Najlepsze aplikacje do biegania (darmowe i płatne)

20.09.2023 |
| Clock Przeczytasz w 6 Minuty
Najlepsze aplikacje do biegania (darmowe i płatne)
Przeczytasz w 6 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Aplikacje do biegania doceniają zarówno osoby, które dopiero zaczynają przygodę z joggingiem, jak i bardziej doświadczeni biegacze. Dzięki nim możemy prześledzić trasę, sprawdzić dystans oraz prędkość i zweryfikować, czy udało nam się zrealizować cele treningowe. Monitorowanie postępów jest kluczowe dla oceny własnej sprawności i kondycji, działa także motywująco i zachęca do prowadzenia zdrowego stylu życia. Jakie są najlepsze aplikacje do biegania? Sprawdźcie nasze TOP 10!

Najlepsze aplikacje do biegania – co zamiast Endomondo?

Przez wiele lat w gronie najlepszych aplikacji do biegania przodowało Endomondo. W samej tylko Polsce z tej apki do biegania korzystało aż 7 milionów zaangażowanych użytkowników. Aplikacja pozwalała publikować wyznaczone i przebyte trasy w mediach społecznościowych. Amatorzy mogli dzielić się wrażeniami z treningu i inspirować znajomych do odwiedzania sprawdzonych szlaków. Dzięki temu budowała się cała sieć użytkowników aplikacji, którzy stanowili zwartą grupę pasjonatów. Wychodzili poza wirtualne kontakty i z czasem zaczynali trenować razem. Efekt sprzyjał działaniom edukacyjnym i rozprzestrzenianiu świadomości korzyści, jakie płyną z uprawiania sportu.

Niestety w 2020 roku twórcy oprogramowania ogłosili jego koniec i trzeba było poszukać jakichś alternatyw. Twórcy Endomondo zaproponowali użytkownikom przejście na płatną aplikację MapMyRun (przez 3 miesiące można było korzystać z darmowego okresu próbnego).

Co zamiast Endomondo warto zainstalować, aby wesprzeć swoje treningi? Poniżej przedstawiamy najlepsze aplikacje do biegania.

Strava

aplikacje do biegania - strava
Źródło: Sklep Play

Jaka aplikacja do biegania była największym konkurentem Endomondo? Oczywiście mowa o Strava. Apka do biegania pozwala na śledzenie dystansu, tempa oraz spalonych kalorii, umożliwia także nagrywanie trasy biegu. Zgromadzona wokół niej społeczność może dołączać do różnych wyzwań oraz dzielić się swoimi wynikami. Dostępne są dwa plany członkostwa — bezpłatny oraz płatny, który wiąże się z wydatkiem rzędu 19,99 złotych miesięcznie / 149,99 złotych rocznie. Niestety Strava nie jest dostępna w języku polskim, ale za to można z niej korzystać także podczas trenowania dyscyplin innych niż jogging.

Adidas Running by Runtastic

aplikacje do biegania - Adidas Running by Runtastic
Źródło: Sklep Play

Pośród różnych aplikacji do biegania dużą popularnością cieszy się także Adidas Running by Runtastic. Apka do biegania rejestruje przebyty dystans, tempo, czas, prędkość, a także spalone podczas treningu kalorie. Trener głosowy, a także możliwość tworzenia grup, rankingów oraz wyzwań biegowych ze znajomymi sprzyjają motywacji. Jeśli chodzi o cenę oprogramowania, pełen dostęp do wszystkich funkcji aplikacji biegowej kosztuje 34,99 złotych miesięcznie / 224,99 złotych rocznie.

Pace Control

aplikacje do biegania - Pace Control
Źródło: Sklep Play

Aplikacja do biegania po polsku, która jest zdecydowanie warta uwagi, to Pace Control. Oprogramowanie dla miłośników joggingu powstało z inicjatywy polskich informatyków, jest ono bardzo proste w obsłudze i dostępne bez żadnych dodatkowych opłat. Darmowa aplikacja do biegania pozwala na rejestrowanie przebiegu treningów, instruuje także, w jaki sposób rozłożyć siły w trakcie biegu, aby trening był bardziej wydajny i udało się osiągnąć lepsze wyniki. Wśród minusów można wymienić jedynie brak możliwości zainstalowania apki na urządzeniach z systemem iOS.

RunKeeper

aplikacje do biegania - RunKeeper
Źródło: Sklep Play

Aplikacje do biegania mogą motywować niczym własny, osobisty trener. W takie funkcje wyposażono np. popularnego RunKeepera, stworzonego przez uznanego producenta obuwia, firmę ASICS. Apka do biegania pomaga w planowaniu treningów oraz informuje o postępach. Wskazówki są przekazywane w postaci komunikatów głosowych, dodatkowo istnieje także możliwość podzielenia się osiągami z innymi zaangażowanymi członkami społeczności RunKeeper. Dostępne są: wersja bezpłatna oprogramowania oraz płatne członkostwo Runkeeper Go, które kosztuje około 34,99 złotych miesięcznie / 194,99 złotych rocznie.

