Aplikacje Chromecast – jak instalować? TOP 10 polecanych aplikacji na Chromecast

23.04.2023 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Aplikacje Chromecast – jak instalować? TOP 10 polecanych aplikacji na Chromecast
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Chromecast to rozwiązanie, które zyskuje uznanie użytkowników nie tylko ze względu na funkcjonalność, ale również dzięki rosnącej liczbie dostępnych aplikacji. Jakie aplikacje Chromecast warto zainstalować? Dzięki nam nie musisz samodzielnie szukać najlepszych aplikacji na Chromecast, ponieważ w niniejszym artykule prezentujemy TOP 10.

Czym jest Chromecast?

Chromecast to z pozoru niepozorne urządzenie marki Google, dzięki któremu z każdy stary telewizor może posiadać funkcje SmartTV. Przystawkę podłącza się bowiem do telewizora lub projektora poprzez gniazdo HDMI, a urządzenie, łącząc się z Wi-Fi, umożliwia przesyłanie obrazu i dźwięku z urządzeń mobilnych oraz platform streamingowych.

aplikacje na chromecast

W efekcie na telewizorze można nie tylko wyświetlać filmy i zdjęcia, ale również sterować nim przy użyciu pilota, telefonu lub tabletu.

Pierwszy Chromecast zadebiutował na rynku w 2013 roku, a od tego czasu Google systematycznie ulepsza swój produkt. Obecnie najpopularniejszy jest Chromecast 3 oraz Chromecast 4, który jest pierwszą samodzielną przystawką. Jest to możliwe dzięki wyposażeniu go w Google TV, czyli najnowszą nakładkę na Android TV.

Jak instalować aplikacje na Chromecast?

Obsługa Chromecasta jest intuicyjna i nie powinna sprawić problemów żadnemu użytkownikowi. Wiele osób zastanawia się jednak nad tym, jak zainstalować aplikacje na Chromecast. W praktyce również to nie jest trudne, ponieważ posiadając Chromecast 4 z Google TV wystarczy wyszukać aplikacje, korzystając z opcji wyszukiwania na pilocie lub Asystenta. Następnie wystarczy wpisać konkretną nazwę aplikacji, co pozwoli przejść do jej strony jeżeli będzie dostępna. W ostatnim kroku należy kliknąć Zainstaluj.

Aplikacje Chromecast można również przeglądać, co pozwala użytkownikowi odnaleźć konkretne opcje bez znajomości ich nazw. W tym celu wystarczy z ekranu głównego Google TV przejść do karty aplikacje, ponieważ to właśnie w tym miejscu znajdują się wszystkie dostępne obecnie Chromecast App. Co więcej, są one pogrupowane w kategorie, dzięki czemu przeglądanie jest zdecydowanie łatwiejsze oraz szybsze, ponieważ można przejść bezpośrednio do konkretnej zakładki. 

jak zainstalować aplikacje na chromecast

TOP 10 aplikacji Chromecast

Funkcjonalność Chromecasta uzależniona jest w dużym stopniu od zainstalowanych na nim aplikacji. Wiedząc, w jaki sposób przebiega sam proces instalacji, warto również poznać najlepsze aplikacje na Chromecast, wśród których można znaleźć nie tylko programy umożliwiające oglądanie filmów online, ale także słuchanie muzyki, czy granie w gry. Dostępne są także aplikacje pozwalające korzystać z funkcjonalności chmury oraz udostępniać pliki innym użytkownikom.

Apps for Chromecast Guide

Na początek warto sprawdzić, co w ogóle można zainstalować na Chromecast. W tym celu można skorzystać z aplikacji Apps for Chromecast Guide, która pozwoli łatwo odnaleźć przydatne aplikacje w poszczególnych kategoriach.

Google Home

Kiedyś była niezbędną aplikacją służącą do obsługi samego Chromecasta. Obecnie jej funkcjonalność znacząco się poszerzyła. Aplikacja Google Home przydaje się do zarządzania wszystkim urządzeniami Google (Google Nest, Google WiFi, Google Home), urządzeniami streamującymi filmy i dźwięk oraz wszelkimi urządzeniami smart home (oświetlenie, ogrzewanie, monitoring etc.).

Netflix, HBO Max, Disney+, Amazon Prime Video

Przede wszystkim warto zainstalować na Chromecast aplikacje streamingowe – dzięki temu nawet na starszym telewizorze możemy korzystać z popularnych serwisów VOD. Netflix to z całą pewnością najpopularniejsza platforma streamingowa świata, co sprawia, że wiele osób kupuje Chromecasta właśnie po to, by z niej korzystać. Ogromna biblioteka filmów oraz dostęp do produkcji własnych Netflixa, nie oznacza jednak, że nie warto zapoznać się z ofertą konkurencji, czyli m.in. HBO Max, Disney+, czy Amazon Prime Video. Aplikacje te również można zainstalować na Chromecasta, a wymieniamy je wszystkie razem, ponieważ należą do tej samej kategorii.

