Search icon

Aplikacja mWeryfikator potwierdzi Twoją tożsamość. Jak działa i czy jest bezpieczna?

18.06.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Aplikacja mWeryfikator potwierdzi Twoją tożsamość. Jak działa i czy jest bezpieczna?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Wszystko wskazuje na to, że aplikacja mObywatel rozgości się u nas na dobre. To z kolei wymusiło powstanie narzędzia, które pozwoli na szybką, skuteczną i bezpieczną weryfikację tych, którzy legitymują się za pomocą mObywatela. W odpowiedzi na potrzeby użytkowników powstał mWeryfikator. Jak to działa i czy każdy może uzyskać do niego dostęp? Odpowiedzi zajedziecie w naszym artykule.

Czym jest mWeryfikator?

Aplikacja mObywatel ma mnóstwo przydatnych narzędzi, z których skorzystamy na co dzień. Wśród nich można wymienić mPrawo Jazdy, czyli wirtualny dokument, potwierdzający uprawnienia do prowadzenia pojazdów, mLegitymację, która zastępuje tradycyjny świstek papieru i potwierdza przynależność do danej szkoły lub uczelni, czy mPojazd z elektronicznymi danym na temat auta. Wszystko to wygodne, łatwe w użyciu i w obsłudze. Problem pojawia się w momencie weryfikacji danych.

aplikacja mWeryfikator

Właśnie w tym celu powstała bezpłatna aplikacja mWeryfikator. Dzięki niej przedsiębiorca może zweryfikować dane, które klient okazał na smartfonie.

mWeryfikator szybko i, co ważne, bezpiecznie sprawdzi, czy informacje wyświetlane na ekranie pochodzą faktycznie z rejestrów państwowych.

Jak działa mWeryfikator?

Wyobraźmy sobie sytuację, w której młody człowiek chce kupić alkohol i legitymuje się aplikacją mObywatel, żeby potwierdzić swój wiek. Sprzedawca, bez odpowiednich narzędzi, nie jest w stanie zweryfikować, czy e-dokument jest prawdziwy. Analogicznie może być w przypadku osób meldujących się chociażby w hotelu, czy tych, którzy chcą wynająć samochód.

Weryfikacja danych w każdym z tych przypadków jest kluczowa, a bez odpowiednich narzędzi może okazać się niemożliwa. Dlatego powstał mWeryfikator, który pozwala zeskanować kod QR wygenerowany w aplikacji mObywatel przez osobę weryfikowaną i potwierdzić jej tożsamość.

mWeryfikator – jak działa i kiedy będzie przydatny?

  • Skorzystają z niego osoby pracujące w sklepach i przychodnie.
  • Będzie nieocenionym narzędziem dla szkół i uczelni.
  • Kontrolerzy biletów mogą za pomocą mWeryfikatora sprawdzić, czy student lub uczeń legitymuje się ważną i autentyczną legitymacją.

Tak naprawdę, aplikacja okaże się pomocny wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność potwierdzenia danych osoby, która legitymuje się za pomocą narzędzi dostępnych w ramach aplikacji mObywatel.

Co jest potrzebne, by skorzystać z mWeryfikatora?

Nie obejdzie się bez smartfona z odpowiednim oprogramowaniem. W przypadku Androida jest to wersja 6.0 lub nowsza, w przypadku iOS wersja 12.4 lub nowsza. Konieczny będzie też dostęp do połączenia internetowego.

Warto jednak dopowiedzieć, że w przeciwieństwie do aplikacji mObywatel, nie będziemy potrzebować ani profilu zaufanego do aktywacji. Zbędna okaże się również sama rejestracja.

Kto może korzystać z aplikacji mWeryfikator?

Czysto teoretycznie z mWeryfikatora może skorzystać dosłownie każdy, kto ma smartfona z odpowiednią wersją systemu i dostępem do sieci. Aplikacja jest darmowa i wszyscy mogą ją pobrać.

mWeryfikator - jak działa aplikacja?

Rzecz w tym, że nie wszyscy potrzebują z niej korzystać. Weryfikacja tożsamości będzie kluczowa w przypadku przedsiębiorców, którzy mają kontakt z klientami, legitymującymi się w aplikacji mObywatel. Tylko tyle albo aż tyle. Dla przeciętnego użytkownika aplikacja będzie co najwyżej ciekawostką, o której warto wiedzieć chociażby ze względu na to, że być może ktoś będzie chciał nas sprawdzić.

Jakie dane wyświetlane są w mWeryfikator?

W aplikacji nie wyświetlają się wszystkie dane, a jedynie te najważniejsze. Wiele też zależy od e-dokumentu, który za pomocą narzędzia chcemy zweryfikować. Dla przykładu:

  • Jeśli weryfikujemy dokumenty z mObywatel, ujrzymy imię i nazwisko osoby kontrolowanej, zdjęcie, czas i datę weryfikacji oraz status certyfikatu.
  • W przypadku weryfikacji mLegitymacji zobaczymy imię nazwisko, zdjęcie, wiek ucznia/studenta, numer i termin ważności legitymacji oraz szkołę/uczelnię, do której przynależy.

Najważniejszą informacją jest w tym przypadku status certyfikatu.

Czy aplikacja mWeryfikator jest bezpieczna?

Naturalnym zdaje się być pytanie, na ile aplikacja mWeryfikator jest bezpieczna – zarówno dla strony weryfikującej, jak i weryfikowanej. Na szczęście nie ma tu miejsca na żadne obawy. Jeśli status certyfikatu potwierdza tożsamość, możemy tym informacjom zawierzyć. W przypadku osób, które są poddawane weryfikacji i – bądź co bądź udostępniają swoje dane – też nie powinno być żadnych obaw. Informacje wyświetlone w mWeryfikatorze nie są przechowywane na urządzeniu, którym dokonano kontroli.

nano google news

Może Cię zainteresować:

Miłośniczka dobrego jedzenia i wciągającej lektury. Nie znosi zacinających się smartfonów i ciągle szuka tego, który sprosta jej wymaganiom. Z niecierpliwością śledzi rozwój technologiczny, licząc na to, że będzie mogła poczuć się jak Art3mis z Player One. Nie uznaje kompromisów i stawia na sprzęt, który będzie dobrze służył przez lata.