Najlepsze aplikacje do nauki matematyki i rozwiązywania zadań

13.09.2023 |
| Clock Przeczytasz w 6 Minuty
Najlepsze aplikacje do nauki matematyki i rozwiązywania zadań
Przeczytasz w 6 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Aplikacje do matematyki pomagają w rozwiązywaniu zadań domowych, wspierają także w przygotowaniach do ważnych sprawdzianów i egzaminów. Dzięki nim można szybko powtórzyć materiał przerabiany na zajęciach, wyjaśniają również krok po kroku, jak poradzić sobie z problemami matematycznymi, czasami nawet lepiej niż nauczyciel. Które aplikacje do nauki matematyki warto w szczególności wypróbować? Oto nasze TOP 10!

PhotoMath — aplikacja do matematyki, która pomoże w rozwiązywaniu zadań oraz przygotowaniach do egzaminu

photomath - aplikacja do zadań z matematyki
Źródło: Sklep Google

PhotoMath to jeden z najlepszych programów, jeśli chodzi o aplikacje do matematyki. Dlaczego? Nie dość, że jest to prawdziwa skarbnica wiedzy matematycznej i kalkulator z zaawansowanymi funkcjami w jednym, to jeszcze Photomath stanowi nieocenione wsparcie podczas rozwiązywania zadań domowych i przygotowań do różnego rodzaju egzaminów.

Aby móc skorzystać z potencjału tego programu, wystarczy zrobić zdjęcie danego problemu matematycznego. Następnie można wybrać jedną spośród wielu dostępnych metod rozwiązania. Aplikacja do obliczania matematyki pokaże krok po kroku, co robić, wyjaśni także, skąd się biorą pewne liczby oraz dlaczego trzeba skorzystać z tego, a nie innego wzoru.

Aplikacja do matematyki Photomath jest dostępna w Google Play oraz AppStore. Do wyboru są dwie wersje: standardowa, która jest bezpłatna oraz Premium. Wersję rozszerzoną można potestować za darmo przez tydzień, następnie cena wynosi 4,99 USD / miesiąc (około 23 złote).

Matematyka na 5! — aplikacja do nauki matematyki, dzięki której zdasz na 5

matematyka na 5! - aplikacja do rozwiązywania matematyki
Źródło: Sklep Google

Matematyka na 5! to darmowa aplikacja do matematyki przeznaczona dla wszystkich uczniów oraz studentów, którym zależy na poprawie ocen z matematyki. Program stanowi zbiór najważniejszych wzorów matematycznych oraz teorii i pojęć, wraz z obszernymi opisami i ilustracjami.

Po pobraniu wszystkie treści są dostępne offline. Innymi słowy, jest to bardzo obszerny, nowoczesny, mobilny podręcznik do matematyki. Nauka funkcji, wektorów, ciągów, szeregów, geometrii czy logiki nigdy nie była tak prosta jak z Matematyką na 5!

Aplikacja Matematyka na 5! jest dostępna w Google Play.

Wzory matematyczne — obowiązkowa aplikacja do rozwiązywania zadań z matematyki dla uczniów i studentów

wzory matematyczne - aplikacja do nauki matematyki liceum
Źródło: Sklep Google

Aplikacje do zadań z matematyki stanowią nieocenioną pomoc, gdy trzeba skorzystać z jakiegoś skomplikowanego wzoru. Zamiast uczyć się na pamięć formułek, lepiej skupić się na tym, jak wykorzystać nabytą wiedzę w praktyce.

Tym założeniem kierowali się twórcy programu Wzory matematyczne. Aplikacja do matematyki zawiera wszystkie podstawowe wzory matematyczne, wykorzystywane w takich obszarach jak algebra, całki, geometria, pochodne czy trygonometria. Po niedawnej aktualizacji można korzystać z programu w polskiej wersji językowej.

Aplikacja do rozwiązywania matematyki Wzory matematyczne jest dostępna za darmo w Google Play.

