Jak nagrać rozmowę telefoniczną? Aplikacje do nagrywania rozmów

02.02.2024 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Jak nagrać rozmowę telefoniczną? Aplikacje do nagrywania rozmów
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Zastanawiasz się, jak nagrać rozmowę telefoniczną, która jest dla Ciebie bardzo ważna? W nowoczesnych smartfonach funkcja nagrywania wykonywanych połączeń nie jest standardem, dlatego z pomocą przychodzą różne zewnętrzne aplikacje. Którą warto wybrać na Androida? Jak wygląda ukryte nagrywanie rozmów w telefonach z systemem iOS? Przekonajmy się!

Czy nagrywanie rozmów jest legalne? Co grozi za nagrywanie rozmów bez zgody?

Zanim jednak przejdziemy do najlepszych aplikacji do nagrywania rozmów, warto zastanowić się, czy czynność ta jest w ogóle legalna.

Najważniejszą tutaj kwestią będzie to, czy nagrywając konwersację, jesteś w niej stroną czy nie. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem rejestrowanie rozmów jest nielegalne w przypadku, gdy nagrywający nie jest uczestnikiem rozmowy. To nie jest błaha sprawa. Za nagrywanie rozmowy, w której nie uczestniczysz, a w dodatku bez wiedzy i zgody rozmówców, grozi Ci grzywna lub do 2 lat więzienia (art. 267 Kodeksu karnego).

Jeśli zatem jesteś uczestnikiem rozmowy, można przyjąć, że jej treść jest dla Ciebie przeznaczona i możesz nagrać cały jej przebieg. Będzie to dozwolone z punktu widzenia prawa, choć może budzić wątpliwości etyczne (jeżeli druga osoba nie wie, że wszystko, co mówi, trafia na kartę pamięci w telefonie).

Nagrany rozmówca może jednak uznać, że jego dobra osobiste zostały naruszone, złożyć pozew cywilny i zażądać odszkodowania/zadośćuczynienia za doznane krzywdy.

Trzeba też pamiętać, że nagrana rozmowa nie zawsze będzie dowodem w sądzie. Jeżeli został zdobyty nielegalnie, to sąd może go uznać (choć nie musi) za nieważny.

Ochrona danych osobowych – o czym warto pamiętać?

Nagrywanie rozmów przez osoby prywatne, dla celów osobistych, nie podlega przepisom RODO. Jednak jeżeli wrzucisz nagranie do sieci, to narażasz się na zarzut zniesławienia lub naruszenia dóbr osobistych. Oczywiście użycie nagrania do szantażu jest karalne (do 3 lat więzienia).

Inne zasady obowiązują jeżeli rozmowy nagrywane są na potrzeby działalności gospodarczej, a dane osobowe klientów będą przetwarzane. Rozmówcy podlegają wówczas przepisom RODO.

Firma musi poinformować drugą stronę, że konwersacja jest rejestrowana oraz kto administruje ich danymi. Musi też uzyskać wyraźną zgodę na zapisanie rozmowy. Klient ma też prawo zażądać usunięcia nagrania. Karą za naruszenie tych przepisów jest grzywna do 4% rocznego obrotu przedsiębiorstwa lub 20 mln euro.

Tyle na temat prawa, teraz przejdźmy do sedna, czyli jak wygląda w praktyce nagrywanie rozmów telefonicznych.

Jak nagrać rozmowę telefoniczną? Aplikacje na Android

W przypadku chęci rejestrowania konwersacji na telefonach z systemem Android najlepiej sprawdzić sklep Google Play. Bez problemu znajdziesz tam aplikacje umożliwiające nagrywanie rozmów telefonicznych. Większość z nich jest darmowa. Które warto zainstalować? Mamy dla Ciebie 5 propozycji.

Cube ACR

aplikacja do nagrywania rozmów Cube ARC
Źródło: Sklep Play

Cube ACR to zaawansowana technicznie aplikacja do nagrywania rozmów. Rejestruje zarówno przychodzące i wychodzące połączenia telefoniczne, jak i VoIP dla większości urządzeń z systemem Android. Twórcy podkreślają, że ich aplikacja jest łatwa w obsłudze i oferuje mnóstwo funkcji, w tym np. automatyczne nagrywanie rozmów z wybranymi kontaktami. Wystarczy tylko stworzyć listę osób, z którymi konwersacje będą zawsze rejestrowane.

