Aplikacje do przechowywania zdjęć w chmurze. Najlepsze chmury do zdjęć

22.06.2022 |
| Clock Przeczytasz w 6 Minuty
Aplikacje do przechowywania zdjęć w chmurze. Najlepsze chmury do zdjęć
Przeczytasz w 6 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Przechowywanie zdjęć w chmurze to dobry pomysł i jest tak z kilku powodów. Po pierwsze: uszkodzenie telefonu, aparatu, dysku czy karty pamięci nie pozbawi nas fotografii. Poza tym mamy dostęp do wszystkich naszych zdjęć na wszystkich naszych urządzeniach i z każdego miejsca na świecie.

Przedstawiamy zestawienie usług, które odpowiadają na pytanie gdzie trzymać zdjęcia, by było to jak najbardziej wygodne i możliwie niedrogie.

Koniec bezpłatnych zdjęć Google

Wielu z nas wyrusza w poszukiwania chmurowej usługi na zdjęcia po tym, jak 1 czerwca 2021 roku zmieniły się zasady obowiązujące w aplikacji Zdjęcia Google. Do tej pory wszyscy użytkownicy mieli nieograniczoną przestrzeń na fotografie w wysokiej jakości, jednak po zmianach obowiązuje limit do 15 GB. Co więcej, miejsce to jest dzielone z Gmailem i Dyskiem Google, więc ostatecznie wielu z nas może zabraknąć miejsca na zdjęcia w chmurze Google.

Trzeba jednak podkreślić, że żadne zdjęcie wgrane do usługi przed 1 czerwca 2021 roku z niej nie zniknie. Dopiero nowe zdjęcia będą uszczuplać 15-gigabajtowy limit.

Zdjęcia Google

Zdjęcia Google to aplikacja, którą dobrze zna każdy użytkownik smartfona z Androidem. Zapewnia bezproblemową synchronizację plików, dzięki czemu rzeczywiście jesteśmy w stanie uzyskać dostęp do fotografii z dowolnego urządzenia podłączonego do Internetu. Na komputerze, przykładowo, wystarczy przeglądarka WWW, a stosowną aplikację znajdziesz nawet w sklepie Apple App Store. Nie musisz też zakładać dodatkowego konta, wystarczy Konto Google.

Aplikacja jest prosta w obsłudze i przyjazna użytkownikowi, dlatego wiele osób będzie chciało pewnie przy niej zostać, nawet jeśli przekroczy limit 15GB. Jakie są wtedy opcje? Rozszerzenie dostępnej przestrzeni jest możliwe za pomocą usługi Google One – to dysk w chmurze, którego cennik przedstawia się następująco:

  • 100 GB – 8,99 zł za miesiąc lub 89,99 zł za rok (Pakiet Podstawowy)
  • 200 GB – 13,99 zł za miesiąc lub 139,99 zł za rok (Pakiet Standardowy)
  • 2 TB – 46,99 zł za miesiąc  lub 469,99 zł za rok (Pakiet Premium)

Ceny mogą wydawać się wysokie, ale jest możliwość zaoszczędzenia pieniędzy. Każdym pakietem można mianowicie podzielić się z maksymalnie 5 osobami (przy takim rozłożeniu płatności za 40 GB miesięcznie zapłacimy niespełna 3 złote – Pakiet Standardowy).

Choć Zdjęcia Google wydają się najlepszą opcją, warto znać ich ograniczenia. Przede wszystkim tworzenie albumów nie należy do najwygodniejszych.

OneDrive

Jeśli chcesz wymienić Zdjęcia Google, alternatywa jest niejedna. Jako chmura na zdjęcia dobrze może się sprawdzić na przykład OneDrive, czyli usługa Microsoft.

Jest kompatybilna z komputerami oraz urządzeniami mobilnymi w ekosystemach Android i Apple. Kwestie synchronizacji i prywatności również są równie proste. Tak jak w przypadku Zdjęć Google możesz więc liczyć na dostęp w każdej chwili, z dowolnego miejsca i na dowolnym urządzeniu.

