Search icon

Aplikacje do kontroli rodzicielskiej. Jak dbać o bezpieczeństwo dziecka w sieci?

22.02.2023 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Aplikacje do kontroli rodzicielskiej. Jak dbać o bezpieczeństwo dziecka w sieci?
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Celem aplikacji do kontroli rodzicielskiej jest ograniczenie dostępu do treści uważanych za szkodliwe i niebezpieczne. Na co zwrócić uwagę przy wyborze aplikacji do kontroli rodzicielskiej na Androida? Czy aplikacje do kontroli rodzicielskiej są niezbędne?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy instalacja takiego oprogramowania jest racjonalną i słuszną decyzją, warto wiedzieć o kilku istotnych aspektach związanych z realnymi zagrożeniami dla dziecka. Dowiedz się, jak dbać o bezpieczeństwo swojego dziecka w sieci?

Spis treści:

Jak działają aplikacje do kontroli rodzicielskiej?

Im młodsze dziecko, tym wymaga większej ochrony rodzicielskiej.

Aplikacje do kontroli rodzicielskiej ograniczają dostęp do programów i stron internetowych, które sami wybierzemy.

Co zagraża dziecku w Internecie?

Przede wszystkim dziecko w sieci narażone jest na styczność z pornografią i przemocą. Niebezpieczeństw w sieci jest jednak znacznie więcej. Przed jakimi treściami w Internecie warto chronić dziecko i na co zwrócić uwagę?

W kwestii bezpieczeństwa dziecka w Internecie zwróć uwagę na:

Ilość czasu spędzonego na smartfonie lub tablecie

Przede wszystkim chrońmy dziecko przed nadmierną ilością czasu spędzonego na smartfonie lub tablecie. To, co wydaje się najbardziej niepokojące, to fakt, że najlepsi specjaliści pracują nad funkcjonalnością popularnych portali społecznościowych po to, aby zatrzymały użytkowników jak najdłużej.

W ten idealnie skrojony pod nas system wpadamy wszyscy niezależnie od wieku. Często bywa tak, że to sami rodzice nie potrafią rozsądnie ograniczać czasu spędzonego w sieci, zarówno swojego, jak i dziecka. Wtedy przydają się opisywane aplikacje do aplikacje do kontroli rodzicielskiej.

Przykładem aplikacji na której dzieci spędzają bardzo dużo czasu jest TikTok.
Czy TikTok jest niebezpieczny dla dzieci? Ciemna strona pozornie niewinnej aplikacji

YouTube i niebezpieczne treści

Co warto objąć kontrolą? W ostatnim czasie ogromną popularność na YouTube zyskali Influencerzy łamiący prawo i dobre obyczaje społeczne. Ich publiczność w dużej mierze to właśnie dzieci. Problem polega na tym, że aby utrzymać wysoką oglądalność, krok za krokiem, przekraczali kolejne granice. Niektóre wykroczenia dopiero niedawno zyskały rozgłos i zainteresowanie organów ścigania.

Warto pamiętać o tym, że podobne treści mogą pojawić się na każdej innej platformie, a nie tylko na YouTube, ale też na TikToku czy Instagramie.

Dzieci wpatrzone w internetowe gwiazdy narażone są na oszustwa:
Upadek internetowych autorytetów. Przykłady scamu wśród influencerów

Mikrotransakcje w grach komputerowych

Problemem są również dodatkowe mikrotranskacje dostępne w grach komputerowych. Ich funkcjonalność zaprojektowana jest w taki sposób, aby skłonić użytkowników do dodatkowych zakupów. Pamiętaj o tym, że Twoje dziecko bez problemu może skorzystać z Twojej karty debetowej.

Najlepsze aplikacje do kontroli rodzicielskiej – ranking 2023

Najlepsze aplikacje do kontroli rodzicielskiej w 2023 roku to:

Google Family Link
Źródło: Google

Google Family Link pomaga kontrolować treści, z którymi dzieci będą miały kontakt. Umożliwia określenie reguł korzystania z urządzeń cyfrowych. Dodatkowo pozwala na utworzenie konta Google przeznaczonego dla dzieci poniżej 13 lat. Zapewnia ono dostęp do większości usług Google. Dostępne na iOS i Android.

Plusy aplikacji Google Family Link:

 • Bezpłatna
 • Podpowiada aplikacje, które są polecane przez nauczycieli
 • Pozwala zdalnie zarządzać aplikacjami, które dziecko chce pobrać
 • Wyznaczać limity czasowe
 • Dostarcza informacji o lokalizacji dziecka

Minusy aplikacji Google Family Link:

 • Istnieją sposoby, które pozwalają na obejście zabezpieczeń
 • Umożliwia czytanie prywatnych wiadomości dziecka

Safe Lagoon: lekka aplikacja do kontroli rodzicielskiej

Safe Lagoon jest lżejszą wersją Google Family Link. Jej plusy to:

 • Pozwala przeglądać aplikacje i gry, z których korzystają dzieci.
 • Informuje o lokalizacji telefonu
 • Pozwala na kontrolowanie limitu czasu
 • Pozwala zablokować telefon zdalnie w razie potrzeby
 • Stosunkowo prosta do skonfigurowania

Minusy Safe Lagoon

 • bezpłatna wersja ma ograniczoną funkcjonalność

Microsoft Family Safety: aplikacja w systemie Windows

System Microsoft Windows 10 i Windows 11 również umożliwia bezpłatną kontrolę rodzicielską.