Pacer Pedometer

Pacer Pedometer
Źródło: Sklep Play

Aplikacje do biegania mogą służyć nie tylko planowaniu treningów joggingu, ale i monitorowaniu codziennej aktywności. Taki cel postawili sobie twórcy oprogramowania Pacer Pedometer. Licznik kroków mierzy wszystkie kroki wykonane tego dnia, podaje także informacje na temat czasu aktywności, liczby spalonych kalorii i przebytego dystansu. To dobre rozwiązanie dla osób, które poszukują prostej apki do biegania bez konieczności logowania czy też dołączania do jakichkolwiek społeczności. Cena subskrypcji wynosi 3,99 złotych miesięcznie / 49,99 złotych rocznie.

Garmin Connect

Garmin Connect
Źródło: Sklep Play

Posiadacze smartwatchy marki Garmin mogą skorzystać ze specjalnej, dedykowanej aplikacji do biegania. iPhone, Android — w obu tych środowiskach zadziała Garmin Connect. Darmowa aplikacja do biegania pozwala na tworzenie i następnie śledzenie spersonalizowanych treningów. Z jej pomocą można także monitorować wiele różnych statystyk istotnych dla zdrowia i kondycji, takich jak np. tętno. Oprogramowanie jest dostępne w języku polskim. 

Polar Flow

Polar Flow
Źródło: Sklep Play

Z dedykowanej aplikacji biegowej mogą skorzystać także posiadacze zegarków sportowych marki Polar. Mowa o Polar Flow. Darmowa apka do biegania pozwala na planowanie i śledzenie treningów oraz monitorowanie osiągów. Dostarcza także wielu innych istotnych dla zdrowia informacji, np. związanych z tętnem, jakością snu lub spalonymi kaloriami. Oprogramowanie śledzi aktywność użytkownika nie tylko podczas joggingu, lecz przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu.

Bieg. Zacznij biegać

Bieg. Zacznij biegać
Źródło: Sklep Play

Jeśli chodzi o aplikacje do biegania dla początkujących, warto sprawdzić Bieg. Zacznij biegać od Axiom Mobile LLC. Oprogramowanie stworzono z myślą o osobach, które chcą zadbać o zdrowie i kondycję, ale nie są pewne, czy jogging to sport dla nich. Specjalny plan treningowy dla początkujących, składający się z 4 poziomów, pozwala się co do tego przekonać. Aplikacja pilnuje, aby użytkownik unikał popularnych błędów, informuje także o rozmaitych statystykach biegowych. Odblokowywanie kolejnych poziomów przypomina grę, dzięki czemu treningi są bardzo przyjemne.

Map My Run

Map My Run
Źródło: Sklep Play

Aplikacja biegowa Map My Run to propozycja od znanej marki Under Armour. Apka do biegania składa się z indywidualnych planów treningowych oraz wielu wskazówek, dzięki czemu mogą z niej korzystać także początkujący. Dzięki niej można również śledzić i analizować wiele statystyk, takich jak np.: przebyty dystans, tempo czy też parametry związane z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Dostęp do wszystkich funkcji oprogramowania kosztuje 23,99 złotych miesięcznie / 224,99 złotych rocznie.

Sports Tracker

Sports Tracker
Źródło: Sklep Play

Nasze zestawienie zamyka aplikacja do biegania po polsku, stworzona przez firmę Suunto — producenta zegarków sportowych, kompasów i produktów dla nurków. Apka Sports Tracker, bo o niej mowa, umożliwia planowanie i następnie efektywne realizowanie treningów w wielu różnych dyscyplinach. Można z niej korzystać nie tylko podczas biegania, ale także w trakcie wypraw rowerowych, jogi, tańca czy też treningów sztuk walki. Dostęp do wszystkich funkcjonalności programu kosztuje 23,99 złotych miesięcznie / 139,99 złotych rocznie.

Którą aplikację do biegania wybrać?

Przywołane powyżej propozycje to wyłącznie wybrane propozycje darmowych aplikacji do biegania. Na rynku istnieje także spora liczba zaawansowanych płatnych aplikacji. Jakby nie patrzeć, rynek sportowy rozwija się dynamicznie, więc wzmożenie zainteresowania technologicznymi udogodnieniami jest zrozumiałe. Należy jednak pamiętać, że to nie aplikacja czyni sportowca, lecz jest własne zaangażowanie i determinacja. To, którą aplikację do biegania wybrać najlepiej zależy od Twoich indywidualnych potrzeb.

Jest też spora szansa, że potrzebować będziesz dobrego zegarka sportowego, który pomoże Ci mierzyć aktywność jeszcze bardziej precyzyjnie. Sprawdź więc nasz ranking sportowych zegarków do biegania i przejrzyj polecane modele.

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia biolog — antropolog, zawodowo od 2017 roku zajmuje się tworzeniem contentu dla różnych marek. Wcześniej pracowała w branży eventowej. Stara się dużo podróżować, przede wszystkim górskimi szlakami, kocha psy (najbardziej swojego setera szkockiego!), jest również miłośniczką gier planszowych oraz gier video, w szczególności z gatunku action-RPG.