Aplikacje dla seniorów. TOP 7 aplikacji dla osób starszych

25.12.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Aplikacje dla seniorów. TOP 7 aplikacji dla osób starszych
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Mnóstwo osób starszych sprawnie korzysta ze smartfonów na co dzień. Oprócz podstawowych funkcjonalności telefonów komórkowych, seniorom powinny spodobać się również przydatne aplikacje, które ułatwią dbanie o zdrowie, zakupy czy znalezienie odpowiedniej pomocy. Przygotowaliśmy 7 propozycji na Androida i iOS, które zostały zaprojektowane z myślą o potrzebach osób starszych.

Aplikacje dla seniorów – dlaczego warto z nich korzystać?

Aplikacje dla seniorów mogą być przydatne z różnych powodów. Przykładowo pomagają osobom starszym pozostać w kontakcie z przyjaciółmi i rodziną, zapewniają dostęp do ważnych informacji i usług oraz pomagają w zarządzaniu lekami i innych czynnościach związanych ze zdrowiem.

Wiele aplikacji dla seniorów jest zaprojektowanych z przyjaznymi dla użytkownika interfejsami i dużymi czcionkami, co ułatwia korzystanie z nich osobom z wadami wzroku.

Smartfon zatem może stać się świetnym narzędziem dla starszych ludzi, pomocnym w poprawieniu ogólnej jakość ich życia.

7 najlepszych aplikacji dla seniora na Androida i iPhone

SeniorApp – najlepsza aplikacja dla seniorów

seniorapp - przydatna aplikacja dla seniora

SeniorApp to aplikacja, która pomaga osobom starszym znaleźć pomoc w codziennych czynnościach, takich jak opieka dzienna, podawanie leków, prace ogrodowe czy zrobienie zakupów. Wśród dostępnych usług można wybrać również wyprowadzanie psa na spacer czy dotrzymanie towarzystwa. Warto zwrócić uwagę również na bardziej specjalistyczną pomoc, w tym dojazd na rehabilitację.

Senior z łatwością znajdzie opiekuna w swojej okolicy z listy dostępnych osób, a także wybierze pasujące terminy. Płatności za usługi odbywają się bezgotówkowo z poziomu aplikacji.

Lupa – prosta aplikacja dla osób starszych

Lupa - aplikacja dla osób starszych

Lupa to świetna aplikacja dla starszych osób, które mają wadę wzroku, uniemożliwiającą im odczytanie etykiet leków. Jest bardzo prosta w obsłudze – wystarczy tylko skierować telefon na tekst, by zobaczyć go w wybranym powiększeniu. Wśród przydatnych funkcji warto też zwrócić uwagę na możliwość skorzystania z latarki przy słabym oświetleniu. Dodatkowo aplikacja oferuje też opcję zamrożenia obrazu, dzięki czemu odczytanie danej informacji jest bardziej komfortowe.

Blix – wygodne zakupy dla seniora

Blix - aplikacja dla osób starszych, ułatwiająca robienie zakupów

Aplikacja Blix zbiera wszystkie gazetki promocyjne z najpopularniejszych sieci handlowych w jednym miejscu, dzięki czemu osoby starsze mogą z łatwością śledzić promocje oraz ciekawe oferty. Seniorzy znajdą w niej takie sklepy jak Biedronka, Auchan, Kaufland, Lidl, Netto czy Rossmann. Aplikacja dodatkowo umożliwia tworzenie list zakupów – można w niej łatwo dodawać produkty oraz udostępniać je innym. Dużym plusem Blix jest łatwa i intuicyjna obsługa, dzięki czemu osoby starsze nie będą miały z nią większych problemów.

Przypomnienia o lekach – niezbędna aplikacja dla osób starszych

aplikacja dla seniora przypominająca o lekach

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga zakładania konta, dzięki czemu może z niej skorzystać każdy senior. Oferuje mnóstwo przydatnych funkcji: stworzenie planu leczenia z przypomnieniami o lekach i pomiarach, spersonalizowane wskazówki oraz możliwość wydrukowania miesięcznego raportu o stanie zdrowia. W aplikacji znajdziesz też opcję dodania informacji o zażywanych medykamentach i ich dawkowaniu.

Dodatkowo program motywuje do zażywania leków – po zażyciu wszystkich zaplanowanych dawek można odblokować dostępne na dany dzień zdjęcie.

KtoMaLek – prosta w obsłudze aplikacja dla seniorów

aplikacja dla osób starszych

Aplikacja KtoMaLek pozwala z łatwością wyszukać dostępność danych leków w pobliskich aptekach, nawet tych trudno dostępnych. Wystarczy tylko podać swoją lokalizację, wskazać potrzebne środki lecznicze, zamówić i po otrzymaniu powiadomienia opłacić i odebrać je w wybranym miejscu. Aplikacja oferuje duży komfort – użytkownik na bieżąco dostaje informacje o statusie realizacji zamówienia, dzięki czemu nie musi dzwonić do apteki i pytać o aktualną dostępność potrzebnych leków.

BIG Launcher – przydatna aplikacja dla seniora (Android)

BIG Launcher - pomocna aplikacja dla seniora na Android

BIG Launcher to przydatne narzędzie, dzięki któremu można niejako stworzyć idealny smartfon dla seniora. Aplikacja zapewnia szybki i łatwy w obsłudze ekran dla osób starszych oraz słabowidzących. Dzięki temu sprawia, że interfejs jest przystępny, czytelny i zyskuje prostszą nawigację. Aplikacja powiększa przyciski oraz czcionkę i umożliwia dostosowanie funkcji do swoich potrzeb. Co więcej, BIG Launcher pozwala też na sterowanie aplikacjami przy pomocy specjalistycznych klawiatur zewnętrznych i interfejsu wózka inwalidzkiego Tecla.

mObywatel – pomocna aplikacja dla osoby starszej

mObywatel - ważna aplikacja dla seniora

mObywatel to aplikacja rządowa skierowana do wszystkich obywateli, jednak osoby starsze znajdą tam specjalne funkcje, które doskonale spełnią ich potrzeby. Chodzi konkretnie o dwie – potwierdzenie swojej tożsamości np. na poczcie przy odbiorze listu poleconego, a także eReceptę, która ułatwia realizowanie recepty bez konieczności podawania swojego PESEL-u i długiego kodu. Na ekranie smartfona zostaje wygenerowany kod QR, który wystarczy pokazać farmaceucie.

Może Cię zainteresować:

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.