Aplikacja Spark – kolejny sposób na kupno biletu na autostradę

04.12.2021 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Aplikacja Spark – kolejny sposób na kupno biletu na autostradę
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Współpraca Platformy Detalistów i Przelewy24 zaowocowała aplikacją Spark, dzięki której w łatwy i szybki sposób będzie można uiszczać automatyczne płatności na autostradzie. Spark pozwala na błyskawiczną rejestrację, zrealizowanie szybkiej płatności za wybrany odcinek autostrady bez przedpłacania konta oraz bez uruchamiania śledzenia lokalizacji. Wystarczy tylko kilka kliknięć, aby móc w pełni korzystać z tej funkcjonalnej aplikacji. 

Zmiany na państwowych autostradach od 1 grudnia 2021 

Początek grudnia wiąże się ze zmianami na państwowych autostradach. Dotyczą one głównie kierowców pojazdów lekkich, korzystających z autostrady A2 i A4. Jak czytamy na oficjalnej stronie:

Od 1 grudnia przejedziesz odcinkami A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica bez czekania przy szlabanie. Zamieniamy Manualny System Poboru Opłat na system elektroniczny dla kierowców wszystkich kategorii pojazdów, dlatego pojawi się nowa organizacja ruchu w miejscach poboru opłat. Kierowcy opłacą przejazd z wykorzystaniem rządowej aplikacji lub partnerskich sieci dystrybucji.” 

W czerwcu 2021 roku został wprowadzony elektroniczny system e-TOLL, dzięki któremu kierowcy nie muszą zatrzymywać się na bramkach. Mogą rozliczać się za przejazd w dwojaki sposób: 

 • w trybie przedpłaty – konto zasilane jest środkami podczas rejestracji, które po przejechaniu płatnego odcinka zostaną automatycznie pobrane, 
 • płatność okresowa z zabezpieczeniem – z tej opcji również można skorzystać podczas rejestracji, jednak kierowca może zostać poproszony o dodatkowe zabezpieczenie w formie: depozytu na koncie, poręczenia podmiotu trzeciego lub gwarancji ubezpieczeniowej/ bankowej. 

E-bilet na autostradę – gdzie można go kupić? 

Na oficjalnej stronie e-TOLL możemy przeczytać: 

E-bilet autostradowy możesz kupić z 60-cio dniowym wyprzedzeniem, podając jedynie niezbędne dane (numer rejestracyjny samochodu, odcinek autostrady oraz planowaną datę i godzinę rozpoczęcia przejazdu) w aplikacji e-TOLL PL BILET oraz sieci dystrybucji partnerów 

Każdy zakupiony e-bilet ma swój unikalny numer identyfikacyjny. Warto również pamiętać, że bilet należy zachować na wypadek kontroli.

Aplikacja Spark – co to jest? 

Aplikacja Spark powstała w lutym 2021 roku i na początku swojego istnienia służyła do obsługi e-paragonów. Aby móc z niej skorzystać wystarczy mieć kartę płatniczą, kasę fiskalną online i telefon z systemem iOS lub Android.  

Dziś aplikacja Spark służy również do zakupu e-biletu na autostradę na dowolny pojazd i to bez udostępniania lokalizacji. Aby się w niej zarejestrować, należy ściągnąć ją na swój smartfon, podać email oraz numer telefonu. Jeżeli używasz służbowego auta, możesz podać numer NIP. Podpinasz kartę płatniczą i rozpoczynasz proces zakupu biletu.  

 • Kliknij w prawym dolnym rogu hasło “Usługi” a zyskasz możliwość zakupu e-biletu.
aplikacja spark
 • dalej wybierasz autostradę
aplikacja spark wybór autostrady
 • zaznacz punkt początkowy i końcowy
aplikacja spark wybór daty
 • ustaw, od kiedy bilet ma zacząć być aktywny (jego ważność trwa 48h)
 • podaj numer rejestracyjny auta.

E-bilet można zakupić z 60-dniowym wyprzedzeniem oraz pozyskać go dla innej osoby, np. starszej czy po prostu kogoś, kto nie ma smartfona i nie może zainstalować aplikacji. Dodatkowo, zakupisz tzw. e-bilet wsteczny. Jeśli wjedziesz na płatny odcinek autostrady i przypomnisz sobie, że nie masz e-biletu, możliwy jest jego zakup z datą wsteczną. Niewykorzystany e-bilet autostradowy można zwrócić.

Jak płacić za autostrady w Polsce – dodatkowe możliwości 

 • Tradycyjnie – podjeżdżając do bramki, płacimy za przejazd. Pieniądze przyjmuje od nas osoba obsługująca bramki (wyłącznie na autostradach nieobjętych systemem e-Toll).
 • Aplikacje AutopaySkyCash, IKO, mPay – w danej aplikacji podajemy numer rejestracyjny naszego pojazdu i kartę do płatności. W momencie gdy podjedziemy do bramek, system rozpozna pojazd i przepuści nas, pobierając opłatę z naszej karty. 
 • Bilet elektroniczny – można zakupić w wybranych stacjach Orlen lub aplikacjach tj. SkyCash, mPay, Orlen Pay, Autopay, SkyCash, IKO, mPay i e-Toll PL Bilet. Taki bilet przyporządkowany jest do konkretnego pojazdu i dotyczy konkretnego przejazdu.
 • Urządzenia do videotollingu – specjalne urządzenia instalowane w samochodzie, które jest weryfikowane podczas zbliżania się do bramki i otwiera szlaban (np. A4Go)

Aplikacje takie jak Spark, e-TOLL Bilet czy Autopay, jak i wiele innych, stają się niezbędnym narzędziem ułatwiającym, a w niektórych przypadkach umożliwiającym, szybki przejazd płatnymi odcinkami autostrad.  

Koniecznie sprawdź, jak działa aplikacja Autopay:
autopay
Aplikacja Autopay – wygodne płatności za autostrady w Polsce

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia dziennikarz prasowy i coach. Tworzeniem treści zajmuje się zawodowo od kilku lat. Pisanie i dobra książka są nieodłącznymi atrybutami w jej życiu. Po latach doszła pasja do gotowania i sprzedaży. Uwielbia nowe technologie, które na co dzień może wykorzystywać w swoim życiu. Uparcie dąży do osiągania celów i nawet dobrze jej to wychodzi.