Przydatne aplikacje dla rodziców dzieci w każdym wieku – od niemowlaka do nastolatka

02.07.2023 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Przydatne aplikacje dla rodziców dzieci w każdym wieku – od niemowlaka do nastolatka
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Aplikacje dla rodziców to nie wymysł, nowoczesne technologie mogą bowiem wspierać w wielu różnych kwestiach związanych z rodzicielstwem. Przykładowo, kalendarze rozwoju dziecka online dostarczają wiedzy z zakresu kamieni milowych w rozwoju maluszka w wieku niemowlęcym. Jakie inne przydatne aplikacje dla rodziców warto wypróbować? Sprawdźcie nasze TOP 7.

Aplikacje dla rodziców — dlaczego warto z nich korzystać?

Aplikacje dla rodziców mogą wspierać pary na wielu różnych etapach rodzicielstwa. Z pomocą apki zainstalowanej na telefonie można edukować się w zakresie kolejnych kamieni milowych i śledzić na bieżąco rozwój dziecka. Aplikacja do snu dziecka może pomóc w uspokojeniu malucha, natomiast aplikacje dla niemowlaka typu elektroniczna niania będą czuwać nad bezpieczeństwem pociechy podczas snu. Co jeszcze potrafią aplikacje dla rodziców? Tego typu programy można wykorzystać np. do:

  • edukacji w zakresie wychowywania dziecka;
  • kontrolowania bezpieczeństwa dziecka w Internecie;
  • monitorowania przebiegu ciąży;
  • śledzenia lokalizacji dziecka, gdy przebywa ono poza domem.

Przydatne aplikacje dla rodziców

Które przydatne aplikacje dla rodziców warto w szczególności wypróbować? Oto nasze TOP7:

Ciąża + – najpopularniejsza aplikacja ciążowa

najpopularniejsza aplikacja ciążowa
Źródło: Sklep Google

Zanim rodzice będą korzystać z aplikacji rozwoju niemowlaka, warto wypróbować program, który będzie wspierać parę w oczekiwaniu na narodziny potomka. Z pomocą przychodzi Ciąża+, czyli aplikacja ciążowa. Apka została wyposażona w liczne przydatne funkcje jak np. licznik kopnięć i skurczów, porady dietetyczne dla kobiet w ciąży czy też terminarz wizyt kontrolnych u lekarza ginekologa.

Aplikacja Dziecko+ po polsku – kalendarz rozwoju malucha w telefonie

kalendarz rozwoju malucha w telefonie
Źródło: Sklep Google

Aplikacja Dziecko+ będzie bardzo dobrym wyborem w przypadku rodziców, którzy chcą śledzić rozwój dziecka tydzień po tygodniu. Program wspomaga parę w ciągu pierwszych 1000 dni z maluszkiem, można w nim znaleźć wiele przydatnych artykułów oraz materiałów video. Apkę pobrano już ponad 5 milionów razy, natomiast jej ocena w Google Play to mocne 4,7 / 5.

White Noise Deep Sleep Sounds – nowoczesna aplikacja do usypiania dzieci

nowoczesna aplikacja do usypiania dzieci
Źródło: Sklep Google

Dużą popularnością wśród rodziców cieszą się aplikacje do snu dziecka, takie jak np. White Noise Deep Sleep Sounds. Program emituje biały szum, czyli jednostajny szum akustyczny o płaskim widmie, przypominający odgłosy z życia płodowego. Kojące dźwięki wprowadzają w stan relaksacji oraz ułatwiają zaśnięcie. Poza nagraniami dedykowanymi usypianiu niemowląt White Noise Deep Sleep Sounds zawiera również bibliotekę dźwięków przeznaczonych do medytacji czy też relaksu po pracy.

Luna — Baby Monitor with Video — nowoczesna niania-aplikacja dla mam noworodków

nowoczesna niania-aplikacja dla mam noworodków
Źródło: App Store

Pierwszy rok dziecka oznacza dla wielu par nieprzespane noce oraz czuwanie na zmianę przy maluchu. Aby odciążyć parę, wystarczy sprytny wynalazek — aplikacja elektroniczna niania, taka jak np. Luna — Baby Monitor with Video. Program monitoruje stan dziecka na bieżąco i wysyła alerty, gdy tylko zostanie wykryte nietypowe zdarzenie, np. nagłe wybudzenie się i płacz lub brak ruchu. Apka może działać w tle, ciekawą funkcją jest także audio stream oraz podgląd live video z sypialni dziecka.

Google Family Link – aplikacja do kontroli rodzicielskiej
Źródło: Sklep Google

Gdy kalendarz rozwoju dziecka już za nami i maluch wszedł w wiek przedszkolny lub szkolny, bardzo ważne jest, aby zapewnić mu bezpieczeństwo podczas korzystania z urządzeń mobilnych z dostępem do Internetu. W tym celu można skorzystać z aplikacji do kontroli rodzicielskiej, takiej jak np. Google Family Link. Program umożliwia dostosowanie wyświetlanych treści do wieku oraz założenie blokady w zakresie pobierania przez dziecko niebezpiecznych aplikacji.  Z jego pomocą można także nałożyć na telefon limity czasu korzystania z urządzenia.

The Happy Child – przydatna aplikacja dla rodziców z codziennymi poradami

przydatna aplikacja dla rodziców z codziennymi poradami
Źródło: Sklep Google

Aplikacje dla rodziców mogą wspierać także w zakresie bezstresowego wychowywania pociechy. Dobrym przykładem jest The Happy Child. Program powstał w ramach Human Improvement Project i zawiera zebrane wyniki wieloletnich badań z zakresu pediatrii, neurobiologii oraz psychologii dziecięcej. Rodzice mogą w nim znaleźć krótkie lekcje video oraz wiele praktycznych porad związanych z wychowywaniem młodego człowieka tak, aby był on szczęśliwy i dobrze funkcjonował w społeczeństwie. 

Life360: Live Location Sharing – aplikacja dla rodziców z możliwością śledzenia

aplikacja dla rodziców z możliwością śledzenia
Źródło: App Store

Przydatne aplikacje dla rodziców dzieci, które są w wieku szkolnym lub nastoletnim, to także programy z możliwością śledzenia pociechy, kiedy jest ona poza domem. Dzięki apkom takim jak np. Life360: Live Location Sharing, para może monitorować powrót dziecka ze szkoły. Cenioną przez rodziców funkcją jest również alarm przesyłany do bliskich — młody człowiek może z niego skorzystać, kiedy znajdzie się w jakiejś niebezpiecznej sytuacji. Aplikacje do śledzenia można instalować nie tylko na telefonach, ale i smartwatchach.

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia biolog — antropolog, zawodowo od 2017 roku zajmuje się tworzeniem contentu dla różnych marek. Wcześniej pracowała w branży eventowej. Stara się dużo podróżować, przede wszystkim górskimi szlakami, kocha psy (najbardziej swojego setera szkockiego!), jest również miłośniczką gier planszowych oraz gier video, w szczególności z gatunku action-RPG.