10 najlepszych aplikacji do czytania ebooków na telefonie

26.09.2023 |
| Clock Przeczytasz w 6 Minuty
10 najlepszych aplikacji do czytania ebooków na telefonie
Przeczytasz w 6 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Kiedyś mieliśmy dostęp wyłącznie do książek papierowych. Dziś, wraz z postępem technologicznym, możemy czytać nie tylko na ebook readerze, ale też tablecie czy nawet smartfonie. Potrzebujemy jednak do tego aplikacji, która pozwoli otworzyć elektroniczną książkę. Nie wiesz, która będzie najlepsza? Sprawdź polecane przez nas aplikacje do czytania książek.

Czym są ebooki? Poznaj zalety książek w wersji elektronicznej

Ebook to książka w wersji elektronicznej. Oznacza to, że możesz ją otworzyć i przeczytać na wielu różnych urządzeniach. Ebooki mają tę samą zawartość, co tradycyjne książki – okładka, spis treści, podział na rozdziały i podrozdziały.

Mówiąc ogólnie: to dokładnie ta sama książka, którą możesz wziąć do ręki w księgarni, tylko w cyfrowym wydaniu.

Ma to swoje zalety. Przede wszystkim nie zajmują miejsca w pokoju lub bagażu – łatwo zabrać ze sobą kilka książek na wakacje, nie tracąc przy tym miejsca w walizce. W zasadzie całą bibliotekę możesz schować do plecaka czy torebki. Zdecydowanie łatwiej też przeszukiwać cały tekst. Wystarczy wpisać wybrane słowo lub frazę w wyszukiwarkę tekstu, aby szybko ją znaleźć. Na listę korzyści wpisać trzeba dostępność – księgarnie interntowe to znacznie lepsza dostępność. No i przede wszystkim wygoda czytania. Aplikacje do czytania ebooków dają możliwość zmiany rozmiaru tekstu i fontu czcionki.

aplikacje do ebooków

Gdzie kupować ebooki?

Ebooków nie kupimy stacjonarnie. Mamy za to znacznie większe możliwości dzięki księgarniom internetowym z e-ksiązkami, które działają przez 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę. Jak to wygląda w praktyce? Płacimy za książki i wszystkie zamówione pozycje są niemalże od razu gotowe do pobrania, wystarczy tylko otworzyć je przez wybrane aplikacje do czytania książek.

Zaletą kupna ebooków w księgarniach internetowych jest lepsza cena – za książki elektroniczne zwykle zapłacisz mniej niż za ich odpowiednik w papierowej formie. Do tego oferta polskich księgarni jest bardzo bogata, często można natrafić na liczne promocje i rabaty. A jeśli nie wiesz, gdzie najtaniej kupisz wybranego ebooka, możesz skorzystać z porównywarki ofert cen ebboków – dzięki temu na pewno nie przepłacisz.

Najlepsze płatne i darmowe aplikacje do czytania ebooków

Amazon Kindle – aplikacja do czytania z dostępem do biblioteki Kindle

Amazon Kindle – aplikacja do czytania z dostępem do biblioteki Kindle
Źródło: Sklep Play

Jeśli zastanawiasz się, jakie aplikacje do czytania książek na telefon czy tablet  wybrać, to zacznij od apki Amazona. Możesz w niej dostosować rozmiar tekstu, typ czcionki, marginesy, wyrównanie tekstu i orientację (pionową lub poziomą), a nawet wybrać, czy strony mają być przewracane od lewej do prawej, czy też przewijane w sposób ciągły. Jest też opcja regulacji poziomu jasności, łatwe wyszukiwanie słów i fraz, możliwość podejrzenia definicji słowa czy szybkie tłumaczenie.

A jakby tego było mało, to członkowie Kindle Unlimited i Amazon Prime wybierać i pobierać książki Kindle bezpośrednio w aplikacji. Minus – przeczytasz tu wyłącznie książki w formacie MOBI.

Legimi – księgarnia i aplikacja do czytania w jednym

Legimi – księgarnia i aplikacja do czytania w jednym
Źródło: Sklep Play

Legimi to internetowa księgarnia z ogromnym wyborem książek do czytania, która nie tylko pozwala szybko kupić wybranego ebooka, ale też przeczytać go w aplikacji. Idealna opcja dla tych, którzy chcą łatwo pobierać i otwierać kolejne e-książki. Legimi ma najważniejsze opcje, w jakie powinna być wyposażona aplikacja do czytania, ale żeby skorzystać ze wszystkich funkcjonalności, trzeba wykupić abonament.

Emipk GO – ogromny wybór książek i świetna aplikacja do czytania

Emipk GO – ogromny wybór książek i świetna aplikacja do czytania
Źródło: Sklep Play

Empik GO działa na tej samej zasadzie, co wyżej opisane Legimi. Jest to księgarnia internetowa i aplikacja do czytania w jednym, więc z tego rozwiązania powinni być z tego zadowoleni wszyscy ci, którzy chcą szybko przejść od zakupu do czytania. I tutaj znajdziemy najważniejsze opcje, czyli możliwość zmiany rozmiaru tekstu i fontów, łatwe podkreślanie wybranych fragmentów czy sterowanie intensywnością podświetlenia.

