Aplikacja Zoom do wideokonferencji – najważniejsze funkcje, możliwości i cennik

Aplikacja Zoom jest jednym z najpopularniejszych programów do wideokonferencji, co wynika zarówno z jej funkcjonalności, jak i możliwości bezpłatnego korzystania. W jaki sposób działa? Której funkcje Zoom warto znać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdzie w niniejszym artykule.
- Zoom – garść informacji o oprogramowaniu do wideokonferencji
- Jak działa aplikacja Zoom?
- Zoom – jak pobrać i zainstalować?
- Jak założyć konto Zoom?
- Czy Zoom jest w pełni bezpieczny?
- Czy Zoom jest darmowy? Cennik i pakiety
- Funkcje aplikacji Zoom, które warto znać
- Jak zorganizować i zaplanować spotkanie w aplikacji Zoom?
- Czy da się dołączyć do spotkania Zoom telefonicznie?
- Zoom vs inne aplikacje do wideokonferencji
Zoom – garść informacji o oprogramowaniu do wideokonferencji
Jak wspomniano we wstępie Zoom to aplikacja do wideokonferencji, która cieszy się ogromną popularnością. Potwierdzeniem tego faktu może być chociażby popularność wyszukiwania w Internecie hasła: Zoom co to za aplikacja.
Pierwsza wersja aplikacji Zoom została udostępniona 10 września 2012 roku, a rok później z Zooma korzystało już ponad 10 mln użytkowników na całym świecie.
Znaczny wzrost popularności aplikacji Zoom odnotowano wraz z rozpoczęciem pandemii Covid-19, ponieważ przejście na pracę zdalną wymagało częstego organizowania spotkań wideo.
Jak działa aplikacja Zoom?
Aplikacja Zoom to prosty w obsłudze program, który umożliwia komunikację wideo za pośrednictwem Internetu. Jest on dostępny zarówno w wersji na komputer, jak i na urządzenia mobilne wykorzystujące Android lub iOS.
W efekcie Zoom to aplikacja wykorzystywana zarówno do wideokonferencji, jak i prowadzenia szkoleń online. Niewątpliwą zaletą aplikacji jest możliwość prostego zarządzania spotkaniami, czy wygodnego udostępniania własnego ekranu. Co więcej, można również nadawać uczestnikom organizowanych spotkań uprawnienia, czy komunikować się tekstowo (poprzez chat) w trakcie wideokonferencji.
Zoom – jak pobrać i zainstalować?
Pobranie oraz instalacja aplikacji Zoom są bardzo proste, w związku z czym nie powinno nikomu sprawić problemu. Jak zatem zainstalować aplikację Zoom?
Otóż, w pierwszym kroku należy wejść na stronę zoom-video.pl, z której można pobrać program. Następnie należy zjechać do dołu strony, gdzie dostępna jest opcja Pobierz aplikację. Po jej wybraniu należy zaznaczyć, że chodzi o aplikację desktopową, którą będzie można zainstalować na komputerze. Po pobraniu pliku przechodzimy do instalacji oprogramowania, co wymaga potwierdzenia zmian dokonywanych w systemie.
Instalator prowadzi użytkownika krok po kroku, co sprawia, że instalacja aplikacji przebiega bardzo szybko. Po jej zakończeniu otwiera się okno, które umożliwia wybór odpowiedniej opcji korzystania z oprogramowania.
Jak założyć konto Zoom?
Jak korzystać z aplikacji Zoom? Z pewnością warto wiedzieć, że udział w spotkaniu organizowanym przez inną osobę nie wymaga rejestracji konta. Będzie ona jednak niezbędna w przypadku osób, które pragną samodzielnie organizować spotkania oraz zapraszać na nie innych użytkowników. Jak zatem założyć konto Zoom?
Pierwszym kroku musisz wejść na stronę rejestracji Zoom oraz wpisać własny adres e-mail w polu do tego przeznaczonym. Po chwili otrzymasz wiadomość, która pozwoli Ci aktywować swoje konto, a w dalszym krokach uzupełnić dane. Sama rejestracja w aplikacji Zoom, podobnie jak udział w spotkaniach jako gość, jest całkowicie bezpłatna, co jest jednym z najważniejszych atutów programu. Co więcej, dołączyć do niego można również poprzez konto Google, czy profil na Facebooku.
