Aplikacja SkinVision pomaga w profilaktyce raka skóry. Jak działa?
Aplikacja SkinVision to dzieło startupu z Holandii i polskiego PZU. Przy wsparciu sztucznej inteligencji program może wykryć nowotwór skóry. Czy to przełom w walce z rakiem?
Aplikacja SkinVision
SkinVision to narzędzie powstałe w związku z programem „Minuta dla skóry”. Nowoczesna aplikacja korzysta ze wsparcia sztucznej inteligencji i może pomóc w wykryciu raka skóry. Co ważne, SkinVision posiada potwierdzenie w postaci badań klinicznych. Ma też znak CE, możemy więc spodziewać się po niej bardzo dobrych efektów.
Aplikacja SkinVision jest bezpłatna. Udostępniono ją klientom PZU, którzy korzystają z ubezpieczenia grupowego w tej instytucji.
Takie rozwiązanie wydaje się bardzo korzystne dla osób korzystających z ubezpieczenia grupowego w PZU, na przykład będąc jednym z pracowników firmy mającej z nimi współpracę. Zamiast proponować jedynie niższą cenę, czy szerszy zakres usług ubezpieczeniowych, PZU pomoże zadbać o zdrowie.
SkinVision działa w dość prosty sposób (przynajmniej dla użytkownika). Wystarczy wgrać do aplikacji zdjęcia swojej skóry, a właściwie znajdującego się na niej znamiona.
Testy SkinVision pozwoliły na wykrycie raka skóry u kilku osób!
Podczas testów SkinVision holenderski startup tworzący aplikację zebrał 100.000 próbek – zdjęć od użytkowników. Spośród nich u pięciu pacjentów wykryto nowotwór skóry.
Warto dodać, że w ostatnim czasie statystyki nie są dla Polaków zbyt korzystne. Porównując dane sprzed 20 lat, dziś odnotowuje się aż trzy razy więcej zachorowań na nowotwór skóry. Jeśli natomiast porównamy się do średniej unijnej, Polacy aż o 20% częściej umierają po zachorowaniu na taki nowotwór. Dobrze więc, że powstają inteligentne narzędzia do wykrywania takich chorób.
Jak działa SkinVision?
Użytkownik aplikacji SkinVision musi jedynie wykonać zdjęcie „podejrzanego” miejsca na skórze. Najczęściej są to znamiona. Wykorzystujemy do tego swojego smartfona. Na tym kończy się rola pacjenta – resztą zajmuje się algorytm SkinVision oraz lekarze-dermatolodzy. Aplikacja została zaprogramowana przy dużym udziale lekarzy na co dzień badających choroby skóry. Aplikacja może przekazać wynik w czasie krótszym od jednej minuty.
Zdaniem twórców SkinVision ma skuteczność na poziomie 95%.
Zdjęcia, których aplikacja nie jest w stanie jednoznacznie ocenić, trafiają pod lupę prawdziwego lekarza.
Efekty pracy SkinVision
Wynikiem pracy SkinVision są dokładne informacje na temat przebadanego miejsca na skórze użytkownika. Program może stworzyć mapę znamion na całym świecie, poda też więcej informacji na temat skóry. Dostajemy także sporo treści na temat samego raka skóry – leczenia i rozpoznawania niebezpiecznych znamion.
Jak dotąd aplikacja przebadała 3,5 milionów zdjęć. Wykryła aż 55 tysięcy przypadków zachorowania na raka skóry.
Może zainteresują Cię także inne artykuły