Woblink – aplikacja do ebooków z dostępem do największej polskiej księgarni
Źródło: Sklep Play

Jeśli szukasz ogromnego zbioru ebooków, w tym także tych darmowych, to Woblink powinien zwrócić Twoją uwagę, gdyż jest to największa polska księgarnia internetowa. Znajdziesz w niej mnóstwo darmowych książek i miliony płatnych tytułów, które możesz zakupić i od razu przejść do czytania. W aplikacji do czytania masz możliwość wyboru podstawowych parametrów: jasność, font i rozmiar czcionki. Możesz też wygodnie segregować swoje kolekcje na wirtualnych półkach.

iBooks – świetna aplikacja do czytania dla użytkowników Apple

iBooks – świetna aplikacja do czytania dla użytkowników Apple
Źródło: App Store

Mamy też coś dla użytkowników marki Apple, którzy muszą zdecydować, jaka aplikacja do czytania na iPhone lub iPad będzie najlepsza. iBooks to najprawdopodobniej jeden z najlepszych możliwych wyborów, bo pozwala czytać książki, które zostały zakupione w iBookStore. To jednak nie wszystko, bo możesz czytać też ebooki wgrywane ręcznie. Sam interfejs jest prosty w obsłudze i bardzo intuicyjny – każdy powinien sobie z nim poradzić.

Książki Google – aplikacja do czytania dla użytkowników Androida

Książki Google – aplikacja do czytania dla użytkowników Androida
Źródło: Sklep Play

Google Play Books to odpowiednik wyżej opisanej aplikacji iBooks, która pozwala otworzyć i czytać ebooki zakupione w aplikacji Książki Play. I tutaj mamy możliwość otworzenia książek zapisanych w pamięci urządzenia oraz podstawowe funkcje, jakimi powinny charakteryzować się aplikacje do czytania na Android. Jedną z ciekawszych opcji jest możliwość przeczytania fragmentu książki jeszcze przed jej zakupem – to coś dla niezdecydowanych.

Alidko Next – wszystkie ebooki w jednym miejscu

Alidko Next – wszystkie ebooki w jednym miejscu
Źródło: Sklep Play

W kategorii aplikacje do czytania książek za darmo na wyróżnienie zasługuje Aldiko Next. To świetna aplikacja do czytania e-książek, która ma mnóstwo funkcji. Możesz dostosować czcionki i motywy, wybrać tryb ciemny czy w pełni zorganizować swoją wirtualną bibliotekę, tworząc kategorie i kolekcje. Apka obsługuje książki w formacie EPUB i PDF i ma własną bibliotekę książek z dostępem do ponad 1 miliona ebooków.

eReader Prestigio – darmowa aplikacja do czytania książek

eReader Prestigio – darmowa aplikacja do czytania książek
Źródło: Sklep Play

To aplikacja z bardzo przejrzystym interfejsem, możliwością porządkowania książek na półkach i wszystkimi najważniejszymi funkcjami, jakie powinna mieć aplikacja do czytania ebooków – możesz dodawać zakładki, przypisywać komentarze czy robić podkreślenia w tekście. A co najważniejsze,  eReader Prestigio obsługuje wszystkie najpopularniejsze formaty książek: MOBI, EPUB i PDF.

Moon+ Reader – popularna aplikacja do czytania książek

Moon+ Reader – popularna aplikacja do czytania książek
Źródło: Sklep Play

Jedną z najczęściej wybieranych aplikacji do czytania ebooków jest Moon+ Reader. Jej popularność to wynik zaawansowanej personalizacji w połączeniu z przyjemnym i prostym w obsłudze interfejsem. Ciekawą opcją jest tryb dzienny i nocny, który pozwala dostosować automatycznie parametry ekranu do pory, w jakiej planujesz czytać – dzięki temu mniej obciążasz oczy. Ponadto aplikacja pozwala korzystać ze słowników online i offline.

ReadEra – komfortowe czytanie ebooków na telefonie i tablecie

ReadEra – komfortowe czytanie ebooków na telefonie i tablecie
Źródło: Sklep Play

Kolejną propozycją w rankingu „aplikacje do czytania książek” zajmuje ReadEra. To prosta w obsłudze apka, która pozwala skompletować wszystkie ebooki w jednym miejscu, jednocześnie pozwalając na wygodne sortowanie książek ze względu na autora czy nazwy serii. Do tego obsługuje wszystkie popularne formaty ebooków (w tym MOBI) i jest w pełni darmowa.

A może chcesz wypróbować czytnik e-booków?

Może Cię zainteresować:

Miłośniczka dobrego jedzenia i wciągającej lektury. Nie znosi zacinających się smartfonów i ciągle szuka tego, który sprosta jej wymaganiom. Z niecierpliwością śledzi rozwój technologiczny, licząc na to, że będzie mogła poczuć się jak Art3mis z Player One. Nie uznaje kompromisów i stawia na sprzęt, który będzie dobrze służył przez lata.