Cast for Chromecast & TV Cast

Warto zainstalować również aplikację Cast for Chromecast, który umożliwia komunikację na linii smartfon Chromecast. Do jej najważniejszych funkcjonalności należy zaliczyć możliwość przesyłania zdjęć, muzyki i filmów z telefonu z Androidem na Chromecasta, co można robić jednym kliknięciem. Wystarczy w tym celu połączyć się z odbiornikiem oraz wybrać konkretny plik multimedialny zapisany w pamięci wewnętrznej telefonu bądź na zewnętrznej karcie pamięci. Po chwili zostanie on odtworzony na ekranie telewizora.

TuneIn

To z kolei jedna z najlepszych aplikacji dla miłośników radia. W jej bibliotece znajduje się ponad 100 tys. stacji radiowych z całego świata – od wielkich rozgłośni po lokalne stacje. Może je wyszukiwać po gatunku muzyki jaką prezentują, kraju z którego nadają, języku, czy profilu stacji (muzyka, wiadomości, sport, wywiady etc.).

Youtube

Czy istnieje użytkownik Chromecasta, który wyobraża sobie korzystanie z narzędzia bez YouTube? Z pewnością trudno byłoby znaleźć taką osobę, ponieważ to właśnie YouTube jest podstawową aplikacją do korzystania z treści multimedialnych na Chromecast. Zaletą w jej przypadku jest fakt, że zarówno YouTube, jak i Chromecast to rozwiązania rozwijane przez Google, a co za tym idzie doskonale ze sobą współgrają. Efektem jest nie tylko niezawodność, ale również wysoka wydajność.

Spotify

Multimedia to nie tylko filmy, ale również muzyka. Jedną z najlepszych aplikacji na Chromecast, która umożliwia strumieniowe przesyłanie muzyki, jest z pewnością Spotify, w którego bibliotece znajduje się ponad 100 milionów utworów. Zaletą aplikacji jest jednak nie tylko dostęp do nowych albumów, ale także możliwość wygodnego tworzenia list odtwarzania muzyki oraz słuchania jej offline. Co więcej, Spotify analizuje Twój gust, podsyłając propozycje muzyczne zgodne z Twoimi upodobaniami. W bibliotece Spotify znajduje się również ponad 5 milionów podcastów. Przy okazji warto sprawdzić najpopularniejsze podcasty w Polsce.

Zdjęcia Google

Chcąc korzystać z Chromecasta w celu wyświetlania zdjęć na telewizorze warto zainstalować aplikację Zdjęcia Google, czyli prostą przeglądarkę zdjęć i filmów, którą wyróżnia jednak szeroka funkcjonalność. Pozwala ona bowiem między innymi przesyłać zdjęcia na telewizor za pomocą jednego kliknięcia, odtwarzając tym samym pliki zapisane na smartfonie. Zaletą jest także możliwość bezpiecznego tworzenia kopii zapasowych w aplikacji, a także fakt, że znajomi mogą nie tylko oglądać, ale również udostępniać zdjęcia i albumy.

Draw Party for Chromecast

Chromecast nie tylko rozbudowuje funkcjonalność telewizora o możliwość oglądania filmów online, czy słuchania muzyki z Internetu, ale pozwala także grać w gry. Jedną z pozycji, na które warto zwrócić uwagę jest aplikacja Draw Party for Chromecast, czyli gra przypominająca kalambury. Zapewnia bowiem rozrywkę dla wielu osób, ponieważ ponieważ na ekranie telewizora wyświetla się rysunek tworzony przez jednego uczestnika zabawy (rysuje na telefonie lub tablecie), a pozostali gracze zgadują hasło.

Just Dance Now

Aplikacja dla wszystkich miłośników gier tanecznych, czyli Just Dance Now. Jest to najpopularniejsza gra tego typu na świecie, która pozwala korzystać nie tylko z biblioteki składającej się z ponad 500 utworów, ale również rywalizować z graczami z całego świata, czy grać wspólnie ze znajomymi. Obowiązkowa pozycja dla wszystkich posiadaczy Chromecasta.

Aplikacje Chromecast to programy, które czynią to urządzenie funkcjonalnym. Znajdują się wśród nich zarówno aplikacje najpopularniejszych platform streamingowych, jak i rozwiązania, które pozwalają odtworzyć każdy rodzaj plików multimedialnych na kilkuletnim telewizorze bez wbudowanej funkcji SmartTV. W efekcie pieniądze przeznaczone na zakup Chromecasta mogą być jednymi z najlepiej spożytkowanych środków przeznaczonych na gadżet elektroniczny.

Google Chrome

Na koniec aplikacja, której nie można w łatwy sposób zainstalować na Chromecaście, ale z której wielu użytkowników i tak korzysta. Mowa oczywiście o przeglądarce Google Chrome, która może łączyć się z Chromecastem za pomocą funkcji „Przesyłaj” („Cast”). Dzięki temu można korzystać z przeglądarki internetowej na telewizorze, a telefon (tablet czy laptop) służą nam do wygodnego wpisywania adresu i nawigacji po stronie, co za pomocą pilota do telewizora byłoby mocno utrudnione. Za pomocą przeglądarki można nie tylko przeglądać ulubione strony, ale również wyświetlać zdjęcia dostępne w Internecie, czy korzystać z przeglądarkowych wersji popularnych platform, np. Facebooka, ale też obejść blokadę współdzielenia konta Netflix.

Zamiast Google Chrome można wybrać jedną z alternatywnych przeglądarek na Android TV.

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.