Matematyka Gryzie — płatna aplikacja do nauki matematyki dla dzieci

matematyka gryzie - aplikacja do matematyki
Źródło: Sklep Google

Kiedy jest najlepsza pora, aby zainstalować aplikację do nauki matematyki? Szkoła podstawowa to pierwsza styczność dziecka ze światem liczb, równań i funkcji. Już na tym etapie warto się zainteresować pomocą w nauce w postaci programów matematycznych.

Kolejny z nich, czyli Matematyka Gryzie, to aplikacja, która zawiera ponad 2000 video lekcji oraz zadań wraz z poradnikami wyjaśniającymi sposób rozwiązania krok po kroku. Program stanowi nieocenione wsparcie podczas przygotowań do klasówek, egzaminu ósmoklasisty czy nawet matury.

Aplikacja do nauki matematyki dla dzieci Matematyka Gryzie jest dostępna w Google Play oraz AppStore. Cena kursów zależy od stopnia zaawansowania oraz czasu, na jaki ma zostać przydzielony dostęp. Przykładowo, 1-miesięczny kurs dla 4-8 klasy to wydatek rzędu 49 złotych, tymczasem maturzysta, który chce zdać na wymarzone 30%, zapłaci za miesięczny kurs poprawkowy 99 złotych.

Matematyka — Zadania i gry — aplikacja do matematyki uczy i bawi

matematyka - zadania i gry - aplikacja do nauki matematyki szkoła podstawowa
Źródło: Sklep Google

Nasza ostatnia propozycja to aplikacja do nauki matematyki dla dzieci Matematyka — Zadania i gry. Program zawiera kilkaset zadań matematycznych, wraz z ich rozwiązaniami krok po kroku, składają się na niego także inteligentny kalkulator, interaktywny notatnik oraz ciekawe gry i quizy matematyczne.

Zestawy zadań posegregowano zgodnie z aktualnym programem nauczania w klasach od 3 do 8. Matematyka — Zadania i gry zainteresuje także licealistów przygotowujących się do matury z matematyki, podstawowej lub rozszerzonej. Według twórców aplikacji do nauki matematyki liceum wcale nie jest takie straszne, udowadniają oni, że każdy uczeń jest w stanie opanować umiejętności wymagane podczas egzaminu dojrzałości.

Aplikacja do matematyki Matematyka — Zadania i gry jest dostępna w Google Play. Do wyboru są dwie wersje — bezpłatna (z reklamami) oraz Premium (bez reklam).

Wszystkie wymienione aplikacje do matematyki pomogą opanować materiał zarówno uczniom szkoły podstawowej, jak i licealistom oraz studentom. Zachęcamy do ich sprawdzenia!

Math Solver – aplikacja do obliczania matematyki z quizami, wykładami wideo i artykułami

Math Solver – aplikacja do obliczania matematyki z quizami, wykładami wideo i artykułami
Źródło: Sklep Google

Math Solver od Microsoftu to aplikacja do zadań z matematyki, która nie tylko pomaga rozwiązać dany problem, ale też przedstawia szczegółowe wyjaśnienia krok po kroku i prezentuje interaktywne wykresy. Apka jest dostępna w języku polskim, co z pewnością ułatwia zrozumienie nawet najtrudniejszych zagadnień. Na podstawie każdego wprowadzonego zadania generowane są quizy wielokrotnego wyboru, które pomagają utrwalić wiedzę.

Aplikacja Microsoftu pomoże Ci zarówno w elementarnych zagadnieniach, np. z arytmetyki czy procentów, jak i w algebrze, rachunku różniczkowym i statystyce. Do tego znajdziesz w niej także kalkulator macierzy. Aplikacja Math Solver jest dostępna za darmo, zarówno na smartfony z Androidem (Google Play), jak i iOS (App Store). Możesz też korzystać z jej funkcji w przeglądarce.

Socratic by Google – aplikacja do nauki matematyki (liceum i szkoły wyższe)

Socratic by Google – aplikacja do nauki matematyki (liceum i szkoły wyższe)
Źródło: Sklep Google

Socratic by Google to aplikacja do rozwiązywania zadań z matematyki na poziomie liceum oraz uniwersytetów. Jest obsługiwana przez Google AI – wystarczy tylko zadać pytanie lub zrobić zdjęcie danego problemu, a system znajdzie gotowe odpowiedzi oraz rozwiązania. Do tego wyjaśni też krok po kroku, dlaczego właśnie taki wynik jest poprawny.