Do Zoom możesz zostać zaproszony również przez inną osobę. W tym przypadku otrzymasz wiadomość, która pozwoli Co zaakceptować zaproszenie. Jest ono ważne przez 30 dni, dzięki czemu może zastanowić się nad zasadnością zaakceptowania prośby o dołączenie do Zoom.
Czy Zoom jest w pełni bezpieczny?
Rosnąca popularność wideokonferencji sprawia, że coraz częściej zaczynamy zastanawiać się nad tym, czy Zoom jest w pełni bezpieczny? Otóż, warto wiedzieć, że tak, ponieważ komunikacja pomiędzy uczestnikami aplikacji jest szyfrowana. Oznacza to, że do jej treści dostęp mają jedynie uczestnicy spotkania.
Warto jednak mieć świadomość, że kwestia bezpieczeństwa aplikacji Zoom uzależniona jest w dużej mierze od właściwego korzystania z oprogramowania.
Przede wszystkim musisz zatem utworzyć silne hasło do aplikacji, co uniemożliwi dostęp do niej niepowołanym osobom. Bardzo ważne jest również to, by każde organizowane przez siebie spotkanie zabezpieczać dodatkowym hasłem. Nie zaleca się również podawania go w mediach społecznościowych.
Dobrą opcją jest również korzystanie z Poczekalni, co oznacza, że gospodarz spotkania musi zaakceptować każdą osobę, która do niego dołącza. Można w ten sposób uniemożliwić udział w wideokonferencji tym, którzy uzyskali hasło przez przypadek.
Mając świadomość tego, jak działa aplikacja Zoom, powinieneś zwrócić także uwagę na funkcję udostępniania własnego ekranu, ponieważ jako gospodarz spotkania możesz pozostawić tę możliwość tylko sobie lub wszystkim uczestnikom. Musisz także uważać na to, co udostępniasz, ponieważ nieuwaga może spowodować, że uczestnicy spotkania zobaczą coś, czego nie powinni widzieć (np. przeglądanie platformy zakupowej w czasie spotkania służbowego).
Czy Zoom jest darmowy? Cennik i pakiety
Ile kosztuje aplikacja Zoom? Otóż, powinieneś wiedzieć, że możesz korzystać z niej zupełnie bezpłatnie, co oferuje podstawowy pakiet. Ogólnie oferta jest dostępna w 5 planach, a mianowicie:
- podstawowym, który jest bezpłatny i umożliwia organizowanie 40-minutowych spotkań dla maksymalnie 100 osób. W jego ramach udostępniana jest 1 licencja na oprogramowanie;
- pro, który kosztuje 139,90 euro rocznie i obejmuje do 9 licencji. Pozwala organizować nielimitowane czasowo spotkania dla maksymalnie 100 osób;
- dla firm, który kosztuje 189,90 euro rocznie i obejmuje nawet 99 licencji. W tym przypadku można organizować nieograniczone czasowo spotkania dla nawet 300 osób;
- dla firm plus, który działa tak samo jak pakiet dla firm, jednak w jego przypadku udostępniane jest nawet 10 GB w chmurze do nagrywania spotkań;
- enterprise, w przypadku którego cena ustalana jest indywidualnie ze względu na możliwość dopasowania do potrzeb oraz udostępnienia dowolnej liczby licencji.
