Najlepsze aplikacje do nauki czytania dla dzieci

17.09.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Najlepsze aplikacje do nauki czytania dla dzieci
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Aplikacje do nauki czytania dla dzieci mogą wspierać rozwój malucha już od najmłodszych lat. Edukacyjny program do nauki czytania, w którym nauka przeplata się z grami i rozrywką, pozwoli dobrze zagospodarować wolny czas. Przyczyni się również do rozwoju jednej z najważniejszych życiowych umiejętności. Które apki oraz strony do nauki czytania online są najlepsze? Przyjrzyjmy się TOP 5 w tej kategorii.

Aplikacje do nauki czytania — TOP 5

Aplikacje do nauki czytania sprytnie łączą w sobie rozrywkę i naukę. Jeśli maluch ma już swój telefon lub tablet i zastanawiamy się, jaką apkę o edukacyjnym charakterze można mu zainstalować, programy do nauki czytania to doskonałe rozwiązanie.  Jaka jest najlepsza apka do nauki czytania online? Przedstawiamy nasze TOP 5!

Pszczółka — wyjątkowa aplikacja do nauki czytania, pisania, języków i matematyki przez zabawę

Pszczółka — wyjątkowa aplikacja do nauki czytania, pisania, języków i matematyki przez zabawę
Źródło: pszczolka.online

Aplikacja Pszczółka służy zarówno do użytku domowego, jak i może być wykorzystywana przez nauczycieli, psychologów oraz terapeutów. Program do nauki czytania dla dzieci zawiera ponad 300 interaktywnych ćwiczeń o zróżnicowanym poziomie trudności. Zadania powstały we współpracy ze specjalistami z zaburzeń w uczeniu się. Poza nauką czytania po polsku dostępne są także 2 moduły, dzięki którym można się uczyć języków obcych — do wyboru angielski oraz hiszpański.

Duolingo ABC — aplikacja do nauki pisania i czytania

Duolingo ABC — aplikacja do nauki pisania i czytania
Źródło: Sklep Play

Duolingo znają doskonale miłośnicy nauki języków obcych. Twórcy znanego programu poszli o krok dalej i stworzyli aplikację do nauki czytania po angielsku dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Program jest dostępny za darmo, składa się on z ponad 700 krótkich i zabawnych lekcji oraz minigier. Póki co jest on dostępny jedynie po angielsku, pojawiają się jednak informacje, że wkrótce zostaną dodane także inne wersje językowe.

Cudowne Czytanie 1 — program do nauki czytania dla dzieci

Cudowne Czytanie 1 — program do nauki czytania dla dzieci
Źródło: cudownedziecko.pl

Wśród aplikacji do nauki czytania dla dzieci wyróżnia się Cudowne Czytanie 1. Program opiera się na założeniach, że wystarczy 1 minuta dziennie, aby nauka czytania online była przyjemna i efektywna. Składa się na niego 5000 lekcji oraz ponad 35 książeczek w formie e-booków, przeznaczonych do samodzielnego czytania przez dzieci w wieku do 8 lat. Miesięczny dostęp do materiałów kosztuje 120 złotych.

Skuteczna nauka literek — aplikacja Mądre Literki

Skuteczna nauka literek — aplikacja Mądre Literki
Źródło: elementarz.com.pl

Mądre Literki to aplikacja do nauki literek online, która powstała z myślą o dzieciach w wieku do 8 lat. Program wspiera malucha w pisowni małych i dużych liter alfabetu, przy czym, dzięki zastosowaniu inteligentnych algorytmów dziecko jest w stanie samodzielnie wykonać każde zadanie. Apka jest dostępna w dwóch wersjach — bezpłatnej (Lite) oraz płatnej.

TAVMA — aplikacja do nauki czytania sylabami dla dzieci, rodziców, nauczycieli i terapeutów

TAVMA — aplikacja do nauki czytania sylabami dla dzieci, rodziców, nauczycieli i terapeutów
Źródło: skuteczneczytaniepisanie.com

TAVMA to wyjątkowa aplikacja do nauki czytania, przeznaczona nie tylko dla dzieci, ale także: rodziców, nauczycieli i terapeutów. Program do nauki czytania wspiera rozwój dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Można z niego korzystać także w codziennej pracy z dziećmi wielojęzycznymi oraz maluchami z zaburzeniami integracji sensorycznej/percepcji wzrokowej i słuchowej. Specjalnie opracowane ćwiczenia minimalizują ryzyko wystąpienia problemów takich jak np. dysleksja.

Strony do nauki czytania online

Wspomniane powyżej aplikacje do nauki czytania to niejedyne narzędzia, z których mogą korzystać dzieci w wieku wczesnoszkolnym oraz ich rodzice. W Internecie jest do dyspozycji także wiele edukacyjnych stron internetowych, które wspierają naukę czytania online.

Oto przykładowe z nich:

  • SuperKid.pl — serwis powstał z myślą o rodzicach dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Z jego zasobów korzystają jednak chętnie także nauczyciele, pedagodzy i terapeuci. W dziale Nauka czytania można wiele gier online oraz ćwiczeń do wydruku, które wspierają naukę literek online;
  • ZdobywcyWiedzy.pl — platforma edukacyjna dla dzieci, rodziców i nauczycieli zawiera wiele ćwiczeń i gier polecanych przez polskich pedagogów, w tym również takie, które służą do nauki czytania online. Do wyboru jest kilka płatnych wariantów (w cenie od 15 złotych miesięcznie), a także darmowa wersja próbna;
  • Edu-Chomiczek.pl — na stronie można znaleźć darmowe ćwiczenia do nauki czytania online. Zostały one opracowane przez nauczycieli, z myślą o wspieraniu rozwoju czytania i pisania u dzieci. Misją portalu jest również wyrównywanie braków szkolnych i pokonywanie różnych trudności związanych z wiekiem wczesnoszkolnym, takich jak np. dysleksja czy też problemy z koncentracją i skupieniem.

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia biolog — antropolog, zawodowo od 2017 roku zajmuje się tworzeniem contentu dla różnych marek. Wcześniej pracowała w branży eventowej. Stara się dużo podróżować, przede wszystkim górskimi szlakami, kocha psy (najbardziej swojego setera szkockiego!), jest również miłośniczką gier planszowych oraz gier video, w szczególności z gatunku action-RPG.