Aplikacja może także przekierować do dodatkowych filmów, lekcji oraz materiałów dydaktycznych, jeśli dane zagadnienie będzie tego wymagać. Znajdziesz w niej również sporą bazę tutoriali tematycznych. Co ciekawe, radzi sobie nie tylko z matematyką, ale też chemią, fizyką i przedmiotami humanistycznymi.

Socratic by Google możesz pobrać z Google Play oraz App Store. Aplikacja jest darmowa, acz warto wiedzieć, że nie została przetłumaczona na język polski.

GeoGebra Wykresy – aplikacja do nauki matematyki i tworzenia wykresów funkcji i równań

GeoGebra Wykresy – aplikacja do nauki matematyki i tworzenia wykresów funkcji i równań
Źródło: Sklep Google

Interesują Cię konkretne zagadnienia oferowane przez aplikacje do matematyki, np. tworzenie wykresów funkcji i równań? GeoGebra będzie wyborem idealnym dla Ciebie. Aplikacja ta pomaga tworzyć dynamiczne konstrukcje geometryczne oraz wykresy funkcji. Przyda się nie tylko uczniom, ale też nauczycielom, którzy znajdą w programie m.in. dobrze opracowane materiały dydaktyczne.

Aplikacja dostępna jest za darmo na telefony z Androidem (Google Play) oraz iOS (App Store), a także z poziomu przeglądarki. Możesz też pobrać dostępne na stronie programy na swój komputer i korzystać z nich offline (w zależności od wybranego oprogramowania – na systemy Windows, Mac oraz Linux).

HiPER Scientific Calculator – zaawansowana aplikacja do obliczania matematyki

HiPER Scientific Calculator – zaawansowana aplikacja do obliczania matematyki
Źródło: Sklep Google

Cyfrowy kalkulator naukowy HiPER to aplikacja do matematyki, która posiada mnóstwo przydatnych funkcji, w tym podstawowe działania arytmetyczne, ułamki, liczby okresowe, równania, pochodne czy całki. To oczywiście nie wszystko, gdyż możliwości obliczeń jest znacznie więcej. Znajdziesz w nim koło jednostek, funkcje trygonometryczne, możliwość wykonywania zaawansowanych operacji na liczbach (np. permutacje, kombinacje) i ponad 90 stałych fizycznych.

Kalkulator może doskonale zastąpić klasyczne urządzenie i przyda się szczególnie uczniom liceum i na studiach ścisłych. Aplikację możesz pobrać na telefony z systemem Android z Google Play.

Matematyka, Gry matematyczne – aplikacja do nauki matematyki dla dzieci i dorosłych

Matematyka, Gry matematyczne – aplikacja do nauki matematyki dla dzieci i dorosłych
Źródło: Sklep Google

Matematyka, Gry matematyczne to dość nietypowa, acz bardzo ciekawa aplikacja do nauki matematyki. Szkoła podstawowa, liceum czy dawno temu zakończona edukacja – niezależnie od tego, na jakim etapie się znajdujesz, znajdziesz w niej coś dla siebie. W aplikacji nauczysz się wielu przydatnych sztuczek matematycznych, które pomogą Ci szybko dodawać, odejmować, mnożyć, dzielić czy potęgować.

Co jeszcze oferuje Matematyka, Gry matematyczne? Lekcje i ćwiczenia, gry matematyczne w dwóch trybach czy wykresy wyników. Aplikacja dostępna jest po polsku, za darmo. Możesz ją zainstalować na telefonie z Androidem (Google Play).

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia biolog — antropolog, zawodowo od 2017 roku zajmuje się tworzeniem contentu dla różnych marek. Wcześniej pracowała w branży eventowej. Stara się dużo podróżować, przede wszystkim górskimi szlakami, kocha psy (najbardziej swojego setera szkockiego!), jest również miłośniczką gier planszowych oraz gier video, w szczególności z gatunku action-RPG.