Funkcje aplikacji Zoom, które warto znać
Zoom to rozbudowana aplikacja, w związku z czym warto znać jej najważniejsze oraz najbardziej przydatne funkcje. Zaliczyć do nich należy przede wszystkim:
- możliwość domyślnego wyłączenia mikrofonu oraz kamery – co pozwala ograniczyć ryzyko zakłócania spotkania organizowanego przez inną osobę, czy udostępniania niechcianych obrazów;
- green screen – dzięki czemu można uczestniczyć w spotkaniach z włączoną kamerą internetowa, a inni użytkownicy będą widzieli wyłącznie znajdującą się przed nią osobę. Aplikacja Zoom automatycznie bowiem rozmyje wszystkie znajdujące się za nią obiekty, co sprawi, że nie będzie widać elementów pomieszczenia, w którym znajduje się uczestnik wideokonferencji;
- recording – dzięki czemu można nagrywać spotkania oraz zapisywać je na dysku twardym. W efekcie możliwy jest swobodny powrót do treści poruszanych w trakcie wideokonferencji, co doskonale sprawdza się w przypadku różnego rodzaju szkoleń na Zoom. Należy w tym przypadku jednak pamiętać o konieczności posiadania odpowiedniej ilości wolnego miejsca na dysku, ponieważ bez tego zapis spotkania się nie powiedzie;
- możliwość szybkiego wyłączenia mikrofonu – co sprawdza się w nagłych sytuacjach, np. wejście innej osoby do pokoju. Jak wyłączyć mikrofon w aplikacji Zoom? Otóż, najszybciej można to zrobić poprzez wciśnięcie i przytrzymanie klawisza spacja.
Jak zorganizować i zaplanować spotkanie w aplikacji Zoom?
Poznałeś już funkcjonalność aplikacji Zoom, w związku z czym chciałbyś zorganizować pierwsze spotkanie? Powinieneś wiedzieć, że masz w tym przypadku dwie możliwości, a mianowicie spotkanie w trybie:
- meeting – każdy z uczestników może zabierać głos;
- webinar – głos posiada jedynie prowadzący, a inni uczestnicy mogą słuchać oraz zadawać swoje pytania na czacie.
Spotkania można organizować w danej chwili, co umożliwia kliknięcie ikonki kamery lub zaplanować je, co jest możliwe dzięki kalendarzowi. Następnie należy uzupełnić dane spotkania (m.in. datę i godzinę jego startu, czas trwania, czy hasło) oraz przesłać zaproszenia do jego uczestników, co można uczynić np. mailowo.
Czy da się dołączyć do spotkania Zoom telefonicznie?
Warto również byś wiedział, że do spotkania Zoom możesz dołączyć także telefonicznie. Jest to możliwe, ponieważ wraz z zaproszeniem otrzymujesz numery telefonów, pod które możesz zadzwonić, by wziąć udział w spotkaniu.
Po połączeniu się z nim musisz wprowadzić z klawiatury numer spotkania oraz hasło dostępu, a następnie poczekać na wpuszczenie przez organizatora. Po uzyskaniu akceptacji możesz swobodnie uczestniczyć w spotkaniu, jednak łącząc się telefonicznie nie będziesz widział udostępnianych obrazów. Korzystasz bowiem na zasadach telekonferencji. Musisz mieć również świadomość, że połączenie z numerami telefonów Zoom jest płatne, co może narazić Cię na wysokie koszty.
Zoom vs inne aplikacje do wideokonferencji
Jak wypada Zoom w porównaniu do innych programów do wideokonferencji? Jego głównym konkurentem jest Teams, czyli dawny Skype for Business. Jest to aplikacja wchodząca w skład pakietu Office 360, jednak musisz wiedzieć, że można ją wykupić również osobno. Teams posiada podobną funkcjonalność do Zooma, jednak nie jest on całkowicie darmowy. Z pełnej funkcjonalności można bowiem korzystać dopiero po wykupieniu płatnej wersji.
Bezpłatny jest za to podstawowy Skype, który w porównaniu z Zoomem posiada jednak zdecydowanie mniej funkcji. W efekcie użytkownicy biznesowi z reguły szukają komunikatorów internetowych, które dają im znacznie większe możliwości. Ciekawą propozycją może być również Google Meet, który pozwala bezpłatnie organizować dłuższe spotkania (do 60 minut), jednak w porównaniu do Zooma może wziąć w nich udział mniejsza liczba użytkowników.
Podsumowując, należy stwierdzić, że Zoom to aplikacja do wideokonferencji, która jest jednocześnie funkcjonalna i prosta w obsłudze. W efekcie jest jednym z najczęściej wykorzystywanych programów tego typu w biznesie. Minusem może być jedynie brak menu w języku polskim, jednak intuicyjność obsługi skutecznie go rekompensuje.
Może Cię zainteresować: