Aplikacja mWeryfikator potwierdzi Twoją tożsamość. Jak działa i czy jest bezpieczna?

18.06.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Aplikacja mWeryfikator potwierdzi Twoją tożsamość. Jak działa i czy jest bezpieczna?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Wszystko wskazuje na to, że aplikacja mObywatel rozgości się u nas na dobre. To z kolei wymusiło powstanie narzędzia, które pozwoli na szybką, skuteczną i bezpieczną weryfikację tych, którzy legitymują się za pomocą mObywatela. W odpowiedzi na potrzeby użytkowników powstał mWeryfikator. Jak to działa i czy każdy może uzyskać do niego dostęp? Odpowiedzi zajedziecie w naszym artykule.

AKTUALIZACJA 11.2023

Nowa wersja aplikacji mObywatel otrzymała nawet funkcję potwierdzania tożsamości drugiej osoby, co spowodowało, że aplikacja mWeryfikator stała się zbędna i ostatecznie wycofana.

aplikacja mWeryfikator wycofana

Czym jest mWeryfikator?

Aplikacja mObywatel ma mnóstwo przydatnych narzędzi, z których skorzystamy na co dzień. Wśród nich można wymienić mPrawo Jazdy, czyli wirtualny dokument, potwierdzający uprawnienia do prowadzenia pojazdów, mLegitymację, która zastępuje tradycyjny świstek papieru i potwierdza przynależność do danej szkoły lub uczelni, czy mPojazd z elektronicznymi danym na temat auta. Wszystko to wygodne, łatwe w użyciu i w obsłudze. Problem pojawia się w momencie weryfikacji danych.

aplikacja mWeryfikator

mWeryfikator szybko i, co ważne, bezpiecznie sprawdzi, czy informacje wyświetlane na ekranie pochodzą faktycznie z rejestrów państwowych. Dzięki niej przedsiębiorca może zweryfikować dane, które klient okazał na smartfonie.

Jak działa mWeryfikator?

Wyobraźmy sobie sytuację, w której młody człowiek chce kupić alkohol i legitymuje się aplikacją mObywatel, żeby potwierdzić swój wiek. Sprzedawca, bez odpowiednich narzędzi, nie jest w stanie zweryfikować, czy e-dokument jest prawdziwy. Analogicznie może być w przypadku osób meldujących się chociażby w hotelu, czy tych, którzy chcą wynająć samochód.

Weryfikacja danych w każdym z tych przypadków jest kluczowa, a bez odpowiednich narzędzi może okazać się niemożliwa. Dlatego powstał mWeryfikator, który pozwala zeskanować kod QR wygenerowany w aplikacji mObywatel przez osobę weryfikowaną i potwierdzić jej tożsamość.

mWeryfikator – jak działa i kiedy będzie przydatny?

  • Skorzystają z niego osoby pracujące w sklepach i przychodnie.
  • Będzie nieocenionym narzędziem dla szkół i uczelni.
  • Kontrolerzy biletów mogą za pomocą mWeryfikatora sprawdzić, czy student lub uczeń legitymuje się ważną i autentyczną legitymacją.

Tak naprawdę, aplikacja okaże się pomocny wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność potwierdzenia danych osoby, która legitymuje się za pomocą narzędzi dostępnych w ramach aplikacji mObywatel.

Co jest potrzebne, by skorzystać z mWeryfikatora?

Nie obejdzie się bez smartfona z odpowiednim oprogramowaniem. W przypadku Androida jest to wersja 6.0 lub nowsza, w przypadku iOS wersja 12.4 lub nowsza. Konieczny będzie też dostęp do połączenia internetowego.

Warto jednak dopowiedzieć, że w przeciwieństwie do aplikacji mObywatel, nie będziemy potrzebować ani profilu zaufanego do aktywacji. Zbędna okaże się również sama rejestracja.

Smartfony w promocyjnych cenach

Kto może korzystać z aplikacji mWeryfikator?

Czysto teoretycznie z mWeryfikatora może skorzystać dosłownie każdy, kto ma smartfona z odpowiednią wersją systemu i dostępem do sieci. Aplikacja jest darmowa i wszyscy mogą ją pobrać.

mWeryfikator - jak działa aplikacja?

Rzecz w tym, że nie wszyscy potrzebują z niej korzystać. Weryfikacja tożsamości będzie kluczowa w przypadku przedsiębiorców, którzy mają kontakt z klientami, legitymującymi się w aplikacji mObywatel. Tylko tyle albo aż tyle. Dla przeciętnego użytkownika aplikacja będzie co najwyżej ciekawostką, o której warto wiedzieć chociażby ze względu na to, że być może ktoś będzie chciał nas sprawdzić.

Jakie dane wyświetlane są w mWeryfikator?

W aplikacji nie wyświetlają się wszystkie dane, a jedynie te najważniejsze. Wiele też zależy od e-dokumentu, który za pomocą narzędzia chcemy zweryfikować. Dla przykładu:

  • Jeśli weryfikujemy dokumenty z mObywatel, ujrzymy imię i nazwisko osoby kontrolowanej, zdjęcie, czas i datę weryfikacji oraz status certyfikatu.
  • W przypadku weryfikacji mLegitymacji zobaczymy imię nazwisko, zdjęcie, wiek ucznia/studenta, numer i termin ważności legitymacji oraz szkołę/uczelnię, do której przynależy.

Najważniejszą informacją jest w tym przypadku status certyfikatu.

Czy aplikacja mWeryfikator jest bezpieczna?

Naturalnym zdaje się być pytanie, na ile aplikacja mWeryfikator jest bezpieczna – zarówno dla strony weryfikującej, jak i weryfikowanej. Na szczęście nie ma tu miejsca na żadne obawy. Jeśli status certyfikatu potwierdza tożsamość, możemy tym informacjom zawierzyć. W przypadku osób, które są poddawane weryfikacji i – bądź co bądź udostępniają swoje dane – też nie powinno być żadnych obaw. Informacje wyświetlone w mWeryfikatorze nie są przechowywane na urządzeniu, którym dokonano kontroli.

Może Cię zainteresować:

Miłośniczka dobrego jedzenia i wciągającej lektury. Nie znosi zacinających się smartfonów i ciągle szuka tego, który sprosta jej wymaganiom. Z niecierpliwością śledzi rozwój technologiczny, licząc na to, że będzie mogła poczuć się jak Art3mis z Player One. Nie uznaje kompromisów i stawia na sprzęt, który będzie dobrze służył przez lata.