Search icon

Jak nagrać rozmowę telefoniczną? Aplikacje do nagrywania rozmów

30.08.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Jak nagrać rozmowę telefoniczną? Aplikacje do nagrywania rozmów
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Zastanawiasz się, jak nagrać rozmowę telefoniczną, która jest dla Ciebie bardzo ważna? W nowoczesnych smartfonach funkcja nagrywania wykonywanych połączeń nie jest standardem, dlatego z pomocą przychodzą różne zewnętrzne aplikacje. Którą warto wybrać na Androida? Jak wygląda ukryte nagrywanie rozmów w telefonach z systemem iOS? Przekonajmy się!

Czy nagrywanie rozmów jest legalne? O czym warto pamiętać?

Zanim jednak przejdziemy do najlepszych aplikacji do nagrywania rozmów, warto zastanowić się, czy czynność ta jest w ogóle legalna. Najważniejszą tutaj kwestią będzie to, czy nagrywając konwersację, jesteś w niej stroną czy nie. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem rejestrowanie rozmów jest nielegalne w przypadku, gdy nagrywający nie jest uczestnikiem rozmowy. W takim wypadku nagrywanie konwersacji bez zgody rozmówcy jest przestępstwem.

Jeśli zatem jesteś uczestnikiem rozmowy, można przyjąć, że jej treść jest dla Ciebie przeznaczona i możesz nagrać cały jej przebieg. Będzie to legalne i akceptowane przez przepisy prawa. Inaczej wygląda to w przypadku nagrywania bez zgody rozmówcy, gdyż może to zostać uznane za naruszenie dóbr osobistych.

Co grozi za nagrywanie rozmów bez zgody?

W kwestii konsekwencji nagrywania rozmów, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na RODO. Jeśli umieścisz w sieci nagranie, które pozwoli bez problemu zidentyfikować rozmówców, a dodatkowo nie mają oni statusu osoby publicznej, możesz mieć w związku z tym problemy prawne.

Przepisy w takim wypadku przewidują karę ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 2. Możliwe jest również wniesienie pozwu o naruszenie dóbr osobistych przez każdą z pokrzywdzonych (nagrywanych) stron.

Inaczej ma się kwestia nagrywania rozmów wykonywanych na potrzeby działalności gospodarczej. Rozmówcy podlegają wówczas przepisom RODO i muszą poinformować rozmówców o tym, iż rejestrują konwersację oraz kto jest administratorem ich danych. Konieczne jest również uzyskanie zgody na nagrywanie. Naruszenie regulacji może spowodować dotkliwą karą grzywny, która wynosi do 4% przychodów.

Jak nagrać rozmowę telefoniczną? Aplikacje na Android

W przypadku chęci rejestrowania konwersacji na telefonach z systemem Android najlepiej sprawdzić sklep Google Play. Bez problemu znajdziesz tam aplikacje umożliwiające nagrywanie rozmów telefonicznych. Większość z nich jest darmowa. Które warto zainstalować? Mamy dla Ciebie 5 propozycji.

Cube ACR

aplikacja do nagrywania rozmów Cube ARC

Cube ACR to zaawansowana technicznie aplikacja do nagrywania rozmów. Rejestruje zarówno przychodzące i wychodzące połączenia telefoniczne, jak i VoIP dla większości urządzeń z systemem Android. Twórcy podkreślają, że ich aplikacja jest łatwa w obsłudze i oferuje mnóstwo funkcji, w tym np. automatyczne nagrywanie rozmów z wybranymi kontaktami. Wystarczy tylko stworzyć listę osób, z którymi konwersacje będą zawsze rejestrowane.

Blackbox Call Recorder

aplikacja do nagrywania rozmów telefonicznych Blackbox Call Recorder

Blackbox z kolei to darmowa aplikacja do nagrywania rozmów, która tworzy kopię zapasową danych na Dysku Google. Ma przejrzysty interfejs, który ułatwia korzystanie z programu. Zapewnia wysoką jakość nagranych rozmów, a także utworzenie “białej” listy kontaktów, z którymi połączenia nie będą nagrywane. Można ponadto sortować nagrania według daty, godziny lub czasu trwania, a także dodawać do ulubionych te najważniejsze.

Automatic Call Recorder

nagrywanie rozmów androidnagrywanie rozmów android z aplikacją Automatic Call Recorder

Kolejną polecą aplikacją jest ACR. Nagrywanie rozmów, jak i ogólne korzystanie z niej jest bardzo wygodne. Możesz nagrywać wszystkie rozmowy telefoniczne i ręcznie wybrać te, które chcesz zapisać. Podczas słuchania nagrań możliwe jest robienie notatek i udostępnianie ich innym osobom. Aplikacja oferuje ponadto integrację z Google Drive i Dropboxem. Nagrane rozmowy można zapisywać w skrzynce odbiorczej lub na karcie SD.

CallMaster

darmowa aplikacja do nagrywania rozmów - CallMaster

CallMaster to kolejny rejestrator rozmów telefonicznych, oferujący zaawansowane funkcje. Wśród nich można znaleźć nie tylko nagrywanie konwersacji, ale też blokowanie połączeń spamowych (aplikacja ma obszerną bazę danych) i automatycznych oraz identyfikator dzwoniącego. CallMaster zapewnia automatyczne nagrywanie wszystkich rozmów, zarówno przychodzących, jak i wychodzących.

Another Call Recorder ACR

acr nagrywanie rozmów - Another Call Recorder ACR

ACR (Another Call Recorder) to bezpłatna aplikacja do nagrywania rozmów w różnych formatach, w tym MP3, MP4, OGG czy WAV. Program oferuje takie funkcje, jak oznaczanie nagrań jako ważnych, aby nie zostały automatycznie usunięte, filtry rejestracji według numeru lub kontaktu i darmową usługę transkrypcji (jednak tylko w języku angielskim). Zarejestrowane rozmowy można ponadto chronić hasłem.

Czy można nagrywać rozmowy na iPhone?

Zastanawiasz się, jak w przypadku telefonów z jabłkiem wygląda nagrywanie rozmów? iPhone ma to do siebie, że jego oprogramowanie nie posiada domyślnej funkcji rejestrowania rozmów. Apple tłumaczy to polityką prywatności i dość mocno trzyma się swoich zasad. Uniemożliwia nawet zewnętrznym aplikacjom na dostęp do mikrofonu podczas prowadzenia rozmowy.

nagrywanie rozmów iphone - czy jest legalne?

Zatem, nawet pobierając apkę do nagrywania konwersacji, można się mocno rozczarować, gdyż ich funkcjonalność będzie bardzo ograniczona, a dodatkowo subskrypcja będzie się wiązać z wysokimi kosztami. Wystarczy przejrzeć komentarze pod najczęściej pobieraną aplikacją do nagrywania rozmów telefonicznych w AppStore, czyli RecMyCalls. W 60-70% sytuacji początek rozmowy okraszony jest wysokim dźwiękiem, który natychmiast sygnalizuje rozmówcy, iż konwersacja jest nagrywana. Podobnie negatywny odbiór ma też aplikacja TapACall.

Jeśli zatem interesuje Cię nagrywanie rozmowy na iPhonie, warto skorzystać np. z zewnętrznego dyktafonu lub innego smartfonu. Wówczas należy przeprowadzić rozmowę w trybie głośnomówiącym. Nie jest to być może najwygodniejszy sposób, jednak w wyjątkowych przypadkach powinien być wystarczający.

nano google news

Może Cię zainteresować:

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.