Blackbox Call Recorder

aplikacja do nagrywania rozmów telefonicznych Blackbox Call Recorder
Źródło: Sklep Play

Blackbox z kolei to darmowa aplikacja do nagrywania rozmów, która tworzy kopię zapasową danych na Dysku Google. Ma przejrzysty interfejs, który ułatwia korzystanie z programu. Zapewnia wysoką jakość nagranych rozmów, a także utworzenie “białej” listy kontaktów, z którymi połączenia nie będą nagrywane. Można ponadto sortować nagrania według daty, godziny lub czasu trwania, a także dodawać do ulubionych te najważniejsze.

Automatic Call Recorder

nagrywanie rozmów androidnagrywanie rozmów android z aplikacją Automatic Call Recorder
Źródło: Sklep Play

Kolejną polecą aplikacją jest Automatic Call Recorder. Nagrywanie rozmów, jak i ogólne korzystanie z niej jest bardzo wygodne. Możesz nagrywać wszystkie rozmowy telefoniczne i ręcznie wybrać te, które chcesz zapisać. Podczas słuchania nagrań możliwe jest robienie notatek i udostępnianie ich innym osobom. Aplikacja oferuje ponadto integrację z Google Drive i Dropboxem. Nagrane rozmowy można zapisywać w skrzynce odbiorczej lub na karcie SD.

CallMaster

darmowa aplikacja do nagrywania rozmów - CallMaster
Źródło: Sklep Play

CallMaster to kolejny rejestrator rozmów telefonicznych, oferujący zaawansowane funkcje. Wśród nich można znaleźć nie tylko nagrywanie konwersacji, ale też blokowanie połączeń spamowych (aplikacja ma obszerną bazę danych) i automatycznych oraz identyfikator dzwoniącego. CallMaster zapewnia automatyczne nagrywanie wszystkich rozmów, zarówno przychodzących, jak i wychodzących.

Smart Voice Recorder

Smart Voice Recorder
Źródło: Sklep Play

Aplikacja przeznaczona do nagrywania dźwięków, np. notatek głosowych, a jednocześnie zgrabne narzędzie do rejestracji nagrań telefonicznych nawet przy wyłączony wyświetlaczu. Smart Voice Recorder umożliwia transkrypcję nagrań do postaci tekstu, ma też wbudowany edytor nagrań pozwalający na wycinanie, kopiowanie, wklejanie, scalanie i dodawanie efektów do nagrań. Czas nagrywania ogranicza tylko miejsce dostępne w pamięci telefonu oraz limit 2 GB na plik.  

Czy można nagrywać rozmowy na iPhone?

Zastanawiasz się, jak w przypadku telefonów z jabłkiem wygląda nagrywanie rozmów? iPhone ma to do siebie, że jego oprogramowanie nie posiada domyślnej funkcji rejestrowania rozmów. Apple tłumaczy to polityką prywatności i dość mocno trzyma się swoich zasad. Uniemożliwia nawet zewnętrznym aplikacjom na dostęp do mikrofonu podczas prowadzenia rozmowy.

nagrywanie rozmów iphone - czy jest legalne?

Zatem, nawet pobierając apkę do nagrywania konwersacji, można się mocno rozczarować, gdyż ich funkcjonalność będzie bardzo ograniczona, a dodatkowo subskrypcja będzie się wiązać z wysokimi kosztami. Wystarczy przejrzeć komentarze pod najczęściej pobieraną aplikacją do nagrywania rozmów telefonicznych w AppStore, czyli RecMyCalls. W 60-70% sytuacji początek rozmowy okraszony jest wysokim dźwiękiem, który natychmiast sygnalizuje rozmówcy, iż konwersacja jest nagrywana. Podobnie negatywny odbiór ma też aplikacja TapACall.

Jeśli zatem interesuje Cię nagrywanie rozmowy na iPhonie, warto skorzystać np. z zewnętrznego dyktafonu lub innego smartfonu. Wówczas należy przeprowadzić rozmowę w trybie głośnomówiącym. Nie jest to być może najwygodniejszy sposób, jednak w wyjątkowych przypadkach powinien być wystarczający.

Alternatywnym rozwiązaniem, które być może już wkrótce podbije serca użytkowników iPhone, jest Magmo Pro prezentowane na targach CES 2024 w Las Vegas. To płaskie urządzenie przypominające nieco powerbank, które mocuje się na obudowie iPhone. Magmo Pro wychwytuje głos rozmówców i zapisuje nagranie do pliku. Treść nie jest umieszczana w chmurze, a użytkownik może użyć np. funkcję voice-to-text (transkrypcja). Za Magmo Pro trzeba zapłacić 129 dolarów.

Może Cię zainteresować:

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.