Ile kosztuje OneDrive? Jest odrobinę tańszy niż Google One – cena wynosi 5,99 zł na miesiąc za 100 GB (OneDrive Standalone). Jeśli najpierw chcesz sprawdzić usługę albo po prostu nie potrzebujesz tak wiele miejsca, to z chmurowego dysku 5 GB możesz korzystać zupełnie za darmo (OneDrive Basic).

Najbardziej opłacalny dysk OneDrive jest jednak w pakiecie Microsoft 365. Wraz z programami Microsoft Office otrzymujesz wówczas 1TB w chmurze OneDrive, a cały zestaw kosztuje 29,99 zł miesięcznie (lub 299,99 zł rocznie). Jest też opcja rodzinna – maksymalnie dla sześciu osób, z których każda otrzymuje swój 1TB do wykorzystania – cena to 42,99 zł miesięcznie (lub 429,99 zł rocznie).

Dropbox

Każdy chyba choć raz słyszał też nazwę Dropbox. To godna polecenia usługa chmurowa – również zapewniająca bezproblemową synchronizację i kompatybilna z wszystkimi wiodącymi platformami systemowymi.

Dropbox ma bardzo dobrą aplikację, ale kosztuje nieco więcej niż wspomniane wcześniej serwisy: za 2 TB trzeba uiszczać opłatę w wysokości 11,99 euro na miesiąc lub zapłacić 119,88 euro za cały rok z góry (w tej sytuacji dwa miesiące mamy niejako w gratisie).

Podobnie jak w przypadku Zdjęć Google jest jednak także szansa na oszczędność. Chodzi o pakiet Family (Dla rodzin) – kosztuje 19,99 euro miesięcznie (lub 203,88 euro rocznie) i pozwala podzielić 2 TB na maksymalnie 6 osób. W takiej sytuacji za rok dostępu do dysku w chmurze zapłacimy tyle, ile normalnie kosztowałyby nas trzy miesiące.

iCloud

Dla użytkowników iPhone i innych urządzeń marki Apple, najlepszym miejscem na zdjęcia jest oczywiście iCloud, a więc usługa stworzona właśnie przez firmę z Cupertino. Jest ona zintegrowana z każdym sprzętem producenta, dzięki czemu pozwala na przykład na wygodne przeglądanie zdjęć na wszystkich swoich urządzeniach (dopóki działają w ekosystemie Apple).

Każdy użytkownik ma do swojej dyspozycji 5 GB darmowej przestrzeni na zdjęcia i inne pliki. W razie potrzeby można zwiększyć limit, a cennik prezentuje się następująco:

  • 50 GB – 3,99 zł za miesiąc
  • 200 GB – 11,99 zł za miesiąc
  • 2 TB – 39,99 zł za miesiąc

Dodajmy na marginesie, że dostępny jest również pakiet Apple One, w ramach którego otrzymujemy dodatkowo dostęp do usług premium, takich jak Apple Music, Apple tv+ i Apple Arcade. Do wyboru są dwie opcje: osobista za 24,99 zł miesięcznie (z 50 GB w iCloud) oraz rodzinna za 39,99 zł miesięcznie (z 200 GB w iCloud). Z tej drugiej może korzystać maksymalnie sześć osób.

Amazon Photos

Kolejną usługą, którą warto rozważyć jest Amazon Photos z aplikacją dostępną na Androida, iOS i komputery osobiste PC. To opcja kierowana do abonentów Amazon Prime, którzy w ramach jednej subskrypcji otrzymują nielimitowaną przestrzeń na zdjęcia oraz 5GB na filmy.

Abonament Amazon Prime kosztuje 14,99 dolarów miesięcznie lub 139 dolarów rocznie. Oprócz miejsca na zdjęcia i filmy zawiera jeszcze dostęp do oferty VOD Amazon Prime Video) i stremingu gier (Amazon Prime Gaming) oraz kilku innych benefitów.

Uwaga: od 2021 roku usługa Amazon Prime jest również dostępna w polskiej wersji sklepu (amazon.pl). Jest zdecydowanie tańsza (kosztuje 49 zł na rok), ale jest też uboższa – między innymi nie zawiera właśnie platformy Amazon Photos).

