Aplikacje dla słabowidzących i niewidomych popularne wśród seniorów – TOP 5

30.11.2021 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Aplikacje dla słabowidzących i niewidomych popularne wśród seniorów – TOP 5
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Już od wielu lat osoby niewidome, lub z innymi dysfunkcjami wzroku, mogą korzystać z udogodnień urządzeń mobilnych. Smartfony i tablety stają się coraz bardziej przystępne dzięki rosnącej liczbie aplikacji, które ułatwiają osobom niewidomym i słabowidzącym korzystanie z większości ich funkcji. Obecnie smartfony są produkowane w taki sposób, aby jak najbardziej ułatwiać codzienne życie, również osobom niedowidzącym lub niewidomym.

Starsza osoba potrzebuje nawigacji głosowej podczas spacerów, ułatwienia obsługi smartfona lub wirtualnego asystenta domowego? W tym poradniku znajdziesz zestawienie aplikacji dla seniora oraz osób słabowidzących i niewidomych.

Jakie funkcje mają aplikacje dla słabowidzących i niewidomych?

Jakie aplikacje są szczególnie przydatne osobom słabowidzącym lub niewidomym? Aplikacje dla niewidomych i słabowidzących często łączy działanie na podobnych zasadach. Umożliwiają one:

  • ustawienie wysokiego kontrastu interfejsu,
  • obsługę dotykową,
  • a także zamianę tekstu na mowę.

Niewidomi lub słabowidzący mogą dzięki temu bez przeszkód korzystać z wszelkich udogodnień smartfonów – wykonywać połączenia, korzystać z przeglądarki internetowej i poczty elektronicznej.

Aplikacje dla słabowidzących umożliwiają interakcje za pomocą głosu, gestów i wibracji.

Polskie aplikacje w coraz większym stopniu przystosowują się dla osób niewidomych lub słabowidzących. Działają w różnych systemach operacyjnych, dzięki czemu może z nich korzystać niemal każda osoba posiadająca smartfon lub tablet.

aplikacja na telefon dla niewidomych

Aplikacje dla niewidomych i słabowidzących są popularne wśród seniorów – mają przejrzysty interfejs, a także intuicyjny sposób działania.

Aplikacje dla niewidomych stworzone są w taki sposób, by w jak najwyższym stopniu pomagać osobom z dysfunkcjami wzroku.

Aplikacje dla niewidomych i słabowidzących – TOP 5

Główne aplikacje dla słabowidzących lub niewidomych, które obecnie należą do najpopularniejszych i najbardziej pomocnych to:

Be My Eyes: ochotnicy wspierają osoby niewidome

aplikacje dla niewidomych

Aplikacja na telefon dla niewidomych Be My Eyes działa na zasadzie połączenia społeczności osób niewidomych i słabowidzących z grupą ochotników ze zdrowym wzrokiem. Umożliwia m.in. połączenia wideo, które osoba z dysfunkcją wzroku może wykonać do ochotnika, który pomoże jej w rozwiązywaniu codziennych problemów, jakie mogą wynikać ze słabego widzenia. Osoba niewidoma lub słabowidząca może zadzwonić praktycznie o każdej porze dnia, dzięki czemu ma możliwość pomocy w niemal każdym zadaniu.

Envision Al: wirtualny asystent osoby niewidomej

aplikacja na telefon dla niewidomych

Jest to darmowa aplikacja, która została stworzona z myślą o pomocy dla osób niewidomych i słabowidzących, by dzięki niej stali się bardziej niezależni. Jest wirtualnym asystentem osoby z zaburzeniami wzroku.
Aplikacja opisuje i nazywa przedmioty, jakie znajdują się w zasięgu aparatu smartfona. Pozwala m.in. na odczytywanie menu w kawiarni i restauracjach, odnajdywanie przedmiotów domowych lub przy zakupach. Umożliwia również korzystanie z bardziej zaawansowanych funkcji, takich jak rozpoznawanie koloru, wyszukiwanie twarzy lub rozpoznawanie języków, w jakich został zapisany dany tekst.

TalkBack: bezwzrokowa obsługa Androida

aplikacje dla niewidomych

TalkBack j jest fabrycznie zainstalowaną usługą czytnika ekranu na telefonach z Androidem. Umożliwia ona bezwzrokową obsługę telefonu. To aplikacja dla seniora oraz osób z problemami ze wzrokiem. Działa na zasadzie opisywania w sposób mówiony działań wykonywanych na urządzeniu – otwieranie aplikacji, dotyk ekranu, odczytywanie powiadomień i nawigowanie na urządzeniu.

Aplikacje dla niewidomych działające dzięki odczytowi głosowemu pozwalają na wyrażanie nazwy osoby dzwoniącej, dotykowe wyświetlanie ekranu, a także opis wszystkich czynności, jakie towarzyszą korzystaniu z urządzeń mobilnych.

Lazarillo: GPS dla osoby niewidomej

GPS na telefon dla niewidomych

Lazarillo to aplikacja, która pozwala znaleźć odpowiednie miejsca za pomocą adresu. Wystarczy wpisać adres, a system poprowadzi użytkownika po okolicy, w czasie rzeczywistym informując o mijanych obiektach.

BIG Launcher: ekran główny dla seniorów i słabowidzących

aplikacje dla słabowidzących

BIG Launcher to aplikacja na telefon dla słabowidzących, pomagająca w wielu codziennych czynnościach związanych z korzystaniem ze smartfona. Zapewnia łatwość użytkowania, głównie dzięki bardzo przejrzystemu interfejsowi.

Umożliwia powiększenie czcionki oraz przycisków znajdujących się na ekranie urządzenia. Dostosowuje się do potrzeb użytkownika, dzięki czemu osoby z zaburzeniami wzroku łatwiej mogą korzystać z wszelkich możliwości, płynących z użytkowania smartfona. Pozwala na zbudowanie ekranu głównego w taki sposób, aby znajdywały się na nim tylko najbardziej przydatne aplikacje. Dzięki temu sposób użytkowania urządzenia mobilnego staje się nie tylko przejrzysty, ale również bardzo prosty dla seniora czy osoby niedowidzącej.

Polska klasyka filmowa online ceniona przez seniorów:
35mm.online – VOD z polskimi klasykami filmowymi

Mogą Cię zainteresować:

Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.