $.

SayHi Translate — darmowy translator głosowy

sayhi - tłumacz tekstu w aplikacji
Źródło: Sklep Google

Prosty w obsłudze program do tłumaczenia tekstu, który cieszy się bardzo dobrymi opiniami to SayHi. Aplikacja jest dostępna za darmo i obsługuje ponad 100 różnych języków (w tym również dialekty), treści można wprowadzać zarówno z klawiatury, jak i przy pomocy głosu. Plusy to możliwość zapisywania tłumaczeń oraz ich udostępniania i przesyłania znajomym, natomiast do minusów należy brak możliwości korzystania z programu SayHi bez połączenia internetowego.

DeepL — prosta w obsłudze aplikacja do tłumaczenia tekstu

deepl - program do tłumaczenia
Źródło: Sklep Google

Ciekawą i prostą w obsłudze aplikacją do tłumaczenia tekstu jest DeepL. Program korzysta ze skrótów klawiaturowych — wystarczy zaznaczyć tekst i następnie szybko wkleić go do okna translatora. Aplikacja sama wykrywa język źródłowy, pozwala także dostosować tłumaczenie do kontekstu czy też grupy docelowej. Twórcy udostępnili również funkcję tłumaczenia dokumentów, zapisywania efektów pracy oraz wyświetlania dodatkowych wariantów tłumaczeń.

TripLingo — interesująca aplikacja do tłumaczenia w czasie rzeczywistym

triplingo - aplikacja do tłumaczenia w czasie rzeczywistym
Źródło: TripLingo

Na koniec ciekawa aplikacja do tłumaczenia TripLingo. Program pozwala na posługiwanie się miejscowym slangiem czy też dialektem, wspiera również naukę bardziej formalnych zwrotów. TripLingo to nie tylko tłumaczenia tekstu, to także baza pożytecznych informacji związanych z tym, jak się zachowywać na terenie obcego kraju. Aplikacja jest dostępna na IOS w wersji darmowej i płatnej.

Czy warto korzystać z aplikacji do tłumaczenia?

Znajomość różnych aplikacji do tłumaczenia jest przydatna w szczególności dla osób, które często wyjeżdżają za granicę, turystycznie bądź w celach służbowych. Jak widać, tłumacz Google ANG-POL, to niejedyna forma pomocy w komunikowaniu się w obcym języku.

Na rynku jest dostępny również tłumacz polsko-niemiecki online za darmo, aplikacje obsługujące różne rzadkie dialekty czy nawet program dedykowany językom azjatyckim. Zdecydowanie warto korzystać z tego typu aplikacji, ponieważ sprzyjają one nie tylko likwidacji barier językowych, ale również nauce języków obcych!

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia biolog — antropolog, zawodowo od 2017 roku zajmuje się tworzeniem contentu dla różnych marek. Wcześniej pracowała w branży eventowej. Stara się dużo podróżować, przede wszystkim górskimi szlakami, kocha psy (najbardziej swojego setera szkockiego!), jest również miłośniczką gier planszowych oraz gier video, w szczególności z gatunku action-RPG.