Aplikacje do nauki – przydatne aplikacje do szkoły i na studia

29.08.2023 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Aplikacje do nauki – przydatne aplikacje do szkoły i na studia
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Płatne oraz darmowe aplikacje do nauki mogą się przyczynić do poprawy stopni, zarówno w szkole, jak i na uczelni. Dzięki edukacyjnym programom można szybko znaleźć przydatne informacje, powtórzyć materiał przed sprawdzianem lub usystematyzować wiedzę po zajęciach. Jakie są najlepsze aplikacje do szkoły? Które aplikacje dla uczniów i studentów warto wypróbować? Podpowiadamy.

Przydatne aplikacje do nauki

aplikacje do nauki dla uczniów i studentów

Oto przydatne aplikacje do szkoły i na uczelnię, które pomogą w zdobywaniu wiedzy z różnych dziedzin.

 • Ciało ludzkie — to jedna z najlepszych aplikacji do szkoły średniej oraz dla studentów, poświęcona biologii, a konkretnie — anatomii człowieka. Po jej zainstalowaniu użytkownik zyskuje dostęp do licznych interaktywnych plansz, prezentacji video oraz nagrań.

 • Fizyka na 5! — ta prosta aplikacja dla uczniów, studentów i nauczycieli zawiera większość znanych fizycznych wzorów wraz z ich opisami. Program jest bardzo pomocny podczas odrabiania zadań domowych z takich obszarów fizyki jak np. ruch obrotowy, grawitacja, fale czy elektrostatyka.

Aplikacje do nauki języka

aplikacja do nauki jezyków - duolingo

Aplikacje do nauki dla dzieci i osób dorosłych pomagają również w nauce języków obcych. Doskonałym przykładem jest Duolingo, czyli jedna z najbardziej znanych darmowych aplikacji do nauki języka angielskiego.

Wyróżnia ją przyjemna dla oka grafika oraz możliwość rozpoczęcia nauki zarówno od zera, jak i na zaawansowanym poziomie. Osoby, które chcą zwiększyć intensywność językowych treningów, mogą rozszerzyć go o płatny wariant Duolingo Plus.

Inne aplikacje do nauki języków:

 • Busuu,
 • Memrise,
 • Babbel,
 • Livango.
 • FunEasyLearn.

Zobacz również aplikacje do nauki języka niemieckiego.

Tłumacze online

przydatne aplikacje do szkoły - tłumacze online

Tłumacze online to inteligentne translatory dla uczniów, studentów i osób dorosłych, oparte na zasadzie uczenia maszynowego, które sprawdzają się w różnorodnych sytuacjach. Można z nich korzystać na uczelni, w pracy oraz w podróży, wszędzie tam, gdzie potrzebna jest znajomość języka obceg – wystarczy wejść na odpowiednią stronę.

Warto również sprawdzić mobilne aplikacje do tłumaczenia, takie jak np. Google Translate, Microsoft Translator, iTranslate czy DeepL.

Aplikacje do notatek

aplikacje dla uczniów - notatnik w telefonie

Wśród najlepszych aplikacji do szkoły i na uczelnię nie mogło zabraknąć wirtualnych notatników. To programy, które coraz częściej zastępują standardowe notatniki i długopisy, ponieważ są o wiele wygodniejsze w użytkowaniu i oferują znacznie więcej możliwości. Cyfrowe notatki można sporządzać nie tylko w formie pisemnej, możliwe jest również nagrywanie komentarzy oraz wykonywanie zdjęć i przenoszenie ich do aplikacji.

Oto najciekawsze aplikacje do notatek:

 • Evernote: Organizer notatek — aplikacja z charakterystycznym logotypem w kształcie słonia to notatnik i terminarz w jednym (Evernote można zintegrować z kalendarzem Google). Program jest bardzo przydatny zarówno w życiu codziennym, jak i w nauce oraz pracy.

 • Wirtualne fiszki — tego typu aplikacje do szkoły pomagają nie tylko uczniom, ale i nauczycielom. Dzięki nim można zapamiętywać pojęcia z różnych dziedzin oraz przygotowywać bardzo estetyczne mapy myśli. Dobrym przykładem jest tutaj Fiszkoteka.
Więcej propozycji znajdziesz tutaj:
Aplikacja do notatek
Najlepsze aplikacje do robienia notatek. Ranking 2023

Aplikacje do matematyki

darmowe aplikacje do nauki matematyki

Jeśli chodzi o aplikacje do matematyki, bardzo dobrymi opiniami cieszą się programy:

 • Photomath — ten program to nie tylko kalkulator z zaawansowanymi funkcjami. To prawdziwa skarbnica wiedzy matematycznej. Z aplikacją można nauczyć się krok po kroku rozwiązywać różne problemy matematyczne, służy ona również sprawdzaniu zadań domowych oraz przygotowaniom do egzaminów.
 • Matematyka na 5! — ta aplikacja dla uczniów i studentów stanowi zbiór najważniejszych wzorów matematycznych wraz z opisami i ilustracjami. Dzięki niej można szybko znaleźć potrzebne równanie.