Flickr

Czas na usługę kierowaną typowo do fotografów, a więc Flickr. To przestrzeń przeznaczona wyłącznie na zdjęcia, do której dostęp można uzyskać z poziomu przeglądarki internetowej lub aplikacji na Androida i iOS. Umożliwia też wygodne i proste udostępnianie zdjęć – publicznie lub znajomym.

Flickr w wersji bezpłatnej umożliwia wgranie do 1000 zdjęć. Choć może się to wydawać ciekawa opcja, to niestety przyjemność korzystania z usługi odbierają wszechobecne reklamy. Drugi minus jest taki, że tylko 50 z tych 1000 zdjęć może znaleźć się w katalogu prywatnym.

Dlatego lepiej jest wykupić abonament Flickr Pro bez reklam. Daje nam w żaden sposób nieograniczone miejsce na fotografie. A ile kosztuje? 7,49 euro na miesiąc lub 71,99 euro za cały rok z góry. Można też wykupić abonament na 2 lata z góry – cena wynosi w tym przypadku 131,76 euro.

pCloud

Usługa pCloud jest czasem określana mianem wirtualnego banku szwajcarskiego – zresztą podlega nawet szwajcarskiemu prawu. To chmura z mocnym szyfrowaniem (po stronie klienta) i dwuetapowym uwierzytelnianiem, zapewniająca maksymalną prywatność.

Z pCloud można korzystać na dowolnym urządzeniu. Kompatybilne są komputery z systemami Windows, Linux i macOS, oraz smartfony i tablety z Android lub systemem Apple. Rozbudowane funkcje związane z synchronizacją i kopią zapasową, to kolejny atut. Atrakcyjny jest również cennik, przedstawiający się następująco:

  • 500 GB – 49,99 euro za rok (Plan Premium)
  • 2 TB – 99,99 euro za rok (Plan Premium Plus)

Dodatkowo istnieje możliwość wykupienia miejsca w chmurze dożywotnio. Kosztuje to oczywiście więcej, ale przy założeniu, że będziesz trzymać tam zdjęcia dłużej niż kilka lat, na pewno się opłaci. Ceny wynoszą odpowiednio 175 euro i 350 euro za 500 GB lub 2 TB. Oznacza to, że już po czterech latach wychodzi się „na plus”.

Box

Atrakcyjną alternatywę dla wymienionych wcześniej dysków w chmurze stanowi Box. Choć ta akurat usługa kierowana jest przede wszystkim do przedsiębiorstw, oferuje również dwa plany indywidualne.

W pierwszym z nich (Individual) zupełnie za darmo Box oddaje 10 GB miejsca na pliki i zaawansowane rozwiązania, takie jak dwustopniowa weryfikacja tożsamości czy wygodne udostępnianie zdjęć. Dobrze działa na komputerach, jak i urządzeniach mobilnych, oferując między innymi integrację z Microsoft 365 i Google Workspace.

Z kolei płatny plan indywidualny w usłudze Box (Personal Pro) kosztuje 12 euro miesięcznie lub 108 euro rocznie i oferuje 100 GB miejsca w chmurze, a do tego pozwala przechowywać nawet do 10 wersji każdego pliku.

Aplikacje do przechowywania zdjęć

Własna chmura, czyli domowy serwer NAS

A jak przechowywać zdjęcia w chmurze bez konieczności opłacania abonamentu? Rozwiązaniem może być stworzenie własnej przestrzeni dyskowej. Można to zrealizować, inwestując w domowy serwer NAS.

Z jednej strony wydatki mogą okazać się wyższe – przynajmniej na początek. Z drugiej strony mamy pełną kontrolę nad swoją chmurą. Dla osób szczególnie ceniących sobie prywatność jest to więc rozwiązanie idealne, bo niezależne od technologicznych gigantów. Stworzenie własnej chmury może również wydawać się skomplikowane, ale wystarcza odrobina lektury, by poradzić sobie z tym zadaniem.

Jak widać, możliwości jest sporo. Dzięki temu bez trudu powinno ci się udać znaleźć najlepsze miejsce na przechowywanie zdjęć w chmurze.

Może Cię zainteresować:

W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.