Aplikacja Zaszczepieni – jak sprawdzić, czy ktoś jest zaszczepiony?

07.10.2021 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Aplikacja Zaszczepieni – jak sprawdzić, czy ktoś jest zaszczepiony?
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Coraz więcej osób, które zostały zaszczepione, oraz firm zajmujących się usługami, chce wiedzieć, kto z ich otoczenia również przyjął dwie dawki szczepionki. Nie ulega bowiem wątpliwości, że osoby poddające się szczepieniom na Covid 19, będą miały więcej przywilejów niż osoby niezaszczepione, np. łatwiej będzie im podróżować dzięki tzw. paszportowi covidowemu.

Niektórzy pracodawcy chcą również weryfikować swoich pracowników, czy przyjęli szczepionkę, choć w ich przypadku sprawa ta jest wciąż nieco utrudniona. Każdy chce się czuć dzisiaj bezpiecznie, dlatego rząd przygotował dla wszystkich zainteresowanych specjalną aplikację “Zaszczepieni”.

Jak można potwierdzić szczepienie?

Szczepienie można potwierdzić na wiele sposobów, m.in:

  • przez aplikację mObywatel – wystarczy uruchomić aplikację, kilknąć “Dodaj dokument”, następnie “Unijny Certyfikat Covid” i zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta. Aplikacja mObywatel sama pobierze potrzebne dane, a Ty będziesz mógł okazać swój certyfikat w razie potrzeby, nawet będąc offline.
  • Konto IKP – poprzez  możesz pobrać i wydrukować certyfikat szczepień, jak i również kod QR.

Jak działa aplikacja Zaszczepieni?

Aplikacja Zaszczepieni pozwala na potwierdzenie wykonania szczepienia na Covid-19. Skanuje ona wygenerowany z poziomu Internetowego Konta Pacjenta lub aplikacji mObywatel, kodu QR.

Dzięki aplikacji sprawdzisz, czy osoba posługująca się kodem jest zaszczepiona, a także uzyskasz informację na temat imienia danej osoby i pierwszej litery nazwiska, jak i dnia i miesiąca jej urodzenia.

Dzięki temu zawsze będziesz mieć potwierdzenie, że osoba pokazująca Ci kod QR, faktycznie została zaszczepiona. Aplikacja działa offline, jednak dla pobrania jakichś aktualizacji będzie potrzebować dostępu do Internetu.

Skąd pobrać aplikację?

Warto wiedzieć, że aplikacja Zaszczepieni w rzeczywistości nazywa się Skaner Certyfikatów COVID, jest całkowicie darmowa i można ją pobrać z ogólnodostępnych sklepów internetowych, takich jak Google Play czy App Store.

aplikacja zaszczepieni skad pobrac

Kto może korzystać z aplikacji? Kiedy jest przydatna?

Z aplikacji Zaszczepieni może korzystać każdy, niezależnie od wieku. Wykorzystuje ją coraz więcej restauracji, które sprawdzają swoich klientów pod tym kątem. Aplikacja może być wykorzystywana wszędzie tam, gdzie wymaga się, aby ludzie byli w pełni zaszczepieni na Covid-19, m.in. w miejscach publicznych, np. klubach czy ślubach, a także na granicach państw, które sprawdzają, czy osoby chcące dostać się do ich kraju są w pełni zaszczepione.

Czy pracodawca może sprawdzić czy pracownik jest zaszczepiony?

Aktualnie żaden pracodawca nie ma prawa sprawdzać, czy jego pracownicy są zaszczepieni i nie może od nich tego żądać, ponieważ w naszym kraju nie ma obowiązku szczepienia się.

Jeżeli dany pracodawca będzie żądał takich informacji lub zaszczepienia się swojego pracownika w ramach przedłużenia umowy, może narazić się na zarzut dyskryminacji.

Ministerstwo Zdrowia pracuje jednak nad przepisami, które mają umożliwić pracodawcom sprawdzenie, kto został zaszczepiony, a kto nie. Jednak nie będzie się to wiązało z koniecznością szczepień, a z możliwością przesunięcia pracownika zaszczepionego lub niezaszczepionego do innych obowiązków.

Z wykształcenia dziennikarz prasowy i coach. Tworzeniem treści zajmuje się zawodowo od kilku lat. Pisanie i dobra książka są nieodłącznymi atrybutami w jej życiu. Po latach doszła pasja do gotowania i sprzedaży. Uwielbia nowe technologie, które na co dzień może wykorzystywać w swoim życiu. Uparcie dąży do osiągania celów i nawet dobrze jej to wychodzi.