Tablica Mendelejewa

Z aplikacji do nauki mogą korzystać także przyszli chemicy. Doskonałym przykładem jest interaktywny układ okresowy pierwiastków, który można znaleźć w wyszukiwarce Google.

aplikacje do szkoły średniej - tablica Mendelejewa

Godna polecenia jest także aplikacja do nauki dla dzieci i młodzieży, Pierwiastki i Układ okresowy, dostępna w sklepie Play. Program zawiera nazwy, symbole, masy atomowe oraz konfiguracje elektroniczne wszystkich pierwiastków układu okresowego.

Użytkownicy urządzeń od Apple mogą zainstalować Układ Okresowy Pierwiastków. Aplikacja ma bardzo zbliżone funkcje do dwóch wcześniej wspomnianych, ale nauka odbywa się poprzez zabawę i samodzielne odkrywanie kolejnych pierwiastków z tablicy.

Plan lekcji

aplikacje dla uczniów - plan lekcji

Bardzo przydatne aplikacje do szkoły to wirtualne plany lekcji. Takim programem jest np. Timetable. Aplikacja służy do organizowania szkolnego lub uniwersyteckiego życia, przy czym raz utworzone plany zajęć można wyświetlać na wszystkich urządzeniach z Androidem. Wśród ciekawych dodatkowych funkcji można wymienić np. automatyczne wyciszanie telefonu podczas zajęć.

Podobne funkcjonalności znajdziemy w aplikacji Class Timetable, która jest dostępna na urządzenia Apple. Mamy tu widżety, zadania, synchronizację z chmurą iCloud czy możliwość importu i eksportu planu zajęć.

Aplikacje do ćwiczenia umysłu

aplikacje do nauki dla dzieci - trening pamięci i koncentracji

Bardzo ciekawe aplikacje dla uczniów, które służą poprawie procesów myślowych to NeuroNation — Trening Umysłu (dostępna w sklepie Play) oraz Lumosity  — Trening Mózgu (dostępna w sklepie Play i w App Store).

Oba programy oferują codzienne kilkunastominutowe treningi, dzięki którym można rozwijać koncentrację i pamięć. Ćwiczenia są różnorodne, a całość poprowadzona w formie zabawy, co powinno przypaść do gustu szczególnie najmłodszym.

Inne przydatne aplikacje

Inne przydatne aplikacje do szkoły i na uczelnię to:

 • Jakdojade: rozkłady i bilety — z programu warto korzystać w szczególności po rozpoczęciu studiów w innym mieście.
 • mLegitymacja — cyfrowa legitymacja stanowi część aplikacji mObywatel, zastępuje ona tradycyjny dokument tożsamości.
 • mPay — aplikacja składa się z wirtualnej skarbonki, przy pomocy której można opłacać między innymi bilety komunikacji miejskiej oraz kolejowe.
 • Studencka Karta Rabatowa — mobilna karta pozwala korzystać z wielu ekskluzywnych zniżek, dzięki niej można taniej zjeść czy też kupić bilety na wydarzenia kulturalne. To niezbędnik każdego żaka.
 • Skaner dokumentów: PDF Scanner — ta aplikacja przyda się zarówno w szkole, jak i na uczelni. Jej zadaniem jest skanowanie dokumentów i zapisywanie ich w pamięci smartfona w formacie PDF.
 • Blinkist – oferuje 15-minutowe streszczenia książek non-fiction.

A Wy jakie aplikacje do szkoły i na uczelnię polecacie? Z których korzystacie najczęściej?

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia biolog — antropolog, zawodowo od 2017 roku zajmuje się tworzeniem contentu dla różnych marek. Wcześniej pracowała w branży eventowej. Stara się dużo podróżować, przede wszystkim górskimi szlakami, kocha psy (najbardziej swojego setera szkockiego!), jest również miłośniczką gier planszowych oraz gier video, w szczególności z gatunku action-RPG.