Programowanie dla dzieci i dorosłych. Najlepsze aplikacje do nauki programowania – TOP 6

09.10.2022 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Programowanie dla dzieci i dorosłych. Najlepsze aplikacje do nauki programowania – TOP 6
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Programowanie staje się coraz bardziej pożądaną umiejętnością na rynku pracy, dlatego też mnóstwo osób postanawia rozpocząć intensywną naukę wybranego języka. Na spędzanie kilku godzin przed komputerem jednak nie każdy ma czas, dlatego z pomocą przychodzą darmowe aplikacje do nauki programowania. Wybraliśmy najlepsze z nich, które wesprą Cię w codziennej nauce.

Dlaczego warto uczyć się programowania?

Zapotrzebowanie na programistów jest spore i nie wygląda na to, by przez najbliższy czas miało się to zmienić. Wynika to przede wszystkim z rozwoju technologii i postępującej cyfryzacji. Mnóstwo osób decyduje się zatem ambitnie na rozpoczęcie swojej kariery w IT. Niektórzy wybierają studia informatyczne, inni owiane nienajlepszą wśród programistów sławą bootcampy, pozostali stawiają na samodzielną naukę, np. poprzez aplikacje do programowania dla początkujących.

kursy programowania i aplikacje do nauki programowania - korzyści

Który wybór jest najlepszy? Ciężko jednoznacznie ocenić, jednak niezależnie od ścieżki, jaką się wybierze, nauka programowania przynosi mnóstwo korzyści:

  • to doskonałe ćwiczenie dla mózgu – kodowanie uczy logicznego, analitycznego myślenia i rozwiązywania skomplikowanych problemów,
  • szukając skutecznych rozwiązań dla danego problemu, rozwijasz kreatywność,
  • nauka kodowania uczy porządku, precyzji, cierpliwości.

Programowanie daje też ogrom możliwości – w zależności od wybranego języka możesz tworzyć strony, gry, aplikacje i wiele innych. Ograniczać Cię będą mogły tylko Twoje umiejętności i wyobraźnia.

W dalszej perspektywie nauka kodowania może Ci przynieść korzyści finansowe – kariera w IT daje szerokie możliwości rozwoju, a dobrzy programiści należą do jednych z najlepiej opłacanych zawodów. Dodatkowo mnóstwo firm oferuje deweloperom pracę zdalną, dzięki czemu mogą pracować z dowolnego zakątka świata.

Aplikacje do programowania dla dzieci – szereg korzyści dla najmłodszych

Coraz częściej nie tylko dorośli stawiają na naukę programowania, ale też zachęcają do tego swoje dzieci. Aplikacje do kodowania dla najmłodszych przypominają najczęściej gry komputerowe, co z pewnością zachęca ich do spróbowania swoich sił. Niosą ze sobą jednakże znacznie więcej korzyści niż nawet najlepsza produkcja od renomowanego studia gier.

Dzięki programowaniu dzieci mogą:

  • nauczyć się krytycznego myślenia,
  • rozwinąć kreatywność,
  • ćwiczyć cierpliwość,
  • znaleźć w sobie więcej wytrwałości w poszukiwaniu nowych rozwiązań,
  • nauczyć się pracy na podstawie prób i błędów, a co za tym idzie – nie zrażania się przeciwnościami.

Aplikacje do nauki programowania po polsku i po angielsku – TOP 6

ScratchJr – nauka programowania dla dzieci

Scratchjr - nauka programowania dla dzieci
Źródło: Sklep Play

Aplikacja jest przeznaczona dla dzieci w wieku 5-7 lat, które uczą się programowania m.in. na podstawie interaktywnych historii. Mogą modyfikować postaci w edytorze, dodając własne głosy czy dźwięki, a nawet wstawiać zdjęcia. Następnie, używając bloków programowania, dzieci sprawiają, że bohaterowie ożywają. Co ciekawe, ScratchJr powstało z inspiracji popularnym językiem kodowania Scratch, który używany jest przez miliony młodych ludzi na całym świecie.

Codecademy Go – aplikacja do nauki kodowania

codecademy go - aplikacja do nauki kodowania

Codecademy Go pomaga nauczyć się kodowania w prosty i przyjemny sposób. Ta aplikacja do programowania łączy w sobie stronę praktyczną oraz ćwiczenia. Oferuje codzienne fiszki, które można przeglądać w dowolnym momencie. Dodatkowo warto zwrócić też uwagę na porady liderów z branży, dzięki którym dowiesz się, jak wykorzystywać swoje umiejętności w codziennym życiu.

Z aplikacji nauczysz się tworzenia stron internetowych, Pythona, JavaScriptu, SQL-a i wielu innych języków.

Sololearn – programowanie na telefonie dla dorosłych i dzieci

Sololearn – programowanie na telefonie

Sololearn to aplikacja, w której znajdziesz ponad 20 kursów. Nauczysz się z niej takich języków programowania, jak Python, JavaScript czy C++. Kursy programowania zostały przygotowane przez ekspertów – w każdym z nich znajdziesz ćwiczenia z prawdziwymi przykładami kodu. Co więcej, tempo nauki jest dostosowywane indywidualnie.

Dużym plusem aplikacji jest też ponad 40-milionowa społeczność, która pomaga nowym i obecnym użytkownikom w rozwiązywaniu programistycznych problemów.

Grasshopper – aplikacja do nauki programowania dla początkujących

Grasshopper - aplikacja do programowania dla początkujących

Grasshopper to świetny wybór dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z kodowaniem i chcą zrozumieć podstawy. Aplikacja oferuje mnóstwo zagadek wizualnych, które rozwijają umiejętności rozwiązywania problemów oraz utrwalają istotne koncepcje w języku JavaScript. Użytkownik przechodzi kolejne poziomy, których trudność z czasem się zwiększa.

Aplikacja pokrywa nie tylko sam JavaScript, ale też podstawy tworzenia stron internetowych – nauczysz się HTML oraz CSS, a także używania edytorów kodu.

Encode: Learn to Code – prosta aplikacja do nauki programowania

Encode: Learn to Code - kodowanie dla dzieci

W aplikacji Encode: Learn to Code znajdziesz przygotowane przez specjalistów lekcje, które pokazują prawdziwe przykłady kodu. Na uwagę zasługują interaktywne wyzwania połączone z kodowaniem, dzięki którym szybko można zwiększyć poziom swoich umiejętności. Dzięki Encode nauczysz się HTML-a, CSS-a, JavaScript oraz Pythona.

Co ciekawe, aplikacja oferuje także naukę w trybie offline, zatem możesz z niej korzystać także wtedy, gdy nie masz dostępu do Internetu.

Mimo – skuteczna nauka programowania na telefonie

mimo - programowanie na telefonie dla dzieci

W aplikacji Mimo znajdziesz lekcje oraz praktyczne ćwiczenia z kodowania dostosowane do poziomu użytkownika. Do wyboru jest kilka ścieżek – tworzenia stron internetowych (HTML, CSS, JavaScript), nauka Pythona oraz SQL. W aplikacji pojawiają ponadto się różne wyzwania związane z kodowaniem. Użytkownik ma też możliwość zbudowania swojego portfolio projektów i zdobycia certyfikatu.

Twórcy twierdzą, że w pięć minut dziennie można nauczyć się podstaw programowania – warto samemu przekonać się, czy to wystarczy.

Może Cię zainteresować:

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.