Plusy Microsoft Family Safety:

 • Zbiera dane z czterech systemów: telefonu (Android), komputera (Windows), konsoli (Xbox) oraz z systemu iOS
 • Możliwość zdalnego zarządzania czasem, zablokowania szkodliwej gry lub odblokowania, powiadomienia jeśli dziecko będzie chciało dokonać mikrotranskacji w grze na konsoli
 • Umożliwia śledzenie dziecka

Minusy Microsoft Family Safety:

 • Tylko dla przeglądarek Edge
 • Również istnieją sposoby na obejście zabezpieczeń
 • Ograniczenia zakupów dotyczą jedynie sklepu Microsoft

Google SafeSearch: blokowanie stron z nagością

Opcja dostępna dla wyszukiwarki Google. Odfiltrowuje zdjęcia, filmy i strony internetowe z nagością. Opcja jest widoczna w ustawieniach wyszukiwarki Google oraz na Androidzie jeśli zainstalowana jest aplikacja Family Link. Na Androidzie również należy wejść w opcje wyszukiwarki Google, aby ustawić filtr.

Google SafeSearch dostępny jest na telefonach, tabletach, komputerach.

Parental Control: Screen Time & Location Tracker

Ta aplikacja do kontroli rodzicielskiej umożliwia filtrowanie stron www, monitorowanie lokalizacji, analizowanie aktywności w mediach społecznościowych. W wersji premium (płatnej) pozwala też na wyznaczanie granic czasowych korzystania ze smartfona – dzienny limit czasu, blokowanie określonej aktywności aplikacji lub strony www.

Plusy Parental Control: Screen Time & Location Tracker

 • Umożliwia blokadę wybranych połączeń
 • Lokalizacja telefonu w razie zagubienia
 • Szczegółowe raporty dotyczące aktywności dzieci
 • Umożliwia odbieranie próśb od dzieci, aby zdalnie odblokować aplikację lub zmienić limit czasu

Aplikacja Parental Control: Screen Time & Location Tracker dostępna na systemy iOS i Android.

Beniamin – polska aplikacja do kontroli rodzicielskiej

Ta aplikacja do kontroli rodzicielskiej pozwala na ograniczanie dostępu oraz blokowanie stron internetowych oraz poszczególnych funkcji na komputerze i telefonie. Można za jej pomocą monitorować aktywność dziecka w mediach społecznościowych oraz zyskać dostęp do wiadomości tekstowych i historii połączeń. Rodzic może z dowolnego miejsca uzyskać podgląd ekranu telefonu dziecka, sprawdzić jego aktualną lokalizację oraz ustawić limit czasu, jaki może spędzić w internecie.

Aplikacja Beniamin jest płatna, ale oferuje 5-dniowy plan próbny, który pozwala sprawdzić jej działanie w praktyce bez dodatkowych kosztów.

Aplikacja dostępna jest na urządzenia z Androidem oraz komputery Windows.

Qustodio – zaawansowana aplikacja do kontroli rodzicielskiej

Osobom potrzebującym kompleksowego narzędzia do sprawowania kontroli rodzicielskiej warto polecić aplikację Qustodio. Pozwala tworzyć dopasowane do potrzeb filtry stron internetowych, czy harmonogramy korzystania z urządzenia i ilości czasu spędzonego w internecie. Nie brakuje tutaj monitorowania aktywności w mediach społecznościowych, dostępu do połączeń i wiadomości, śledzenia lokalizacji oraz blokowania dostępu do wybranych funkcji (np. gier).

Zaletą aplikacji jest również przejrzysty interfejs.

Aplikacja nie jest tania, ale na szczęście oferuje 30-dniowy darmowy okres próbny. Dostępna jest na praktycznie wszystkie urządzenia – od telefonów, przez komputery aż po czytniki Kindle.

Bark

Ta aplikacja do kontroli rodzicielskiej powinna zwrócić uwagę osobom, którym zależy szczególnie na monitorowaniu mediów społecznościowych oraz komunikatorów. Aplikacja Bark wspiera monitoring ponad 30 platform i wysyła powiadomienia rodzicom, kiedy trafi na nieodpowiednie treści. Nie ma tutaj funkcji śledzenia lokalizacji na żywo, ale jest opcja wysłania prośby o zameldowanie się przez dziecko. Można również ustawić limity czas i blokować określone strony.

Aplikacja jest płatna.

Czy warto korzystać z aplikacji do kontroli rodzicielskiej?

Każda z wyżej wymienionych aplikacji ma swoje wady i zalety. Jeśli posiadasz dziecko i chcesz, aby było bezpieczne – powinieneś rozważyć instalację jednego z rozwiązań. Opisane powyżej aplikacje oraz wiele innych znajdziesz między innymi w sklepie Google.

Mogą Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.